Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    @zippo
    Koliko je stara ova aronija?
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    jesi udario momacke direke hahah
    bas nije bilo debljih :D

    btw ja danas napravio sistem kap po kap za paradajz
    imao svoju bacvu (200l),imao crijevo kap po kap a kupio cesmice koje ide u alkalten crijevo kao i alkalten crijevo i cesmu za bure
    i isprobao ga vec,kako je mocno,nema vise rasipanja vode po cijeloj povrsini,nego laganini samo uz biljku :D
    jos slozi pljusak samo sto iscuri 200 l vode,sada je definitivno zaliveno haha

    kupio sam i zicu za sistem navodnjavanja za aroniju pa cu nadam se sutra poceti raduckati oko toga
    dok nema posla oko krastavica,da se radi ono drugo
    jbte postao sam pravi poljoprivrednik haha i to iz hobija :D
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    treca sezona kod mene a znaci negdje 4 godina ukupno od sjemena,jer neke su mi dosle jednogodisnje a neke malo starije a imam i jedan red koje sam ja uzgojio fakticki,jer su to bile one male sitne grancice koje se bacaju ali sam ih ja presadio na jedno mjesto i pustio da narastu a onda sam ih presadio ove godine u zemlju
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Kakvu zicu koristis za navodnjavanje za aroniju? Jel ima nesto specijalno te namjene ili?
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    nema nikakva posebna zica ali ima posebno crijevo za vocke koje nije suplje na svakih 15-20 cm,nego ti busis gdje je vocka i stavljas kapaljke
    isto tako mora biti orignuto od zemlje nekih 40ak cm,radi lakse obrade i da se ne polomi crijevo,tj ne presijece alatom,trimerom ili cime vec
    [​IMG]
    [​IMG]
    ovako ja planiram
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Crijevo, kapaljke i ostalo imam, samo me je zanimalo kakva se zica koristi.
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    @Zippo - da, ove jednom kad zabijes nema vadjenja :D

    @Dog - ide obicna zica, tj. zeljezna ona, ~20kg dodje u njoj, a ima oko 200m ako se ne varam (barem ove sto sam ja vidio). Samo razvuces od stuba/kolca do drugog, i onda crijevo na nju.

    I mi idemo sa opcijom crijevo gdje sam busis, nasli za 0.18 KM po metru, od "direktnog uvoznika". Gdje vi nabavljate?

    Lp
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Ja sam kroz neki projekat nabavio sve (sadnice, navodnjavanje itd), nesto platio, nesto dobio.
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Najbolja opcija :D
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    daj i nama reci kako doci do dzabalame :D
    ja sve placam sam :D
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Ganjaš poticaje od države.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Pa bio projekat preko opstine za nezaposlene, ja slucajno u tom trenutku bio nezaposlen. Ucesce bilo 600KM, ostalo njihovo. I da vam kazem da je bilo planirano za 20 ljudi, i da je konkurs produzavan 3 puta jer se nije moglo skupiti 20 ljudi zainteresovanih da ucestvuju, necete vjerovati.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    na kojem nivou su poticaji recimo za aroniju ?
    ja i ne znam da ima poticaj za nju
    ima za kornisone poticaj ,to sam se prijavio i na opstinskom nivou a ima valjda i na kantonalnom
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo


    Nisam toliko u tim vodama pa ne znam, ali znam da godišnje uvijek jedan dio budžeta ide za to. Ganjaj svaki nivo ;) Raspitaj se u poljoprivrednim zadrugama i kod ljudi koji su više u tome, sigurno imaju više informacija.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    I kod nas se isto desilo, ljudi nemaju ni pojma za te projekte.
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Nije samo da nemaju pojma, nego i nece. Kako gdje.

    Mi ganjamo isto, dobili smo nesto aronije, ali to je to, ostalo možemo dobiti povrat ako štogod kupimo i ima račun te oni procijene da je uredno i pripadajuće toj grupi za povrat, oko 10-15% ako se ne varam.

    Uvijek se prijavimo ako ima nešto veče ali je teže dobiti, ali se vrti toga uvijek, treba gledati, treba biti informisan.
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    [​IMG]

    [​IMG]

    Još malo pa berba kreće
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Izgleda močno! Još malo poslikam i naše, neće biti berba ali se završava navodnjavanje i dovodi malo "u red" sve :)
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    [​IMG] [​IMG]

    Evo i moje situacije. Trenutno postavljam sistem za navodnjavanje.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    jesu li ovo gore borovnice,ovo krupno ?
    ovo ispod je aronija...i kod mene dobro napreduje,mada joj jos nisam napravio sistem kap po kap...jos kablove da kupim i namontiram,sve ostalo sam pripremio...postavio kolice (niske ,40 cm ce biti visina crijeva od zemlje) ,zategnuo zicu

    zadnja 2 dana ganjam nekoga da mi kopa bunar...mislio sam da cu moci bez bunara ali nema sanse...dao bi 300-500 KM vode za ljeto,zavisi opet od temperatura i hoce li naletiti susa a to mi je pola cijene bunara a bunar sam svakako mislio kopati
    tako da sam to ubrzao...pumpu vec imam,tako da cu moci puniti tankere vodom iz bunara
    sutra mi dolazi covjek da izvidi situaciju pa se nadam skorijem kopanju bunara
    u ovom poslu nista nema bez vode

    a sto se tice kornisona,danas mi je i zvanicno pocela berba ...4 kg prve klase ,8 kg druge i 2-3 trece (to su one sto su trebale biti otkinute ali promakne pokoja )
    uglavnom od danas pa u buduce,branje svaki dan...pa vidjeti cu kako cu se provesti haha
    sretno nam svima :D