Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Stavi kamen u cipelu, mozda ti bude lakse :) Salu na stranu, razmisli prvo sto si uopste otisao.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Vjerovatno je jako drustven, vezan za prijatelje, familiju... Moj prijatelj se tako vratio iz Svedske poslije mjesec dana, imao i drustvo i sve ali nije to to. Sad ide u Njemacku, dajem mu dva mjeseca :D Punica je bila u Njemackoj 5-6 godina u ratu i nagovori porodicu da se vrate u Bosnu "jer joj je nebo drugacije tamo". Vratili se u Njemacku prije nekih 6 mjeseci jer u Bosni nije ostao niko iz familije citave, zadnji mohikanci. Ne znam sta reci, razumljivo je sve to, ali ne znas ni hoce li to drustvo zbog kojeg se vracas biti tu, a isto i familija.
     
  3. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kada neko napise "..mogu voditi opusten zivot, ali to mi je sve sto trenutno imam." na forumu gdje dosta ljudi trazi nacin da dodje do opustenog zivota nema bas smisla. Jos ti je Zagreb toliko blizu da mozes svaki neradni dan u BIH provesti.

    Ali dzaba, ja sam uvijek govorio, nasem narodu niko ne moze ugoditi :) Pa ni meni ali bar znam prioritete poredati :)
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    S jedne strane ja to sve razumijem. Prvenstveno zbog familije i prijatelja. A i nema nigdje rahatluka ko u BIH (bar tako kazu), ne popije se nigdje vise kafa i ne prosle suplje price ko u BIH, a uostalom sve je lakse kad si svoj na svom i svi pricaju tvoj maternji jezik. Ali onda se vrati, radi, suti i uzivaj u zivotu. Ne moze i jare i pare.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovisi od osobe do osobe i kako se vežeš za rodnu sredinu, neko više neko manje. Meni je bivša juga moje, a BIH je raj samo da je mrvu uređenije, jer se bukvalno nismo pomjerili od sredine devedesetih.
    Kada vidiš kakvo je stanje zimi u glavnom gradu šta ocekivati u ostatku zemlje, bukvalno 19. vijek.
     
    Lamagician likes this.
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja sam generalno vezan za Sarajevo, odrastao u Starom Gradu, ovo kad dodjem jednom mjesecno u BiH puno mi srce kad prodjem carsijom, ne moze se to opisati ni kako ni zasto. Kad se sve sagleda BiH je nazalost odron, ali opet covjeka nesto vuce dole. Evo Zagreb je je li isto govorno podrucje ali osjeti se to da nisi na svom teritoriju. Ljudi dosta hladniji i nepristupacniji, odnosno najbolji opis bi bio individualniji. Na poslu recimo super me "prihvatila" ekipa, radi se zapadnjacki hardcore i vrijedno, ali su opusteni odnosi i dosta je smijeha i nekog ugodnog rada ali kada zavrsi radno vrijeme da li je to u 17, 18h nebitno, svako svojim putem. Druzimo se ovako od nekog eventa do eventa ili recimo petkom zna biti kafa ili piva ponekad ali to je urijetko. Uglavnom je zivot ono ponedjeljak - petak arbeit, vikend proleti u nekim privatnim obavezama koje sebi covjek nametne, i stalno na repeat. Mislim da se razumijemo i u Sarajevu je sve isto po pitanju pon - pet posla itd., ali opet drugacije je kad svaki dan sa drugom osobom mozes kafu popiti, vikendom zasjesti s ekipom s kojom se znas citav zivot, nedjeljom otici kod staraca na rucak itd. Te mi stvari fale.

