Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Ako ne možeš stići da bereš na vrijeme da bude prva klasa, onda ti je bolje pusti da narastu do treće klase i prodaji na pijaci. Tj nađeš ljude koji tamo prodaju i njima prodaš na veliko a oni dalje. Za svježe krastavce ima mušterija a veće ćeš pare dobiti.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    @zippop, bunar je spas, tako ces na duge staze biti rahat.

    I ja sam u toj zavrsnoj fazi sto se tice navodnjavanja, ponestalo vezica u Prijedoru pa moram narucivati s PIK-a :D

    Evo album sa par slicica:

    http://imgur.com/a/GAxy8
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    samo cu ti reci da ti ne stoji ova racunica :D
    i necu ih ni pustati da rastu do trece klase,nego jucer sam brao prvi puta i bilo je vecih zato sto kada smo kidali one prve plodove i cvjetove do nekih 30 cm visine,promakne pokoja i onda je to naraslo u veliki kornison,te cu ostaviti sebi za salate,nema to puno....2-3 kg a u buduce nece biti nista,jer cu svaki dan brati i ima da se stigne :D
    ja po ugovoru moram isporuciti 1. klase odredjen procenat,2. odredjen a treca se i ne pika
    btw cijena 1 klase je 1.2 KM a cijena trece 0.15 KM
    i ovi po pijaci to kupuju po 30 feninga a prodaju za pola marke ...nema tu nikakve racunice,plus sto je tesko naci plasman za tako puno krastavca
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Loša vam pijaca onda :) ovo sam ti prenio iskustva sa terena u slučaju da ne možeš brati na vrijeme.
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    pa lakse je u vecim gradovima a veca i cijena
    recimo u sarajevu se te iste krastavice prodaju po 1-1.5 KM a ovdje kod nas 0,5 KM

    vjerovatno je i u zenici veca cijena ,tako da sve ima svoje

    ali svakako moje krastavice nisu za vanjsku prodaju,osim nekih manjih kolicina ,jer sam vezan ogovorom i moram isporucivati 1- i 2. klasu
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    ekstra ste ovo napravili...kroz zemlju crijeva,da mogu masine ulaziti u zasad
    kod mene za aroniju ce ici iznad zemlje jer nista nece ulaziti u nasad
    btw. koja je ovo lokacija,kako je zemlja dobra tu kod vas...kod mene sami kamenjar a tu vidim nema ni jednog jedinog kamencica i onako je rastresita
    btw na kolikoj parceli je ovaj zasad,vidim veliko pravo ?
    i jos jedno pitanje ako neko zna...koja je cijena aronije svjeze ,ima li neko informacije kako se prodaje ...uskoro ce poceti sazrijevati pa da se pripremam
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    evo moje "plantazice"...ima 7 redova po nekih 37 metara duzine...jedan red je mladja,sto sam sam "othranio" sadnice pa se i ne vidi na slici ali je ovamo skroz desno,do luka :D


    [​IMG]
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Prijedor je lokacija. Zemlja je dobra, inace se dio sela zove "bara", i uvijek ima dovoljno vode, nekad cak i previse ako su jake kise, zadrzava se, pa smo morali kopati dodatne jarkove etc.

    Ribizla je na ~2 dunuma, ako se ne varam, a imamo 15 redova po 100m odnosno ~1200 sadnica.

    Aronija je jedno 100m od toga, nje ima oko 400 sadnica, a ista velicina parcele, tako da imamo gdje saditi ribizlu/aroniju koje trebaju da pristignu.

