Overclocking d965p-ds3

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Tandrli, Aug 6, 2007.

  1. Tandrli

    Tandrli Aktivista

  2. iskusni

    iskusni Komšija

    1.5V? Daleko od toga, pogotovo ako si na stock hlađenju. 1.45V bi bio jedan max za tvoj proc pri stock hlađenju, mada ni toliko nije potrebno da se OCuje. FSB odmah možeš staviti na 370, i odatle počinješ. Eventualno ćeš morati da podigneš napon za memoriju, mch i sl., a to ćeš morati sam testirati jer nije kod svakoga isto. Paziti na odnos FSB:DDR. Ako ti memorija ne podnosi viši OC onda ćeš ovaj odnos morati promijeniti. Ako imaš opciju za postavljanje PCI freq, zaključaj na 33.33MHz, a za PCI Express stavi freqvenciju na 100, mada može ići do 120-130 bez problema. I naravno pazi na temperaturu. Sretno :wink:
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Moraš povečati voltažu MCH i FSB-a barem za 0.1V ako želiš malo extremniji overclock.

    Ako nebude išlo probaj staviti +0,2V , a dalje ti nebi preporucivao.

    A da samo znaš da ta ploča ima veliki pad napona na procesoru, tako da ces uvjek morati dici malo vise nego sto je potrebno

    Kod proccesora samo nemoj dizat iznad 1.55 (dalje nije zdravo) .


    Preporucam ti da prvo stavis 1.45 pa polako diži FSB, pa kad dođeš to te neke granice i ako si zadovoljan ostavi, ako ne , onda tek malo povecaj voltazu.

    Al ja nebi isao dalje sa box hlađenjem ako ga imaš.

    I još jedan prjedlog.

    Taj NB se zaista previše grije.

    Prjedlog je da zamjeniš žvaku, khmm, mislim pastu :)

    Uzmi Artic Silver 5 i to ce ti zaista dosta pomoc oko stabilnosti, jer ta žvaka samo zadržava toplotu umjesto da je provodi.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vodi ta zvaka itekako. Da ne vodi, NB cooler se ne bi grijao toliko.
     
  5. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    ok premazadnjim informacijama idem
    CPU voltage control izmedju 1.2 i 1,4
    mch overvoltage control 0.1 (dodajem ako je potrebno kolko sam razumio)
    FSB overvoltage control 0.1 (dodajem ako je potrebno)

    PCI freq 33.33

    imal ko sta protiv .. il sta da doda (i ako moze da napise kako u biosu pise jer sam veoma slab sa skracenicama .. p.s. bios volim samo zbog boot device ince ga mrzim)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moze to tako, prvo se moras u BIOS-u osjecat ko kod kuce, pa onda tek clockat. ;)

    BTW ako ista mrzim u BIOS-u onda je to glupi meni za boot device. Zijev, nista dosadnije nema. :lol:
     
  7. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    pa da je tako onda nebi pito vas "strucnjake"

    a moram i ja odnekle pocet ... nemore nista znat dok te ne zanima ili dok ti ne zatreba ... takav je zivot
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    E pa baš je u tome problem što ta žvaka zadržava toplotu, zato i jeste vruc, vjeruj mi, imam tu maticnu znam dobro šta je znacilo promjenuti staru pastu, ustvari to i nije licilo na pastu, nego baš žvaku.

    @tandrli
    Sve je to uredu, čak ni PCI frekvenicju nebi trebalo dirati, sve ostalo ostavi po defaultu.

    Prvo probaj proc dignuti na 2.8GHz (400x7) bez problema sa 1.4V pa nam javi.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    NHF, ali polako, postepeno idi ;) Prvo vidi dokle ide ka uopce ne dizes napone. Tad su ti najmanje sanse da nesto zeznes. Glavno da PCI-E zakljucas na 100Mhz i PCI na 33.33MHz, kao i da pazis na djelitelj memorije.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

    da se razumijemo, da ne kazem da je zvaka jednako dobra ili bolja od AS Ceramique, nego da vrsi svoju funkciju.
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Vrši ona svoju funkciju, ali puno slabije nego ove bolje paste (preferiram Artic Silver 5)

    @tandrli
    Koja ti je revizija ploče i BIOS-a?
     
  12. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    ma mislim da je ona 2.0 sa dodatnom opcijom .. sad sam na poslu a kad dodjem kuci vidit cu
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    OK, usput provjeri i BIOS.

    Ako imaš ranije BIOS-e najbolje ti je da flashas na F11 , F12 nije baš dobar izbor, krešira ploča zbog memorije kad je klokneš.
     
  14. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    ovako prije nego sto cu dirati voltazu skino sam cpu-z i on mi pokazuje da mi freq. proce varira tj non stop (1599; 1600; 1866)
    kada pustim neku pjesmu u pozadini a kad nista ne vrti freq. varira izmedju 1599 i 1600

    odem onda i dignem volte kao na slici

    http://img162.imageshack.us/img162/8313/dsc02638kd9.jpg

    i brzina proce se nije promjenil nego je ista ko gore nabrojana

    sta sam mašio...

    edit by syss: idući put kad raširiš forum na 1600 rezu, brišem post.
     
  15. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    i ploca je ver 2.0
    a ta Artic Silver 5 .. vjerujem da se toga u Tuzli nema da kupi pa makar lječila rak
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    za ubuduće ako misliš postat slike preko [​IMG]
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Tandrli
    Imas paste u plusu kupiti.
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zašto ti je FSB na 200, defaultno bi trebalo biti 266 !
     
  19. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    stavio sam na 266 i voltazu sam povisio na 1,38 i nista se ne desava

    sve mi se cini da od ovog nema nista

    a bios mi je F10


    a nesto sam konto da li je moguce da ovo neradi zato sto mi je ATX sa 20pin

    a dizo sam i mch i fsb na 0.2v
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    EIST off
    C1P ( ili kako vec) OFF