Problem sa napajanjem komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Nov 12, 2022.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja sam svoju Corsair CS650m kupio polovnu ima evo 5 godina, radi bez problema. Jedino sto gledam da ne pretjerujem sa hardwerom, drzim se srednjeg segmenta. A ta RM750x je za nivo bolja tako da nebi trebao imati problema.
     
    Reznor likes this.
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kad smo kod napojnih, gledam jucer klip od GN-a. Iznenadjujuce sta firme rade za dobijanje tog famoznog 80 plus certifikata. Vise se ne mozes pouzdati u to jer na testovima padaju i 80 plus gold modeli.

    Znaci proizvodjac plati par hiljada $, posalje odredjeni model sa dobrim komponentama na testiranje, a nakon toga u masovnu proivodnju pusti model sa istim nazivom, ali daleko losijim komponentama unutra... Anbelivbl, kao da su ucili zanat na Balkanu :) Da ne spominjem nepostojece 90 plus certifikate koje sami sebi dizajniraju i lijepe.

    Da nema interneta i online testova od ljudi kao sto su GN, prodavali bi nam svima m*uda pod bubrege.
     
    Reznor likes this.
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    To bas sinoc citam, ne vjerujem ni u sta previse, ali kontam barem ove poznatije marke ne bi trebale biti neki fuseraj, pogotovo Corsair :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. igor.g

    igor.g Komšija

    Ako PSU nema cybenetics certifikat/label, zajebi. Sličnu stvar radi Kingston sa midrange ssd ovima, adata čak i highend, Samsung, promjene controller i ušute se a isti sku i model.
     
    Last edited: Aug 14, 2023
    Reznor likes this.
  5. nFare

    nFare Komšija

    Nažalost zakoračili smo u eru jeftinoće i prevara.

    Malo koja kompanija drži do svog imena, nove generacije menadžera samo prate stats, nabiju cv i idu dalje. Brand name vrlo malo znači danas, kad nešto kupujem provedem dane dok ne istražim da li se radi o prepakovanom proizvodu ili ne
     
    Reznor likes this.
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ugradjena napojna, radi i fino izgleda, javim utiske :)
    Btw sinoc ostavih racunar da radi vratih se nije ostao u sleep vec skroz ugasen, ali nije nijednom zastekao, odigrah 1h bez prekida, cudno...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon and Picoooka like this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To sto se ugasio, vjerovatno je do postavki u Windowsu, Power options-stavi na performance i nece se gasiti.
     
    Reznor likes this.
  8. nivla

    nivla Komšija

    taj targus je imtec tusio u nekim gejmerskim konfiguracijama kad je rx 580 bio oko 400km prije velikih poskupljenja, ne znam osobu koja je kupila taj racunar a da nije zamijenila napojnu jedinicu
     
    Reznor likes this.
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ocito ove APS napojne nisu dobre, mozda za neke nezahtjevne racunare i mogu proci. Kolegica je imala problem s istom, ali od 620W, nije imtec, ali jest dopertech.
    Gledam prodaju racunar s vrh grafickom tipa RTX 3060, ali onda ubace ovu napojnu i AM4 konfiguraciju s Ryzen 3600 da se uklopi u cijenu. Evo primjer https://shorturl.at/bhjyM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mali update: problem je iskljucivo softverske prirode po svemu sudeci, jer mi se desilo i sa novom napojnom.
    Prije svega mislim da je problem s RAM memorijom u dual channel, kad je samo jedna radi dobro u obje konfiguracije i ne iskace BSOD memory management zasad, ali kad iskoci mora se racunar skroz power down, reset dugme ne pomaze, jer iskoci opet tokom logina (dva su identicna modula Corsair ValueSelect DDR-2133 2x8GB), ici ce novi RAM vjerovatno iduci mjesec.
    Drugi problem je sto i dalje samo u toj igri se desava i pod Windowsom da zaledi sve i na reset racunara svijetli cpu lampica. Dakle, vjerovatno su driveri za graficku pod Windowsima, na Linuxu mi se nije desavalo vise nijednom. Opet kazem, desava se totalno random, najcesce prvi start racunara (gotovo uvijek). Npr igrao sam dosta sati cyberpunk i nakon toga HOTS, nista se nije desilo, dok ako HOTS prvi krenem igrati desi mi se najcesce u toku prvog meca.
    Na obje konfiguracije je sve default, nije OC, bio je UEFI sad je CSM (mozda je to?) to je jedina sustinska promjena.
    Uglavnom sad je bolje nego sto je bilo, a i uzrok je otkriven, hvala jos jednom na pomoci, ovo pisem mozda jos kome se desi slicno :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Aug 23, 2023
  11. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ubaci oba stick-a memorije i odvrti test
    https://testmem.tz.ru/testmem5.htm

    Vidi ima li grešaka.
     
