Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ko god hoce da radi, i ko je stvarno sposoban naci ce posla i ovde i fino zaraditi. Generalni problem nase omladine je taj sto upisu fakultet i ocekuju neko sefosko mjesto i 2500KM plate samo zato sto imaju diplomu, a znanje nula. Kazu pa nemam priliku da se pokazem, ja kazem napravi sebi priliku pa se pokazi, budi kreativan kad vec pricas da si tako sposoban i da pucas od znjanja. Radim vec skoro 9 godina, i okruzenju sa kamaru "inzenjera" kojima ja ne bih dao sijalicu da zavrnu. U bilo koja doba dana kafane pune, najnoviji telefon na stolu, malboro se pusi, i kuka se kako je lose. Pa burazeru kad ti je lose idi niko te ne drzi... Ovde imas rahatluk da popijes kafu, da se odmoris, imas taj neki duh gdje nema nigdje u svijetu. To sto cete vani zaraditi sigurno necete imati priliku potrositi kao sto bi to uradili ovde. Ovo govorim na osnovu licnog iskustva, iskustva velikog broja prijatelja i familije koji zive i rade u Njemackoj, Svedskoj, Holandiji, Americi, Australiji...
    Ovde ljudi nece nikakvog zahmeta, daj da se lezi a da mu se servira sve na gotovo.
    Bili u Bosni ili vani, ako niste snalazljivi necete uspjeti nigdje i to je cinjenica. Danas internet imaju svi, mogucnost komunikacije sa cijelim svijetom, upregni mozak, znanje, konekcije i snadji se, druge nema. Nikad nisam cuo da je neko ovde bio spreman pokucati na vrata neke firme i trazio da radi djaba kao programer, dizajner itd. eto samo da stekne radno iskustvo, da upozna ljude, popuni cv, skupi preporuke, i na taj nacin sebi poveca sanse da se zaposli, svi se odluce za ispijanje kafe i kladionicu. 95% nasih ljudi vani su obicni fizikaneri u fabrikama, staklenicima, autopraonicama, domari, njegovatelji...
    Bijesan sam na ovu pricu koja se stalno ponavlja, nije kriv ni Dodik, i Bakir sto je neko lijen i sto ga je sramota ovde da bude moler, a u Njemackoj ga nije sramota da cisti hale (tamo ga ne zna niko a ovde ga je stid). Sve je do mentaliteta ljudi ovde. Ja vjerujem da je velikoj vecini extra dobro ovde, zato i jesu svi pasivni, da je drugacije davno bi se promjenile stvari. Kod nas se rusi vlast tako sto se razbija trafika i kradu cigare na skenderiji.
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ko god je otisao nije ae vrqtio. Bar ne svojom voljom. Nije sve u kafi druze i tom rahatluku. Da mi je da djeca odrastaju u normalnom okruzenju. Ovdje to nije...
     
  3. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Iznenadio bi se koji je broj nasih ljudi vani koji su uspjeli. Tako da taj broj od 95% fizikanjera ne pije vode. Ja ti licno mogu nabrojat kamaru nasih ljudi koji su uspjeli. Koji imaju svoje firme. Koji su profesori. Koji su inzinjeri u velikim firmama kao Volvo. A i ti fizikanjeri, zaradjuju vise nego vecina inzinjera, doktora, nastavnika u Bosni.
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Znam ih i ja dosta ali opet se to svodi na taj neki manji procenat. Na tog jednog sto je bas uspio ili ima svoju firmu ide 100 fizickih radnika sigurno. Ko god zeli neka ide vani, ja nemam nista protiv, zelim mu svu srecu. Ja sam samo rekao svoje misljenje...
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    X-Factor, na zapadu je vecina fabrika automatizovana, i sve se svede na pracenje robota, prevoz "sekcija metala" od proizvodnje do farbanja, sve masinama naravno. Za 2 mjeseca sto sam ja radio u fabrici najteze sto sam morao dici je metalna zica od recimo 5kg koju moram staviti na ram koji ide na traci etc.

