Optimizacija sistema, I dio

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, Jan 16, 2005.

  1. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Na Win98 OS sam uvijek uobicavao da stavljam Neoficijalni Servis Paket, tada sam imao 1.5 i 1.6 verziju. Sistem je stabilno radio i nije bilo problema (internet klub). A prednosti su uocljive... pored WinME grafickog izgleda tu je poboljsanje pr konfiguraciji mreze (i kod drugih stvarcica).. ne mora se uvijek ubacivati CD... Win98 se uvijek obraca SP1 "cab" datoteki.

    Sada je ovaj servisni paket u 2.0 verziji.. beta. Nisam imao prilike da ga oprobam pa i ne znam kakav je... kome treba moze ga uzeti u obzir.

    EDIT1: Prvo se izvinjavam sto detaljno ne mogu iznijeti koje sve zakrpe i popravke dojdu uz ovaj servisni paket a drugo samo da napomenem... navedeno je da ovaj servisni paket donosi mogucnost 98-mici prepoznavanja, bez dodatnih drajvera, USB memorije i rad sa istom. Moje iskustvo je pokazalo da ovo ne radi u potpunosti... naime prepozna USB memoriju ali joj ne dodjeli/mapira slovo.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ja imam 1.5 verziju... zapravo najviše 98-ici zamjeram upravo što uvijek moram drivere instalirat da bi flash/ext. disk puknuo unutra. mislim to je ono što me prvo "sreže", ali ima tu još dosta toga... driveri, restartanje itd. itd.
     
  3. [tota]

    [tota] Aktivista

    Je li se popravila stabilnost 98-ce sa tim neslužbenim Service Packovima
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Oćetel nastaviti diskutovati o optimizaciji sistema?
     
  5. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    hocemo !!!! :mrgreen:
     
  6. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Radi bolje... treba pricekati da 2.0 verzija izadje iz bete. Do tada koristite 1.5/1.6 verziju jer donosi poboljsanja. Ko zeli da vidi o cemu se radi neka posjeti ovu stranicu:
    http://exuberant.ms11.net/98sesp.html
    Sto se tice podrske za USB memorije evo sta co'jk kaze:
    REMOVED: General USB Mass Storage Device Drivers. (I recommend a much better generic drivers: http://victorl.net/media/nusb20e.exe. (<-- Edit 11.06.2005). My drivers doesn't support some devices and it has some bugs, we have a good alternative, so I removed it.
    A za nasu raju (nemoj da se siri link): (Edit 10.05.2005, server is down :()
     
  7. phactor

    phactor Novi član

    ...u sluchaju da vam ponestane disk prostora:


    1.[desni klik na Recycle Bin>Properties>ukljuchiti opciju Configure drive independently>u tabovima na Local Disk-ove smanjiti Maximum size of Recycle Bin na cca 3% (kod mene na C: oko 600MB), kod svakog posebno...

    2.[desni klik na My Computer>Properties>System Restore>Click na disk pod monitoringom pa na dugme Settings...i pod opcijom Disk space to use:...smanjiti na recimo 2% ili u potpunosti iskljuchiti System Restore...


    ...brze paljenje i gashenje rachunara opcijom Hibernate (screen za gashenje restart i stand by) Shift-om dobijamo opciju Hibernate...

    ...napomena: opcija Hibernate se treba ukljuchiti u Control Panel-u>Power Options>Hibernate...treba joj oko 512MB disk prostora...
     
  8. Sleeper

    Sleeper Komšija

    1.Recycle Bin Off
    2.System Restore Off
    Hibernaciju nisam nikad ni probao(nema svrhe....upalim kad se probudim-ugasim pred spavanje :lol: )
    ....zar hibernacija ne ostavlja sve pokrenute programe nedirnutima(mislim da je to korisnije nekima).
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    potpisujem ovo iznad. znacajno se smanjuje fragmentacija diska na ovaj nacin.
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Evo jos jedan trik koji bi trebao poboljsati rad racunara ili OS-a. Ne znam tacno u kolikoj mjeri pomaze... no evo sto kaze MS
    "Typically, a process can access up to 2 GB of memory address space (assuming the /3GB switch was not used), with some of the memory being physical memory and some being virtual memory. The memory manager uses PAE to provide more physical memory to an application, which reduces the need to swap memory to the page file and increases performance. The application itself is not aware of the actual memory size. All of the memory management and allocation of the PAE memory is handled by the memory manager independently of the application." više ovdje

    Naime samo se doda "/PAE" switch u "boot.ini" datoteci. Inace vec stoji "/fastdetect" switch kojeg sam ucmekao i stavio ovaj.

