Problem sa napajanjem komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Nov 12, 2022.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    U doper tech je ja mislim uzet nov racunar oni su sklapali, racunar bio takav jos pod garancijom, tako barem kaze, sad sto nije jos tada nosila na reklamaciju nije mi poznato.
    Sad u vezi graficke izbor je takav, jer meni treba radi Linux-a i AMD Freesync, a ta Nvidia je pretpostavljam bolja barem sto se temperatura tice, tako da za nju bi to mozda bilo bolje rjesenje.
    Kod mene je Argus Intertech RGB 600W, ima 2x8pin konektore koji idu na ovu Gigabyte Vega56, sve super radi, doduse Ryzen 5 2600 je CPU, cudno zaista kako ta nema, a slicne snage i isti proizvodjac.
    Mozda kod mene za vikend donese da probamo izmjenjati par komponenti pa zato da imam neku polaznu tacku sta ispitati, bas me interesuje kako su railovi razvedeni na toj napojnoj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    kod intertech komponenti najbolje je pakovanje, ostalo je kako se potrefi
     
    Reznor likes this.
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Reznor likes this.
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Update: kupili smo onu rgb napojnu kao kod mene intertech argus 600W.
    Bilo je to od 620W, ali napajanje je bilo ispravno, ali kao sto je receno vec, problem je bio do adaptera. SATA daje max 54W, dok 6pinski 75W, a Jedi Survivor i Cyberpunk hoce povuci preko 200W, tako da je to jedan dio problema bio. Svakako napojnoj vec ima par godina pa je zamijenjena preventivno.
    Drugi je problem bio sto se termalna pasta stvrdnula i CPU temperatura je bila konstantno preko 80C pa i u idle. Sve sam skinuo i ocistio detaljno, sredio kablove i ubacio max 12cm fanova koliko je moglo stati i sad je u idle oko 30C sto je ok.
    Medjutim, sad joj se desi slican problem, ali samo kod Jedi Survivor, vjerovatno prejaka igra za taj setup, ugasi se slika na monitoru, ali cuje zvuk i dalje.
    Evo konfiguracija, jako slicna mojoj iz potpisa
    CPU: Ryzen 7 2700X (nije 3700)
    RAM: HyperX Fury 16GB 3200 MHz
    MB: B450M MSI Mortar Max
    SSD: 1TB i jos jedan manjeg kapaciteta sistemski
    PSU: Intertech RGB 600W
    GPU: XFX Fatboy RX590 8GB
    Case: Riotoro (ne znam model, slican je C500 samo ima mesh naprijed (CR488 vjerovatno)

    Takodjer update za moje kuciste (MS Aquarius Pro), stavljena 2 fana gore, nista posebno nije spustilo temperaturu samo se vise cuje, ostalih 4 su MS sto dodju RGB


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ne mora znaciti veci broj fanova da je bolje za airflow pa samim tim i temperaturu.

    Bitan je raspored, i ako ima ventova na sve strane bice gore nego da ih ima manje a da su kako treba namjesteni.

    Dosta ljudi onda fuli i pogresno i okrene ventove tj ubacivanje vazduha /ispuh.

    I koji je fazon s tim intertech napajanjem, je li bas morala njega? Mislim znam ja da je rgb son fon, lijepo nekome za oko, ali ne bi to trebalo biti prioritet.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ma tona Inter-Tech napojni radi u svijeta i ne radi ovakve probleme. Ja sam imao Seasonic 520W koja je trebala biti dovoljno za RX 570, pa sam uzeo 650W Gold, ali naravno da to nije riješilo problem sa RX karticom. Imao sam onaj green ili red screen of death na Warzone. Istraživajući o tome, bilo je dosta pritužbi na tu generaciju Radeonki. Bez obzira kakav fan curve sam stavljao, problem se uvijek ponavljao. Nažalost, sve u vrijeme velike nestašice GPU-ova...
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Meni se to desavalo sa TUF RTX 3080 u Dying Light 2 jer se pregrijavala memorija i hotspot.Kada se to desi ventilatori zakucaju na 100% i isto tako bude black screen dok sound u igri idalje radi.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislim da je to ili joj treba jos RAM-a, meni na Cyberpunk pise da uzme vise od 16GB, najjaci detalji, sreca pa imam 24GB RAM, digoh Windows 11 i stavih onaj AMD Adrenaline overlay da pratim aktivnost. Nista, nek mijenja pomalo :D
    Do napojne ne vjerujem da je, kod mene ista s Vega56 koja cak trazi 2x8pin i nema problema nikakvih doduse moram probati Jedi Survivor kako radi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ona RAM-a ima sasvim dovoljno, vjerovatno jer je min 8Gb a preporucljivo 16.

    Osim u slucaju da pored igre ima otvoren browser sa X tabova, i jos nekih programa i cuda.