    Na svu srecu nema tipicnih "fizakanera" kao u BiH, da te ubije lopatom ili krampom. Zakoni za radnika su odlicni i ako ti ikad nesto bude dobro si pokriven. Istina je da vecina naseg naroda ima "slabije" poslove, ali to ne znaci da su ti poslovi ista slabije placeni. Ovdje ti fabrikant ima vise od ucitelja/nastavnika jer se gleda da se izvuce ta nekakva ravnopravnost. Npr. ako vozis kamion za smece dobijes bonus za taj neki "sramotni rad", pa imas vecu platu od vecine ostalih.

    Ja koga god znam, od familije pa do novo-stecenih poznanika koji su dosli iz BiH (protjerani) a imali bilo kakvu diplomu, uspjeli su dobro da se uglave nakon sto su savladali jezik. Ima ih po opstinama, arhitekata, hemijskih inzinjera, politicara i td.

    Sta bi npr moj punac koji je bio varioc prije rata mogao ocekivati ovdje? Otisao u firmu, i zaposlio se kao varioc, samo sto je napredovao i sad odrzava 2 velika robota, moze biti da 8 sati sjedi ako sve stima uredu, nekad se nesto uzhebe i onda mora nastelovati i tako u krug.

    Cilj mog posta je da naucimo razliku izmedju "fizicki radnik" dole i ovdje, ne pati se ovdje niko - vjeruj mi. (zemlja: Svedska, za USA ne garantujem, moja tetka sa fakultetom radi u Macy's-u)
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pišam se ja na te kafice i rahatluk kad nemam mogućnosti da kupim neku sitnicu koja meni znači (ne zato što nemam novaca već jednostavno nema u prodaji), kad moram da putujem min 500 kilometara da bih otišao na dobar koncert, utakmicu ili izložbu, kad su avio karte i aerodromske takse suludo skupe, tarife operatera i cijene telefona isto tako bezobrazne, što priučeni i "ratni" doktori rade na klinikama i u domovima zdravlja, što taxi košta kao i u New Yorku itd...
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    I jos da se nadovezem na ovo:

    To mozda stariji ljudi zude za Bosnom (kako koji tj.) Mladji putuju po svijetu, djeca od 20g vidjela vise svijeta nego moji roditelji skupa, svake godine min 1 put ali i po 2-3 puta se otputuje negdje, London, Amsterdam, Munchen, avioni niske cijene. Onda ljetovanja po top destinacijama, imaju sansu da vide sta pozele. Kazem ti, ja sam skoro dosao i nista me ne vuce nazad u BiH, roditeljima iskombinujemo da oni dodju ili da mi odemo, ili da se nadjemo na moru negdje.

    Veliku vecinu nasih ljudi je vjerovatno sramota pricati ljudima u BiH gdje oni ljetuju i sta oni rade, kako trose svoj novac, jer ljudi u BiH ne znaju nsita vise nego da oskuduju, da budu zavidni i mrze nekog ko ima (nas mentalite, nazalost). Sigurno i tvoja familija (kao i nama nasa) prosipa pricu kako je tesko, sve dok ne odes pa vidis da nije tesko - ako radis imas, a bosnjo voli imati znaci voli i raditi, treba se napraviti kuca u BiH...
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    U Švicarskoj može biti jedan običan vozač smećarskog vozila plaćen oko 2500 franaka, dok imaš i boljih poslova s kamionom tipa transporta i logistike. U Gallikeru, najvećem švicarskom transportnom lancu koji opskrbljuje sve trgovačke centre i pokriva sve gradove zaradiš i oko 5000 franaka. Prevoze sve, od hrane do automobila, imaju različite ogranke. Ali to su ogromni kamioni i stvarno moraš imati već poprilično iskustva da bi to vozio.
    Sama vožnja nije zahtjevna, jer pičiš po autoputu max.brzinom (ne može ići više od 120 :D ), kamioni imaju i tempomat pa ne moraš patiti noge :D
    Ono što jest zamorno je da te šef zove u 4-5 ujutro, još nisi sebi došao, a moraš u skladište utovariti ogromna kolica puna robe i toga ima podosta. Bio sam već u tom skladištu i utovarao, i mogu misliti kako je ljudima koji to rade čitav život. Također, drugi faktor je što takav neispavan moraš čitav dan držati oči otvorene, jer mogu te poslati s jednog kraja države na drugi, a ne smiješ se dugo zadržavati, jer sve bilježi tahometar, a i ima i rok isporuke. U tom poslu su leđa na udaru zbog manjka kretanja. I onda dođeš kući negdje u 6-7 naveče nije ti ni do čega, malo tv, komp, jedeš i na spavanje. Slobodan dan je uglavnom nedelja, mada se nekad zna desiti da i subota bude slobodna.

