PC do 2.500 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ljiljan, Mar 8, 2015.

  1. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Ja sam mislio nesto ovako:

    i5-4690k
    gtx 970 g1
    z97 mark II
    napojnu gold oko 600w?
    ssd 128gb
    hdd 1tb
    8x2 gb ram 1600 sa cl8 ili cl9
    kuciste neko do 100KM

    ovo je prije nego ove frke sa gtx 970 i 3.5 umjesto 4gb vrama. odlazem kupovinu do daljnjeg ali eto volio bih cuti od ljudi koji se ipak malo bolje razumiju od mene. ja sam izracunao da ce ovo izaci oko 2.500 kupovinom komponenata u BiH stim sto jedino ne mogu naci graficku do/ispod 800 KM, a ne kupujem kod onih sa pika iz banja luke i bijeljine. ova ista konfiguracija sa computeruniverse.net (njemacka ili austrijska stranica) izadje oko 15%-20% jeftinije (uracunao sam pdv 17% + carina 10% + dostava i placanje paypalom izadje oko 80-100KM) mada nikada nisam narucivao ovakvo nesto pa me malo hastra izvaliti tolike pare.

    Zamolio bih vas da prokomentarisete ovu konfiguraciju i naknadno sta biste vi uradili da imate 2.500 KM na raspolaganju za novi PC.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako ćeš uzimati u lokalnim radnjama onda je poskupo preko pika od švercera možeš dosta bolje proći ali naravno moraš iskeširati.
    Ovako na prvu grehota uzeti i5 cpu sa tom pločom. Bolje ti je i7 sa slabijom pločom nekom z97 chipset naravno ako se uklapa u buđet. Btw 970ku bi uzeo definitivno i ne bi ni sekunde pomislio na onih 3,5gb.
     
  3. Tensai

    Tensai Komšija

    Čisto sumnjam da možeš naći ikakvo kućište do 100KM da ima dovoljno prostora za grafičku i za hlađenje.Čak i one lijeve marke su najmanje 150KM.
     
  4. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    zato i pitam ovdje jer nisam nikada sklapao pc, a najmanje znam o kompatibilnosti MB-a. ispruzio bih se i za i7-4790k ali ipak ovo je primarno gaming pc mada opet nikad se ne zna sta sutra donosi :)
     
  5. ljiljan

    ljiljan Aktivista

  6. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa i to je preko 100KM.Nije loše iako je i to pomalo tijesno,ali poslužiće ako nisi previše zahtijevan korisnik.
     
  7. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Ne gledaj cijene strogo fiksno :p Nije mi zao dati malo vise ako ce funkcionisati bez problema ali naravno da bih volio ustedjeti gdje god mogu
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Racunaj da ima jos troskova kad iz vana narucuje, nije samo pdv i carin, ukupno dodje 37% od cijene, plus sto si ogranicen na max 1500KM.
     
  9. chenta

    chenta Aktivista

  10. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    mozes li malo pojasniti? koji su dodatni troskovi osim carine, pdv-a, transporta eventualno tranzakcijskih troskova? kakvo je to ogranicenje od 1500KM?
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nisam nikada detaljno gledao, ali naberu oni troskova pa te izadje 37%, 1500KM je ogranicenje koje fizicko lice moze uvesti, preko toga ti treba spediter, pa moras i to placat, suma sumarum, ne isplati se jedino ako bas nemas ovde kupiti, jer i garancija je faktor, valja vracat ako nesto odapne.

    Od sve moje opreme iz siga samo ram i kuciste su kupljeni sa computer universa.

    Doduse i oprema za vodeno je vani, ali tu vec nemas briga, ultra rijetkost je da nesto dodje slomljeno falicno, meni dosao jedan rezerovar sa ebaya slomljen.
     
  12. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    ma svejedno sam mislio kod nas jer mi se nije ni dalo jebavati sa tim carinama itd... uzmem nesto od imela, nesto od plusa i nabere se najjeftinije od svih samo eto ne zelim od onih iz banja luke i bijeljine da ista uzimam. sastavio sam bio ovu kofiguraciju ali eto s obzirom da nemam nikakvog iskustva rekoh da vidim mogu li gdje proci bolje, eventualno da se koji dio zamjeni itd.. ne planiram ionako prije ljeta da uzimam jer mi je nesto iskrslo, a trebao sam sada na proljece.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Perop je ok sto se tice pika, za ove ostale ne znam.
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    didi_sa - Sarajevo
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    didi je ok isto, ali koliko znam ne bavi se vise ovim.
     
  16. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    do sada sto sam shvatio:

    - neku slabiju maticnu mogu komotno uzeti, a da je z97? i moze li mi neko objasniti koja je razlika izmedju tih maticnih "slabijih i boljih"
    - da racunam na malo skuplje kuciste oko 150-200 umjesto 100?
    - da mi se ne isplati toliko koliko sam mislio narucivati iz inostranstva
     
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    dobro si shvatio

    pitanje- uglavnom je razlika u fazama(mogucnost veceg OC), mada u bas low end tieru imas maticne sa 2 RAM slota
     
  18. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    planirao sam ici na mogucnost da mogu raditi OC
     
  19. xman

    xman Komšija

    Isti budzet za PC cu i ja odvojiti za 2 mj otprilike i moj savjet ti je da uzmes sve na piku. Perop je full ok lik svi kazu,Mickey84 takodje. Dobijes komponenete sa pismenom garancijom i kutijama sa pratecim materijalom,sve ti lik sklopi,nabaci OS i par igara po tvom izboru,probas pa platis,vraca novac itd. I Bolju konfu sa i7 4790k procom mozes sklopiti za taj kes, Nazovi lika i reci cime raspolazes i sta zelis. Izneadit ces se.Stim da u konsultaciji sa KingT kolegom ovde sam dosao do zakljucka da je isplativijie uzeti polovnu grafu. Za 440 KM lik prodaje r9 290 tri-x,danas mi bas King poslao link. Ako proguglas vidjet ces da je to strasna graficka koja ce ti vremenski posluziti isto ili malo krace od 970-ke a duplo je jeftinija.
    U istim smo slatkim "mukama" ali mislim da je najpametnija solucija kupiti sve novo kod provjerenog pik prodavaca,osim graficke. Jednostavno mozes dobiti ono sto zelis za najmanje 300KM ustede :)
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima kupiti MS full crno kuciste - armirani beton !!

    Cijena je 50 KM, ima sa obe strane prosirenje bocne stranice (za CPU hladnjak, druga za kablove), veliki otvor za postavljanje backplatea, metalna mreza kao filter na napojnoj, gore za 1 ili 2 12-ke, prednji filter...ima suzen kavez cca od drugog do 4 PCIE slota za SSD i tu dobija na duzini kartice koju moze primiti...a kavez se moze izvaditi da stane jos duza kartica !!!

    Mislim da je to ovo kuciste, jer sam gladao kod druga i ne znam ime kucista, ovo je slicno ;
    http://www.olx.ba/artikal/16276316/kuci ... conqueror/
    http://hr.ms-start.com/proizvodi/ku%C4% ... napajanja#