    Postupak: Desni klik MyComp-->Properties-->(Tab)Advanced-->(sekcija)Startup and Recovery-->(Dugme) Settings-->(Dugme) Edit

    Eh gdje stoji nesto slicno ovome:
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

    Stavite umjesto "/fastdetect", "/pae". Sretno
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    sjetio sam se još jednog zonfača, a slučajno ga našao... naime jaaaako me nervira to sto MS misli da smo svi levati.... ustvari ljudi su kulturni ;)
    Svaki put kada nsto u "msconfig" izmijenite i potvrdite promjene izelti dijalog i pita da li zelite sada restartovati ili izaci bez restarta. Kada resetujete masinu, bilo odmah ili kasnije, pojavise jedan prozor gdje upozori da su radjene u "msconfig-u" izmjene te treba se tu cekirati da se vise ne pojavljuje i da... huh... elem.... dosadno. Pogotovo kada znate sta radite i iskljucujete neke bezlazene stvari (Winamp tray slikicu, Winzip isl...) eh SpySweeperom sam skontao caku kako da to izbjegnemo.

    Naime nakon editovanja u msconfig-u i nakon sto se pojavi prozor i pita zelimo li restart treba pritisnuti na dugme "Exit without Restarting". Ksnije ponovno ukucamo u Run polju "msconfig /auto" i otvorit ce se onaj prozor koji se inace pali nakon restarta, stavite kvakicu u kutijicu gdje pise da se vise nikad ne pojavljuje i to je to.

    Fazon je u tome da mi, ko bajagi majstori, ugasimo masinu i predamo kolegi ili musteriji a zaboravimo da smo ceprkali po msconfig-u. I kda kuci dojde odmah za telefon i "jooooj meni se nesto pojavilo" ;)

    Valjda ce valjati :)
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ok ljudi svasta ste napisali i fakat vecina toga u neku ruku pije vode al pazi sljedece,nekada davno sam cackao po servisima i ono sve sto netreba pogasio skinuo sam i neki tutorial sa neta tipa 120 strana price o servisima i lagano stranu po stranu citao sve fino poskidao sto netreba a onda je dosao lan party i niko me ziv nevidi na mrezi,uglavnom podjonim sa drugog kompa servise i opet bedara....ako ima neko ko radi vishe sa mrezom moze li mi ikako objasniti zasto na svakom lan party-u svi se iskupe u 6 popodne a mreza profercera u pola 1
    mozemo li malo skrenuti u tu temu.

    hajmo i predloziti koji programi debelo koche sistem a realno su precjenjeni
    npr norton av i sl.
    takodje firewall,onaj windows firewall je totalna debilnost,zonealarm takodje n puta mi se desilo da nakon instalacije zonealarma boot sistema potraje i po 10 ak sekundi vishe,dok recimo black ice ili kerio vishe nego dobro rade.
    Jel iko spomenuo prebacivanje optike na dma(nekad i u biosu treba upaliti dma na auto) itd itd

    sto se browsera ie je presmjesno drzati na kompu
    sto se tice update-a autopatcher je beton
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Zonealarm dizanje?

    Mozda imash instaliran antiviri zone zajedno i eto ti belaja.

    Dovoljno je samo zone.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa neces optiku stavljati na pio - normalno da mora biti na udma.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vezano za pae
    nidje veze
    neki dan sam na nekoj mashini dodao 4gb ddr2 memorije kad gle slucaja
    xp vidi samo 2.75gb memorije.
    Drndao se po forumima cackao po pae i nista nisam postigao.
    Pa eto prijedlozi ....
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    to je normala za 32bitni WinXP. samo 64bitni WinXP sa odgovarajucim procesorom moze adresirati vise memorije (ili Linux). e ako je bas bio taj XP instaliran, onda sumnjam na plocu.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Na 32bita treba bi da ide do 4096mb, update BIOS-a probaj.
     
  18. mexx

    mexx Novi član

    Evo spiska svih service-a u win 2k i XP i sta koji radi itd...
    Toliko od mene....


