Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Gdje to sestre da zarađuju po dvije milje s faxom da odmah ženu i još pola medicinski obrazovane familije zaposlim?

    Varioc kod nas može dobro zaraditi jedino da ga firma šalje u njemačku gdje provede mjesec dana i vrati se sa pet milja a ovdje do milju i po ne može da se na glavu nasadi. Što kaže KingT gdje se to toliko zarađuje da odmah učim zanat!?

    Čudnih nekih cifri u ovoj temi :) BiH nije od Baščaršije do Marin dvora, u ovom ostatku bih 2 milje su mnogima misaona imenica. 400 KM kod modernih robovlasnika je nažalost svakodnevnica i realnost za veliki dio BiH.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    nemogu i necu da navodim firme, to da dr ima 1500 je laz radim u zdravstvu nema razloga da lazem znam koliko ko zaraduje privatno drzavno itd

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa gdje medicinska sestra u državnoj službi zarađuje 2 milje s faxom? Valjda to nije problem otkriti?
     
  4. mirseth

    mirseth Aktivista

    Vjeruj da znam i ja :mrgreen:
    Doktor bez specijalizacije nema vise od 1500 KM.
    Sa specijalizacijom i dezurama izadje na 2000-2500 KM
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne kontam ovo pitanje sa posjedom nekretnina? Zasto ne bi mogao imati svoju nekretninu ako imas finansije i ako si prijavljen(imas JMBG) / permanentnu dozvolu boravka i rada / imas drzavljanstvo?
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    ev racunica za sestru 22 dana x 8 x 2,31 satnica zdrav radnika x 2 koef je plata plus topli plus prevoz naci 1300bez dezura, smjenskog rada pripravnosti itd itd

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  7. GV

    GV Komšija

    I kartice, kada sve začepiš ostane pola

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  8. GV

    GV Komšija

    Stanovi gore su barem 3x skuplji nego ovdje.

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislim da je gore lakse kupit stan nego ovdje. Neka je i 4x skuplji, opet je lakse. :)

    Samo sto se ljudi ne odluce na to, veliki su iznosi u pitanju, ne razmisljaju kako bi to ostalo iducoj generaciji da zivi/proda/iznajmljuje, ili mozda jednostavno zele da budu fleksibilniji, ipak kad kupis nekretninu vezes se za lokaciju/grad a ovako se selis po potrebi.

    Nego otisli smo daleko od teme odlaska sa prici oko plata u BiH.
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    pa niko od nas ne zivi kao sto odu ovi u njem i zive, mene interesuje kolika mi trebaju primanja zena i ja da sebi kupimo stan ili kucu i 1 ili 2 auta, i mozel se to sa 4 eura?

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sto se tice kupovanja nekretnine u Njemackoj, mora se gore zivjeti/raditi 5 godina minimalno, nakon kojeg dobijes stalni boravak. Znaci ne mozes odma otici i kupiti stan, a najbolje bi bilo da moze jer 5 godina placas rentu koja je skoro kao i cijena mjesecne rate. Cijene su 3-4 puta vece, barem u ovim gradicima gdje smo mi gledali. Ima ono i jeftinih, ali u zgradama iz prije drugog svjetskog :D
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako si rodjeni Sarajlija mozes i bez ikakvog boravka i dozvola kupiti nekretninu u Gratzu, jer Gratz i Sa imaju kao "brat-grad" neki sporazum. Al mora ti mjesto rodjenja biti Sa. Bar je tako bilo prije par godina.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ja zaradim 900 KM kao inzenjer/magistar u realnom sektoru, kolega u javnom sektoru zaradi 3x vise.
    900 KM je i budzet porodice. Mozda su u Sarajevu napucanije plate ali tako je ovdje.
    Mislim sa je 2000 poprilicno ok za kucni budzet od troje.

