Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    ja sam kupio trimer neki noname polovan,i evo radi dvije sezone
    jest me zezao sada kada sam ga prvi puta htio upaliti ,nece i nece i odnio majstoru,za petaka mi napravio i evo sada fercera pravo

    nije nuzda davati ni neke silne pare za trimer,nije to sada neka nauka i mudrolija
    a ako ces polovan uzimati,radije uzmi nov einhel,cijena je oko 180-200 KM i imas i garanciju a raditi ce ti sigurno
    posebn ako nemas puno kositi...ja pokosim trimerom sigurno jedan dunum povrsine
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Pa stvar je da stvarno kosimo samo travu, odnosno nije to ni trava vise, ali nije nista "tvrdo". Za 250 KM sto planiram dati za ovaj trimer, ne mogu naci bas dobrih polovnih, sve polovno je vec iskoristeno prilicno, a ovako bi mozda odradio par sezona barem bez neke zajebancije velike. (Nadam se barem tome)

    Ovaj Fuxtec je najjeftiniji u odnosu na snagu koju dobijes. Mislio sam uzeti Stihl FS 55 ali otkad ugleda ove druge opcije nekako nikako da se nakanim...

    Sto vise razmisljam sve vise tezim ka tome da kupim i isprobam, i vidim sta zapravo dobijem za te pare, pa nesto mora koristi :D

    Btw - Punac mi ovdje u Svedskoj koristi nekakvo mljeveno drvo, tj. komadi, ne znam naziv na nasem, ali stavlja oko svake biljke da ne raste trava, i kad izbije lako se moze rukom iscupati. Nisam to vidio nikad kod nas dole, a razmisljam mozda odavde poslati, ili ipak napraviti. @Dog, to sto kazes "izmljeti drvo" me asociralo na to, pa valjda znas na koji fazon idem. Btw - kako planiras mljeti drvo, da li imas neku masinu ili nekog ko to radi?
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Voćarstvo


    Ja sam vidio da stavljaju piljevinu oko drveta ,ona ubije bukvlano svu travu :D
    Ja sam vidio na selu kod svojih, al samo oko nekih vocki, ubij me ako se sjecam kojih.
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Mi smo stavljali i slamu, da ne raste, ali je navodno ova metoda mnogo bolja, cekam da vidim sta Dog zna o tome svemu, mislim da zna nesto cim je govorio da ce mljeti (pa malcirati - mada nisam cuo ovaj izraz ranije).
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Malč od piljevine sam koristio, usporava rast korova i trave oko sadnica, ali na kraju krajeva se opet mora okopati bar 1 godišnje. Piljevina se u BiH plaća od kako se počeo pelet masovno proizvoditi, tako da na kraju dođe kao skup sport, ako treba veliku površinu pokriti.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Kako rece kolega, malč (mulch na engl) se dobije mljevenjem grana ili kore drveta. Trebalo bi se pripaziti sta se melje u ovisnosti od karakteristika zemlje, zbog toga sto primjerice malč crnogoricnog drveta povecava kiselost. Aroniji odgovara kiselije zemljiste, ali ako je vec kiselo moze se napraviti vise stete nego koristi. Piljevina je previse sitna, to istruhne sve kroz par vlaznih mjeseci, malc mora biti krupniji. Usput, bitno je da taj sloj bude 10-15 centi, a ne 2-3 centa piljevine, da bi uopste bilo efekta protiv trave. AKo ima kakve sume u blizini zemljista, suhe grane i mali vrtni chipper cine cuda. Ova stvar se gore uzme za 50-100 eura, ja sam sebi nabavio na flohmarktu.

    Kod mene to znaci ide ovako: frezanje traktorom izmedju redova (ostavio sam dovoljno prostora), dok cu redove aronije u sirini nekih 50cm zasuti ovim mljevenim klipicama. Naredne godine cu pustiti da se zatravi izmedju redova i onda samo kositi, dok planiram nastaviti zasipati svake godine ako bude potrebno. Kad sam se odlucio uci u ovo, isao sam par puta na neka predavanja o uzgoju, i prema navodima agronoma upravo malchiranje daje najbolje rezultate.




     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    @Dog - hvala na pojasnjenju, to je upravo ono sto sam govorio, samo sam izraz "malc" mi nije palio nikakve lampice.

    Nebi ja da se s tim zamaram (sama proizvodnja), pa gledam okolo da nabavim. Da li ti prodajes? (Ako imas sume mozda ti je isplativo etc.)

    Ako ne, sta mislis kakvi su ovi domaci:

    http://www.olx.ba/artikal/20904159/drveni-malc/

    Vjerovatno se s njima moze dogovoriti vece kolicine da naprave isporuku, mozda bolje cijene i sl.