    -------------------------------------------------------------------------------

    Alerter

    Obaveštava korisnike o administrativnim upozorenjima na mreži. U normalim okolnostima ova Service nije potrebna. Napominjem da ovo nije WinPopUp


    -------------------------------------------------------------------------------

    Application Layer Gateway Service

    Obezbeduje podršku za plaginove za Internet Connection Sharing/Internet Connection Firewall i neophodna je ako se Service koriste za spajanje na Internet. Ova Service koriste ono 1.5 MB RAM memorije kada ne radi.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Application Management

    Koristi za Assign, Publish and Remove software service. Ukoliko niste u mogucnosti da modifikujete neku instalaciju softvera, a iskljucili ste ovu Service, vratite je na Manual ili na Automatic. Neki korisnici prijavljuju da ukoliko imate WinXP Home
    verziju, ova Service pravi probleme koji su opisani na sledecem linku
    (Microsoft knowledge baza):
    http://support.microsoft.com/d...px?...;Q328213?SD=EE


    -------------------------------------------------------------------------------

    Automatic Updates

    Automatski se spaja na Microsoft-ov sajt i proverava da li postoje neke važne popravke (critical update) i druga poboljšanja, automatski ih skida i instalira. Ovo bi neki nazvali odlicna opcija, ali ja je ne smatram ništa boljim od obicnog spyware programa. Možete je namestiti na Manual, jer nastaje poprilicno cekanje dok se Service ne spoji na server i proveri da li ima novosti. Posle instalacije SP1 moguce je namestit koliko cesto Service provrava sajt. Razlozi zbog cega vam se možda nece svideti ova opcija su sledeci: 1) Dugo cekanje pri proveri, (2) Zauzimanje internet konekcije i znatno usporenje surfovanja,(3) Nemogucnost dobijanja informacija o poboljšanju tj. šta radi poboljšanje, da li mi treba i sl. (zamislite da skidate podršku za kineski jezik 7 MB a što vam ne treba ni u najludim snovima).Ukoliko se odlucite da je iskljucite, proveravajte sajt za poboljšanja sami. Da bi koristili ovaj Service (Manual ili Automatic), morate imati startovam Cryptographic Services.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Background Intelligent Transfer Service

    Koristi da bi se asinhrono slali podaci kroz http1.1 servere. Navodno WinXP koristi ovu Service. Service nastavlja sa skidanjem poboljšanja i popravki kada se logujete ili kada ponovo ukljucite racunar i spojite se na internet. Iako nisu prijavljeni nikakvi problemi kada se iskljuci, ova Service je možda potrebna za neke funkcije MSN Explorera, Windows Messengera, Windows Media Playera ili budicih finkcija .NET-a.



    -------------------------------------------------------------------------------

    ClipBook

    Koristi da sacuva informacije za CUT i PASTE opcije i da ih deli sa ostalim racunarima na mreži. Ovo nema nikakve veze sa kopiranjem i razmenom fajlova. Nisam nikako uspeo da pogodim cemu prakticno služi ova Service.


    -------------------------------------------------------------------------------

    COM+Event System

    Služi aplikacijama koje koriste COM+, a ako se podesi na Manual mnogi Service je kontaktiraju pa ce ipak biti ukljucena. Ako je iskljucena u Event Log-u ce se pojaviti linija DCOM koja obaveštava da COM+Event System nije ukljucen. Pogledajte
    pod C:\Program Files\ComPlus Applications\ i ako nemate ni jednu COM+ aplikaciju, Service možete bezbedno iskljuciti ali ce vam se pojavljivati Event Log pri podizanju sistema obaveštavajuci vas da Service nije ukljucen.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Com+System Application

    Ako iskljucite ovaj Service, u Event Log-u ce te imati liniju DCOM koja vas obaveštava da je Service iskljucen. Pogledati COM+Event System.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Computer Browser

    Reguliše i održava listu kompjutera i resurse koji se nalaze na mreži. Ovaj Service nije potreban na kucnim racunarima, pogotovo ako nisu ni na kakvoj mreži. Ustvari, ukoliko se Service iskljuci, a racunar je povezan na mrežu, još uvek možete
    da koristite sve resurse mreže. Na velikim mrežama, jedan racunar je MASTER a drugi je pomocni master. Svi ostali samo javljaju da su spremni da preuzmu ulogu svakuh 12 minuta u slucaju kvara na jednom od dva glavna racunara. Nema nikakvog laga (usporenja) ako se ovaj Service iskljuci na svim sem na jednom racunaru (mada je i to pitanje). Iz predostrožnosti, ostavite ga da radi na jednom racunaru jer Service ne treba da radi na svim racunarima svo vreme.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Cryptographic Services

    Služi za proveru i potvrdu potpisa Windows fajlova. Uoliko se iskljuci, mogli bi stalno dobijati upozorenja o nesertifikovanim drajverima. Service je potreban da bi Windows update, kada je podešen na Manual ili Automatic, radio normalno. Takode potreban je da bi se instalirao ServicePack1 i DirectX 9.0. Windows Media Player i neke buduce .NET aplikacije ce zahtevati ovaj Service za neke opcije. Ovaj Service oduzima 1.9 MB RAM memorije.


