Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Haha, pa jeste sad kad malo bolje pogledam bas "lagan" pad. Nisam primjetio dok nisam usporedio dole s onom ogradom na slici broj 1. Tako da ispade bas kao sto Selvin rece, pod uglom velikim. Postaviti cu neke slike cim ih iskopam, kasnije veceras.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

  3. Mujka

    Mujka Komšija

    Re: Voćarstvo

    Fino pravo aBd da rodi masala :)
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Kako ce roditi masala ako su posadjena ribizla i aronija?

    A masala is any of the many spice mixes used in Indian cuisine. The name comes from the Hindi word for spice. :lol: :lol:

    Znas da staris kad se bacis u poljoprivredu/vocarstvo.
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Jako lijepo izgleda. Da Bog dadne dobru berbu!

    Da li ste istražili tržište vezano za otkup aronije i ribizle? Ja znam da u mom kraju (SBK) niko neće aroniju da otkupi, barem ovi hladnjačari što sam s njima kontaktirao tako vele. Jedan moj komšija uzgaja aroniju par godina, dio prodaje na pijaci po tezgama a drugi dio prerađuje u džemove/sokove, koje također na malo prodaje.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Sto se tice ribizle, stariji brat je radio na tom polju i osigurao je s jednim momkom, da nam on dovodi svog agronoma da pregleda, i da vrsi sav otkup. Taj momak je iz Sanskog Mosta (mozda ga @DogFather i zna) ali uglavnom otkupljuju crnu ribizlu.

    Sto se tice aronije, nista konkretno jos, bice kako bude, ako nista bice sokova i dzemova. Ima jedan covjek u komsiluku masinu za preradu voca u sokove, kod njega uobicavamo nositi nase jabuke od kojih se pravi gusti sok od jabuke, a uvijek dobro dodju domaci dzemovi i tako to.
     
  7. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Da li ti je poznato da li taj momak slučajno i borovnicu otkupljuje? Tražim ko će mi ponuditi najbolju otkupnu cijenu, koja mnogo varira od firme do firme? Ako može njegov kontakt u pm?
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Provjeriti ce brat s njim sutra u toku dana da li otkupljuje borovnicu, njemu nije poznato. Ako bude otkupljivao saljem ti kontakt.
     
  9. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Danke
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    Re: Voćarstvo

    kako se krecu cijene ?
     
  11. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Što se borovnice tiče, kod nas uglavnom hladnjačari kažu od 4 do 9KM po kilogramu na veliko, ali niko ne može sada garantovati jer je rano. Cijena će se kao znati pred berbu. Dok ista u Srbiji navodno nikada ne pada ispod 5 eura, u Hrvatskoj uglavnom ne ide ispod 6 eura.

    Sličan problem je bio s malinom dok se nije omasovila proizvodnja u Bosni, sada je cijena maline stabilna, uglavnom preko 3KM.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Pozdrav momci (i djevojke),

    Sezona polako krece, kakvo je stanje?

    Ja hocu da kupim sljedece za ribizlu/aroniju:

    - Trimer (gledam izmedju Stihl FS 55 i Villager BC 1900) - ima li tko iskustva?
    - Pumpa za navodnjavanje (iz bunara u bacve da vuce)
    - Sistemi za navodnjavanje (kap po kap)
    - Ogradjivanje terena

    Ako neko ima ideja, iskustva, preporuka, uvijek dobrodoslo.

    Hvala!
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Stanje je onako, neočekivani snijeg i mrazevi će smanjiti prinosi za jedno 10-15% kod mene, može se reći da sam dobro prošao, kod kolege je sve živo pobilo.

    Taj FS55 trimer posjedujem, jako dobra mašinica, kvalitetno urađena ali možda mrvu nejaka. Travu i većinu korova mlati bez nekih problema sa silkom, noževi će ti trebati za trnje i jače korove. Za bilo šta drvenasto i deblje od prsta će se mašina patiti. Za taj Villager ne znam. Koji god da uzmeš, moj ti je savjet da ga NIKOME NE POSUĐUJEŠ! Ja sam "bližnjima" posuđivao i od tada redovno posjećujem servis.

