Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep tako je, znaci on klikne prodao i onda ti dobijes obavijest da ostavis komentar sto ne radis dok ne dobijes artikal i uvjeris se da li je sve ok. Kada ostavis komentar onda on komentarise tebe :)
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Ma nema od toga nista ,otvorice novi account i varace ljude i dalje.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    All4AMD, ako ti treba ime i prezime ovog gore javi se na PM :D Imam i broj telefona neki.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa dobro al bolje ista nego nista. :)
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Vezano za ono gore sto smo pricali oko dojmova... Ipak prodavac ostavlja prvi dojam, danas sam imao jednu transakciju, ja sam bio kupac i kad je on prihvatio moj zahtjev za kupovinu, odmah je ostavio dojam.
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija

    To je Pik uveo otkako su uveli ovu novu verziju stranice.To su uradili da bi kao "zaštitili prodavače" a ustvari su samo zaštitili prevarante.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nema veze, onda se dogovoris da on prvo prihvati zahtjev za kupovinom pa tek onda da salje. Onda si osiguran da mozes ostaviti komentar?
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Jok, kupac moze ostavit dojam tek nakon prodavca. Glup fol ali eto.
     
  9. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Znaci bio sam u pravu.

    A prijavio sam ga PIKu, ali ne reagiraju i ne odgovaraju. Nekad su znali i banovat nekog.
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    para na paru us na fukaru.
    Pik koliko godina vec radi nema nikakvih promjena sto ce ti reci, uzimaju i mlate pare slamom, a nemaju plan da unaprijede, ili bar da zaposle nove ljude koji ce unaprijedit sistem i samo poslovanje. tzv sirenje biznisa. samo cekam kad ce neko napraviti bum na trzistu sa necim i uzet im kao sto je i sam dernek propao :D
    Pogledaj sistem Ebay-a. Takvih servisa lokalno u drzavama cijelog svijeta je metar..
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jeste, ali u drzavama cijelog svijeta nema lopova kao u bosni i zato se nikada nece moci napraviti efikasan sistem. Ovdje i prodavac i kupac hoce da te zajebu...
    Tek kada se urede bitnije stvari, kao sto je pravosudje, moze se ocekivati neki red i na oglasima. Ebay ima nacina da pravno izvuce pare od nekoga, dok bi recimo pik sve i da uspije dokazati prevaru, to bi se desilo nakon tri godine na sudu. Uopste nije isplativ biznis model. Pravno lice nema pravo zadrzavati pare na racunu, morale bi biti dvije transakcije, sto su dodatni troskovi..
    Ja sam misljenja da ce pik ubrzo uvesti placanje oglasa, time bi se dosta popravila situacija iskoristavanja ovog sistema, a sa vecim prihodima je moguce ocekivati i neke garancije/osiguranja. I to u slucaju da budu mogli napraviti deal sa osiguravajucom kucom jer sami nikada ne bi bili u stanju nadoknaditi eventualne stete.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    @mobsterc - jedini nacin da se filtriraju "prevaranti" je da se uvede placanje oglasa, recimo u Swe imamo 2 sistema, placanje prije postavljanja oglasa i placanje poslije prodaje. Ovaj drugi drzi Ebay pod nazivom Tradera i uvijek platis 10% ili 10e max od prodaje itema, sto i nije tako malo.

    Ali pazi sta je problem kod nas, nebi ljudi postavljali stvari na prodaju (u tolikom broju), a onda bi naglo opala posjecenost PIK-a jer pola ovog foruma prvi nebi dalo nesto novca da se postavi oglas (krecemo od sebe). S tim da PIK manje-vise zive od reklama ni one silne prodavnice se nebi reklamirale. A kako svako gleda svoju korist, onda ti bude jasno na sta se sve svede.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zato i mislim da ce uvesti placanje oglasa... Zasto ne bih platio oglas 1-2KM, platio bih i ja, a mislim i vecina ovog foruma, 'cast' izuzecima :smt003
    Ne mislim da bi naglo opala posjecenost, mozda do 15-20% a od toga 95% prevaranata :D I ovim radnjama sto placaju piku je isto u cilju da ima sto manje prevaranata i da ljudi sa vise sigurnosti kupuju od njih.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Glupost, cuj promijenili pravila da zastite prodavaca, najgore sto se prodavacu moze desiti je da plati postarinu i da mu se artikal vrati. Nidje veze, kako li smo mi samo pametan narod :D
     
  15. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Cekaj, sto bi placanje oglasa naskodilo prevarantu, ako npr ja hocu prevariti i podvaliti nesto pokvareno ili umjesto artikla koji sam na oglas postavio poslat ciglu, isplativije je meni platiti 2km za taj oglas nego nekome ko posteno prodaje i ima minimalnu zaradu, ja dajem bezvrijednu stvar za npr 50km, sta mi je dat 2km za oglas.

