Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

1. Reznor

Reznor Overclocker

Evo i ja imam zelju da nakon duzeg vremena vise iz neke znatizelje sklopim kakav pc u budzet varijanti
    Posto je ovo sve neki eksperiment, zelio bih sklopiti neki pc da moze pokrenuti vecinu novijih naslova, komponente ne moraju biti nove, te ne bih se bacao u neki veliki trosak, nista ekstremno, samo da nije nesto bas prestaro.
    Za pocetak sam mislio nesto ovako:

i7-4790K
    Z87
    16 GB RAM
    Za pocetak RX560/580 graficku pa uzeti nesto bolje/jace nekad kasnije?

Ili je bolje da idem na Ryzen neki, ne znam koji bi parirao i7-4790K, 2600 je slab?

Ispao sam iz fazona, ali odavno imam zelju opet sklopiti neku konfiguraciju, ostalo mi kuciste, napajanje i jos par nekih komponenti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Aldiin

Aldiin Overclocker

Ne znam koliko si upucen, ali ta platforma je iz 2014-te godine..

3. Reznor

Reznor Overclocker

Jasno, nakon duzeg razmisljanja ipak sam shvatio da mi treba nesto svjezije, ali opet neki socijala racunar, nista pretjerano :D

Uglavnom, namjena i dalje ista, vise bi sluzio kao neki workstation, storage, i na kraju za povremeni rad, a gaming nije u prvom planu, ako pokrene WoW, SC2, SW Battlefront 2, taman ce biti, akcenat na CPU da ima vise core-ova, da podrzi stvari tipa kompajliranje, virtualizacija, emulacija i sl.

Znaci budzet bi bio nekih 500-600 KM za maticnu, cpu, ram i mozda neki ssd ili hdd.

Napajanje, kuciste i jos neke periferije imam otprije, ostao mi je stari Athlon X2 240 koji sam na preporuku ovdje davno bio sklopio, od tad sam ispao iz PC fazona.

Gledao sam malo, to bi bilo slijedece:

MBO: B550M-DS3H (ili neka da ima 4 ram slota, 2 PCI-E slota za neku mozda buducu nadogradnju)
    CPU: AMD Ryzen 5 5600G (Vega 7 iGPU)
    RAM: 16 GB

Moze li ovo proci, sta mislite :D
    Gledao sam i X99, imaju varijante s 2 CPU, ali i to je malo staro i DDR3 je.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. chenta

chenta Aktivista

Izaslo bi te to vise od 500-600 osim ako ne mislis nesto polovno uzimat, jedno 750-800 gledajuci cijene na olx. Treba ti brza memorija da se upari sa ryzenom (po mogucnosti 3600mhz), ispod 3200mhz nemoj.

Reznor likes this.