    Cesto mi znaju reci to ljudi pa Zg blizu mozes svaki vikend u Sarajevo, ali to je najveca suplja. Prvo - put do Sa je 4,5 - 5h ako vozis 180 na autoputu BL Doboj i ako nema nikog na granici. Situacija je sada takva da nedjeljom nebitno koji dan mjesec sezona ili nije sezona, bude guzva na granici. Makar 45 min a zna biti cesto to i sat, sat i po. Ja u petak ako malo ranije izadjem s posla u Sarajevu sam oko 19h ali od petka nemam nista. Imam subotu u kojoj se i ne okrenem i u nedjelju vec oko 14-15h ja moram nazad i od nedjelje takodjer onda nemam nista jer dodjem umoran ovdje u Zg i onesvijestim se. Tako da su ti vikendi vise muka nego uzivancija a da ne pricam da me gorivo i putarine izadju oko 220-230 KM. Dodjem ja svaki mjesec jednom nekad i dva puta ali sve cesce od toga bi bilo da radim za to da bi isao u Sarajevo i onda sve gubi smisao.

    A sto se tice razloga sto sam otisao - otisao sam s namjerom jer sam dobio posao u internacionalki i jer znam da sam s njim sebi otvorio mnogo vrata u zivotu. A posto imamo ured i u BiH znao sam da ce se kad - tad otvoriti neka pozicija za koju cu ja biti fit. Tako da je to sve manje vise bilo strateski, "zrtvuj" godinu, dvije, tri nebitno neke vlastite komocije i comfort zone zarad nekog opportunity value-a koji ce se kroz to stvoriti. I evo kako stvari stoje bice da je to samo godina u pitanju bila ako Bog da...
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Pitao bih te ja da ti je neko od roditelja jako bolestan, dobio termin kod specijaliste tek za 4 mjeseca (ne moze privatno zbog opreme koju samo bolnica ima) i nakon 4 mjeseca, tebi zakazano 17 januara, a upisali greškom 16. I kaze: kasniš. Prosao termin. To sto tebi pise na papiru 17, boli nekoga ona stvar. I hajd sad cekaj opet do aprila.

    Moj rodjak iz Sarajeva je izgubio zenu iskljucivo zbog doktora. Dvije godine poslije, pukao mu čir na stomaku, otisao doktorima i vratili ga kuci. Ne trebam ni spominjati da ni on nije vise medju nama. MAloljetno dijete ostade bez oba roditelja za tren oka. Ne znam da li imas FB profil ali koji god mladi bracni par ima bolesno dijete, mora traziti donacije preko FB. Nemaju para za lijecenje jer se bilo sta ozbiljnije lijeci vani.

    Ne znam da li imas prijatelja u prosvjeti ali se svi radnici hvataju za glavu. Nema djece. Ne mogu ispuniti normu od 8 sati. U muzickim skolama je gore. Prijateljica nastavnica ima samo jednog ucenika. A kada upisujes dijete u skolu, ako nije privatna, odredi ti u koju skolu mora ici. Jer nema djece pa balansiraju. A kada smo mi devedesetih bili u osnovnoj, bile su tri smjene. Prva, druga i medju smjena.

    Okreni se oko sebe i vidjet ces da je sve uvoz. Kako mislis da opstajemo ? Mi ekonomije nemamo, izvoz je minimalan. BiH ne izvzi nista sto bi nas odrzalo na zivotu. Mi izvozimo pare a uvozimo smece. Sve sto BiH uveze ide na otpad. BiH zivi od kredita i jedino nas krediti odrzavaju na zivotu. Narod je jako nepismen i ne razumije da ti krediti ne trebaju ici na socijalu vec za razvoj ekonomije, pa biraju svake izborne godine one koji im poklone kesu sa kafom i kilom kocke. Treba da ljudi svate da ce iz godine u godinu zivot biti sve skuplji. BiH nema budučnost. A gdje je u tome svemu pogana politika i nacionalizam.

    Drugih primjera je jako puno. Gdje su privatnici koji rade ilegalno i lome radnike za 409KM. Iskreno se nadam da ces se moci opet ispaliti vani kada prigusti. To o cemu ti pricas svakoga zatekne kada ode vani, ali od kafe se ne živi.
     