    Vezice ako kome trebaju:

    http://www.ebay.com/itm/990pcs-2mm-150m ... 43e00d3bd3

    Po PIK-u su cijene ogromne (barem za one koji znaju za ebay), pa cu ja naruciti jedno 5.000-10.000 komada da ima na stanju.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    super izgleda
    ja sam danas ugovorio sa covjekom kopanje bunara...nadam se da ce u petak doci ,tako smo dogovarali a sutra ce mi potvrditi
    nadam se da ce mi moci biti 1000 KM za bunar,jer se nadam da nece ici u veliku dubinu
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    kornisoni 1 mjesec od sadnje ...vec 5 dana se beru svakodnevno

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    i mozda bi ovu temu mogli preimenovati u nesto opstirnije ,kao "poljoprivreda i vocarsto" ili "basca" ili tako nesto...da se pise o svemu vezanom za zemlju
     
  11. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nadao sam se da će berba sačekat do iza Bajrama, al šta bi, za iftar prvo 5 čaša vode :D

    75 kila smo ubrali, mogli smo sigurno preko 100 da nas kiša nije prekinula.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Svaka čast, dobro izgleda. Da bude bereketa u tome ;)
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Lijepo, bas je nekako satisfying :)

    Jos samo da si te boje malo bolje uklopio :D

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    @Medo, pravo krenulo, samo neka tako nastavi!!! :)
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    evo jedan update sto se bunara tice

    iskopali su mi ljudi bunar,ukupna dubina je 5 m (5 cijevi),dublje nije moglo,jer je kod mene sami sljunak,nigdje zemlje ni za lijeka i kazu ne moze dalje od 5 m,osipa
    imam jednu cijev vode i solidan dotok...ali eto,pumpa to ispumpa za 15-20 minuta

    uglavnom izganjao sam se oko tog bunara...cijena je jaka pravo,mene je sve ukupno izaslo 1150 KM,znaci cijena nije ni priblizno one koju ti oni kazu prilikom kopanja a svi kazu metar je 100-150 KM...mislim to tako izgleda na papiru,ali to sto oni iskopaju jos uvijek nije bunar :D
    trebaju cijevi i treba ti poklopac za bunar a poklopac je 100 KM sa metalnim vratima na sredini...onda ima odvoz zemlje traktorom,onda dovoz rijecnom kamena 1 kubik (iberlauf ili tako nesto se zove ) ,onda nagradis kopace kada ti nadju vodu, i na kraju slag na tortu imas ciscenje bunara,jer dok ti ga ne ociste,to je sami mulj dole i nema sanse koristiti bunar a i to se dodatno placa

    ja nisam nikada kopao bunar do sada i nisam imao pojma kako to ide...uglavnom skupa rabota i ima puno tih nekih "skrivenih" troskova

    meni su kopali u petak a danas sam uspio prvi puta povuci vodu iz bunara ,sve je nesto islo kilavo,jedna pumpa mi nije radila,pa sam kupio drugu,pa za tu drugu nisam imao odgovarajuce crijevo ( od 1 col ili ti ga inc),pa sam danas zamijenio i tu novu pumpu i doplatio da uzmem jos jacu,jer moram vodu dizati ukupno na 7 m visine ...a samo crijevo od 1 col je skupo kao sam djavo...2.5 KM po metru duznom...crijevo me izaslo kao i pumpa
    uglavnom kada sve sracunam,potrosio sam 1500 KM od petka da izbacim vodu iz bunara

    ali kada je poteklo,zaboravio sam na sve probleme i danas sam prvi puta napunio ono veliko bure sa vodom iz bunara :D
     
  16. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Svaka čast! Koliko je voda bitna za život, za poljoprivredu, za proizvodnju, nije to uopšte skupo.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ja srecom imam bunar tj. par komada tu oko te zemlje. Tu su ranije bili plastenici pa je po potrebi kopano. Danas smo finalizirali navodnjavanje. Fuxtec pumpa je odlicna za sad, bukvalno za 2m napunila 350 l u bacve. Vode ima, za to se ne brinemo, istina da nismo dotegnuli sve kako treba, ali je "pusteno" danas.

    Zanemarite zvukove na video-u, radna snaga poglasna...

    http://sendvid.com/imdesabm
     
  18. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    [​IMG]


    [​IMG]



    Samo jedan mali update. :smt006
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Masala i sta sa tim prodajes il pravis nesto?

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  20. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Malo se podijeli prijateljima, ali većina ide u hladnjaču na otkup.