Overclocking uspjesi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pasha, Mar 22, 2008.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    E jeste to, prvo se predstavi kao prijatelj a onda te zezne, ma treba se cuvati toga.
    Jos uvijek ostajem pri misljenju da ne bi trebao tako olako preci preko toga, pokusaj izganjati.
    Jbg, napravili smo offtopic teski :D
     
  2. jakuza

    jakuza Aktivista

    E jeste to, prvo se predstavi kao prijatelj a onda te zezne, ma treba se cuvati toga.
    Jos uvijek ostajem pri misljenju da ne bi trebao tako olako preci preko toga, pokusaj izganjati.
    Jbg, napravili smo offtopic teski :D[/quote]

    pokustati cu da na razuman nacin nademo neko rjesenje
    da statite cemo ovdje sa tim

    ovo je iskljucivo oc sekcija
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni su najsumnjiviji ti sto su na prici "jaki" :D
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uspio sam ovaj 4930K stabilno klokati na 4.5GHz sa 1.368V , stabilno u P95 i IBT-u, max core temperatura u testovima 79C, u igrama jedva dodje do 60C.

    Da bih izbjegao svaku mogucnost nestabilnosti spustio sam mnozilac na 44x za 4.4GHz, sa skoro istim Vcore u BIOS-u (u loadu 1.35 - 1.36V max), a max temperatura u testovima je 76C.

    To bi bio moj konacni OC , ja zadovoljan sa 4.4GHz i RAM na 2400MHz CL 10 :D

    [​IMG]

    IBT na 4.5GHz:

    [​IMG]
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Testirao sam koliko najnize mogu Vcore spustiti na 4.4GHz i dosao sam do 1.27V kada IBT je pokazao error.

    [​IMG]

    Sa programom TurboV od Asus-a spustao sam po 10mV sa pocetnih 1.36V i testirao sa 5 runs IBT na Very High, i kada sam nasao min vrijednost od 1.27V (ide u testu do max 1.288V) onda sam digao tj vratio na 1.304V (ide do max 1.312V).

    Mogao sam i nize jer sam prolazio na 1.288 - 1.304V i 1.280V - 1.296V, ali cisto zbog stabilnosti, ne zelim da me nekoliko mV crasha bezveze.

    Na vcore 1.304V - 1.312V koliko varira zavisno od opterecenja, odvrtio sam 15 runs IBT na Very High i proslo bez problema, max core temp 76C, sistem u testu vuce 310W iz zida. ;D

    [​IMG]
    ==
    [​IMG]
     
  6. RaP

    RaP Komšija

    Ja svoj 2600k drzim na 4,5 ghz na Sabertooth ploci.
    Bez problema ikakvih.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    i ja svoj 3570k na ovoj jeftinoj asusovoj drzim bez problema a 4,4GHz, doduse odradio davno delid i kuler direkt na jezgru :D Dobra stvar kod mugena samo okrenes nosace kulera i on automatski ide nize taman da dobro pritisne jezgru bez IHS-a.
     
  8. chenta

    chenta Aktivista

    Moj 3570k 4.4GHz na istoj toj ploci sa voltazom 1.24V, temperature nikad iznad 60 C.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    na dobar si primjerak naletio, mom treba 1,32V za 4,4GHz i temperature su u prime95 znale ici iznad 90C. Poslije delida ne idu preko 75C u prime95, u igrama ne ide preko 60C.
     
  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    IBT-AVX custom 14gb,10 krugova CPU 5ghz

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    [​IMG]
    Nisam se dugo igrao sa OC, vratim stari profil iz biosa, i dalje ide 5GHz :)
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Dobar ali je 1.6V tosty za CPU, moj stari 2500K je isao na 5GHz sa 1.5V koliko se sjecam, 3770K ne znam da li sam ikada dizao preko 4.8Ghz i to samo kratko za bench.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjeruj nisam nista oko napona stimao, u biosu stavio extreme profil i multi na 50. Vjerovatno moze nize, mozda se veceras budem zezao.

    Ovako samo odvrtio cpu testove u aidi64, verifikovo u cpuz i linkao. Napojna mi je dosta kvalitetnija nego ranije pa ide dosta lakse OC.

    Inace je na 4GHz, sve stock, samo multi 40.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kod mene i5 na 1.3 pa kontam da se ne rastopi. hehe..

    [​IMG]
    [​IMG]

    @Reventon Cime ga hladis ?
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Noctua U12P. Ma ovo je samo test 10min, naravno nije za nesto duze. Moze ovaj na 1.4V 24/7 naravno ako su temp pod kontrolom, mada je kod mene dosta nize, 1.27V na 4GHz.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    BTW tema stara 10 godina, kako vrijeme leti. Uzeo citati postove od pocetka i spici me nostalgija.

    Kad se sjetim Celerona 633MHz, pa Pentium 4 Prescot sa 2.8 na 3.2GHz (kupio od @dino73n napojnu fortron za taj cpu:) ), pa C2D E8200...

    Tada je i Q6600 bio glavni u mahali iako ga nikada nisam imao.

    Sada su procesori dosta jaci pa i nema potrebe za OC, ali tada je svaki MHz bio bitan.

    Sta radi mladja raja, jel iko u ovim vodama???
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sjecam se te trgovine. Ja samo sto sam kupio tog fortrona dobijem na forumskoj nagradnoj igri CoolerMaster SilentPro 600w napojnu tako da mi je taj fortron bio višak. A ta CM napojna i dan danas radi kao sat u mom kompu.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Esh likes this.
  18. Soviet

    Soviet Aktivista

    Prvi procesor koji sam OC je Athlon XP 1600+ ali posto sam tada malo znao o naponu sprzio sam plocu i istopio se ATX konektor iz napojne. Poslije sam C2D E4400 OC na 3.0GHz, nije moglo vise zbog chipseta, pa onda C2Q Q8300 na 3.1GHz na istoj ploci. Sada imam ovaj i7 5820K OC na 4GHz sa 0.035 vcore offseta, nesto me strah za vise.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma ovi danasnji procesori, sve od Sandy Bridge pa do danas su manji izazov za OC , na vecini ploca imas Auto Oc opciju sa prekidacem il sa nekim OC guru programom ides bez iakakvih stimanja na 4.5GHz+.

    Bas sam sinoc na piku gledao P45 ploce, konkretno Asus P5Q seriju i bas me vuce da uzmem jednu i neki E8600 ili Q9xxx procesor pa da se poigram, to su bila vremena kada si bas morao da poznajes CPU/MBO/RAm u dusu pa da izvuces maximum.
    I dan danas sam ponosan na 530 FBS na Q9550 (4.5GHz) i Super Pi na 4.4Ghz. :D
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moja maticna je bila Biostarova Tpower I45 (oko 400KM bila), izgledala je beton, svi heatsinkovi su bili od bakra, ali zbog loseg biosa bila je patnja ziva za OC na E8200.
    [​IMG]

    Na kraju komplet PC dao rodjakovom malcu, nemam pojma sta je sa nje bilo.