Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Gledam vec spala cijena paradajza, na 10+kg 0.5 sve sve ne prskano, takodjer i plastenici.

    Ne vjerujem da iko prodaje da nije iz plastenika :D

    Pogledati na facebook grupe, online pijaca tuzla.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovaj moj nije iz plastenika
    vanjski onaj,sjeme i rasada vlastita a sorta onaj starinski grbavi
    imam jos 2 sorte,jedan je san merzano a drugi je neki grbav ali kruskolik,ne znam kako se zove
    uglavnom ja sam jucer prodao nakupcu 12 kg za 12 KM,po marku a ovako na kg prodajem po 2 KM
    ovakvog kao kod mene nema nigdje u prodaji,najbolji plastenicki koji se moze kupiti je volovsko srce

    btw,taj sto je 0,5 KM,to je onaj uvozni turski...ja to ne racunam da je paradajz,ima samo izgled paradajza i nista vise
    iz ovog mog pola tanjira soka bude :D
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Btw nije turski uvozni, nego je domaci paradajz uzgajan u plasteniku i nije prskan, al nejse.

    Ovo je za raju kome treba kolicina i dobra cijena, ne sumnjam u kvalitet tvog paradajza, nego je ovo i cinjenica da je ove godine rodio paradajz kod svih ko god ga je posijao sto je dobro za kucanstva :)
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa znam ja o cemu ti govoris i znam koja je cijena,nije to nista problem
    ove godine ko je imao navodnjavanje na biljkama,ima i roda,ko nije,sasusilo sve
    ja svaki dan istresem 1-2 kubika vode i to je onako neki minimum,jos na aroniju kada dodam tako po koji kubik,trebalo mi je vode bruka
    ali neka,ima ga evo za zimnice i mene i previse,dobar dio ce se i prodati i taman
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ja to to samo naprijed. Bitno je da raji uspjeva i alsto proda super i jest. Sve sem jabuke i oraha rodilp

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha ko mene orah rodio kao nikada do sada a ima mu preko 20 godina :D
    na svakoj grani ima po 2 ili 3 oraha a do sada je bio po jedan ili nijedan
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Masala, fakat raji snijeg i mraz ubio kad je beharalo..
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danasnja berba paraajza za zimnicu :D
    aronija se isto solidno prodaje a prodajem i povrce po finim cijenama,paradajz,paprike i patlidzani,sve po 1,5 KM i ide solidno,taman onoliko koliko i zrije
    paradajz na veliko slabo ide,tacnije moze on ici ali niska cijena,pa ga i ne prodajem,pravim sebi zimnicu
    danas sam nabrao nekih 70 kg,mozda i vise,kasno bilo da vagam a i umorio sa se pa ne stigoh
    [​IMG]
     
    Qler, forzamilan, Vedo and 3 others like this.
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    aj sta napravise od foruma,napravise facebook :D
    vise niko ne komentarise nista,samo sopaju lajkove i ovdje hahaha
    ajmo bastovani ubacite koju sliku,zar niko bar ni feferone u stanu nema...pa chiliji em su ljepsi od cvijeca ,em ih pojedes :D
     
  10. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ima li vas iz Sarajeva sto uzgajate, kupio bih voca/povrca?
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    Samo maline :) ostalo za privatnu upotrebu (skoro sve)

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav vrijedni narode, evo nakon 5 sedmica odmora da bacim mali update:

    Imali smo problema s pticama, 100% stavljamo zastitu za iducu sezonu.
    Aronija je malo posuha, ubilo sunce. Ubrali neki dan 270kg i napravili sok (cjedjenji i pasterizovani) te cemo od ostataka cjedjenog soka praviti caj.
    Ribizlu smo ranije brali, prodavali sta smo mogli, ocekujemo jos nesto uskoro.
    Borovnica nam izgleda OK, premlada da bi bilo sta na njoj ali za par godina.

    Medo, super izgleda borovnica, kako napreduje prodaja - da li imas problema ili ide?