    Edit: jedno od rjesenja je mozda da ja kad preuzmem platim, i kad provjerim robu npr nakon dan mogu da odobrim piku dostavu novca prodavacu. Mada opet i to kod nas nebi bas funkcionisalo.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Stite svoju zaradu, a to su mahom prodavaci... Glupo je jedino sto nisu stavili dojam po obavezno, ako ne ostavis dojam u roku od recimo 7 dana, automatski dobijas negativan.

    @all4amd
    pa niko ne kaze da ce to ukinuti prevare, ali hoce smanjiti jer nece biti isplativo otvarati jedan te isti oglas pet puta i sl.
    Takodjer, trebalo bi ukinuti da prodavac moze brisati pitanja, moze da ima dugme prijavi i onda admin da pregleda jer tu neko moze staviti upozorenje. To sa zadrzavanjem novca nije izvodivo, vec sam to rekao, i sve da se izvede, pik bi morao na to platiti pdv.
     
  17. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Sve si u pravu mobsterc, mislim ne pojmljivo je da takav sajt nema navedene opcije.
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Najbolji sistem kao sto sam vec rekao je ebay.
    tu ti ne treba pravosudje druze. Sve sto ti treba je sistem naplate pametan napraviti a to je da svaki item koji se prodaje moze se prodavat i samo u vidu KARTICNOG POSLOVANJA iliti sistem elektronske naplate. Naplate ide na racun "oglasnika" iliti u ovom slucaju pik-a sve dok klijent ne potvrdi da je roba ispravna, i slicno. Naravno obje strane cekaju potvrdu drugog i time se smanjuje prevara na minimum, tako da kad platis 200 km za telefon neces dobit ciglu nego ce ti se pare vratiti a klijent ispusi lovu i bude bananiran sa oglasnika, odnosno osim ako nema potvrde slikanja slanja i potvrde slanja vrijednosti.
    Rejtinzi firme i slicno... jes da se od malena krece ali svaki korak je bitan.
    Kod nas se sem ove izmjene izgleda pika nista nije promjenilo. Nemam neku ljubav prema piku niti mi je negativa, i sam ga koristim stalno, ali brate od pocetka je isto sve. vise vjerujem ljudima ovdje na forumu nego tamo ljudima sa 100+ transkacija :D

    Sve sto hocu je da platim za ono sto sam dobio ,i obratno da dobijem lovu za ono sto sam prodao.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Stvarno ne znam sta da napisem a da se ne uvrijedis.. Bas ti hvala sto si nam objasnio da je ebay sistem najbolji, mi to nismo znali.
    Na ebayu je moguce platiti i preko banke i ostalim sredstvima koje ebay navede (u zavisnosti od robe), ne nuzno paypalom, razlika je sto placanjem preko pp-a dobijes buyers guarantee koji u protivnom nemas, jel.. Za neke stvari je moguce samo preko kartica. Dalje, ne znam koliko puta trebam ponoviti da zakon ne dozvoljava da iko osim banke 'zadrzava' novac. Ebay/pp ne dostavlja novac prodavacu tek nakon sto stigne dojam kupca. Jedino sto mogu uraditi je povuci sredstva sa kartice koju je naveo, ali ako sredstava nema, moze da tuzi ili uzima od osiguranja (u zavisnosti u kojoj je zemlji problem).
    I na ebayu su dobijali ljudi cigle i ostalo, a to kod nas i nije vise problem jer se moze zahtjevati da prodavac naglasi brzoj posti da dozvoli pregled prije primopredaje.
    Daleko od toga da je pik dobar, ali ovo sto ti pricas nema nikakve veze.
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ti mora da imas nekog na piku cim ga tako branis a ? a da se ti ne uvrijedis :)
    Na ebayu si zasticen 100%
    http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/
    i to je cjela prica dok na piku fino ljudi pojasnili:
    Molimo Vas da imate u vidu da je PIK samo posrednik u objavi oglasa o kupoprodaji, dakle klasični oglasnik, samo u Internet formi. Mi se kao takvi ograđujemo od bilo kojeg incidenta kojeg možete biti ili kojeg ste već žrtva.
    Također, mi Zakonom o zaštiti ličnih podataka ne možemo Vama, ni trećim licima, davati podatke o korisnicima, već samo policiji i nadležnim organima.

    Sto ti ga dodje, uzimamo vam pare za svaki moguci vid oglasavanja i to ne jeftin, ali mi vam NE mozemo niti ZELIMO da vas zastitimo u prevodu daj meni i samo meni. Nema puno pameti, pik ima predispozicije da napreduje u tom vidu ali NISTA ne radi po tom pitanju osim gore navedenog: prijavi policiji, ejs nemoj zezat :D

    Ali da ne idemo u dubiozu, gdje smo mi gdje je ostatak svijeta. Mozemo ovako do sudnjeg dana pik je samo jedan vid gdje kupci/prodavci nisu zasticeni.

    p.s. ebay je isto samo posrednik u prodaji.