    Ali ima i dobrih stvari. Bolovanje ti odobre kad god ti treba. Njima je u interesu ako si im dobar da im što duže traješ.
    Daleko od toga da se tamo ljudi ne druže po kafićima. Samo nisu to kafići duž čitave ulice ko kod nas :D
    Naši ljudi imaju interne dogovore da se nađu svake sedmice jedan dan na određenom mjestu u određeno vrijeme i tad uvijek možeš naći raje da se ispričaš.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Da je bolje kod nas a naravno da nije, dolazili bi svicarci i svi ostali da zive-rade kod nas haha

    Patriotizam vs Normalan zivot :)
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator


    Upravo to i hoću da kažem, opšta besparica i neimaština je upotpunosti uništila nekadašnji "životni stil" i međuljudske odnose po kojima je BiH bila poznata.
    Ljudi danas potežu noževe za 10km, ako ne noževe onda svakako bez previše sekiracije gube obraz, a to je sve direktno uzrokovano siromaštvom.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Netko je spomenuo zdrastvo, evo par primjera od mene, od mame poznanik iz mostara, covjek imao kamence u zuci, i aj oni ce njega laserom da operisu, sve mu spalili umrije covjek, ili jos bolji primjer ja, ostavise me zbog okp-a na intezivnoj njezi na kosevu, te onda krenule dijagnoze, psihoza, paranoja i slag na tortu sizofrenija, totalni haos.
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ne znam sta ste se svi uhvatili te kafice i rahatluka, nije to jedino sto je u Bosni lijepo, opet kazem kome se ne svidja ima pasos bujrum i furaj. U Bosni ko i iole ima para zivo ko car, ima para i za privatnog doktora, i za dobru uslugu, i za dobrog profesora, i za dobru skolu i vrtic i tako dalje... Nedo Bog da se ozbiljno razbolite vani, pitao bih vas cime bi to platili kao prosjecan radnik tamo. Mislite ako odete vani da ce vam djeca ici na hardward? Hoce malo sutra. Da covjek ode do Beča, Barcelone, Atine, ne treba cijelo bogatsvo, dvije prosjecne plate, ne vidim sta je tu problem, putujte ko vam brani.
    Da je vani bolji standard to niko ne osporava, da je uredjeniji sistem i zakon i to stoji, ali da je sve negdje drugo bolje nego nase to ne podrzavam. Mi jesmo gdje jesmo jer nam je sve tudje bolje od naseg.
    Imate samo na ovom forumu više primjera kako su ljudi napravili uspjeh i zive iznad prosjeka. To je sve individualno, kako ovde tako i vani.
    U ostalom ako vam se sve tako gadi ja ne znam zasto ste jos tu, niko vas ne sprecava :) Mozemo ovako do prekosutra, sve sto lose ima ovde ima i negdje drugo, samo sto mi nismo o tome dovoljno informisani, odnosno i ne interesuje nas...
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Dobro drug, tema je da se ljudima pomogne ako zele da odu iz BiH, ako je to njihova odluka. Ako je tebi lijepo ti ostani zivjeti i uzivaj u svim rahatlucima koji ti BiH pruza. Meni nije bilo toliko lijepo, ukazala se prilika i otisao. Da sam ostao mogao sam zivjeti, citiram tebe "ko car", ali bi opet isto ponovio.

    A o tom zdravstvenom sistemu nemas sta pricati, svaka zemlja ima svoj, eto sta bi meni bilo da mi se nesto desi u Svedskoj? Nebi platio "marke", iskocilo mi rame, lijepo u bolnicu, sredili sve, niko nikad nije zvao niti poslao kakav racun. Ako ides svojevoljno na nekakve preglede onda ima odredjena participacija u iznosu od 10e (ovisno gdje ides naravno). Punac imao mozdani dok je bio na skijanju, lagano helikopter, sve top, osiguranje pokrilo sve i jos dobio 50% penzije odmah (50g ima sad), radi 50% ako moze/hoce, oporavio se 90% od udara.