    Sad znam sto sva raja iz realnog sektora odlazi odavde, pa u javnom sektoru je boli glava. Posebno ovakvi ko Almir, zarade bar milju dodatno preko mita i korupcije, tj namjestanje tendera, pa ovi nizi, da te pregleda kako bi trebao i da te paze kako bi trebali. A lijekovi sa UKC-a zavrse u privatnim ustanovama.
    UKC, leglo korupcije, nepotizma i mita.
    Doduse tako je svugdje, policija, carina, inspekcije, sve u javnom sektoru je korumpirano, one salteruse u opstini cekaju da kupis cokoladu, da ne bi mahalale dok cekas u redu. Nema direktora javne ustanove a da nije pod istragama, zatvorima i sl.
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    tale ljudino neradim sa pacijentima nisam doktor a ni sestra i prestani da provociraš!
    Naveo sam samo da 1500 -2 nije nešto nedostižno, da čak nemoraš ni škole imati neke....

    Kod nas na biro postoji konkurs godinama otvoren traži par firmi taj profil radnika, možeš zamisliti na ovoliku nezaposlenost godinama da se traži neograničen br ljudi, nije neka para a nije ni 500km za baciti...
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže, možda ti nisi ali 90% ostalih jeste. Komsija, carinski tehnicar, zena domacica, dvoje djece, sagradio dvije kuće (vile) 10x10, dva auta, jedno novo Audi A4, kupljen u salonu. Pa da mu je plata 2 milje, ne moze toliko za 10 godina u DGS.
    Ti hoces da kazes ko Branković, da je sve po zakonu. Pa kad covjek pomnozi primanja i vrijednosti nekreatnina, vidi da je to nemoguće kroz platu ostvariti, a nema neku bogatu familiju.

    Dok komsija 38 godina profesor u školi, već 20 godina otplacuje kredit za kucu, i voza fiestu, jedva sastavlja kraj sa krajem.

    Pa evo naš Besko, bivši direktor kant. inspekcije, kupio dva hotela za dva mandata. HEJ DVA HOTELA. Zato je sad u ćuzi, ali to je sve normalno kod nas, odlezis i opet se vratis na neku poziciju u insp.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zajebi konkurse, evo supruga, radila 3 godine kao vrhunski prodavač, voditelj smjene, glavni kasir. Napustila posao zbog udaje, jer nije ta firma prisutna u ovom kantonu. Dobila pisane preporuke, od sefova, gen. direktora.

    Bila na 70 konkursa, od toga 20 razgovora, 10 razgovora direktna odbijenica jer se tek udala i planirat ce "djecu" a takvi im ne trebaju.
    Ostali razgovori, recimo, dodje drugi kandidat i kada pita za koliku platu bi radili, taj drugi kaze za 200 KM, vjerujem da ima ljudi kojima gori pod nogama, ali raidti smjenu od 8h + subote je ravno samoubistvu za 200 KM, supruga se držala neke realnosti da kaže bar 400 KM. Bilo je smijesnih situacija, tipa plaćamo minimalac ali da vratis pola para gazdi, i slično.
    Nigdje nije prosla, radije ce zaposliti duduka da radi za 50 KM manje, nego nekog kvalitetnog, plus ako si fertilna, ne trebas im. U Bingu potpises otkaz unaprijed ako zatrudnis.

    Ovo sve smrdi jako.
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    u drugoj firmi sa kojom imam veze trebao nam informaticar sa faxom da odrzava komp i mreze, doso covjek i kaze koliku platu hoces kaze 500km, a soferi autobusa imaju recimo 1200, i prodje neko vrijem skonta da je pojeo govno jel je rekao da ce raditi za te pare i sad hoce vise ej cojk ima fax i iskustvo radio prije kao admin u banci , a sofer autobusa dodje i kaze ja ocu toliko hos nes :)

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Šoferi autobusa su u deficitu.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa najbolje je u ovoj državi biti privatnik (feudalac), kada je ovolika nezaposlenost, robove je lako naći, steći lako akumulaciju kapitala preko leđa radnika, crpeći sredstva iz drugih najčešće javnih ustanova.
    Onda malo mito i korupcija, intergracija u kakvu stranku. I to je to postaješ "Privatnik Rahman".
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    tale da li tvoj profil zarađuje tvoju platu x3 u privatnom sektoru? po tvom saznanju naš kanton ili šire? neko od kolega u nekoj firmi i sl