    -------------------------------------------------------------------------------

    DHCP Client

    Dobija Dynamic (dinamicnu) IP adresu od DHCP servera i DNS-a. Vecina DSL/kablovskih ISP-a koristi DHCP radi spajanja na internet.
     
  19. mexx

    mexx Novi član

    Distributed Link Tracking Client

    Održava linkove sa NTFS fajlovima u korisnikovom kompjuteru i sa fajlovima na mreži. Npr. Ako napravimo fajl na racunaru 1,a na racunaru 2 napravimo šortkat ili link do tog fajla, ukoliko premestimo taj fajl na neko drugo mesto na racunaru 1 ovaj
    Service ce reci racunaru 2 gde je fajl premešten i popravice mu put šortkata ili linka do novog mesta fajla. Iako je ovo možda odlicna opcija, pogotovo na vecim mrežama, na malim mrežama ne vidim potrebu da se Service koristi, Ovo se pogotovo odnosi na Igraonice. U stanju mirovanja oduzima oko 4 MB RAM memorije.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Distributed Transaction Coordinator

    Vodi racuna o transakcijama koje se obavljaju preko više resursa (ili mreža). Potrebna je ako se koristi Message Queqing. Ukoliko se iskljuci, pojavice se obaveštenje u Event Log-u. Nema prijavljenih loših efekata ako se ovaj Service iskljuci. MS .NET ce možda u buducnosti zahtevati da ova Service bude ukljucena.


    -------------------------------------------------------------------------------

    DNS Client

    Koristi kod kešovanja DNS imena i Active Directory domoejn funkcija. Service nije potrebna za DNS preglede (lookups). Ukoliko koristite IPSEC, ovaj Service mora biti aktivan. Ukoliko želite da popravite vašu konekciju i iskoci prozor u kome piše DNS resolver failed to flush the cache, verovatno ste iskljucili ovu Service. Da bi ovo popravili ukljucite je. Da bi smanjili mrežni protok do vašek ISP DNS servera, stavire Service na Automatic.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Error Reporting Service

    Kontaktira Microsoft i šalje podatke o grešci kada se ona dogodi. Još jedan oblik spyware programa. Beznacajno ceka da se greška dogodi i onda koristi vašu interner konekciju kako bi poslala detalje o grešci. Preporucujem da je odmah iskljucite. Ukljucite je ukoliko imate ogroman broj neverovatnih problema a za koje nemate nikakvo rešenje (prvo pogledajte sekciju Task Manager Tasl list). Ukoliko se ti problemi dešavaju posle instalacije nekog softvera ili drajvera, deinstalirajte ih jer su to verovatno krivci za nestabilan rad. Ukoliko vam racunar radi kako treba, iskljucite ovaj Service.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Event Log

    Poruke koje generiše ova Service možete pogledati u Event Viewer-u. Uvek je od pomoci da da se vidi kakvi problemi postoje sa nekim aplikacijama koje prosecan korisnik ne vidi. Ukoliko iskljucite ovu Service a ne iskljucite Windows Management
    Instrumentation, možete primetiti da vam je podizanje sistema sporije. Najbolje je da ova Service bude na Automatic opciji.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Fast User Switching Compatibility

    Jedina upotreba je da ako menjate korisnike (users) na istom racunaru, sa ovom Service ukljucenom, aplikacije koje su startovane nece se ugasiti. Po meni, Service je totalno beskorisna i samo troši memoriju i resurse (vrlo mali deo, ali malo
    po malo a se napravi mnogo)


    -------------------------------------------------------------------------------

    Fax Services

    Podrška za kontrolu Fax opcije modema direktno iz WinXP-a bez potrebe za nekim odvojenim programom. Odlicna Service za manja preduzeca jer dolazi se WinXP-om pa ne trebate trošiti sredstva za posebne programe. Za prosecnog korisnika totalno
    je nepotrebna.


    -------------------------------------------------------------------------------

    FTP Publishing Service

    Ukokilo želite da imate FTP server na vašoj mreži, potrebna vam je ova Service. U protivnom nije potrebna. Ne instalira se na WinXP pri instalaciji sistema, a u Home verziji i ne postoji.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Help and Support

    Potrebna je za Microsoftove online help dokumente. Ako ikada upotrebite Help and Support, ova Service se vraca u Automatic režim iako ste je prethodno iskljucili.
     
  20. mexx

    mexx Novi član

    Human Interface Device Access

    Ukoliko ne posedujete uredaje ili ne koristite neke opcije uredaja koje posedujete, npr. skenere sa funkcijskim tasterima (scan now, fax, copy ili sl.), tastature sa dodatnim (internet) tasterima (za kontrolu jacine zvuka i sl.) ili slicne uredaje slobodno iskljucite ovaj Service. Ako posedujete slicne uredaje, iskjucenjem ove Service uredaji ce nastaviti normalno da rade samo nece imati dodatne opcije.


