Problem sa napajanjem komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Nov 12, 2022.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sastavio sam napokon racunar i zasad se cini sve ok osim dvije stvari:

    - Tastatura nekad prestane jednostavno da radi sama od sebe, dok mis nastavi raditi
    - Znalo mi se desavati da racunar jednostavno zaledi, tj disk prestane raditi, ali se ne ugasi, mislim da je bilo do prastare verzije Windows 10, imao sam neki Win10 DVD sa verzijom iz 2015, pa sam uradio upgrade na zadnju verziju Win10, cini se u redu zasad (CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT greska)

    Moze li biti da je do ploce ili napajanja? Diskovi su 100% health, CPU sam testirao uzivo na drugoj konfiguraciji, takodjer bi trebao biti ok, napajanje cini mi se da je isto ok, meni smrdi da ploca ima neki problem.
    Konfiguracija:
    CPU: AMD Ryzen 5 2600
    MBO: Asus Prime A320M-R
    RAM: 2x16GB 2133 MHz Corsair Value Select
    GPU: Palit GTX650 1GB
    PSU: Chieftec GPA-400S8
    HDD: Seagate 1TB
    SSD: SanDisk 128GB
    ODD: Optiarc AD-7240S
    OS: Windows 10 (planiram upgrade na 11)

    Ukoliko bi ploca mogla biti razlog sta biste preporucili, a da je mATX, posto sam vec uzeo kuciste za to :D
    U najgorem slucaju uzecu neku B450 u full size formatu i neko "normalno" kuciste :D
    Plan je u buducnosti svakako da upgradujem pomalo, ovo je sastavljeno iz hobija, ali vec vidim da ce mi trebati nesto bolje/jace u skorijoj buducnosti.

    EDIT: Zaboravih da spomenem, ovo je hub iz Dell monitora, na kome su spojeni tastatura i mis, tastatura je Wireshark Commandos mehanicka, na MacBooku i Mac Pro mi se to nije desavalo.

    HWMonitor: https://ibb.co/hdZ8pyB
     
    Last edited: Nov 12, 2022
  2. nivla

    nivla Komšija

    kakve su temperature procesora
    je li bios zadnji na ploci, jesu li mis i tastatura u usb2.0 ili 3.x portovima
    meni najvise smrdi na plocu, eventualno na neki od drivera za cipset
    takodjer moze biti i ako taj seagate disk nije dobar ili ima stari sata kabl
    ako mislis da je napojna slaba, iskljuci optiku
     
    Reznor likes this.
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Temperatura cpu mi se cini ok, izmedju 40 i 50C sa stock wraith, ne pokrecem nista zahtjevno, TDP je oko 30W
    Windows je na ovom SSD, HDD je samo za storage, malo "klika" dok radi, ali je tih i radi posao.
    Vazi, optiku iskljucim, svakako je bila radi inicijalne instalacije Windowsa
    Graficka koristi 1x6pin nije zahtjevna rekao bih
    Drivere nisam nikakve instalirao, za bios nisam siguran.
    USB mislim da je isto i sa 2.0 i sa 3.0
    Svi govore da je ova ploca prilicno slaba, ali ako je do nje, nju bih prvu mijenjao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Prvo flash biosa pa ako ne rijesis onda trazi dalje uzrok problem.
     
    Reznor likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Izgleda da ODD vuce struju, sve radi bolje kad se iskljuci


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Reznor mislim da ti je do napojne. Prema specifikacijama sto sam nasao na netu za Chieftec GPA-400S8 je 5V + 3.3V zajedno 100W. R5 2600 jeste na papiru 65W ali u stvarnosti ode i do 150W.

    Posudi od nekoga kvalitetniju napojnu pa vidi kako ce ici, 650W Fortron, Silverstone, Corsair i sl.

    Sto se maticne tice, podrzava ona i 5000 seriju, takodjer na papiru, ali pitanje je koliko dugo vrm-ovi mogu gurati jace procesore. Po meni, vise je predvidjena za R3 seriju. Tako da znas i to za u buducnosti.
     
    Reznor likes this.
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    @Reventon i ja isto sumnjam, ali i na plocu isto, tako da to dvoje je na listi za zamjenu
    Znao sam da ne moze jeftino i dobro zajedno nikako, ali sam opet htio pokusati :D
    Takodjer, vracam se na regularno kuciste, ploca ne moze stati u Bitfenixa, a tesko da ima drugih koje odgovaraju + zelim da komponente imaju dobar airflow :)
    Trenutno je sve u Soprano RS koji mi je ostao od one davno AM2 konfiguracije sto sam ovdje sklopio na preporuku, imam jos negdje tog Athlona X2 :D
    Thx guys na pomoci :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Danas uzeh B450 Mortar Max i OCZ Gaming 600W i desila se slijedeca stvar - kratak spoj, napojna je pregorila, a i sudbina komponenti je upitna, bio je bljesak iz napojne i osjetio se neugodan miris
    Uglavnom u sobi je bila valjda spojena konvektorska grijalica na jednoj uticnici dok je racunar s produznim na drugoj uticnici, tako da vjerujem da je napon u kuci nestabilan, jer mi se isto znalo desavati ako spojim tipa usisivac i opet konvektorsku grijalicu u istoj sobi da iskoci osigurac
    Sa drugom tastaturom G510 mi se desavalo da se pali gasi naizmjenicno svaku minutu
    Odustajem od ove avanture zasad i moze lock na temu :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. chenta

