Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Ziks

    Ziks Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Kazu da je jagoda jedna od najisplativijih vocki. Dosta skupa prodajna cijena ,a trazena je. A na ovom podrucju moze itekako uspjeti.
    Ali danas nece niko da se bavi poljoprivredom , sramota ih reci da okopavaju voce .... a nisu ni svjesni koliko je to unosan posao.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Ja samo eko voce kupujem. Kao i pola Stokholma. Eko voce i povrce se moze izvoziti. Trziste je ogromno. Steta...
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Organska hrana podrazumjeva proizvodnju iste bez primjene modernih metoda uzgoja tj koristenja npr. pesticida, mineralnih gnojiva ili genetski modificiranog sjemena. Te da bi se neki proizvod znai organskim mora takodje biti certificiran od strane nadleznog organa na drzavnim nivou. Postoji mnogo zahtjeva koje treba ispuniti prilikom proizvodnje heane koja bi nosila oznaku "organska".Znaci nije samo zasadi i plod prodaji pod organski prizvod. Trziste jeste veliko kao i potraznja ali je i prinos manji a postupak priozvodnje skuplji.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ma nema boljeg rasada od onog kojeg dedo rukom, cakijom i glinom nakalemi :wink:

    Poznajem jedan orah :D koji je vise puta presadjen, navodno to mu godi.

    Ovaj svake godine rodi super, samo nekada bude malo sitan.

    Posadjen je u slojevima sa stajskim djubrivom, piljevinom i zemljom u slojevima 1 na 1.
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    @KingT - Mislim da nisi upravu. Radi se o proizvodnji hrane bez primjene vjestackih(hemijskih) i stetnih dodataka. Premda postoje pesticidi i razna npk gnojiva u prodaji koja su upravo namijenjena za organsku proizvodnju. Ja primjerice pravim svoj insekticid i fungicid od žare i jos nekih biljnih dodataka. Isto tako sam kupovao kiseli supstrat (sphagnum peat moss) kao i tecno hranjivo za list (vital), radi se o dodacima koji su 100% organskog porijekla.

    Organska proizvodnja je nesto skuplja i dosta zahtjevnija, ali mene moj agronom uvjerava da se isplati.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    KingT je prehrambeni tehnolog tako da trebas uzeti u obzir sta govori.
     
  7. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Svaka cast kolegi KingT, ali ja ne iznosim svoje misljenje vec prenosim sto mi je agronom objasnio. Ako on laze, lazem i ja :)
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Ne kazem da nece biti pegle dok se ne dobije ta Eko certifikacija, ali eko stvari su barem 30-40% skuplje od ovih normalnih. Na primjer jagode su lagano duplo skuplje, ako su ove domace eko, a ne uvoz iz plastenika u belgiji / holandiji.
     
  9. metallac

    metallac Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Kod nas organska hrana nece jos zadugo zaziviti. Igrom slucaja prije par godina stari predje na uzgoj organske hrane (preko neke firme koja to otkupljuje). Proizvodi po kvalitetu vrhunski, ukus odlican, prinos malo manji, cijena neznatno visa od klasicnih prozivoda koje se plasiraju na trziste. Tako da je brzo od toga odustao jer nema nikakve koristi, bolje mu redovno odradjivati prskanje i imati dobar rod. Uglavnom hvala Bogu prestao se baviti poljoprivredom i ima normalan posao.
    Krvav je to posao u nasoj drzavi koji se skoro nikako ne cijeni i zato ne treba da se cudimo zasto nam je sve zaraslo i sto mladi nece u poljoprivredu.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Rodi se u covjeku ljubav za zivot, ne govorim o tvom primjeru.

    Prema tome, uvijek ce biti neko ko ce voljeti taj posao, na ovaj ili onaj nacin.

    Veceras sjedim sa ocem na balkonu i prica mi kako je kupio skare od 1m (izvlace se rucke, vjerovatno na buvljaku-srijedom je) za 2km, covjek trazio 3km.

    Skare imaju ostricu i oslonac koji je slomljen i on ce to da popravi...kaze isplati se... :D

    To druzenje sa roditeljima je = neprocjenjivo !
     
  11. metallac

    metallac Aktivista

    Re: Voćarstvo

    E to si u pravu! Mi i danas imamo sve svoje i nista ne kupujemo sto se tice i voca i povrca. I to je zakon. Kada vidim sta se sve prodaje - nigdje ni ukusa ni mirisa haos.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ne znam kako je u Hercegovini ? Mostar ?
    ovdje pada kisa i pravi prilicnu stetu. (bilo je i sitnog leda).

    Bilo je dosta udara groma, svaki dan sijeva i grmi, ali gledao sam na nacionalnoj geografiji emisiju o amazonskim sumama i grom je taj koji pravi fertilno (plodno) tlo :| .

    Grom pomaze raspadanju tesko razgradivih atoma u zemljistu i pravi sve ono sto treba biljkama.