    Ninja, AhmeT, Vedo and 1 other person like this.
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Znam ja dobro prijatelju kakva je situacija u BiH. Zivio sam citav zivot tu, a i godinu i po u ovoj "pauzi" izmedju Irske i Zagreba. Ne moras mi nista objasnjavati... Govorim ove stvari iz licne perspektive jer sam hvala Bogu u situaciji takvoj da i tu mogu sebi fino organizirati zivot. Da sam na dnu "lanca" drugacije bi prica nazalost isla.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma momak je hiper drustven, razumljivo je meni to, nekom je to citav zivot, sve ostalo na stranu. Ja sam imao cimera koji je morao svaki dan na kafu u grad. Meni to nepojmljivo, izadjem jednom sedmicno kako treba i to je to. Dobro je ono dok nema ozbiljnijih problema. Neke stvari ne mozes platiti i ako imas jaku platu.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam Aeoro da si iz BiH. Ako je moguce, odrzavaj te kontakte vani kada prigusti. Stanje u BiH ide na gore. Na bolje ne moze. Naši ljudi ocekuju da nam stranci srede drzavu skoro trideset godina. I to raje sto se druzim sa njima, svi su u planu da odu. Ostali su otisli.

    Prijateljicu sam vozio na aerodrom u Tuzlu prije mjesec dana. Bila na budjetu, 1400KM plata, covjek isto. Ali su ipak pobjegli.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Samo da kazem da je sa rajom iz Tuzle bilo super :D
     
    Eldorado, selvin and Vedo like this.
  12. aeRo

    aeRo Komšija

    27. godina na pragu, vrijeme mi je polako i da pocnem razmisljati o nekom porodicnom zivotu, polako sam se zasitio i partijanja i svega... a kad imas normalnog partnera uvijek mozes pokupiti stvari i otici. Tako da ove solo varijante po "bijelom" svijetu sad za sad stavljam na hold, pa vidjet' cemo. Mozda i skontam da sam pogrijesio kad se vratim ali otom potom. Zivot je nepredvidiv i nikad ne znas sta nosi. Da mi je neko prije 10ak godina govorio da cu provesti 4 godine sam po svijetu rekao bi mi tu si lud ja ne mrdam odavde. Tako da sta god radim nista ne smatram kao closed case - zivot je otvorena knjiga i pises stranice dok si ziv. Danas sam tu, sutra me nema... Boze zdravlja samo ;)
     
    NAILS likes this.
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ne primjetih kako brzo prodjose 3 sata. :D
     
    Qler likes this.
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne znam jel' bilo ovo :)

     
    Last edited: Jan 18, 2019
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mora da vas je Tale smarao o PSA grupaciji i odlasku iz BiH :p
     
    AhmeT likes this.
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Brzo, ne sporo :D
     
    donjapa likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da budem iskren, supruga mi nije dala sinoc da idem, valjalo mi je suđe oprati i veš ispeglati, pa se odužilo, ali danas smo našli šačicu vremena :)
     
    Ninja and donjapa like this.
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Da pocinjes razmisljati o porodicnom zivoti i djeci, pobjegao bi ko i ja iz BIH a ne razmisljao o vracanju. Svima koji odu je velika promjena i fale neke stvari ali ti doslovno govoris da ti je kafa svaki dan s drugim prioritet u zivotu. Nevjerovatno :)
     
    Ninja likes this.
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Prijatelju, nisam htio da zalazim u pojedinosti ali evo ovako cemo. Imam svoh stan u Sarajevu, imam auto, imati cu platu koja je daleko iznad prosjecne, zasto se ne bih vratio u svoj rodni grad? Zivio sam tu od Sept 2016 do Jan 2018 i apsolutno me nije doticala politicka i generalno situacija u drzavi niti se time zanimam sve dok na mene direktno ne utice. Imam svoj krug ljudi i svoj zivot koji sam lijepo sebi organizirao. Meni je bilo lijepo a sad ce mi biti i jos ljepse jer cu imati veca primanja. Hvala Bogu sto sam u poziciji u kojoj jesam i zao mi je sto dosta ljudi kod nas tesko zivi da ne kazem pati, ali to ne znaci da nema onih i koji vode lijep zivot. Tebi niko ne brani da ides iz BiH.
     
    selvin, Bio_Sam_Zmijanac and Vedo like this.