    Reznor likes this.
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Provjeri slucajno da nije zvucna koja je integrisana u maticnoj.

    Disableaj je svugdje gdje mozes i probaj onda desava li se.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Opet belaj, bas me nece :D
    Prije svega da javim sto se tice gore spomenutih BSOD problema, nestali su potpuno sami od sebe, vjerujem da je ovo bio neki specifican softverski bug sa Battle.net/Heroes of the Storm, i jedno i drugo je dobilo update i vise se nije desavalo :)
    Sa onom starom konfiguracijom koja je backup (u kojoj je InterTech napojna 720W, Mortar Max, Ryzen 3600, RX580 Nitro) predjoh Cyberpunk 1.6 verziju od pocetka do kraja, nijedan ali bas nijedan problem se nije desio samo fanovi na grafickoj budu glasni bas, dok probao sam i 2.0 GOG verziju i puno ljepse radi iako je graficki zahtjevnija :D

    No, sa novom na kojoj sam uradio upgrade (Gigabyte B660, i5-12400F, Gigabyte Vega 56, Corsair RM750x) primjetio sam vec neko vrijeme cudne stvari koje su hajmo reci sada eskalirale kada mi je stradao ovaj jedan modularni SATA napojni kabl :D
    Desava mi se sada da prepoznaje samo 1 SATA disk, a imam 2, oba su SSD - 1x SanDisk Extreme 120 GB, i 1x Samsung QVO 870 1TB.
    Oba diska su ispravna, Samsung je skoro uzet nov, sealed.
    Kablovi od napojne novi sto sam uzeo takodjer bi trebali da su ok, iako ima 4 umjesto 3 SATA konektora, isti je tip kabla i pinout. Na treci SATA konektor je spojena ledica od kucista i svijetli, dakle ima struje po svemu sudeci :)

    Takodjer, pored toga ima jos jedan modularni kabl ali na njemu su samo molexi, ima ih 3 i na svaki su spojena po 2xMS LED fan-a i nista vise nije povezano. Dakle, diskovi nisu navezani zajedno na istoj grani s fanovima, vec posebno.
    Ostala 2 kabla su napojni kablovi za CPU i plocu, dakle 4 ukupno ih ima. Ima jos konektora na napojnoj, ali u njima nema nista :)

    Uglavnom, sada prepoznaje samo taj jedan disk, ovaj drugi nece da cuje. Probam 3 SATA kabla, mijenjati portove na ploci, na kraju spojim samo ovaj drugi disk, a sve drugo iskljucim, nista, nema ga i dalje.
    Izvadim ovaj neki stari disk iz backup racunara, ne prepoznaje ni njega. Spojim sve te iste diskove na USB kabl, radi svaki :D
    Vratim u ovaj backup racunar, radi :D

    Takodjer, kada probam "Load setup defaults" u BIOS-u racunar se ugasi, krene upaliti i zablinkaju lampice i odmah se ugasi. Nakon toga nece da se upali, moram istekati kabl iz napojne. Isto mi se desilo i nakon update BIOS-a, srecom update je prosao ok.
    Iskljucim onda ovaj modularni kabl s molexima i onda hoce da se restartuje, ali drugi disk i dalje ne prepoznaje.
    Izvan BIOS-a racunar sasvim normalno radi, normalno se restartuje, vraca iz sleep-a.

    TLDR; stvari i varijante koje sam probao da bi disk bio prepoznat:
    1. Update BIOS-a na zadnju verziju (dosao je novi UI, ali je Gigabyte-ov BIOS i dalje grozan, MSI je daleko laksi za snaci se)
    2. Istekati disk koji prepoznaje i njegove kablove prebaciti u ovaj drugi koji ne prepoznaje - nista, kaze No devices found
    3. Mijenjati SATA portove na ploci i SATA kablove - nikakvog efekta
    4. Iskljuciti molex modularni kabl (da nije kakvo opterecenje od fanova i sl.) - isto, samo tada na BIOS defaults se uredno restartuje umjesto sto nece da se upali, ovo trebam probati vise puta da utvrdim
    5. Probati druge diskove - isto sve, samo taj jedan prepoznaje
    6. Load setup defaults/vadjenje CMOS baterije s ploce - iz nekog razloga racunar nece da se upali nakon ovoga, moram istekati napojni kabl i ustekati ponovo, ako odspojim kabl iz napojne gdje su navezani fanovi (3 molexa x2 fana) bude izgleda ok