    Mozda nije losa ideja posaditi vocke blizu dalekovoda koji imaju gromobrane (ne bas svi, ali vecina) :)

    Da, to za okus i miris je 100% tako.
     
  13. metallac

    metallac Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Da Mostar. Pa sta da ti kazem ima kise previse, ali voce i povrce uspjeva i svega ima kao i svake godine, doduse samo slabiji rod, ali ima prostora pa se posadilo hvala Bogu sasvim dovoljno. Naravno da radimo prodaju ova godina bi bila katastrofa, ovako za nas koliko god bude dosta :)
     
  14. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    U moje punice je dosta povrca propalo od ovih silnih kisa. Krompir i paradajz su recimo stradali. Jedan kolega se zalio kako mu je dosta maline propalo. Jedan od mogucih razloga za ovo je previse kise, a zemlja nije dovoljno rastresita. Vece kolicine vode se zadrzavaju u podrucju korijena, struhne odozdo i biljka je gotova.

    Ja imam srece sto se moj vocnjak nalazi na zemlji koja je pod velikim nagibom pa visak vode brzo otice, a borovnica ima relativno plitak korijen (20-25cm). A zahvaljujuci nizoj temperaturi plamenjaca se u potpunosti povukla. Jedino postaje nezgodno s insektima jer insekticidu treba nekih 3-4 sata da potpuno unisti nametnike, a ako kisa zapada prije djelovanja, đaba si prskao.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Medo, kako napreduje borovnica? Da li je jos neko od forumasa pokusao nesto zasaditi?

    Moji su ove godine zasadili aronije i crne ribizle na, cini mi se, jedno 4 dunuma zemlje. Idemo da vidimo kako ce se ponasati pa smo rekli iduce godine svu dobit usmjeriti u prosirivanje i poboljsanje postojeceg.


    Mali off - Skoro sam se igram slucajnosti povezao sa covjekom koji iz Makedonije uvozi 100% cijedjeni sok od Jabuke, Jabuka-Cikla, Jabuka-Mrkva, Jabuka-Breskva, Jabuka-Aronija. U sokove se ne dodaje apsolutno nista pa zato mogu ostati samo 15tak dana nakon otvaranja. On uvozi odozdo, plasira na ovo trziste sa novim imenom, ima sve potrebne certifikate i na ovim nasim prostorima biljezi dobru prodaju. Isti taj sok neko drugi vec plasira u Americi, a ima ga i u Srbiji i Bugarskoj (cini mi se).

    Skoro je opet isao dole pa mi slikao fabriku u kojoj ima par radnika i par masina koje cijede sok. Covjek je imao plantazu jabuke/a i odlucio da pokusa u smjeru sokova, ispalo mu dobro cini mi se.
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Ja zasadio 2 dunuma aronije u novembru.
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Pa solidno, evo par slikica od ove protekle sezone:

    Ljeto
    [​IMG]

    Jesen
    [​IMG]

    Zima
    [​IMG]

    Iako sam rezidbom spriječio berbu u protekloj sezoni, ipak mi je ponešto promaklo oku, pa sam se malo i počastio:
    [​IMG]

    Sada ukupno imam nešto manje od 4 duluma (1800 sadnica). Ove naredne sezone (2016) ide prva berba ako Bog da, pa da vidimo imal kakve nafake u poljoprivredi.

    Čestitam, postavi koju sliku :)
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    I nama bi berba trebala biti prva sad, nadati se dobrom ishodu.

    Lijepo to sve izgleda, svaka cast.

    Vidim da teren ima lagani pad pa to ti vjerovatno olaksava snadbijevanje vodom, pretpostavljam da odozgo pustis da se slijeva prema dole? U nas je ravno zemljiste, lakse za obradjivati ali moracemo raditi snadjbevanje vodom kap-po-kap. Sreca pa imamo vec bunar iskopan i rusku pumpu, tako da bi nam to bila jedina veca investicija poslije zime.

    Postoji tu i ogradjivanje jer uvijek ima hajvana, ali o tom po tom.
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Na fotografijama se čini da je "lagani" pad u pitanju. Teren je toliko naget da traktori nisu u mogućnosti obrađivati zemlju, morao sam konjima orati. Za navodnjavanje koristim gradsku vodu i sistem kap po kap, i to sam morao sistem podijeliti na dva segmenta, gornji i donji, jer bi se u suprotnom preveliki pritisak stvarao pa bi čepove na dnu šlaufova izbijalo.

    Jako nezgodno za obradu, ali je zato zemljište povoljno bilo. Ograda je obavezna ali ona pomaže samo protiv hajvana na 4 noge. Što se hajvana na 2 noge tiče, moraš redovno obilazit, nadzirat...

    Ako imaš kakvih slikica postavi :D
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Re: Voćarstvo

    Kako se meni čini, tu je "lagani pad" od 45 stepeni :D