Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Almir

    Almir Komšija

    jbg puno dati 30 do 50km na privatni pregled specijaliste a nije 30km dati na nokte treba ti 3 sedmice kursa..
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druze ako dam mjesečno 300 KM, za zdravstvene usluge mjesečno, trebam istim tim doktorima plaćati preglede u privatnim ordinacijama, što je najgore, znam neke koji ti kažu, dođi u 12h na UKC da ti uradim nalaz u privatnoj praksi. Znači koristi javnu opremu za privatne svrhe. Pa vozni park u UKC-u, kao u Šveckoj, pola ih kupilo nova auta, nisam ljubomoran, ali kakva su to primanja, znam sigurno da nisu kupili od redovnih primanja. Pa kod nas sa struktorm zaposlenih od 80% VSS sa magistratima i doktoratima, niko novo auto nije kupio.
    Neko će reći skromnost, ja ću reći realni sektor. Ali meni nije potreba niti većini ljudi vozati skupo auto, meni će auto od 4000 KM odraditi sve isto kao i auto od 40.000 KM tj odvući od tačke A do tačke B. To čak može i biciklo ili autobus.
    Ali veliki je izdatak dati 300 KM da bi privatno riješio problem kod bolesti. To je kod mene štednja od 5-6 mjeseci.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ni ja ne dajem lovu i svađam se i često na scoju štetu mi to oćide ali ne dam.. Ovo sam išao skroz mimo zdravstvenog..

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kad ne bude javno zdravstvo, nek mi se vrate pare koje ulazem svaki mjesec ili neka ide preko životnih osiguranja, pa kad isti ti specijalisti budu morali dokazivati svoj kvalitet i imati korisnike i na osnovu toga zaradu. Ja cu ih prvi ganjati. Ti bogami neces otici kod svakog mehanicara ili frizera, vec kod kvalitetnog koji se morao dokazati.
    Nisu ameri glupi, sto imaju privatno zdravstvo, zato imaju najbolje klinike na svijetu.

    Skoro odem kod porodičog ljekara, neka novajlija, ja joj kazem simptome prehlade, ona glupa (plavusa) okrenut ekran u neku aplikaciju kuca (glavobolja, curenje iz nosa) i to joj izbaci terapiju haha. Porodični ljekar nema termina za radnike, od 8 do 15h radnim danima.

    Kakve su subvencije na djecu, kaže loš natalitet, pa sve ide na teret plate. Ja bi sad imao petero djece, ali od čega.
    Burazu u Slo, za drugo dijete besplatan cjelodnevni vrtić, te 180 € naknade do 18-te, te svašta nešto.
    Kod nas ti opština daruje 100 KM hahaha.
    Na netto platu od 1000 KM mora se platiti 700 KM direktnih izdataka.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  5. Almir

    Almir Komšija

    Kod mene poslovno dolaze ljudi iz slo,austrije i hr, to su ljudi sa dobrim primanjima ako gledamo iz bih perspektive, ovdje se šišaju priušte sebi masažu, kupe neke proizvode našim marketima, oni odvažni nakupju i mesa naročito suho, povrća i čega već i povuko tamo, kažu dosta je jeftinije...eh sad smo počeli sa zubarskim uslugama, ugl počnu se ponašati kao naša dijaspora...
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne znam za Austriju, ali jaran je skoro dosao u Minhen da radi kao programer. 2000e je pocetna plata, s tim da nema master studij. S obzirom da im je master skup, firma ce platiti, ali da potpise ugovor s njima na 3 godine, a samim tim ce i plata biti znatno veca kad zavrsi master. Realno, jako dobra plata s obzirom da je direktno sa fakukteta otisao raditi u Njemacku, tj to mu je prvi posao, 40 sati sedmicno. Za par godina nece biti ispod 3000e sigurno.

    S obzirom da su kod nas popularni poslovi njegovatelja i s obzirom da mi skoro citavo drustvo isto radi, oko Frankfurta je plata cirka 2300e ko je zavrsio anerkennung, 16 dana se radi, 12 sati dnevno. S tim da mozes birati koliko ces dana raditi mjesecno. Kao i za master, mozes sam sebi platiti anerkennung (oko 2500e, 2 mjeseca skole), ili se sa firmom dogovoris da ti oni plate, a ti potpises ugovor na par godina. To svaka firma nudi jer oni od drzave dobiju vecinu tih para nazad. Dobijes auto u vecini firmi, pa o tome ne moras razmisljati barem na pocetku.