    -------------------------------------------------------------------------------

    IIS Admin

    Nije automatski instalirana na WinXP Pro verziji a na Home verziji i ne postoji. Ukoliko koristite FTP Server ili imate Lokalni Web Sajt (racunar non-stop na mreži a sajt vam se nalazi na tom racunaru), ova Service vam je potrabna i trebala bi biti ukljucena. Inace ona je meta valikog broja hakera i vrlo je popularna za testiranje sposobnosi i ucenje upadanja na racunare, pa preporucujem da je i ne instalirate a ako vec jeste deinstalirajte je ukoliko vam nije potrebna.


    -------------------------------------------------------------------------------

    IMAPI CD-Burning COM Service

    Kontroliše snimanje CD-a iz Windows Explorera, po drag-and-drop tehnici. Izuzetna opcija i jedna od najbolje uradenih jer se startuje samo kad je potrebna i po završetku posla se gasi. Ukoliko niste u mogucnosti da snimite CD i Explorera kada je Service namešten na Manual, namestite je na Automatic (takode se staruje samo kad je potrebna). Zauzima oko 1.6 MB RAM memorije u stanju mirovanja.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Indexing Service

    Ovo je oduvek bio najveci razlog za usporen rad racunara. Ja je iskljucujem na svakom racunaru koji sretnem. Može se deinstalirati preko Add/Remove Programs u Cotrol Panel-u (pod Windows Setup Programs). Koristi oko 2 MB RAM memorije u
    stanju mirovanja a opterecenje sistema i upotreba memorije dok pravi index se ne može izmeriti. Iako bi ova Service trebala da radi samo kada je racunar u stanju mirovanja duže vreme, video sam da se ukljucuje u sred rada i igranja i tako znatno
    usporava rad. Moje preporuka je iskljuciti, iskljuciti i samo iskljuciti.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Internet Connection Firewall and Internet Connection Sharing

    Koristi da bi se obezbedio pristup internetu svim racunarima na mreži preko jedne konekcije. Takode služi za zaštitu racunara od upada hakera. Instalira se samo na racunarima sa modemom, i nije potreban u drugim slucajevima. Ukoliko koristite
    odvojenu program za deljenje konekcije ili za zaštitu racunara od hakera. Service nije potrebna.



    -------------------------------------------------------------------------------

    IPSEC Services

    Moguce da je potrebna na nekim VNP konekcijama ili domenima, ali prosecnom korisniku nije potrebna


    -------------------------------------------------------------------------------

    Logical Disk Manager

    Od vitalng je znacaje za rad Disk Management MMC konzole za dinamicne drajvove (dynamic volumes). Ako pokušavate da vršite održavanje diska i iskoci vam prozor koji vam kaže da nije u mogucnosti da odradi ono što ste hteli, startujte ovu Service. Nikakvih problema nije prijavljeno ako se ona iskljuci sem gore navedenog.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Logical Disk Manager Administrative Service

    Od vitalnog je znacaja za rad Disk Management MMC konzole za dinamicne drajvove (dynamic volumes).


    -------------------------------------------------------------------------------

    Message Queuing

    Ne instalira se automatski na XP PRO verziji a na Home verziji je nema. Može biti potrebna na nekim domenima (domains), ali je prosecni korisnici nikada ne koriste.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Message Queuing Triggers

    Ne instalira se automatski na XP PRO verziji a na Home verziji je nema. Može biti potrebna na nekim domenima (domains), ali je prosecni korisnici nikada ne koriste. Potrebna je ako koristite Message Queuing.


    -------------------------------------------------------------------------------

    Messenger

    Služi za razmenu poruka izmedu servera i klijenta. Nije potrebna za prosecne korisnike. Nema nikakve veze sa MSN Messengerom i nije WinPopUp. Poznata je po tome što ugrožava sigurnost sistema i korisnika. Za proveru ukucajte u DOS prozoru: net send 127.0.0.1 hi dok je ova Service startovana. Ako vam iskoci prozor u kome piše hi iskljucite ovu Service. Ako dobijete grešku
    pri slanju koja lici na The message alias could...., sigurni ste. Ako morate da koristite ovu Service i ne želite da dobijate slicne spam prozore iskljucite portove koristeci neke popularne firewall-ove (Zone Alarm). Service koristi UDP portove 135, 137, 138 i TCP portove 135, 139, 445.