Problem sa napajanjem komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Nov 12, 2022.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da, treba tu dobro se zaroviti. Plus brzina osiguraca zavisi od klase, B je brzo od C, pa obrati i to paznju.

    Zajebano je ako je instalacija bas stara, onda je to veliki posao sve mijenjati....
     
    Reznor likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Problem je u grijalici...jer ona povuce previse struje i onda ne ostane nista za ostalo.
    Neka grijalicu usteka u skroz drugu uticnicu ako moze ,koja nije na istom vodu u zidu i nece biti problema.
    Kod mene sporet sa rernom i gore one keramicke ringle...spojeno sve na monofaznu a treba na trofaznu i kada ukljucis rernu na max i ringlu na max,iskoci osigurac.
    Dakle ne moze povuci dovoljno struje i dodje do izbacivanja osiguraca.
    Ne znaci to da su lose instalacije,nego samo da na tom vodu nema dovoljno struje koliko treba.
    Isto se desavalo jos na nekim mjestima gdje sam radio.
     
    Reznor likes this.
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da, mora grijalica na drugu uticnicu na drugom vodu/osiguracu, to je veliki potrosac.
    Ovo su osiguraci: https://www.hager.ba/e-katalog/dist...urac/automatski-osigurac-6-ka/mb116a/4594.htm
    Osigurace je ugradila strucna osoba, elektroinzinjer sa dugogodisnjim iskustvom na ovom polju, ocu sam predlozio da se to uradi, jer mi je to bila najkriticnija tacka u kuci.
    Vjerujem da mi je neko i uvalio neispravnu napojnu, a ploca bi trebala biti uredna, momak je koristio na 3600 procesoru.
    Probacu jos s LC Power napojnom s Bronze, ako se i tu desi isto, odustajem definitivno.
    Mada bi bilo bolje da ja uzmem opet A320 i vratim sve kako je bilo i uzivam, nasao sam plocu s onim limicem iza za Wraith Stealth.

    Btw MacPro 3,1 s dva Xeona, Macbook, monitor i zvucnici svi na jednom produznom rade cijeli dan bez problema, s grijalicom ili bez nje, nema mi logike
     
    Last edited: Nov 14, 2022
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sve ovo dole nabrojano ne povuce odjednom ni 100W struje...to su sve slabi ili nikakvi potrosaci.
    Kod mene evo gdje je komp i sve ostalo,tv,monitor,pojacalo,ps4 i ko zna sta sve jos...sve na jednoj uticnici a na dva produzna kabla i nikakvih problema.
    Vjerovatno zato sto je tu dovoljno struje za sve to,tj. jaci osigurac .

    Grijalica kao najveci potrosac i to konstantno vuce isto struje ti je problem ...samo je prebaci na drugu uticnicu i nece se desavati problemi.
     
    Reznor likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jedino da maticna nije dodirnula nesto sto je izazvalo kratak spoj, bile su te plasticne vezice i limic je dodirivao jedan USB, kuciste je bilo otvoreno i polozeno, strah me samo da se opet ne desi ista stvar sa novom napojnom, tako da razmisljam da li ovo odnijeti nekome da ispita, ima neki PC Team vrse reparaciju maticnih ploca.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uzeh na preporuku ovu intertech argus od 600W RGB, djeluje dobra napojna, teska pravo, kupljena u ComputerDiscount, imam garanciju, a imaju i servis ako zatreba. Cekam jos AM4 bracket da stigne iz UK pa da probam opet.
    Ono je definitivno bila losa napojna, moguce da je neko lose spojio ili spojio neodgovarajuce kablove, neki fale, a jedan ne odgovara pinoutu sa slike, IC kolo vidim da je otislo, ide u smece.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 19, 2022
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Moze li preporuka za neko budzet kuciste da ima one ventilatore naprijed i prozirnu stranicu, nesto kao ovo, naravno ako ima i sta jeftinije jos bolje
    Gratis feature da ima rucke da se moze nositi kao na Cosmos II npr.

    https://www.olx.ba/artikal/50215278/kuciste-ubit-gaming-case-4-rgb-fans-ub-m01/

    Ovaj Thermaltake Soprano RS je kriza od kucista, nema cable management, ne moze se nesto bas ni modovati puno, nema gdje zrak da izadje, svaka vibracija od diska se prenosi na stranice kucista, cujes svaki read/write od diska doslovno.
    MacPro 3,1 se ziv ne cuje recimo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    ms figther v305, dvije 12ke montiras, ok za pare
     