    Eh, ko ide raditi sa nekim zanatom, tipa elektricar, zidar itd, bjezi od naseg naroda. Idu na to da si seljak, ne znas jezik, prihavtit ces bilo kakve uslove jer si ocajan, nece te prijaviti kao majstora, nego pomocnika iako imas 10 godina iskustva itd. Uvaljuju ljude u kolektivni smjestan, naplacuju 500e za krevet u sobi gdje zivis jos s nekim. Znaci izrabljivanje samo jer ne znas jezik, pa ne mozes otici u stranu firmu ili sto si tek dosao, pa ne mozes stan iznajmiti. Uhvate ljude u taj zacarani krug gdje od njeg zavisis i za vizu i smjestaj i ako treba od papira sta srediti jer naravno ne znas jezik. Ozbiljnije firme imaju svoj smjestaj u kojem budes 3 mjeseca, 250e mjesecno, a onda ti pomognu naci stan da sebi iznajmljujes. Znaci nisi pobjegao iz Bosne ako ces kod balkanca raditi.
     
    donjapa likes this.
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    A šta ćemo i kad ti tvoji radnici lagano odu da postanu dijaspora, zbog korupcije,
    I kriminala. Država u kojoj se u narednih 20 godina planira pad stanovništva od 40% nije neka perpsektiva, ti ćeš da bi zadržao radnike dizati cijenu i njihove plate, dok strancima ne bude jefitnije otići u Kosovo ili Makedoniju.
    Da ti budem iskren kad prodjem trznim centrima u recimo oktobru to je jad i čemer, malo sve zivne u decembru i julu i avgustu, ostalo dno dna. Isto vrijedi za sve, restorane prodavnice, ali ne moze se od toga zivjeti, pa cak i Hrvatska koja je turosticka atrakcija ne moze od turizma da zivi u peaku sezone. Znamo mi da ce se stara dijaspora svracati ovdje, ona koja ima roditelje i rodbinu, medjutim druga generacija ce postati EU gradjani, koji ce samo govoriti da imaju porijeklo sa ovih prostora i dobro ce biti ako jednom u zivotu posjete BiH.
     
    donjapa likes this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zbog takvog mentaliteta privatne poliklinike i ordinacije niču kao gljive i normalno je postalo za najobičnije preglede davati privatno istim ljudima koji te moraju pregledati u državnoj bolnici.

    Ko god ima privatno treba odjebat iz državnog zdravstva.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Almir

    Almir Komšija

    mi mislimo da bih ima jako jeftinu radnu snagu, a evo da vam kažem da recimo makedonija ima još povoljniju, ja sam smatrao da su oni bar koji cm od nas...čim bih ostane bez jeftine radne snage firme se sele dalje...a takvih ima jako puno...ali to je druga tema... i mislim da ne trebamo da igramo na tu kartu..eh za 1g poslodavci ostaju bez radne snage i naše plate idu gore, teško ;)

