Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Taman dok pocrkaju još dvije generacije možda se riješimo dejtona :)

    Nego rvati će donijeti zakon da svako ima rvatskog pretka ima pravo na domovnicu. Valjda je dobijem i ja konačno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Gdje ima 4-5 puta vise love za isto zanimanje da i ja odmah odem? Koliko mu ostane na kraju mjeseca?
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    Imaš na youtube onaj kamiondzija sto je napisao troskove zivota.
    Pa eto pogledaj ... : )
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    @AdiBoy Ostane dosta love, vjeruj. Ja i zena na ruke dobijemo xx,xx KM i dok poplacamo sve:

    - Racune,
    - Otplata kuce,
    - Kredit na kucu,
    - Teretana,
    - Rucak svaki dan na poslu vani s rajom,
    - Zajebancije,
    - Osiguranja,
    - Odjeca, Namirnice ovo ono... i sl

    Ostane nam da prebacimo barem 4000 KM na stednju, svaki mjesec. Naravno, nekad uzmes i odradis neke druge stvari, putovanja, investiranje, trosis malo vise na sebe, spa, zimovanje, masaze ovo ono... Ostane dosta vise love.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    ako sam skontao čovjek i žena koji rade u njemačkoj zajedno zarade 3x više od čovjeka i žene koji rade u bih i zarade iznad prosjeka a to je tik ispod 900km
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Burazu ostane 1200 KM čisto u Sloveniji, snaha i on sa sss. Drzavni stan oko 150 Eura, poloznice 150 Eura, buraz ima neto oko 1500 eura, snaha ima 1000 eura. Cijene hrane u prodavnicama su jeftinije nego kod nas.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Btw danas dosao u banku, ono jada od penzionera hodaju okolo da plate racune, svaki pita naplacuju li im proviziju, kaze blagajnica provozija je samo 1KM, ejjj jada skupo im 1KM platiti proviziju. Svaki dan im je proracunat, hljeb od 0,50 KM, paradajz i jeftina pasteta. Većina penzija je oko 400 KM a ovdje VSS sad ode na 600 KM penzije.
    Doduse ova drzava je raj, za crni privatluk, namjestene tendere, lov u mutnom, sve dok se ne usvoji zakon da sve sto se kupi mora imati dokaz na koji nacin se doslo do novca, ovo ce da bude rupetina. Ako ja imam prihod od 1000 KM necu sigurno imati uslove da vozim auto od 100k, kod nas ljudi prijavljeni na biro voze takva auta.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Tako nekako je i kod nas s tim da ne pusimo i ne pijemo, ne stedimo ni na cemu, svaki vikend se ode negdje i opet ostane preko 2000e. Mada mi ne zivimo u Minhenu, pa odma pola ustedis na kiriji :D Oba posla su za siroke mase sa srednjom skolom, znaci nista posebno. U Bosni bi 1500KM zajedno imali za takve poslove ako bi i to izganjali. Puskom me ne bi vratio u Bosnu.
     
    donjapa likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kupis diplomu medicinara za 2500 KM za 17 dana. Tužilaštvo hoće da tuži novinare koji su otkrili prevare.
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam kakve poslove radite, ima ljudi kojima nije tako bajno. Kad to kažem mislim da im je opet bolje nego ovdje, pa osnovne namirnice su jeftinije umšvabiji.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Lamagician likes this.
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja svaki mjesec u minusu zavrsim, i na svojoj i na zeninoj kartici... i najgore je to sto je svaki mjesec malo vise... pa gledamo svako nekoliko mjeseci da ustinemo koliko mozemo da bar malo smanjimo... ali jebi ga... zivot se mora zivjeti...
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    Ako već imam namjeru da idem u njem da radim pa ja bi taj njemački do b2 u najgorem slučaju naučio za 1g, iduće godine bi se vidio tamo, stvarno ne vidim svrhu plakanja po temi.
     