    Reznor likes this.
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    MS-ova kucista super izgledaju, ovo takodjer, thx na preporuci :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Dobra vijest: sve komponente su prezivjele
    Probao sa backup plocom A320M-R, radi kao i prije
    B450M Mortar Max mi je cudna, zasvijetli debug cpu ledica kratko i ugasi se. Power ledice na kucistu ne zasvijetle odmah.
    Ali bitno da nista nije izgorilo osim napojne.
    Hvala na preporuci za intertech argus, bas fina napojna :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    da je napojna vrhunska definitivno nije, da ima bolje za te pare i nema kod nas, znam da raji sa starijim konfiguracijama i npr hd7850 GPU bez problema 620W gura vec godinama
     
    Reznor likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ok ce biti duze vrijeme :)
    Ima vise snage nego sto i treba, svijetli, mijenja boje, ako nista lijepo za vidjeti :D
    Jos samo moram da se rijesim ove ploce i uzmem neku drugu B450M
    Ispravna je, ali je izgleda momak flashao noviji bios posto je kod njega 3600 bio CPU, a nazad kaze da ne moze, valjda je MSI odbacio podrsku za 2600, govorio je kao nemoj flashati bios samo izvadi bateriju i vrati i radice, ali nista, zasvijetli kratko cpu debug ledica i onda ne gori nijedna, ali slike nema :(
    Vratim nazad A320, sve odlicno radi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Update: ploca popravljena, izgleda da je momak pogresno flashao bios, sto mi ima smisla, jer ploca uopste nije radila POST, nema aktivnosti diska uopste. Skinut cip, flashan ponovo BIOS. Nije se moglo vratiti s flashanjem preko usb.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nesto mi je zvuk pravo tih na ovoj ploci, same i naprijed na kucistu i sa izlazima od ploce
    Neku zvucnu karticu bolju staviti?
    Iste Sonyjeve slusalice dosta bolje se cuju na Macbook Pro
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nadji neku na olxu za 30 KM i ubaci...
    Zna biti lutrija i sa boljim zvucnim sa zvukom za slusalice...imao dvije zvucne...na jednoj dobar zvuk na najobicnijim slusalicama od 30 KM a na drugoj duplo slabiji a ova druga nazivno bolja i daje mi bolji zvuk na zvucnike.
    Ova druga je Xonar XD
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako te zanima ja cu imat odlicnu X-Fi za prodat, samo ne znam kakvi su driveri na Linuxu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da ne otvaram novu temu kolegica ima slicnu konfiguraciju kao ja
    Ryzen 7 3700x (znam da je Ryzen 7 3xxx)
    MSI B450M Mortar Max
    2x8GB RAM
    XFX RX590 Fatboy 8GB
    Intertech Argus 620W

    Desava joj se slijedece kako je uzela racunar:
    Kada se pokrene neka jaca igra, tipa Cyberpunk 2077 ili ovaj novi Jedi Survivor izgleda kao da se racunar ugasi, monitor crn, tastatura ne svijetli, ali na kucistu jos gori lampica, mora ga ugasiti skroz i opet upaliti.
    Sta bi moglo biti?
    Kod mene su slicna ploca i napajanje, a i graficka takodjer vuce slicnu kolicinu struje, pretpostavljam nesto od to troje moze biti?
    Takodjer jos detalja:
    Ne desi se odmah nego nakon kraceg perioda igranja.
    Igramo Heroes of the Storm jako cesto i to joj se ne desava s manje zahtjevnim igrama.
     
    Last edited: Jun 26, 2023
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa za pocetaknoverlay sa temperaturama pa da se prate temp kakve su prije 'gasenja'. Iduca instanca napajanje.
     
    Reznor likes this.
  19. nivla

    nivla Komšija

    provjeri event viewer errore za vrijeme u kojem se to desi
     
    Reznor likes this.
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Google mi pokaze da ta napojna ima samo jedan 8pin (6+2) za graficku, a RX 590 trazi jedan 6 i jedan 8 pin. Kako je spojen drugi konektor, preko molexa?

    Treba provjeriti i napajanje za procesor, ima li 2x4pin sto ide u plocu. Jer taj ryzen povuce i 200W kad su sve jezgre aktivne.

    I gdje nadjete te grafe, zar nije bolje uzeti GTX 1070 koja trosi barem 100W manje a ima bolji fps? Mislim da su isto novca.
     
    Last edited: Jun 26, 2023
    Reznor likes this.