    Ja koristim gradsku vodu, tako da ti za pumpu ništa ne mogu reći.

    Sistem kap po kap kod mene jako dobro funkcioniše. Obavezno ona skuplja crijeva kupiti, što dođu s rupicama na svakih 30 cm. Nipošto neke jeftine varijante gdje sam moraš bušiti rupe.

    Što se ograde tiče, ja sam išao na jeftinu varijantu, hrastovi direci visine 2m, zelena presvučena žica što je pletena u kockice, + po vrhu jedan red bodljikave žice. To je sasvim dovoljno protiv džukela, ovaca i sl. Naravno, neće zaustaviti medvjeda niti ono najgore, hajvane na 2 noge, za to moraš posebne mjere poduzeti.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    I mi smo imali problema sa mrazom, pa onda nas neki dan i nekakva oluja pogodila, ali borimo se. Aronija se dosta bolje drzi nego ribizla, ali dovesti cemo to na isti nivo.

    Sto se tice trimmera, ovaj Villager imao kao vise kubika i konja, jeste 2kg tezi i 150 KM jeftiniji, pa mislim da cemo ici s njim. To posudjivanje je inace boljka, jer moras posuditi, ali ne znas da li ga taj neko pazi ili ne, o tom po tom. Ima 2 godine garancije pa se nadati da nece biti vecih kvarova.

    Nama ribizla nije na svakih 30cm, tako da nam nebi bio praktican taj sistem, bas smo razmisljali uzeti jedan gdje sebi sam busis rupe, ali ne zbog cijene nego jer je vise praktican. Navodno imaju sad ovi pipci ili kako da ih nazovem, gumirani/plastika pa su prilicno kvalitetni (sudeci po dojmu nekoliko poljoprivrednika iz istog sela).

    Ograda, mi planirali betonske stubove, i ona zica standardna, ili zeljezna ili ona zelena gumirana, sa 2x bodljikava zica na vrhu, svakih 10 cm. Najvise se i bojim medvjeda, ali ovih domacih, na dvije noge, pa nekako i ogradjujemo samo da otezamo pristup, ioako vjerujem da necemo nesto plaho napraviti, jer ako je neko navalio on ce naci nacin da uleti.

    Skoro smo imali problema sa prehranom, na savjet da bacimo djubrivo, naovdno je biljci bilo previse, pa su neke kao izgorile, ali se nadamo da ce se povratiti, jer je steta djelimicna, a ne totalna (na stabiljci).

    S tim da smo ribizle posadili prosle godine, ove godine ih planiramo sjeci na jedno 30cm (ima naziv za to kojeg sam zaboravio) pa onda ostatak rasadjivat i nadati se da ce barem 50% od rasada da se primi.

    Kada malo dovedemo u red, sad neke finalne radove, poslikam i postavim.
     
  15. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    U FISu sam kupio trimer, imaju čitavo odjeljenje Stihl sa servisom, i bio je pod garancijom kad se pokvario ali znaš kako to kod nas ide, "e žao nam je ali baš ovaj dio garancija ne pokriva", tako da sam ipak bio donji 50KM. Ponavljam, trimer ne daj nikome, bolje da se oni ljute što nedaš nego da se ti ljutiš što su ti ga pokvarili. Ja sam svoju lekciju naučio, ni prskalicu ni trimer ni kopačicu nikome više ne dam.

    Ja mislim da ti predodređeni razmak rupica na 30cm neće smetati, moje su borovnice na razmaku od 1 metra, a kada zaljevam to se fino rasporedi, svaka sadnica dobije isto vode. Ovo govorim jer je prvi komšija posadio maline prošle godine i kupio nekakve šlaufe pa je sam bušio rupice. U njega je zemlja skoro ravna, vrlo mali nagib, a ipak mu skoro sva voda isteče na nižem dijelu, početak maltene suh ostade. Pokušavao je šlauf podizati na stub pa poravnati ali nije išlo. Kad je vidio koliki je nagib kod mene a ravnomjerno voda kapa zijanio se :D

    Ja sam mahsuz kupio štene šarplaninca kada sam posadio borovnicu. Sada su u mede šape debele ko u mene podlaktice, stacionirat ću ga u voćnjak tokom berbe, pa ko je dovoljno hrabar bujrum.