    GPU je tu negdje na granici, na kojim detaljima uopste pokrece igru, kako ide igra do tog trenutka, sjecka li, ili ide fluidno.

    Upali neki live software za pracenje temperature dok igra Star Wars pa vidi kako se krecu iste.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jedi Survivor je najgori port za PC u zadnje vrijeme tako da se ne treba mjeriti po toj igri. Vjerovatno driveri i nisu optimizovani za stare grafe tipa RX 590.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Opet neki problem :D
    Desava mi se da mi racunar zaledi i restartuje se tokom igranja Heroes of the Storm pod Windows 11, prvo na AMD platformi, sad i na Intel, tako da nisu ploca i procesor.
    Error koji izbaci debug led izbaci je CPU.
    Odvrtih stress test AIDA64 rekoh da nije RAM, sve ok, vrtio preko noci 6-8h na AMD platformi.
    Konfiguracija je iz potpisa
    I5-12400F
    Gigabyte B660 DS3H DDR4, zadnji bios ubacen
    Corsair DDR3-2133 2x8GB (ubacen u slot 2 i 4)
    Napojna Intertech Argus 720W
    Gigabyte Vega 56
    Sta bi moglo biti?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo u toj igri? Nesto mi neshvatljivo da ti Cyberpunk radi normalno, a HOTS ne.

    Jesi li provjerio u device manageru da li su svi driveri instalirani?

    BTW cime hladis procesor, kakve su temp? Instaliraj HW monitor i prati malo.
     
    Last edited: Aug 13, 2023
    Reznor likes this.
  13. nivla

    nivla Komšija

    mogo bi taj tariguz da pravi problem, ja sam tako s drugom napojnom vrtio sve al u anno 1800 kresiralo, zamjena napojne rijesila problem, dakle ne znam sta nisam probao napojna nova rijesila problem
     
    Reznor likes this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Moguce, nova je napojna skoro uzeta, imam 6 MS fanova, dva idu na jedan molex od napojne svaki, da ne moze biti razlog to kako su spojeni? Na Linuxu mi se znao desiti error cannot access opcode bytes i isto pise nesto u vezi CPU, sto mi nema smisla bas.
    Uglavnom sad je bila situacija zaledi sve u prvom matchu, dakle 5-10min igranja, nema slike, ali i dalje radi, zvuk takodjer zaledi u nekom state-u i ako uradim reset na tipku bude CPU lampica, ugasim racunar na power tipku i upalim sve ok, odigram jos 3 matcha nikakvih problema.
    Od ostale periferije imam 3 2.5" diska, dva su SSD, jedan obicni za storage. Graficka uzima 2x8pin konektora, CPU ima svoj 1x8pin.
    Sa proslom RGB napojnom nije bilo problema, mislim da je vrijeme da uzmem neku "normalnu" :D
    Mislim da ni RAM nije uzrok, jer ga bas opteretih testovima Prime95, AIDA64 i Memtest86+, a isto i CPU, radio je cijelu noc bez greske. Diskovi isto tako imaju dobar health, jedan SSD doslovno nov i sa njega pokrecem igru, drugi sistemski takodjer 100%, dok ovaj storage je nesto losiji, ali nema bad sectora. Dakle, po ovome moze biti samo napojna, iako ne znam kako drugacije da utvrdim, jedino da probam sa po jednim fanom manje, ili da ih sve pogasim cisto da nije nesto oko toga :D
    Hvala na savjetima :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Aug 13, 2023
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    razumijem jbga svako ima svoj budget al kako nisi mogao uzeti bolju napojnu od te,zar nisu maticna i napojna komponente na kojima ne stedis. Gledam cijenu,30 eura. Dobro je pa radi ikako sa vegom 56 :D
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam da li mislimo na istu, ali to je ova, s navodnim power efficiency 82% :D

    https://www.olx.ba/artikal/48148889

    Sta onda uzeti oko 600W, bronze/gold da kosta do 150KM, a da provjereno valja?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Aug 14, 2023
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    u germaniji 30 eura ta argus 720 napojna,kod nas 120km . Bas gule ovi sa pika haha :D
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Problem ti je vjerovatno kombinacija Vege sa tom napojnom. Ja nebih isao ispod 650W, mada za taj budzet jedino polovnu.

    Ovako nesto npr
    https://olx.ba/artikal/53597762/
    Jeste polovna ali je noviji model. Ili ako ima neko na forumu da prodaje.
     
    Reznor likes this.
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    preporuke za RM750. Licno koristio sa FX8350 koji je vukao preko 250w na 5.2ghz i gtx 1080. Napojna je toliko dobra da se ventilator vecinu vremena nije ni palio (ima onaj sistem ako je power draw ispod 50 ili 60% napojne,fan se uopste ni ne pali)
     
    Reznor likes this.
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Narucih to s linka, fingers crossed da bude sve ok.


    Sent from my iPhone using Tapatalk