  13. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja da imam ženu i porodicu otišao bi sutra. Kome se ide može za početak da volontira preko stranica kao što su Workaway.info ili HelpX. Ovo je odličan način da upoznate ljude i naučite jezike. Ko je kvalifikovan radnik i ko zna jezik nek ide na Budnesgentur fur Arbeit (https://www.arbeitsagentur.de/privatpersonen) i nek šalje aplikacije. Ko ostane zadnji nek zatvori vrata i ugasi svjetlo.
     
    pac likes this.
  14. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Pitao sam za istu profesiju 4-5 puta vece plate? Mislim da ne mozemo generalizovati i stvarati ljudima pogresnu sliku. To vec ovisi od profesije. IT strucnjak u BIH moze imati 2000-2500 KM platu ali ne znaci da ce imati 5000 eura platu u njemackoj, austriji itd. Mozda ako radi za Google, Amazon isl. kao Expert/Legend...

    Da je bolje nego u BIH, naravno da jeste. I sam sam se prije godinu dana pokupio iz Sarajeva i otisao za Austriju. Istina, ne samo zbog para, vec jer mi se skoro sve ostalo zgadilo (politika, za sve treba stela, zdravstvo, infrastruktura grada, stopa nezaposlenosti, skolstvo, perspektiva...).

    Za Austriju i preciznije Bec sam dobro informisan i mogu potrvditi da ce oni koji rade ovdje u prodavnici (dvoje sa po 1300 EUR platom) normalno zivjeti a isti posao u BIH nazalost ce biti tek za prezivljavanje dovoljan. Nazalost je nemoguce dobiti dozovolu za rad za te vrste poslova. S druge strane, niko se nece tako lako obogatiti. Ja kad citam kolike hiljade ljudima ostaju mjesecno, tacno cu se morati u Njemacku preseliti :)

    Prosjecna plata visokoobrazovanih ekonomista, pravnika, psihologa u Austriji je 1700-2100 EUR. Izuzetak su pojedine struke ukljucujuci IT koji vise zaradjuju. Troskovi zivota ukljucujuci iznajmljivanje dvosobnog stana su oko 1600-1700 EUR bez auta, izlazaka i luksuza.

    Ko zeli kupiti stan od 50m2 mora izdvojiti 200k-280k EUR. Ko zeli voziti auto sa 140 PS registracija kosta 1000 EUR bez kaska. Kafa kosta 3-5 EUR, kila kestena u prodavnici 7-8 EUR, kino karta 11 EUR, koncert 40-100 EUR itd itd.

    Naravno, ima ovdje ljudi koji zive sa djecom u jednosobnom stanu, dijele kupatilo bez grijanja sa komsijom ili se voze sat vremena do posla ali kupe Audi i grade vile u domovini...bitan je i kvalitet zivota.

    Ponavljam, naravno da je bolje nego u BIH jer covjek moze normalan zivot imati ali ne padaju pare s drveca cim se predje granica...
     
    Esh likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Iz moje perspektive,ovdje je najveci problem upravo bezperspektivnost i latergija i negativna energija.Na svakom portalu,cosku iskacu negativnosti,politicari,kriminal kojim se niko nece da bavi i onda se svako normalan zapita,da li zeli da mu djeca odrastaju ovdje,gdje nema nikakvog reda i gdje je kriminal i bezakonje must have,ako zelis opstati...jer se sada normalni ljudi izopacuju i sikaniraju a kriminalce brani drzava i sistem.Evo sada pred Novu Godinu,nikog koga sam vidio nema da je ono opusten,sretan,da ga uhvatila ona praznicna atmosfera i pozitivna energija...a to odmah vuce da raja ne sjedi vani i ne slavi,ne uziva,ne zabavlja se.
    Sirovi novac nije toliki problem,jer manje vise,svi mi ovdje imamo u imovini vise nego mnogi na zapadu ali nemamo sistem i kvalitet zivota i zato nismo sretni i opusteni.Trosimo energiju na pricu o politicarima,na negativne primjere iz drustva i onda smo manje i motivisani da radimo pozitivne stvari...izgleda da nam je svima ubijena nada...ovo ovdje su sve zivi mrtvaci.
    Cak sam i ja poceo razmisljati o odlasku a realno ovdje mi nista ne fali,imam i vise nego mi treba...meni najvise smeta sto svi gledaju crno i nemas se vise sa kim druziti,raditi neke fine stvari,koje pune energiju,putovati i tako to...jednostavno svi su u bedaku nekom
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zippo ba, evo ja ne pratim nikakve portale.
    Kolegi sa posla sina na pješačkom pokupio jedan babin sin u alkoholiziranom stanju i pobjegao, dobio uslovno, jer je našao dva svjedoka da je stao i odvezao koleginog sina u hitnu u nesvjesnom stanju, iako su našli snimke sa kamere, gdje se nisu mogle tablice očitati ali model auta da. Sudija prihvatio iskaze svjedoka a kameru ne, takoše prihvatio i to da se ovaj iznervirao popio pivo zbog poruke djevojke koju je čitao dok je vozio. USLOVNO Dobio. Kolegin sin na kraju završio uz dva preloma noge.
    Od prijatelja supruga kada nije stradala sa djetetom na porodu u UKC jer je neki ginić pred kraj smjene slagao koliko je bila otvorena, da ne bi porađao u svojoj smjeni, a nije bilo tada aparata za testiranje plodove vode.
    Masa stvari ne valja, sada fakultete završava svako, djeca koja ne znaju tablicu množenja jer tobože nema studenata zbog nataliteta i odlazaka, pa je prolaznost 100%.
    Lik je završio fax sa prosjekom 2.80 iz srednje škole :D
     