    Što se vještačkih đubriva tiče, ja sam slične greške prije pravio, bacao ureu i npk granule oko sadnica pa ih je jedan fin broj stradao. Jedan me agronom savjetovao da pređem na kristalon, i od tada takvih problema nemam. Kristalon se rastopi u burad i kroz sistem kap po kap ravnomjerno rasporedi, mnogo manje posla, a u tečnom stanju skoro da ne postoji šansa da spališ sadnicu. Preporučujem Yarine proizvode, malo su skuplje al su kvalitet. Kristalon + povremeno folijarno hranjenje i dosta za mene :)
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Eh, upravo to sto pricas se desilo i nama, urea npk i spalilo, a drugi agronom rekao da je trebalo samo po liscu s necim preci, nisam bio u toku puno tad posto sam bio vani. Ali hajde, na greskama se uci. To za cuku, dobra ideja, i ja bi ali se ovi moji neckaju, ima oko cuke posla a zivimo u stanu, pa malo nezgodno sve to iskombinovati, treba ici svaki dan na selo i izvan sezone, zima ovo ono.

    Nismo planirali jeftine solucije za navodnjavanje, to jednom kad odradimo bice kvalitetno, i onda otud dalje.

    Trimer, bice onaj Villagerov, gledam recenzije i ljudi su zadovoljni, a nece se koristiti bas toliko aktivno da bi morao ici na nekakve provjerene motore etc.

    Javi kako napreduje sve sa vremena na vrijeme, do tad poz! :)
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Samo obrati pažnju, nemoj prehranu za list prskati kad je jako sunce, možeš spaliti list, naročito ako hrana sadrži N. To najbolje ide rano ujutru ili malo kasnije popodne. Eh da hoće sadnice rasti kao trava, što bi valjalo :D
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    kod mene ima oko jednog dunuma aronije
    sada imam 150 sadnica i ove godine ide prvi pravi plod,sada im je treca sezona kako su posadjene
    imam u planu uraditi i navodnjavanje kap po kap,prosle godine nisam i one vrucine su je sprzile,jedva sam je spasio
    mora se uraditi kap po kap,nema druge a sada cu svakako za kornisone raditi to,pa cu usput od istog uzeti i za aroniju

    sto se tice voca,imam svasta nasadjeno,gdje god ima mjesta,posadio sam nesto
    imam jos jedno mjesto gdje mogu posaditi max 10ak sadnica a tu cu najvjerovatnije neke kruske
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ma moraju se navodnjavati, kod nas je vrijeme veoma promjenjljivo, nema nikakvih standarda, ali zna se jedno, kad je ljeto trebace vode 100%.

    I ja imam vocnjak jabuka, ali aktivnosti oko njega su male naspram aktivnosti sad oko ribizle i aronije, valjda dok se sve to ne ustabili, pa ce biti manje posla.

    Nego, da li je neko cuo za "FUXTEC", koliko vidim da su nekakva kombinacija "Madjarske/Njemacke" proizvodnje. Imaju odlicne cijene, a po specifikacijama izgledaju prilicno jaki (barem na papiru). Citao malo okolo, prodaju se dosta u Njemackoj, i trustpilot kaze da su prilicno dobri. Nasao trimer i vodu za pumpu na PIK-u za 500 KM ukupno. Pricao s covjekom, navodno uzima 50 KM po proizvodu, i kad se usporedi cijena sa njemackim cijenama, tako i dodje.

    Ne znam da li uzeti tako nesto, jeftinije, i da se isproba (kocka) ili da se ide na nesto kvalitetno? Pozitivna stvar je sto nemam stvarno puno kositi, i nema korova toliko, lijepa je zemlja, cisto je prilicno, samo eto ta dosadna trava sto izbija non-stop.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Voćarstvo

    Ma taj fuxtec je na nivou einhella i slicno. Radije uzmi polovnu stvar provjerenog branda, sto se moze servisirati i koristiti godinama. Ja sam aroniju slozio u redove razmaka 3m, tako da moze traktor proci izmedju. A same redove cu malcirati, imam brdo grana pa cu to sve samljeti i zasuti oko grmova.