Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Pazi ovo, hoce i retroaktivno od 2015. da im se sve plati :)
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Taman posla, hahaha
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Nije bas da ce te neko pitat :D Mozes se usutit i cekat neku kaznu ili se nadati nekom upozorenju ili platit. I ja kontam sta bi :D A izgleda da je zakon usvojen jos 2015., tako da vjerovatno imaju pravnu osnovu da naplacuju retroaktivno.
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    ma realno po ovom sto su napisali, zadnji zakon ili dopuna je iz 2013, po kojem je ovo doneseno, i neka je , jer ispadale su budale svi oni koji su ovo na svoju ruku uplacivali, ovako se i to uredilo, nazalost na stetu onih koji dobijaju pomoc iz inostranstva od clanova porodice, sad ce pomoc porodici da se ovo izbjegne ici u kesu
    naplata poreza je osnova svake pravne drzave, pa nek krenu i od toga, plati pa se klati
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Pise da su pokloni definisani kantonalnim propisima. Sta to znaci konkretno, ne znam, ali ocigledno ce biti neka drugacija pravila za poklone sto je i logicno. Vjerovatno moras neki dokaz dati da nisi radio uslugu vec da je to poklon, tipa da si u nekoj porodicnoj vezi sa onim koji salje i slicno.
     
  6. Esh

    Esh HWB

  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nešto kontam toliko pitanja o porezima, a pravnika i ekonomista pun biro. ;)
    U par navrata sam radio neke poslove sa strane i naravno kao legalista prijavio u poreskoj kartici.
    Realno je lakše naučiti japanski čitati i pisati nego proračunat koliko šta treba platiti.
    Apsolutno podržavam naplatu poreza za freelancere.
    Apsolutno pizdim na ovu državu jer su mi na konto "reformskih" agendi i poreskih reformi u zadnje dvije godine uzeli hladno jedno novo auto srednje klase.
    Doprinos za zdravstvstvo kad vidim na obračunu plate mi svaki put stvori čir.
    A od kako su uveli porez na porez iliti lični odbitak skontao sam da sam do danas mogao otplatiti stambeni kredit samo da nisu uveli taj "porez".
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Ma mislim da vecina ljudi nema problem sa oporezivanjem, samo je bitno da su “pravila igre” jasna te proces prijave jednostavan, bez upleta cika i teta, te izmisljanja dodatnih nameta.
     
  9. Almir

    Almir Komšija

  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zdrastveno je ludnica, 800 km od oceve plate svaki mjesec, nisam centa dobio za inostrano lijecenje, ili mi ovde zakazuju mri par mjeseci , a ne mozes da otkazes.
     
  11. Esh

    Esh HWB

  12. Eldorado

    Eldorado Komšija

    U poreskoj vec ima spisak raje kojem ce se u narednom periodu slati obaveze da se uplati drzavi.

    Brzi su kad je u pitanju naplata ocekivano, dosta prijatelja se žali u fazonu nemaju te pare da vrate al fakat zarađivati preko npr 50.000km za 3-4 godine respekt.

    Uvijek sam sa strane slusao kako to rade a niko nikad nije rekao hajde da te ubacimo :D



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    To je prijedlog koji još nije na snazi ali je fino prikazano razliku prije vs poslije obzirom da ima raznih špekulacija, meni lično ne ide na ruku zato što ću plaćati veći porez.... troškovi poslodavca za mene manji cca 200km itd itd

    Neko se takođe gore žali da izdvaja za zdravstveno 800km mj znači plata je preko 3000milje, dok recimo neko ko radi od kuće zaradi neku sumu od rada preko interneta vodi se na birou kao socijala, za 30 i kusur maraka mjesečno ima iste benefite kao i ovaj što odvoji za 1mj ....zadnja reforma je zdravstvo a do tada će biti ovako...

    U biti sada hoće da oporezuju svu dobit, primanja i sl
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Nesto cisto sumnjam da ce doci do nekih izmjena jer je zakon vec usvojen. Mozda se i moglo sta promijeniti dok je bilo u razmatranju, ali se kod nas kasno dignu ljudi, kad se vec udari po dzepu, jer nikog ne interesuju nacrti zakona koji su u razmatranju.

    A vezano za naplatu, sumnjam da ce odmah kazne krenuti, tako da mislim da je bolja opcija sacekati neki poziv iz poreske, cisto da vidis koliko su ti oni sracunali da uplatis, da dzaba ne pretplatis :)
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    Fer bi bilo freelancerima koji zive od toga ponudit da imaju pojednostavljen postupak za penz. i zdravstveno na principu dobrovoljnog.
    Ko plaća ima se čemu nadat i obratno.

    10% porez može al na prihod-rashod
    Niko nije budala da placa na cijeli iznos, ispade freelanceri nit jedu nit kupuju laptop..., licence za razvojne alate ? (Vedo ?)

    Ovo se sve vrlo lahko riješi.
    Advokat
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Advokat i sta? Tuzis drzavu zbog njenih zakona? How yes no.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    Tako je da 1000 ljudi podigne tužbu drukčije bi se ponašali.
    Ili jednostavno zaobić banke u bih i to je to.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ne ide to baš tako. Dok mi dođemo do penzije bit ćemo u EU. A tamo važi da bez obzira radio-ne radio nakon x godina možeš dobiti minimalnu penziju.
    Po toj logici freelancer ni ne mora ništa uplaćivati jer će u 65 oj dobiti tzv "socijalnu" penziju bez da je marke dao penzioni fond.
    To nije fer prema ovima koji svaki mjesec plaćaju.

    Mene niko nije pitao kada su uvodili porez na doprinos da li je to fer, da li ja imam nešto protiv toga i sl. Samo su ga uveli.
    Super je bilo mazanje oči raji, lafo imaš pravo na povrat 5% uplaćenih sredstava na osnovu lječenja ili uplaćenje kamate na stambeni kredit.
    To ono uzmemo ti 10000km poreza više, al ako si se baš zavalio možemo ti vratiti 500km nazad.
    Po novome zakonu poslodavac će plaćati 300 km više za mene, a ja ću na ruke dobijati 200km manje, sva sreća dobro mi ide ovaj A2 Njemački ;) samo neka posljednji ugasi svijeću.
     
    Ninja likes this.
  19. Almir

    Almir Komšija

  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    To je ovaj kalkulator što si postavio. Bit će 3 dana poslje izbora izglasan ko god da pobjedi.