    Dog, kako si ti izmogao s pticama? U mene je otac platio djecurliji okolo da bacaju petarde po cijeli dan... :D :D
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kod mene ima dosta suhe aronije,dzaba navodnjavanje,kada sunce sprzi bobice i sasusi ih
    kvalitetniju prodajem svjezu a od ove cu i ja vjerovatno napraviti sok
    sto se prodaje tice,nesto se prodaje ali bolja mi je prodaja bila prosle godine,skoro duplo bolja ,mada se ne zalim ni na ovo
    ja nemam problema sa pticama,nisam niti jedne vidio ni blizu aronije
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Za ptice sam nabavio neke balone u poljoprivrednoj apoteci, nesto su kao pomogli. Inace ova godina mi je bila jako losa za aroniju, dobar dio fasovao od mraza, jedan dio pojele ptice i tako. S druge strane ljutina odlicno rodila, jalapenosi strava i uzas. Vec se i reaper crveni, nesto se sosa napravilo, nesto kisele zimnice.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    @dog father
    kod mene svega ima takodjer,tabasco rodio odlicno,imam 150 sadnica tabasca haha...biti ce za kiseljenje
    jalapenos nisam imao do sada,a evo bas mi danas dosla 4 jalapenosa postom,da izvadim sjeme
    poslao mi momak koji stoji iza brenda "ljutko" i koji pravi ljute sosove i kikiriki (i paklo kikirikija mi poslao,koja ljudina :D)
    https://www.facebook.com/ljutko.tuzla/?ref=br_rs

    evo tabasco kod kuce u saksijama
    [​IMG]
    [​IMG]



    a evo na njivi u redu ,tu ima oko 130 sadnica :D
    [​IMG]
     
    Last edited: Aug 16, 2017
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Evo malo slika i od mene. Izgubili smo ~50 stabiljki borovnice, vjerovatno vrucina i ne bas toliko optimalni uslovi (niska nadmorska visina pretpostavljam ili sta god):

    https://www.dropbox.com/sh/rb2oakcxt48wiia/AADvg4sa2w0Mn3L-15hYyEnya?dl=0

    Aronija je najstarija, a i ona je mlada. Ima joj sigurno 2 metra - 270kg ubrano, oko 150l soka.

    Sljedeci projekat, koji cemo implementirati vec iza zime ce biti zastita od ptica sa mrezom.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Koliko je stara ova aronija?
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Morati cu pitati dole njih ali mislim da je ovo treca godina. Eventualno, ako sam nesto preskocio - mozda i cetvrta.

    Edit: Treca, potvrdjeno.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    drug,aronija ti je vrhunska...duplo je veca od moje a mladja je :D
    kod mene nije bas neka zemlja,susna i kamenita i aronija se bas pati

    evo i ja danas poceo brati za soka aroniju a pokusati cu jos prodati i koju kg svjeze a ostatak preraditi u sok
     
    donjapa likes this.
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav poljoprivrednici,

    Jos malo i ode snijeg, pa samim tim i pripreme za sezonu. Kako stvari stoje, radi li se sta?

    Mi smo orezali sve stabiljke, dobili oko 4000 potencijalnih rodova koje smo zasadili u "rasadnik" pa se nadati da ce barem 50% od toga da se primi. Ove godine nismo planirali saditi, tj. vec smo zasadili malo ribizle (crvena ribizla) i borovnice da popunimo sto nije bilo posadjeno. Isto tako sredili vodu, ali gledamo da uzmemo sad jacu pumpu (tj par njih) jer nam je jeftina solucija od prosle godine imala poteskoca pri velikim vrucinama.

    Osim toga planovi su da se potpuno ogradi sve, da se kupe plinski topovi za zastitu od ptica, eventualno da se aplicira za kakav multikultivator ili traktorcic.

    Prosle godine sav sok od Aronije uspjesno prodali, caj manje-vise. Crnu ribizlu smo prodavali svjezu, isla je OK prodaja, ali je nije bilo bas puno.

    Ove godine ocekujemo dosta vise aronije i dosta vise ribizle. Od aronije vjerovatno sok, i caj sa strane dok cemo sa ribizlom sok i vjerovatno dzem sa strane (mozda i caj, vidjecemo).

    Stanje kod vas? Planovi?