Pasta na procesoru laptopa

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by bhd, Apr 1, 2016.

  1. Pasha

    Pasha Komšija

    Samo da ne bude nekih nedoumica Heatsink je od bakra. Normalno je da tako izgleda zbog pregrijavanja u skucenom prostoru.
    Nije to desktop.
     
  2. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Radi vent na max brzini, tj ubrza, nije do njega, ispuhuje uredno vreli zrak, ociscen je, laptop je na stolu na ravnoj povrsini, nikad ga ne stavljam na drugu povrsinu.

    Vezano za komentar gore, znam da graficka nema ogranicenje temperature, pri stress testu je rasla temp do 93C, tad sam iskljucio.

    Heat pipe izgleda puno "ljepse" nego na slici, osvjetljenje mi je ovdje malo ruzno pa djeluje ishabano, ali nije, pogotovo na mjestu koje nalijeze na die je povrsina da se mozes ogledati u njoj.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako sigurno nalijeze dobro, ne ostaje jos puno mogucnosti:
    1. Heatpipe je pomjeranjem negdje dobio hairline crack i iscurio je gas
    2. Ploca (overvolta ili je neka faza riknula pa preostala/e se puno vise griju)
     
  4. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Sta mi je ciniti, ima li tu popravke ili je gotova prica? Ima se na internetu naruciti novi heatpipe, ako bude do toga.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Upitna je isplativost troubleshootinga. Ako mozes novi heatpipe naci za recimo 10ak$ rekao bih probaj...
     
  6. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ima na ebayu po 20$... Mislim da nema pomoci, sad sam probao sa undervoltom od -0,085V, smanjio frelvemcije turboboosta, nikakve razlike :S mozda se graficka pregrijava, mozda s njom nesto nije uredu. Nemoguce da u igri koja 60% optereti graficku, i 40% procesor ovako drasticno i brzo skoci temperatura, pogotovo sto se prije nije desavalo ni nakon 4-5 sati igranja.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako sam dobro razumio iz prvog posta da su temp bile ok dok se nisi odlucio promijeniti pastu? Onda je moguce da si nekako ostetio heatsink. Vidi ima li na olx-u taj model za dijelova pa da nabavis jeftino. Mozda bi odgovaralo i od drugog modela.
     
  8. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ne mogu nista naci, ne znam na koji sam nacin mogao ostetiti, nije bilo nikakvog ni udara niti premjestanja, apsolutno nista. Danas sam primjetio da mi se konstantno pali ovaj proces sa slike i opterecuje procesor, takodjer XTU mi je izbacio i Power limit throttling.

    Generalno vidim po internetu da se ovaj laptop svima grije, mozda sam jednostavno imao srece do sad.

    https://ibb.co/fnkvq63
    https://ibb.co/GVTvGZt

    Takodjer sam na nekim forumima nasao da su nakon dodavanja ssd-a ljudi imali problem s pregrijavanjem, ma milion gluposti.

    U normalnom radu nikakvih problema, u par drugih igara takodjer nemam nekih problema, izgleda da je jedino fifa poludila, nisam siguran vise sta da mislim.

    EDIT: Ovaj proces ne mogu nikako da ukinem, probao sam sve s interneta, u regeditu ukinuo pokretanje, u Task scheduleru, u services, ali opet se svako 20 sekundi upali, 20-30% cpu optereti i onda se vrati na 0%, i sve tako konstantno.
     
    Last edited: Apr 21, 2020
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa moguce da ploca zeza, tj nor ne barata dobro sa tim novim msata sto si ubacio, ne gine ti probati bez njega.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li prije promjene paste izmedju jezgri cpua i gpua i hladnjaka bila pasta ili termalni padovi? Ako su padovi onda je hladnjak projektovan sa odredjenim gapom izmedju, pa bez padova imas situaciju da hladnjak pod kosinom nalijeze na jezgre.
     
  11. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Originalno su bili padovi, ali laptop je vec duze godina kod mene, i mijenjao sam pastu x puta, redovno cistio i odrzavao.

    Izvadio SSD, ista prica.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako si do sada mijenjao pastu i temperature bile ok svaki puta a sada ih nikako ne mozes dovesti u red onda ili je ventilator oslabio ili su pukle heat pipes.
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    S obzirom da ventilator vrti dobro, znaci heatpipes.
     
  14. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ako ti nije problem stavi pastu vrati hladnjak i fino utegni, zatim skini i uslikaj da vidimo ostvaruje li dovoljan pritisak da se pasta fino razmaze.
    Sanse da ti je pukla bakarna cijevcica su ravne nuli, bakar nije krut metal i lako ne puca, potrebno je da dobro istegnes bakar prije nego pukne.
    Imas jedan trik koji se koristio kod starih laptopa, ali se mora bit oprezan da ne pretegnes. Ako mozes nabavit parce bakarnog lima, debljine pola milimetra ili tanje, namazes sa obe strane limica pastu i sve zajedno sa hladnjakom namontiras.
     
  15. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    kakav je ovo chip u dnu na prvoj slici? Dodje li na njega kakav hladnjak?
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    U normalnim uslovima da, ali heatpipe moze imati fabricku gresku, crack nastao u proizvodnji, ali koji je propustio gas kasnije 'jer mu je malo falilo'. Ili je npr u presjeku predebeo fabrickom greskom i pomjeranjem se zacepio.
    Moze se to i odokativno testirati, upali laptop bez poklopca i prstom vidi koliko brzo se toplota prenosi. Kada je ispravan, vrlo brzo se prenese, dok kod neispravnog ima opipljiva razlika na stranama.
     
  18. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Probao sam, ma prenosi toplotu, zagrije se brzo, uz to, ventilator "izbacuje" vrelinu ko lud, mislim oduvijek je tako, nema razlike sad i prije mjesec dana.

    Sve mi se vise cini da je ovo nesto do windowsa, ili nekih drivera, kao i da se graficka grije vise nego procesor, a prosle sedmice mi je bio update drivera, kao i sinoc.

    Ovo u dnu je neki cim, nije imao hladnjak na sebi, ali kad dotaknem rukom nije vreo.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probaj ti drugu pastu i pukni format ili reset windowsa kad si već drugo probao. Ja se sjećam recimo sa cooler Master ic value pastom imao sam 8 cca stepeni veće temp nego sa drugim pastama. Koliko pasta degradira nakon stajanja? Ima li neki rok upotrebe?
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da nisi pokupio neki majner, grafa na max radi :D