    Po ovome nesto jest od dvije stvari - napojna ili ploca. Ploca je kupljena u Tehnolixu, sumnjam da imam garancije kakve na nju koja je ostvariva, na napojnu nemam garanciju nikakvu.
    Eto ne znam, nisam vise pametan :D
    Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom prijedlogu.
    U najgorem slucaju mogu probati uzeti neki SATA PCI kontroler, mada to nije pravo rjesenje :D
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jesi li pokusao u windowsu, u disk manageru da vidis ima li taj drugi disk? Mozda ga samo trebas dodati.
    Mene je tako zezalo sa nvme diskovima, nije ga windows automatski prepoznao nego sam ga morao rucno dodati.

    Prije toga sam morao u BIOS-u nešto mijenjati u postavkama, jer ga ni tamo nije prepoznavao. Takodjer, nije mi htio prepoznati ako je na starom SSD disku stara instalacija, nesto oko MBR i GPT particija. Na kraju morao sve formatirati.

    Uglavnom, velika je mogucnost da je i kod tebe softwerska zezancija.

    Usput, kod ovih novih racunara kada se zezas u biosu, sam boot duze traje jer "trenira" ram, tako da mu daj malo vremena.
     
    Last edited: Oct 21, 2023
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Yup, doduse Arch Linux je ovdje, ali svejedno, lspci i fdisk komande vide samo taj prvi disk koji je svakako sistemski, ovaj drugi je bio /home particija tj storage i radio je dosad svo vrijeme.
    A to sto spominjes i meni bas bilo palo na pamet da se nisu napunili deskriptori, ostalo nekih starih instalacija na boot listi, medjutim, kroz update i reset BIOS postavki su sve nestale, tako da ima samo jedna jedina opcija trenutno :)
    Softverski mi se cini da nesto jest, ali takodjer za ovaj drugi dio problema napojna pravi problem.
    Isprobah jos jednom jutros prije puta i snimih video, kada iskljucim kabl iz napojne sa molexima na kojem su fanovi onda nakon "Load system defaults" se restartuje normalno. Disk i dalje ne prepoznaje.
    Inace nakon incidenta s proslom modularnom napojnom htjedoh izbjeci jos jednu s modularnim kablovima upravo radi ovih stvari, ali kontam dobri su reviewi, Corsair nije neki tamo lijevi no-name brand, nece valjda biti problema iako je bila koristena napojna :D
    Prodavac je bio isti od kojeg je uzeto ovo Riotoro kuciste.
    Na kraju nadjem onaj video kako je skoro identicna RM napojna imala kratak spoj i spalila pola komponenti, i ljudi u komentarima se zale dosta na Corsair napojne.
    Alternativno cu da probam jos sutra kad se vratim kuci da prebacim onu staru InterTech da vidim hoce li procepiti. Za fanove kao i za SATA mogu rijesiti problem s kontrolerima.
    Ako bude do napojne, imam opciju da ovu stavim na oglase i da uzmem SeaSonic S12 III 650W ili Asus TUF Gaming 650W novu, valjda te valjaju cemu?

    Evo snimih video, zapravo su bila dva odvojena pa spojena s iMovie :D
    Prvi disk s lijeva je taj od 1TB, ovaj drugi je sistemski od 120GB, odnosno s vrha, zavisi kako gledas, jer je u kucistu sve naopako okrenuto :D
    Na 00:50 je ovaj gore spomenuti problem:

     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Update: jest napojna, ili onaj novi kabl, prebaceno u drugo kuciste s drugim diskovima, grafickom i napojnom sve ok

    Update 2: vratim stari kabl i izolirkom oblijepim zicu evo disk sad prepoznat :D

    Update 3: rijesen i drugi dio problema, tako sto su 3 fana odspojena i posto imaju i molex i onaj header sto ide na plocu, spojena su ta 3 na maticnu, a ostala 3 zauzimaju po 1 molex, tako da je smanjeno opterecenje.
    I gle cuda, sad se normalno restartuje nakon "Load setup defaults". Mislim da mi je ovo pravilo i random freezove ranije, npr igram nesto ili jednostavno ne radim nista, sistem zaledi HDD LED samo stoji upaljena i ne treperi, valjda se ni ovo vise nece desavati nakon ovog "fixa" :D

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Oct 31, 2023