    Mi imamo 1200 sadnica ribizle i 400 aronije, iz licnog iskustva koliko mislis da bi litara trebalo po sadnici?

    Hvala na dosadasnjim savjetima.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Preskupo je to za kupovati, to je dekorativni malc, vise za cvijetnjake i vrtove. Ako nemas neku diy varijantu, ne isplati se. Najlakse bi bilo da neko ima veliki profesionalni malcer, gdje mozes trpati i drva.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Jasno, da ne znas nekog na podrucju Sane-Prijedora ili BL da ima ovakvo nesto da se iznajmi, pa da obezbjedim i drva pa da se to napravi?
     
  10. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Ja sam od kolege agronoma čuo da je mljevena kora od četinarskog drveta jako dobra kako malč. Ona ne samo da fizički ometa rast korova/trave, već pravi neku hemijsku reakciju koja dodatno usporava rast. U pilanama se kora vjerovatno besplatno može dobiti, samo treba malč mašina :)
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Pa kazem, odlicna je ako imas srednje kiselo ili alkalno zamljiste. Ako ti je zemlja vec kisela, onda treba biti oprezan.

    @donjajapa Ne znam brate, tesko da ima neko.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ne znam kako najbolje pristupiti ovom mini-projektu, a imam jaku zelju da to sredimo kako treba. Morati cu se raspitati malo medju ovim poljoprivrednicima, sigurno oni znaju nekog ko ima, pa i da se plati par stotina KM da se iznajmi na 1 dan, mislim da se dosta posla moze odraditi ako je sve unaprijed pripremljeno (drvo i sl.)
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Iskreno, i ja bih volio znati, ako naleti gdje javi. Pretpostavljam da ovi sto prodaju malc u vrecama imaju neki veci stroj.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Jel to znaci da treba otvoriti biznis samo sa tim :D
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ima na PIK-u strojeva po 20-90k, ima svega i svacega, ali nije to za nas koji se ne planiramo s tim baviti.

    Moja ideja je da se uspostavi kontakt sa pilanama, da vidimo koru od drveta da otkupimo i da eventualno sami pravimo malc od kore. Druga opcija bi bila cijela drva i tako raditi, ali sve ovisi o tome da li nadjemo masinu.

    Vec sam se poceo raspitivati pa valjda nesto naleti.

    Da li ima neki vremenski period u kojem se malciranje mora odraditi ili je dobro kad god se odradi?


    @bhd, valjalo bi, hajde ti startaj imas par musterija odmah :)
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Pa dobro je kad god se odradi, ali dok to ne odradis moras odrzavati, znaci okopavanje rucno, cesce zalijevanje itd.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    ja sam prve godine oko aronije stavljao sijeno i to je usporavalo rast trave ali ne potpuno
    i okopavao sam je i pljevio stalno
    tako isto i druge godine
    evo sada na trecoj godini samo pokosim travu izmedju redova,doduse jesam i ove godine pljevio travu i okopalo se malo
    problem je sto mi trava izraste izmedju grana i smeta,zato sam morao pljeviti a inace sada kako je aronija visoka vec oko 120-150 cm,dovoljno je kositi travu samo,jer ne moze trava nikako biti vislja od aronije :D
    ja sam do sada vec dva puta kosio travu oko aronije a evo red je i treci puta da se pokosi
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Radilo se dosta na ribizli ovih dana, aronija je vec bila utegnuta, ali pokusalo se malo dotjerati i oko ribizle. Bilo je dosta njih kojih su pomalo "osteceni" ali se i to pocelo vracati u normalu.

    http://prntscr.com/ba3cer
    http://prntscr.com/ba3cqa
    http://prntscr.com/ba3enf

    @Dog, mislim da smo ostvarili kontakt s jednom pilanom vezano za mulch. Ideja je sljedeca, da uz duzinu cijelog reda naspemo mulch, i napravimo "put" izmedju redova kojeg bi samo kosili, ili traktorom (malim za kosenje) ili trimerom/kosilicom.

    Sve sad ovisi koliko cemo mulcha moci obezbjediti.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    To je i moja ideja, s tim da cu ja ovu prvu godinu frezati, a travu cu pustiti naredne godine.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Evo danas kupih i 4 komada ovih:

    http://www.olx.ba/artikal/16502324/bera ... e-ribizle/

    Kod nas su 5e, valjda ce posluziti. Dogovorio s onim covjekom za Fuxtec trimer i pumpu za vodu, isprobati da vidimo kakvo je, oboje za 500 KM, pa kakvo god da bude, mora necemu valjati.