    Svako svoju srecu trazi tamo gdje on misli da mu je bolje, na kraju krajeva u BiH se uvijek mozes vratiti ako ti se ne svidi vani, ali eto vidimo koliko ih se vraca, mora da je do naroda, ne do zemlje.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zdravstvo je besplatno.
    Zubar se placa masno, ali to je to. A i to nije masno kad ostavis vise od 10000 SEK za godinu dana, onda placas samo 25% od normalne cijene.

    Za sve preglede i intervencije placas neku simbolicnu sumu, ali normalno, red ima na sve.

    Da covjek ode do Beca, Barcelone, Atine, trebaju 2 prosjecne plate? Kolika je prosjecna plata u BIH?

    Zadnji put kad sam bio u Barceloni, 300 eur karte avionske,i to jeftine, ryanair. Hotel je bio 200 eura noc, naravno neces u rupi da spavas. Vecera je 50+ eura za dvoje.

    Na mojoj se plati osjetilo, a kamo li na te dvije prosjecne...
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni, zubar je skup ako radis naknadno, ali godisnje 1 put imas pokriveno (pregled i ciscenje) od strane drzave, ako sam dobro zenu razumio. Do 19te imas besplatno skroz zubara, tako da do tad zube u pravom redu usmjeris, kasnije je samo odrzavanje :D
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Neko ima dobro zubalo, neko manje dobro ;) Ja koliko god da ga odrzavam, ne izadje na dobro. Imam vise metala u ustima nego terminator.

    Dobijes 375kr godisnje, to je pola pregleda i jednostavnog ciscenja.

    Moj buraz je npr poceo u Estoniju ici kod zubara :) Otisao jednom u Sa, i sjebo se. Popravio zub, upalio se 6mj poslje, morali akutno zivac vadit, dosho ga ovako 2000 eura u Norveskoj na kraju. Ni zubarima vise ne mozes vjerovati :)
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nemojte mi o samo zdravstvu u BIH. Dođi u Travniku u kantonalnu bolnicu ako si bolestan nemaš keša da doktoru u džep ubaciš bar stojanku lezi i umri slobodno.
     
  18. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Mozes umrijet dok diagnosticiraju sta ti je. Ili ti propisu pogresne lijekove dok pricaju na mobitel, dok bi trebali da gledaju tvoj karton. Kolegica tako u bolnici na izfuzijama zavrsila prosle sedmice. Jos taj lijek pogresni propisani platila 100km. Ili covjek ode na uklanjanje mrene na oku, i ostane skroz bez vida, jer nesposobni nisu provjerili visinu secera prije operacije, pa mu do kraja skrsili oko. Ili tom istom covjeku rezali nogu (radi gangrene), 4 puta, svaki put krace, jer su prijasnji put uradili uzasan posao. Ili ne znaju izvadit obicnu krv pa ti izmasakriraju ruku. I kakvo besplatno lijecenje? Nema nista bez markica u djepu bijelih kaputa. A doci na red za neko slikanje, skeniranje, je naucna fantastika. A i tu onda moras tuhnit koji dinar. Bosanska medicina, je jedna horor prica. Ja iskreno nebi ovdje doktoru otisao, pa makar dusu ispustao. Nisam posjetio naseg doktora 15 godina.
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa kod nas svaki doktor u talu sa privatnim poliklinikama. Ti dodjes da uradis nesto sto bi trebao dobiti besplatno i za sto imaju uredjaje, on te posalje privatniku i platis masno. Djed bio na Kosevu u komi, prvi dan se ko zivotinje ponasaju, dok nije otac povukao neke veze. Onda se uvlace u guzicu, sve neka finoca. Davno vadio zub kod jednog navodno dobrog privatnika i lik mi ostavi dio korijena. Tek godinama kasnije mi se to upali i imao pofino problema zbog toga. Ne znam u Sarajevu kakvo je stanje, ali ko ima nekoga da radi u Tuzli u bolnici, zna da nemaju para za sterilne rukavice a kamoli nesto drugo.

    Sto se rahatluka i kahvenisanja tice, to nije normalno koliko nas narod zabusava na poslu. To nije rahatluk, to je ljenost.
     
  20. rama

    rama Aktivista

    Pa u Njemačkoj ti zdravstveno pokriva taksi kad se vraćaš iz bolnice, a lik pita čime bi plaćali liječenje. :lol: