Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Il kupio kucu il zivio ko podstanar, isto ti para treba. U prvom slucaju placas mjesecnu kiriju u drugom ratu kredita :)
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Zato sto se opamete i odmaknu od naseg seljackog mentaliteta "daj ti da ja sazidam kucu na 3 sprata da meni dijete ima gdje" il' hajmo ulozit zadnju kintu u auto da bi komsije imale sta pricati. U Irskoj su prosjecna primanja "na ruke" preko 2k mjesecno, a neces vidjeti ni priblizno toliko dobrih auta ko u Sarajevu. Tu kad dodjem svaki put se zaprepastim, non stop se kuka da se nema, a nisam vidio manju drzavu a da u njoj vise ima Audi-ja. Svako drugo auto Audi A4/A6 i to posljednje serije. Da ne pricam sto je standard da se ozenis a nisi kako treba situiran ni ti ni zena, i naravno kredit na grbaci do penzije, sto je jednako citavom zivotu u nekoj patnji. Ovdje 80% ljudi renta kucu/stan. Ako se odluci da kupi stan, uzme ga preko hipoteke te ga izdaje (a on zivi u manjem koji renta) te dobije stan kroz 15 godina doslovno "dzaba". A da ne pricam o tome koliki je nas postotak nepismene i neobrazovane raje... to je mozda i nas najgori sindrom - ima zavrsenu srednju, na fakultetu se zajebaje vec 5 puta obnavljao godinu a ne bi se uhvatio nista da radi. Ponos mu satro ne da. S 4 razreda srednje (koja ionako ne nudi nikakvo obrazovanje, znam po sebi) njemu ofirno da konobarise ili radi neki fizicki posao, on bi u kancelariju... ehehehe zali Boze sto u tako lijepoj drzavi zivi tako nesposoban narod. Da se neko ne uvrijedi, pricam generalno. :)
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije to bas zato sto se opamete, nego zato sto tamo nema kuce za 50-100k kao ovdje. Sad kad sam bio u Njemackoj malo sam gledao po Minhenu nekretnine. Otprilike garsonjera u predgradju ide od 300k eura pa na gore, a dobar stan za cetveroclanu porodicu na prisojnoj lokaciji je 1,2-1,5mil eura. S nekretninom je gore tesko pogrijesiti, ali je tesko pucati ratu od 2-3k eura. Moj jedan rodjak je kupio stan u Cirihu prije nekih 10 godina, otprilike 700k franaka kostao, jos uvijek ga otplacuje. Nedavno mi rece da je dobio ponudu od agencije 1,2 mil. franaka.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja


    Ako se kupi sta, uglavnom ide na kredit, koji onda obicno otplacujes na 20 godina, ako je nekretnina, ili 5 godina, za auto.

    Odokativno 6500 eura poslje poreza.

    600e mjesecna rata za stan.
    300e mjesecna rata za auto.
    600e kirija, garaza, internet, tv, topla voda, grijanje
    300e studentski krediti.
    100e struja, potrosnja i pretplata.
    Ima jos izdataka koji dolaze svaka 3 ili svakih 6mj.
    Hrana izadje 500-600 eura, sto je relativno puno, familija od 4 moze izgurati i sa polovicom ja bih rekao, ali kad ganjas eko, sve od voca, povrca i mesa, pa onda svjeze meso mjesto pakovano, bude skuplje.

    Od prilike moras kontati da ce ti stan pojesti trecinu plate.
    Trecina ide na auto, hranu, shopping, i onda zadnju trecinu mozes stekat ili ici na skijanje, ljetovanje i sta vec ne.

    Vecini nije problem otplacivati mjesecnu ratu za stan.
    Problem je uletiti 20% kesha kad uzimas kredit na taj stan.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Dosta nasih uzima i kuce i stanove (Svedska), ako ne i vecina, jer su uvidjeli da je to bio dobar potez onda, sad su im kuce duplo na vrijednosti.

    Evo ovako, iz poznanstva, doslo se u Swe 93ce, 95te mozda dvoje uposleni, kupila se kuca, uvijek dva auta, stan na moru, stan u Zg-u, kredit free. Ljetovalo se na stanu na moru (ja nebi uvijek na jednu lokaciju, ali to je njihova odluka bila, imaju familije i prijatelja pa eto), zimovalo se uvijek, ili Skijanje ili neke tropske zemlje opet na more.

    Pametnim ulaganjem se dosta toga moze postici, mozda moglo jer kad su dosli cijene su bile dosta jeftinije nego sad.

    Ja sebi sad gledam stan, tu su od precimo 110k eura pa do 220k eura, i opet na to sve moras placati mjesecno odrzavanje plus kredit. Vecina se odluci otplacivati samo kamate i nesto sitno glavnice jer imas takvu mogucnost, stan ti je hipoteka i banke dozvoljavaju.

    Zbog toga puno sveda i ne uzima stanove ili kuce, iznajmljuj i to je to, djeca svojim putem cim napune 18 i svi sretni, ne zivi se sa roditeljima do 40te.

    Znaci 2 prosjecne plate od 2500e prije poreza, znaci 32% odbijes.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sestra mi u San Francisku od '95. Ispocetka zivjeli ko podstanari dok nisu skontali da je pametnije kupiti kucu pa placati kredit, i tamo uglavnom raja sa djecom tako radi.
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    jedan zaključak za kupovinu stana/kuće neophodno je da dvoje radi kao u bih :)
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije neophodno, dok su djeca bila mala sestra nije radila, samo zet. Naravno lakse se dise kad dvoje rade al il placali kiriju il ratu kredita isto im bilo.
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ma jok tamo se samo treba ubaciti na socijalu i doci zivjeti u Bosnu :D
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kako je lijepo procitati...platis sve troskove,lijepo zivis i ostane ti trecina plate kao usteda :D
    e to je reci obecana zemlja a kod nas svi rade i opet niko ne moze ustedjeti ni 10 %

    tek kada se skontaju malo drugi sistemi uredjenja drzava,vidimo koja smo mi banana i jos tonemo a sve zato sto sami sebi necemo da pomognemo a ne treba puno...samo da je malo vise razuma i pameti kod ljudi..ali da je,sada je nema

    nego,kakve su tamo sanse sa zanatima...recimo opticar ili neki drugi,prolazi li to tamo ili iskljucivo se moze uletjeti sa fakxom ?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema toga u USA, ima u Kanadi i vjerovatno ovim evropskim zemljama.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Opticarske radnje naravno prostoje, koliko znam samo vid provjeravaju i naocale prodaju, sve ostalo se radi negdje, stakla i sta vec ne.

    Ne ostaje sad svima trecina plate :)
    Ali ako znas kako i znas se malo stisnut, nije frka ni sa manje. Upravo sada supruga je na porodiljskom, ne uzima nikakve dodatke sada, da bi mogli vise kad djeca porastu. Znaci zivimo od moje plate, i moze se izaci na neku "pozitivnu" nulu.

    @Japa, ko je to da ima kucu, 2 auta, stan na moru i da je bez kredita?
    Sta ti ljudi rade? Vjerovatno obrcu nesto pod svojim imenom, ne dobijaju platu od nekog.
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U Am. kako je pukao bio onaj stambeni balon, mogao si uzet kucu/stan prilicno jeftino. Brat uzeo stan na kredit prije 5-6 godina, za $85K u Chicago-u. Dvosoban, kod nas bi bio trosoban, jer oni tamo ne broje dnevni boravak kao sobu.

    Minimalna plata po Federalnom zakonu u Am. je 15.000$, za full time radnike. Min. satnica je 7.25$, ali Obama gleda da to poveca za koji $. Kazu za zivot minimlno za jednu osobu po godini treba 13.000$ (to je neki nacionalni prosjek. Naravno ima mjesta gdje je skuplje, ali i mjesta gdje je jeftinije), gdje je ukljuceno stambeno pitanje, hrana, i auto. Prosjecna plata je oko 40 do 50.000$.
     
  14. aeRo

    aeRo Komšija

    Ovdje je recimo u Irskoj trenututno stan s 2 spavaće sobe od 220-250k. Uzmes ga pod hipoteku na 15 god, izdajes ga za 1600-1700e mjesecno sto je standardna cijena. Ti zivis malo dalje od centra, placas share-ovanje s nekim (ako si student s cimerom, ako si ozenjen naravno sa zenom) 400-500e mjesecno. Ostatak od kirije koje uzimas das na ratu. Plata ti je minimum 2k cisto na ruke (a ako imas master prije da ce biti blizu 3 i vise), tako da u biti imas citavu platu da trosis na zivot. Za 15 godina otplacen stan i na konju si.
     
  15. rama

    rama Aktivista

    Minhen je najskuplji grad u Njemačkoj. :mrgreen:

    Meni se čini da tamo lokacija nije baš toliko bitan faktor kao kod nas recimo, bar u Sarajevu. Ovdje je haman nužnost biti blizu tramvaja ili trolejbusa. Lutrija ujutru hoćeš li potrefiti autobus ili nećeš. Da ne spominjem dalje, od vodosnadbjevanja do kriminala, parkinga i šta ti ja znam...
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tamo bar nešto možeš steći. Kod nas pogotovo ako si izvan Sarajeva, nemas puno izbora niti prilike da dobijes nekakav siguran posao, kako bi rijesio osnovne stvari.
    Neko priča o kretanju biznisa, pa ja sad imam mnogo ideja, ali odakle novac. Jedino opljačkati kakvu banku, pa krenuti u nekakav biznis.
    Nemojte misliti da je lako i na selu, da se bavite nekakvim biznisom, poplava ili grad vam mogu sav trud uništiti za jedan dan, a državu za to boli neka stvar.
     
  17. wragg

    wragg Aktivista

    Zamrla tema k'o ekonomija u drzavi :D
    Zanima me kako ucite jezik zemlje u koju zelite ici? Ja sam fluentan u engleskom, ali kako mi je izglednije da cu se dokopati Njemacke nego neke zemlje eng. govornog podrucja, mislim da bih trebao poboljsati svoje znanje njemackog jezika. Sporazumjeti se mogu, ali bih ipak da to bude barem na B1 nivou kada dođem gore.
    Za sada sam na mobitel instalirao Duolingo, a ako imate kakve preporuke, pucajte.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Rosetta Stone :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam to sve probao, ali slaba vajda, samo izgubio vrijeme dzaba.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja sam njemački "naučio" gledanjem DE kanala još kao mali. Razumijem i mogu pričati, ali je pisanje već druga stvar. Što bi se reklo, znam ga pasivno :)