Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa izvini, ali nisi upucen. Daj jos malo to procitaj:

    Whatever you’re looking for, whatever you want to buy, millions of items on eBay are returnable. Before you bid or buy an item, check the seller’s return policy, then follow these easy steps to make a return.

    ..isjecak..
    You paid for the item with PayPal.
    ...isjecak...
    The item was listed in a category covered by the eBay Money Back Guarantee.

    itd.

    Mislim, ne zelim vise da gubim vrijeme i kopiram ti ovdje, prvo se sam informisi prije nego pocnes da pricas.
    Ja ne branim pik, nego pobijam vase teze 'ja bih to bolje' 'to treba ovako' i sl. ono sto treba/moguce je i ja se slozim, ali ono sto je nemoguce izvesti, ako znam nesto o tome necu se sloziti i to cu da kazem.

    Evo ja prvi sam ispusio 160$ na ebayu (i to paypalom), kako to kada sam 100% zasticen...
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Naravno da sam procitao, samo sto si ti ispao za 160$ jer nisi znao dobiti povrat, to je tvoja stvar.

    Fino ljudi sredili sistem. Ja sam dobio lovu svaki put kad nisam dobio (sto do kasnjenja, sto do levata koji mozda nisu poslali, sto do izgubljenih posiljki).
    Naravno da postoji klauzula (odredjeni itemi, odredjena vrijednost, dani kad se posalje zahtjev za povrat, nacin placanja van paypal-a), ali ako se toga pridrzavas, nema zime.
    http://res.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ResolutionCenter

    Nije to teza druze, nego realnost, ulozeno-dobijeno. Ulaze se minimum, hoce se maximum od drustva. Okreni se oko sebe, zivimo u Bosni gdje svako svakog (cast izuzecima) hoce da prevari.

    Pik treba da ide ka tom putu-isprobanom, a ne izmisljat toplu vodu.

    Vedo moze potvrditi za onog lika sto ga je na kraju murija ufatila, kad je izvaro kolko ? preko 200000 pokrao svijetu fola prodajuci tehniku ko zna sta sve ne. I pored prijava nisu ga uklonili na vrijeme. Ko zna, da li je placao reklamu pa ga nisu uklonili ili je imao "pozitivnih kritika".

    Nema mjesta ovdje nekoj negativnoj diskusiji druze.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja nikada nisam bio preveslan na ebayu, na piku jednom za X58 combo.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Dobio sam sam i ja svaki put osim tada, to nije poenta price. Pa da, ja nisam znao dobiti povrat, kao sto nisam znao (a ni ostali) da je ebay dobar sistem (kojeg koristim od 2005te), hvala ti jos jednom na tome.
    Hajde ti u taj fino sredjeni sistem kupi nesto preko banke pa da te vidim kada ces dobiti povrat.
    Evo sta sam ebay kaze za to:
    Checks and money orders are traceable to a particular mailing address and provide proof of payment.
    (While fraud is rare, money is difficult to recover when it occurs.)

    Ili u prevodu, pisi propalo ako niste u americi i ti i prodavac.


    I cuj ako se svega pridrzavas nema zime, pa hvala ti i na toj informaciji, sta bi mi bez tebe?!
    DA ti ponovom, prvo treba biti sistem uredjen u drzavi da bi mogao ocekivati da bude neki internet oglasnik, sta je tu tesko shvatiti?
    Ti bi da imas eb/pp u bosni, a to je nemoguce, to je sva poenta. To da je pik smece iz mnogo razloga, ja stojim iza toga, ali ono sto ti predlazes nema utemeljenja osim zelja (opet utemeljenim na nedostatku informacija).
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nisam ni ja 'preveslan'. Takav je splet okolnosti bio, prodavacu se kasnije vratio paket, a on nije poslao ponovo iako je rekao da hoce. A prvi put kada je poslao (dostava je bila u americi) posta je pogrijesila i ostavili obavijest na drugoj strani zgrade. Resolution center odlucio u njegovu korist.

    A suvisno je pricati da vecina prodavaca vraca pare radi feedbacka, pogotovo ako nije velika cifra. I sada reci da radi sistem zbog kineza kojima od toga zive i bore se za svaki pozitovan feedback jer dobiju bolju poziciku u searchu, manje proviziju i sl. je neozbiljno. Jesdnostavno je nemoguce pokriti sve aspekte moguce prevara i onda ti je vise do ljudi koji prodaju i cinjenice da manje zeli prevarom steci korist nego u bosni.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    To je to otprilike sto i ja kazem, samo sto ja kazem da treba ici u tom smjeru, a ne da ce se preko noci nesto stvoriti.
    Pik ima temelj da to uradi (korisnike, i iste koji placaju usluge (pogledavsi one istaknute mozemo reci i vrlo uspjesno to radi) i ta sredstva ocigledno (bar zasad sto se da vidjeti iz prilozenog) NE ulaze ni usta sto bi moglo biti "upgrade poslovanja. Nije nista novo ni sveto u poslovanju. Sistem fercera treba ga samo lagano implementirati i ovdje.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa hajde molim te reci kako? Konkretan nacin a ne trebalo bi ko na ebayu...
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa sta mislite sto su eksperimentisali sa PikPay-om? Pa ce nesto eksperimentisati sa njihovom nekom dostavom itd. Sve su to pokusaji da se nesto poboljsa. Lako je reci da se nista ne ulaze, ali kad malo bolje pogledas naravno da se ulaze. Novi sajt je tu, milion novih opcija, stalno nesto novo se dogradjuje, ali da se napravi ebay od toga je apsurdno.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pikpay je bukvalno na crno, ide preko crne gore :D :D lako je reci trebalo bi.. eno ja sam gore naveo dva dobra prijedloga kako mogu bolje zastititi kupca, to je lako implementirati, i to im mozemo zamjeriti sto ne urade, a ove vece stvari ko nije pokusao nesto u ovoj zemlji da napravi legalnim ne zna koke su to muke.
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Konkretno uci u biznis sa nekom jacom domacom bankom i osiguravajucom kucom.

