Pitanja u vezi N73 Music Edition

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by MadbaLL, Aug 10, 2008.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    neki dan sam uzeo ovaj mob i kako mi je ovo prvi symbian telefon, nemam baš neko predznanje oko pojedinih aplikacija, pa me zanima sljedeće:

    1. gdje se nalazi clipboard? kada sam ukucavao kontakte, slučajno sam kopirao nešto u taj clipboard, pa bih htio da to izbrišem odatle;

    2. kako mogu da namjestim u kalendaru da me podsjeća svake godine na pojedine datume? kod svih prijašnjih telefona kada bih ukucao jedan event (npr. rođendan) na neki datum, svake godine na taj dan bih dobio obavijest o tom eventu, a ovdje mi ga memoriše striktno samo za ovu godinu;


    3. moj fontele se skinut s norveške tele2 mreže, pa me zanima da li je sigurno i neophodno vršiti update softvera?

    zasad toliko :smt001
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Clipboard je na onoj olovcici na lijevoj strani tastature,znaci kad stisnes olovku ponudice ti PASTE da zalijepis ali naravno samo ako si u porukama imeniku kalendaru ili bilo gdje drugdje gdje se moze pisati!

    U kalendaru samo "meeting" ima opciju ponavljanja,sedmicni,mjesecno,godisnje a "anniversary" se automatski ponavlja svake godine bez ikakvog podesavanja!

    Imas software po imenu NNS,nokia nemesis suite ili software ne znam tacno sa njime mozes da promjenis product code i da ubacis code za balkanske zemlje tako da poslije updatea ces imati i nas jezik u njemu(mislim hrvatski i srpski).

    Eto toliko za sad!!!! :smt006
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    e hvala, znači tako funkcioniše clipboard...

    a što se tiče kalendara, upravo sam išao na anniversary" i event je bio podešen za ovu godinu, ali kada sam u kalendaru otišao na isti datum 2009, ništa nema, prazan datum stoji, a kod običnih nokia (mislim ne-symbian), odmah u kalendaru ima oznaka i za svaku narednu godinu...
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Evo bas sam sad ponovo to provjerio i 100% radi,ne kontam kako to kod tebe nece,probaj ponovo nastimat! Annivarsary znaci godisnjica i to je to,svake godine ponovo!

    EDIT:Jel dobijes na desktopu u dijelu od kalendara poruku sa pokloncicem sa mašnicom kad podesis anniversary za danasnji dan???
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    radi, radi i ima i za iduću godinu... ali kada sam prvi put ukucavao i provjeravao, nije bilo, a sad ima... hvala u svakom slučaju :D

    inače, kakav je ovaj telefon? nadam se da se nisam zezno u izboru...
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Ja imam taj fon vec dvije godine,kupio ga cim je izasao i super je samo se treba pomiriti sa nekim cinjenicama,za smartphone treba smart-user!
     
  7. pac

    pac Komšija

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    I smart zivce kad zastopa! 8)
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    E tu dolazi do izrazaja ovo sto sam naveo "smart user",ako iz aplikacija izlazis na crvenu tipku a ne na exit onda sve te aplikacije ostaju aktivne u pozadini i cuclaju ti ram i dodje ti do stopanja!
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    a znam za to...

    nego, jel normalno da uvijek u pozadini (kad duže kliknem "meni" taster) stoji ono "stand by" i ispod njega "music"?
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    NOKIA je naj gori vid telefona sa "operativnim sistemom".

    Recimo par nebuloza.. ne mozes staviti gif animaciju na desk, treba ti aplikacija ali s njom ti pokrije logo operatera, ione i ostale stvari, ..ne mozes staviti sliku za kontakt kada te neko zove.. moze mala mizerna ali preko cijelog ekrana ne moze.. treba ti posebna aplikacija za to.. nema automatsko zakljucavanje tastature poslije nekog vremena.. treba ti aplikacija za to.. slike i klipovi idu zajedno na jedno mjesto sve odjednom.. ne mozes podjeliti u foldere, mozes u albume ali u glavnom izborniku opet sve ostaje nabacano.. pjesme ne mozes poredati po folderima, sve je na jednoj kamari.. zamisli sad da imas 2GB karticu punu muzike i treba ti neka melodija za kontakt, zvono, poruke i slicno.. ne mozes brisati teme, ima posebna procedura za to prek oracunara se ide deinstalacija, a jedino ak oenke zalutaju na listu aplikacija pa ih mozes deinstalirati... kada primas bilo koji fajl, prvo ide u inbox medju poruke pa onda iz inboxa ides save pa onda brises iz poruka.. znaci dupli posao... a recim ako primis neki npr .exe fajl na telefon.. on ide u inbox i nema sanse da ga nekome drugom posaljes a ni da ga snimis na fon.. znaci nema dalje.. zaboravi.. player za slusanje muzike je jako los, na n73 ME je malo bolji od obicne n73 ili na n80.. nema sanse da napravis play list ono, obiljezi folder kao albim i cao.,. ne, moras ici pjesmu za pjesmu ..jedino imas izbor ono aqko je on prepoznao izvodjaca i albim pa da tako selektujes... ali ako nje prepoznao, imas listu 300-500 pjesama pa sad ti biraj sta ces da slusas

    To je par sitnica koje su mi naupale.. ina i drugih nebuloza kod SE ili ostalinh symbian teelfona li mislim da je nokia jako nakaradna

    Ak ote jos sta zanima oko aplikacija i certifikovanja reci.. nadam se da mogu pomoc
    P.S. Sorry na uzasnom pisanju i pravopisu. Zurio sam pa je sve "s brda- s dola".