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    To je jedan od razloga. Negativni naboj kod ljudi sto proizvosti lose i nesigurno okruzenje. I naravno ko planira porodicu ne zeli svojoj djeci lose zdravstvo, nesigurno okruzenje i da mora za sve, od poroda do groba stelu traziti.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kada smo kod stele...to je medalja sa dvije strane...za mito je potrebno dvoje
    za svog zivota,nikada ni ja ni niko moj nije ni za sta dao mito ...niti mi je ko kada trazio,niti sam nudio...cak ni za auto prekrsaje...sve sto sam kriv,priznam i platim

    za ove sitne usluge,gdje ljudi najvise i daju mito...a tu mislim na bolnice,opstinu i tako to...nikada nisam dao ni marke a bio sam svjedok vise puta,gdje ljudi dodju na pregled u bolnicu i nose pun ceker nekih poklona,guraju u knjizicu pare i tako to i ja se tome ne mogu cudom nacuditi
    ako vec imam termin za pregled,doci cu i cekati na red i obaviti pregled i to je to...ne pada mi na pamet davati pare,da dodjem pola sata ranije na red
    kod mene je sistem,ko je poslovan,,usluzan i kulturan,ja sam jos bolji prema njemu a ko je bezobrazan,ja sam jos gori i bez problema cu reci nesto,zahtjevati,zagalamiti i reagovati...bilo to salter,bolnica ,opstina i tako to.
    kasnije,kada odem na isto mjesto,nisam imao neugodnosti,iako me redovno osobe iza pulta prepoznaju i neke naglase,ti si onaj sto je to i to rekao
    dakle,ljudi kod nas misle da za sve treba stela i daju unaprijed...kao ono,bolje da mu dam,on ce mene pripaziti...e tu dolazimo do problema,kada svi daju,onaj koji primi dar/mito,njemu je onda svejedno,nece nikoga pripaziti,jer su svi dali mito i svi su mu jednaki :D

    sto se mene i mita tice,mozda bi dao u situaciji pitanja ili smrti ili tako nesto...a ove sitne stvari,gdje svi najvise padaju...nije to za mene
    ima uvijek i drugih nacina,ali mnogi su naucili ici linijom manjeg otpora...pa misle da je to rjesenje za sve...ja nisam takav,nije me ni zivot mazio ,tako da sam ja okaljen na mnoge stvari
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    O čemu pričaš, pa ja dobio kćerkicu, snimanje kukova sa 4 mjeseca, naručiš se tri mjeseca unaprijed, i dodješ na "termin" 5h čekaš u redu, sa invalidima, penzionerima i obicnim ljudima sa 4 mjesečnom bebom. Ne dajem mito jer vec placam zdravstveno osiguranje masno kroz platu, ali kazem da su nam javne usluge sigurno najgore u evropi. Kriminal, korupcija, stranačka pripadnost, nepotizam, neodgovornost. Kod nas je sve korumpirano od onog koji stoji na parkingu do uprave. Što je najgore počeli su dolaziti nepismeni ljudi sa kupljenim diplomama kao onaj fax u Malinama - živinice i dr. VSS a ne zna gdje staviti zarez u rečenici ili da se rječica ne piše odvojeno od glagola. #pupupugrebemtidrzavu.
     
    Last edited: Jan 7, 2019
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam isao privatno temo u UNITIC nebodere svojoj djeci da slikam kukove.