    @selvine
    pricamo konkretno o zastiti potrosaca/kupaca/prodavaca, gdje se nije nista pomaklo od pocetka pik-a.

    Mob, sta da kazem, nije toplva voda, niti se sta ima novo izmisljat ,osim preuzet neki model uspjesne internet "kupujem prodajem" trgovine.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa i PikPay i njihova licna dostava je isto tako za zastitu korisnika. Radije ce ljudi koristiti to, gdje ce se moci definisati sta kupac i prodavac moraju/mogu uradit pri dostavi nego da koriste buseve, neke lijeve tamo dostave i slicno.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa kako uci u biznis? Tek tako? Pa ne moze, to stalno ponavljam. Tek su nedavno napravili deal sa unicredit, osiguravajuce kuce kod nas to ne zanima itd.
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Znam da ne moze.
    Znam samo sta mi kao kupcu/prodavcu fali :)

    Internet p-i-k je samo jedan dio gdje mi to fali, a u ovoj nam jedinoj drzavi sve fali po pitanju zastite potrosaca.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa bravo, poenta je sto nema drzave, zakona, pravosudja... Kupca niko ne stiti sve i kada s racunom kupis. Eno sena ima problem s plocom, i zamisli mora je zamijeniti, prodavac ima 45 dana da je drzi. Uzmes najbolje i onda to moze da ti stoni dva mjeseca, samo kod nas... Vjerovatno ce oni izaci u susret i radi posla yo rijesiti brze, ali poenta je da im nista ne moze. Kako ces onda nekog prodavca za polovno uganjati.
     
  15. h2o

    h2o Aktivista

    I kada bi se uvela zastita prodavca/kupca, prodaja na PIK-u bi opala. Samim uvodjenjem sistema bi se imalo uvida u tok novca. To bi odmah postalo zanimljivo Poreznoj upravi i time bi mnogi presli na neki drugi vid prodaje ili obavljanje transakcija van tog sistema zastite... tako da od toga nema nista. Sistem je takav kakav je i jednostavno - ili prihvati rizik, ili nadji neki drugi nacin kupovine/prodaje.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Prvo sto pogledma reputaciju, kako neko kaze, vise mi znaci onaj jedan negativan nego 200 pozitivnih. I drugo sto gledam, bacim se na pregled transakcija i ko je kupovao sa njima. Bila je slicna tema na forumu i vec sam linkao profile likova od 500-800 transakcija koji su znali iste napraviti sa 3-4 fejk profila.

    Cim tu ima preko 20-30 transakcija sa jednom osobom, zaobilazim.

    Mada u zadnje vrijeme vise gledam da je pik radnja, da ima neku lokaciju uz stotinjak transakcija. Cak i takve znaju imati pristupacnije cijene od djece švercera.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jedini problem je sto nema straha, o tome se radi. On se ne boji prevariti i u tome lezi sva poenta.

    Edit: maloprije slucajno naletih :smt003
    Code:
    Mr Wright said that the buyer had contacted him once to inquire about the delivery date, but had received no other communication.
    
    The £160 was swiftly taken from Mr Wright’s PayPal account, and he was told that he could no longer list on eBay until he paid all of the fees owed. He was also threatened with a collection agency to recoup the balance owed.
    
    “EBay’s buyer refund policy looks to me like an open invitation to fraudsters, and the fact that the company is impossible to communicate with plays into the criminals’ hands,” he said.
    
    According to Action Fraud UK, of the 211,344 cases of fraud reported between January and March of this year, more than 41,000 cases related to online shopping and auctions.
     
  18. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Evo danas gledam i blokirali su na piku levata. Mozda su bili na godisnjem :D

    A moram da pohvalim ingel tuzla, uvazili su mi reklamaciju na napojnu bez ikakvih problema, i to su sve rijesili u roku 6 dana, tj ja poslao, oni servisirali i poslali natrag, svaka im cast.
     
  19. xman

    xman Komšija

    Nisam u mogucnosti da postam link od profila ali rijec je momku iz Banja Luke,PC opremu prodaje,ima dosta konfi koje su sastavljene i kao takve ih prodaje a naletio sam na njega dok sam pretrazivao rezultate za i7 4790K i ima ga ubacenog u nekih 5,6 konfiguracija... Elem nije mi rekao ime al da to nije Miki kog je ovde na forumu neko pominjao kao ok lika? Broj tel je 065/719-943.
    Ima navodno garanciju na sve,mozes isprobati,vraca novac itd. Ne znam koliko je rizicno ili nije rizicno kod njega npr uzeti cijelu konfu umjesto u winwinu i slicnim prodavnicama?
     
  20. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    To je mickey84, ja sam od njega uzeo R9 270X i 2x4gb rama, e sad roba i garancije su vjerovatno iz Srbije kao kod sviju na PiK-u.