    chenta Aktivista

    Dovedi elektricara da ti odvoji to dvoje da nije na istom osiguracu ukoliko je moguce, radi ubuduce. Mada nisam siguran da ce moci.
     
    Reznor likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Stara kuca, stare instalacije, plus onaj ko je to davno radio nije dovoljno bio strucan, zato sam doveo najboljeg elektricara i ugradio je najbolje automatske osigurace, jer sam se bojao ovih stvari
    Nije nista izgorilo na produznom, radi sve samo je osigurac iskocio i napojna je crkla, vjerujem i da su komponente prezivjele, ali definitivno necu se dalje igrati s ovim
    Napojna je svakako bila polovna, pa je materijalna steta nesto manja


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Meni su dva Chiefteca crkla na sličan način i povukla ram sa sobom tako da ide u "najgore kinesko smeće" kategoriju što se mene tiče.
     
    Reznor likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni jos radi taj chieftec, ovo se desilo s OCZ ModXStream Pro napajanjem od kojeg se ocekivalo vise, na kraju nije mi jasno kako je doslo do ovoga, valjda ova MSI Mortar B450 Max vuce znatno vise struje, a na njoj GTX650 graficka koja ni po cemu nije zahtjevna posebno, nema nikakvih vecih potrosaca, znaci cpu, 2133 mhz ram, 1x6pin graficka i dva diska, nema mi previse logike ali eto


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo polako drug, bitno je da nisi nastradao i da kuca nije izgorila.
    Nesto je tu u kratkom spoju. Cudi me da Chieftek nije riknuo prije OCZ-a ako je do instalacija? Doduse mozda tada nije bila ukljucena grijalica. Provjeri i produzno kablo.

    Sta se jos moze desiti na modularnim napojnim je da ljudi nekada izgube originalne kablove, pogotovo PCIe za graficku, pa ih zamjene neodgovarajucim, od drugog modela. Pinovi su isti ali raspored kablova bude drugaciji i desi se to sto i tebi.
     
    Reznor likes this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala druze, sretan sam sto nista drugo nije stradalo, produzni sam uzeo u Pennyju za 30 KM, ima prenaponsku zastitu, bas zato sto je svasta bilo spojeno, ali ovaj put je to bio samo monitor, centralna i zvucnici, te wireless charger.
    Evo poslao sam upit GIGA d.o.o da uzmem novu LC Power 400W, strah me ista jace staviti unutra nakon ovoga, a 400W sigurno ova konfiguracija nece preci niti cu na ista jace ici. Na PC builder izadje da trosi 200W sve ovo zajedno, nek je 250W opet je ispod granice.
    Ne treba se s polovnim napajanjima igrati to je sad sigurno.

    [​IMG]
     
  15. nivla

    nivla Komšija

    mozda da razmislis i o intertech argusu od 620w, tu su negdje te napojne ko i lc power i po cijeni i po kvaliteti
    imas i lc power u bizshopu za 75km 600w
    za ovu lcpower ti pise da je peak power 350w

    sto se tice seagate, ako nije klikao ranije to moze praviti razne gluposti na ploci, nije mi jednom seagate koji klika uzrokovao da se neki od laptopa/racunara ne moze upaliti uopste, kad se odspoji radi normalno
     
    Reznor likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Last edited: Nov 14, 2022
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ljudi cesto zanemare produzne i koliko i oni mogu uticati na sigurnost. Ja sam po kuci sve Legrand postavio ili APC.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Moze li link, je li to bas UPS ili uticnica sa prenaponskom zastitom, ocito da mi ovo treba u kuci
    U kuci su najbolji hagerovi automatski osiguraci, bilo je par kratkih spojeva i odradili su posao odlicno (usisivac i opet ova grijalica recimo)
     
    Last edited: Nov 14, 2022
  19. nivla

    nivla Komšija

    hager je dobar, ali negdje sam gledao da najbrze izbace ETI (made in bih- pise slovenia)
     
    Reznor likes this.
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma treba rijesiti zasto iskacu osiguraci. Instalacije se znaju zapaliti u zidu, to je belaj.
     
    Reznor likes this.