    a opet imam info da nije isto raditi kod privatnika u njemačkoj i državnoj, nešto me asocira na bih :) i pitam se zašto?
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    Ovo sam čuo od mog prijatelja koji mi kaže da vrijeđa njegovu 'iq', toliko se školovao srednja fax, specijalizacija i idi vamo idi tamo, seminar ovamo, plati ovo plati ono, ogromno vrijeme i na kraju usluga 30km ;) i poredi sa kursom tete noktarice :) i stvarno kad se čovjek postavi u tu poziciju wtf... i što je najgore poznam jednu tetu noktaricu koja kako kaže od tog posla 'opremila kuću'...
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čuj, nek otvara šta god ko hoće, ali kada neće da te pregleda u državnoj bolnici i daje ti svoju karticu da odeš kod njega je kriminal. A to što ni doktori nisu plaćeni kako treba je opet samo dio pokvarenog sistema iz svega već gore navrojanog.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže, radna snaga se ne nalazi tako kako ti govoriš, da je tako, uzeli bi Nijemci Somalijce i zaposlili da rade za džaba na svako radno mjesto.
    Zato i ganjaju inteligenciju, iskustvo, odgovornost. A svako ko zna da radi i zna iole jezik u Njemačkoj će dobro proći, neće se Makedonac seliti da radi u BiH za 200 KM više, isto kao što ja nikad neću otići u Hrvatsku da radim za nešto više, radije ću otići na sjever ako već odlazim. BiH će imati problem sa kvalitetnom radnom snagom, jer takvi najviše odlaze, ako je tebi radna snaga neka "OJ*BINA" koja visi po kladionicama, ili nalickane NOBRAIN Instragramuše onda griješiš, imaju i nijemci takvih, vise im na socijali.
    Plate neće ići gore jer je ovo sranje, u koje neće da dodje niskobudžetni Lidl, Hofer, a kamoli ozbiljna firma.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Znam ja automehaničare koji ubijaju posao ovdje, ali već su stranci (ne naša dijaspora) vidjeli da se uvaljuju fuš dijelovi, da se laže, vara.
    Kad pokupe par crijevnih viroza i bakterija, pa kad im ukradu auto, doći će jednom ali rijetko više.
    Sreća je pa naša dijaspora drži sa influxom deviza, ali nestat će to, isto kao što više ovdje ljudi ne ulažu u kuće, jer im lopovi ovdje opljačkaše. Kakvi stranci i BiH, to je isto da imam priliku otići na odmor u Austriju i Pakistan. Sigurno bi izabrao Pakistan.
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    Vi igrate po pravilima kuće, u ovom slučaju dražve, a to je minimalna plata koja se razlikuje od države do države i nije isto platiti u njem,aust,slov,hr,bih istog radnika za nobrain operaciju koja je jedna u nizu do finalnog proizvoda... ja sam mislio da smo mi tu king, za novu godinu dobi info da je makedonija 'bolja' srb tu i tamo i šok...

    Opet kontam, neko sijelo pa mi pričaju neke događaje vezano za ove migrante koj preko tuzle idu dalje, cilj su zemlje tipa njemačka, i kontam koje prepreke i zajebancije, poniženja uslovi, da većina vas koja želi da ode i treba da ode, plače ovjde na forumu a ne želi da nauči njemački i da ispali tamo...
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Srbija i Makedonija su nama najveći konkurenti u privlačenju stranih investitora.
    Stabilne drzave, nema kantona, entiteta, sranja, manje plate, taman eto Almire otvori biznis u Makedoniji ili Južnoj Srbiji.
    BiH je generalno rupa, realan sektor u raspadu, telekom katastrofa, elektroprivreda poslovala negativno, rudnici svi pred stecajem, poljoprivrede i nema, ima malo srednjih preduzeca izvozno orijentisanih, koji izradjuju neke polu ili proizvode manjeg značaja. Nemamo velike kompanije, osim Binga, tj trgovine koja cvjeta, jer monopolom dize konstantno cijene marži. A ljudi 90% plate trose na hranu i druge osnovne potrepstine iz tog Binga.
    Ja mislio Tuzla neki centar, otisao u Velenje, 5000 ljudi radi u Gorenju, sofisticirani finalini proizvodi, Termoelektrana 950 mW i rudnik koji proizvede vise nego svi nasi rudnici zajedno. Na grad od 20k stanovnika. Ima vise trznih centara nego Tuzla. Da ne pricam o Turskoj koja je gigant u rudarstvu i proizvodnji. I ako pogledamo privatizaciju giganata, tu su Indijci, Rusi, Turci, nesto arapa. Nigdje Eu.

    Usput ova tema i sluzi za raspravu od odlazenju, ako si pratio 3 forimasa su vec otisla iz BiH otkako ova tema postoji. Sta je problem diskutovati.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Uslikah neki dan u Becu:

    https://ibb.co/TTjQvVK

    1.700 igralista, 1.400 km traka za bicikla. Covjek bas da razmisli o odlasku.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Imas i kod nas isto, vozio se sa suprugom u paru cestom, desna traka, lik naletio na nas iza sa golfom, jedva zakocio, napao nas sto se vozimo biciklima po cesti, jer on je naucio dok je polagao da je cesta rezervisana za motorna vozila. Kad sam mu rekao da ne mogu voziti biciklo jarkom, livadama i oranicama, htio se pobiti. Kako god :D ljepota :)
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma kod nas jos uvijek sramota voziti biciklo ako nisi dijete.
     
    zippoo and Lamagician like this.
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Kod nas je sramota baviti se bilo cim ako nije s kafe na kafu.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Preko 50% ljudi u BiH misli ako voziš biciklo da im se trebaš skloniti sa ceste kad oni autom naiđu.
     
    Lamagician likes this.