Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Almir

    Almir Komšija

    Po novom zakonu trošak poslodavca nije veći već manji :)
     
  2. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Poreska ima liste spremne pa cekaju sezonu godisnjih da zavrse i krece, neka informacija pocetkom septembra tako sam cuo u poreskoj.

    Ovo je iz prve ruke inf

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    A inače nisu nagodni prema sitnoj buraniji, tako da kad budu odmorni i naoštreni...

    @Almir, jest za plate od minimalca do 1000km, sve preko te guli država sa 15 i 20%.
    To je taj "porezno-neutralni" zakon koji valja samo kasirkama u Bingu i rudarima pripravnicima.
    Ustvari valja poslodavcima koji imaju hrpu radnika na minimalcu.
    To je ok ako je strategija razvoja države da svi budemo na minimalcu.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Vecinu poslodavaca nije briga za porez na dohodak, to sto nekome ide 20%, to ce se njemu odbijati, nece poslodavac povecati trosak da bi ovaj imao ista primanja. Manji je trosak za poslodavca, ali veci za radnika.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod nas radnici dobijaju netto plate. A to je problem jer taman i da se promijeni procenat davanja, teret pada na poslodavca.
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Pa zvali su vec, vidis kad sam thread otvorio.
     
    Eldorado likes this.
  7. Almir

    Almir Komšija

    morate razdvojiti neke stvari
    - porez nebitno koja stopa ide na teret radnika 10,20% oni sa veći platam više oni sa manje manje
    - uporedo sa ovim zakonom ide i drugi gdje se doprinosi iz plate i na platu smanju sa trenutnih 44,5 na 33,5, tako da je trošak poslodavca manji nebitno koja plata
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Živi bili pa vidjeli, ja znam da svaka reforma, agenda i najava prosperiteta meni direktno iz džepa izbije stoju, dvije, tri.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam računao po novom se do plate oko 1700 (npr. 1540 + topli 160) dobija više, a preko tog iznosa dobijas manje. Naravno, govorim za slučaj kad radiš za bruto, a ne za dogovoreni neto. Kako @Stihoklepac rece, za veće plate će biti i koja stoja manje.

    Nisam računao za poslodavce koje su granice, ali definitivno će imati nešto manje obaveza pa se možda mogne dogovoriti neko povećanje radi balansa :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Pa to sam i rekao...trosak poslodavca je manji, osim u onim slucajevima kada ce poslodavac zadrzati radniku istu isplacenu platu, tad mu se trosak povecava u odnosu na prije. Kazem da vecina to nece uraditi, tako da ce mu se smanjiti troskovi zbog manjih doprinosa.

    Iako je smanjenje na 33.5, to ukljucuje oporezivanje toplog obrok pa je i to ogranicenog efekta kod manjih plata.
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne brinite, nece niko donijet zakon da se plati manje poreza.
     
  12. labelo90

    labelo90 Guest

    Koja uhljeb mafija covjece... sva lova se ionao potrosi u BiH i plati porez 17% za financiranje novih Audia zar im nije dosta...
    Siva ekonomija ce porasti jos vise ovim zakonom, dijaspora ce novac davati na ruke i preko vozaca buseva, a IT-ovci koristiti kripto kao nacin placanja ili na ruke... a i potaknut ce odlaskom mladih pametnih ljudi.
    Bravo Daytonko.
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Druze moj to rade vec desetinama hijada ljudi koji rade na ugovor o djelu vec godinama. Na zalost to. Ti je ta vladajuca Struktura. Samo Deri

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Šansa je propala prije nekoliko godina kad su bili masovni protesti u FBIH. Nazalost stalo se a podrska nije dosla i od strane RS-a.

    Da se tad digla BIH na noge i konstantno odrzavali protesti da se smanje plate hadzijama u foteljama nesto bih se postiglo a sad je kasno.

    Sad su svi digli ruke i pravac EU a hadzije svaki dan smisljaju gdje uzeti para da se natrpa u dzep i rahat cejfe u propast drzave.

    Tako da valja placati trpiti dok fakat svi ne budemo otisli van drzave.

    Zao mi je kad vidim stanje i price u drzavi, gradu i komsiluku.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sta ce se smanjiti, krenu protesti malo se zaprijeti odmah se stane sa protestima

    eto sta se desilo za gorivo?


    sta je bilo nedavno u RSu jel bilo vezano za zeljeznicu, izasli radnici da protestuje, castio cevapima il s cime vec i tu je stalo.

    kod nas ne moze dok se ne napadne imovina od politicara, dok im se vikendice ne popale. drzati ih u onim institucijama dok se neke stvari ne izmjene

    ali i s druge strane imas vandale koji ce to iskoristiti da se pali, krade onako kao sto je bilo 2014te

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje. Mi imamo malo bolju, ali tu je to negdje.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja placam 85 KM poreza, i to mi se odbija od neto plate svaki mjesec, a posebno su ostali doprinosi. Pazi, ja sam za da svako placa porez, i da se rigoroznije prate novcani tokovi, masa crnog novca kruzi okolo, a doci ce vrijeme kada ce se morati dokazati iz kojih se to prihoda kupuju, stanovi, auta i druge stvari, a da ne bude kao Zika, nezaposleni tapetar
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema kod mene toga, kad drzava poveca porez, to mom poslodavcu dodje kao da mi je dao povisicu.

    Zato i kazem koliko je blesavo plate izrazavat netto.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Onda kod tebe nije dobro, ja imam neto platu, i na nju placam porez, bio je veci, sad kad sam stavio suprugu i kcerkicu na poreznu karticu, imam manje poreza, tj vecu neto platu. Mali su to iznosi, ali na godisnjem nivou, to je recimo registracija auta.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kako na neto plaćaš porez?

    Sent from my Huawei P10 Plus