    Pozzz
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    za muziku nisi upravu nikako. N73 sa zadnjim firmware-om, N95, N82 i te generacije imaju odlican player. Theme, ja ne znam kako ti ne mozes, ali ja nikada nisam imao problema sa brisanjem istih.

    a symbian ti je kao windows, ni uz njega ne dobijes sve programe, snimas ono sta ti treba. playliste mozes kopirati sa muzikom zajedno, cita playlist fajove bez problema, a i mozes na samom mobu ih praviti. jedino sto se slazem za slike i video-e i foldere. to i mene nervira.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Slike i videi su nabacani samo u galeriji ako u memoriju ulazis preko file managera sve je podjeljeno u foldere! I muzika je podjeljena u foldere u file manageru!Tu ponovo dolazi do zakljucka da smartphon hoce smart-usera!

    Bravo,pa svrha telefona sa symbianom i jest da ih skrojis kako tebi odgovara!
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Qler Za player moze biti.. mozda grjesim, nisam ganjao to u zadnje vrijeme jer ne slusam na n80 muziku. Ali kako ti brises onda teme ?

    Al generalno, jednostavno receno, kako to nije slucaj tih gluposti sa SE symbian telefonima ? Znam ..sve to stoji, tvoj izbor programa koji ces imati. Ali mora brate doci neka osnova programa koji moraju biti, koji su nuzni.

    dino73n a nemoj molimte file managera. Koji file manager ili explorer prikazuje thumbnail slika ???? Ni jedan... moras napamet kadjati koja je slika-klip.

    Inace jako sam dugo trazio za s60 9.1 v3 program koji je sposoban prikazivati klipove-slike kao thumbnail ali isto tako i da je poredan po folderima.. ukratko, ono kao kod SE telefona.. nista vise. Medjutim to jos nepostoji... jedino za slike koristim Resco Photo Viewer a za klipove samo Divix za divixe a za mp4 i nemam neki.

    Ma nije da se zalim, koristi meni nokia, imam dosta programa koji su mi potrebni ali da nije ovako sporo-bagovito, mozda bi i ostao ali ovako.. ja ovo vise ne nosao tako da planiram neki ASUS sa WM OS uzeti samo sto su poskupi ali et.

    MadbaLL Da.. task manager stoji kada duze drzis menu tipku. Tu ti bude lista programa koji su aktivni, isto kao na kompu. Samo instaliraj sebi "BestTaskMan". On je dosta bolji, imas info kloliko je ostalo slobodmo memorije, kolji programi su aktivni, koji procesi.. mozes sve ubiti koji ti nisu potrebni. Bas kao na kompu.
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    znam za što služi :D , nego pitam jeli normalno da kod n73me uvijek stoji "stand by" i "music player" kada upališ taj task manager?
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Da to je normalno da u ME N73 music player bude uvijek aktivan,a mozes ga ugasiti takko sto ces uci u player pa u opcije pa onda exit! To ce ti osloboditi nesto RAMa!
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    nije samo kod ME nego i kod klasicne sa novijim firmware-om. u stvari sa zadnjim firmwware-om i nema neke razlike izmedju ME i obicne.
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    ima... kvalitet zvučnika :wink:

    nego, nervira me što nema opcija da se odjednom brišu sve poruke iz inboxa i iz sent messages foldera, kao što to imaju ne-symbian nokie, ovako mi se nakamara i onda moram jednu po jednu brisat, što me nervira i oduzima mi vrijeme, ne kontam što su tu opciju izostavili...
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Kako jednu po jednu? Ides: Options/Mark-Unmark/Mark all i onda kad obiljezis sve pritisnes C i obrises sve poruke, tako uradis i u inboxu i u sent folderu.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition


    eto vidiš, to nisam znao, kod običnih nokia je bila opcija "delete all messages" i izabereš iz kojeg foldera, a ovdje toga nema, pa sam mislio da moraš jednu po jednu... znači to je fazon, hvala ti!
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Par pitanja u vezi N73 Music Edition

    Meni smeta kada moram izbrisati neke a neke ostaviti.. recimo da ostavim instalacione fajlove koje sam dobio preko BT a izbrisati sms poruke.

    Nastupa problem sto moram svaki put ponavljati proces za svaku poruku: Options/Mark-Unmark/Mark i tako za svaku poruku. Dok je to kod SE telefona dosta lakse, samo prvu obiljezis i onda na svakoj zeljenoj poruci kliknes OK ili "tacku" djojstika,,.. ne moram stalno nebulozno ulaziti u options i pod opcije.

    Mogli su to isto dodjeliti recimo olovćici ili nekoj od tipki. Bilo kojoj na numerickoj tastaturi.

    To su ine sitnice i nedostatci koji nedostaju na Nokia telefonima i uzasno me nerviraju jer symbian nokie spadaju u smart telefona.. a ocito bas i nisu "smart".