PRVA PRESUDA ZA PIRATSTVO: Sud BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by apdejt, Dec 26, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa procitaj malo bolje sta sam napisao. Svi ti koje si nabrojao nisu sigurno rodjeni "bogati". Samo oni znaju kako imaju to sto imaju.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kakva bolan neimaština svaka kladionica i kafić puni? Svaki taj koji puca od neimaštine će dobrano potrošiti za proslavu nove godine, na alkohol 90%, a neimaština? Ne mogu tog sranja od priče kako je u Bosni tolika neimaština. To mogu kukati oni koji stvarno jesu i neimaštini, koji su ostali bez posla radi propale privatizacije i sličnog, ali mladić od 25 godina, zdrav i prav, da sere o neimaštini? Poštedi nas molim te.

    GW je prodavao licenciran Win7 za 70 KM, ne sjećam se da su se ljudi otimali, ali za grafe dok izađe gleda se izvana naručit, da se ne čeka kod nas :roll:

    Ne slažem se da se ne mogu cijene spustiti i ne slažem se za poređenje s autima i slično. Neka tržišta koja su, istina, daleko veća od našeg, poput Rusije i Indije imaju daleko niže cijene. To se makar ovdje ne treba dokazivati, gdje ljudi kupuju igre iz Rusije i Indije ;) Ako tamo mogu, pa vala može se i ovdje spustit. Nismo neko tržište, ali bi sigurno bilo više kupovine sa nižim cijenama.

    Međutim, slažem se s navodima, većinom DogFathera, kako se kod nas izvali 1500-2000KM za kompjuter, ali je teško kupiti licenciran OS. To ljudi trebaju naučiti kupovati kao i brand name napajanje ;)
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ocito su razlicita shvatanja neimastinje za pojedince na ovom forumu. Tebi je vrh ici u kladionice i piti alkohol?
     
  4. pa jel taj windows 150 il 200?
    ne znam sto se raspravljate,to je balkan,ciganija najveca na svijetu.samo meni daj a za ostale me boli racqu.i jos nesto,svakom guzonji je marka ko zgrada,zato i kukaju dog.i cisto sumnjam da ovdje ima iko ista protiv piraterije.zato nemojte srat
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Oprosti ako grijesim ali zar nije ilegalno koristiti Mac OS na masinama koje nisu Apple brandirane?

    http://images.apple.com/legal/sla/docs/macosx105.pdf
     

  6. prijatelju dragi,nije to odraz neimastinje,to je odraz klosarluka i seljackih marifetluka.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Očito da jesu. Tebi je uzimanje viška kusura i krađa goriva iz službenog automobila odraz neimaštine :roll: Ako imaš pare za kladionicu i alkohol, imaš za život, daleko si od neimaštine. Pročitaj sad ti šta sam ja napisao. Ne treba meni forum da vidim situaciju, samo izađem u 1 sat radnim danom pa prošetam po Zenici i sve mi se samo kaže. Kafići krcati omladinom koja kuka da nema gdje radit ;)
     
  8. ma ja ba,i u sarajevu ista situacija,svaka kafana puna ko sibica,puna puna,al nema niko za vode.do posla jeste tesko doci danas,ali 90% ljudi mlade raje trazi posao,a moli Boga da ga ne nadje.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Krsenjem korisnickog ugovora (EULA) ne krsis nuzno i zakon. Apple moze odluciti da ti uskrati support, no do sada nije bilo tuzbi i osuda zbog koristenja Apple softvera na non-Apple hardveru. Apple se tim navodom samo osigurava od potencijalnih (vjerovatnih) problema korištenjem softvera na necertificiranom hardveru. Nisam ekspert za pravo, ali mislim da sve dok komercijalno ne prodajes hakintoshe, ne krsis zakon.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nisam ni ja expert samo sam htio da znam zasto je to dozvoljeno na HWB-u..

    Na npr. Overclock.net svaka prica o "Hackintosh-u" je zabranjena i threadovi sa temom "How to install a Mac OS on a PC" su zabranjeni i odmah izbrisani.. http://www.overclock.net/t/560150/hackintosh-osx86-discussions-forbidden-you-are-warned

    Jer ako zanemarujes onaj dio:

    Zasto onda ne bi zanemario i dio gdje se navodi da je 1 copy of software (one licence) per 1 computer..

    To sve stoji navedeno u EULA i ne vidim razlog zasto je jedan dio ugovora obligatoran a drugi nije..
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    I sta ce ti momci i da imaju posla raditi za 500-600KM? Dobro sam rekao da su razlicita shvatanja neimastine. Ti pod tim podrazumjevas da ljudi nemaju nikako para a ja los zivotni standard.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @KingT

    Pa gdje sam rekao da je moguce jednu licencu iskoristiti za vise racunara?
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Rekao si da krsenjem EULA ne krsis nuzno i zakon..

    Ali u EULA za Mac OS stoje oba navoda tj:
    1. da samo jedna kopija Mac OS-a (licenca) smije biti instalirana samo na jedan racunar.

    2. I da to mora biti Apple brandiran racunar.

    Prema tvome navodu ako nije ilegalno koristiti Mac OS na PC-u (tj krsiti taj dio EULA) onda nije ilegalno istu kopiju OS-a (licencu) instalirati na vise od jednog racunara..

    Prema tome izgledalo bi da neki dio ugovora moze da ima ekskluzivitet nad drugim dijelog istog tog ugovora o koristenju..
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Samo si kod nas siromasan ako nemas para za licencirani softver :lol: Hvala bogu vecina ima krov nad glavom i ima sta jesti za razliku od tih velikih drzava koje imaju beskucnika koliko mi stanovnika. Za sve to sto navodite ima besplatna alternativa, ne znam sto kukate. Branite obicnu kradju nekom neimastinjom samo da vam nije na dusi sto kradete.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Last edited: Feb 11, 2018
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Imaju beskucnika ko mi stanovnika i 1000 puta vise stanovnika :)
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko vidim, te diskusije su bile znacajno kvalitetnije nego ova. A trebali bismo ici naprijed. :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa kriza :D
     
  20. Esh

    Esh HWB

    HWB ne podrzava autorska prava, odnosno intelektualnu svojinu, jedne kompanije vise u odnosu na neku drugu. U tom smislu, situacija sa instaliranjem Mac OS-a na racunare koje nije sastavio Apple jos uvijek nije na nivou "crno ili bijelo", te postoji veliki broj pravnih tumacenja. Najpoznatiji slucaj je naravno vezan za slucaj kompanije Psystar koja je prodavala racunare sa Mac OS-om ili racunare reklamirane kao "spremne za Mac OS", gdje je Apple uspio da dobije zabranu prodaje na sudu. U isto vrijeme, instrukcije za instaliranje Mac OS-a na "kompatibilni hardver" uz legalnu kopiju Mac OS-a objavilo je veliki broj tech medija u svijetu, a do odluke mjerodavne instuticije po ovom pitanju (kao u "slucaju jailbreak"), ne vidim razloga da takve teme zatvaramo. Ako ti je tematika zanimljiva, slobodno otvori temu, ponudi dodatnu argumentacija, pravna stajalista i slicno.
     
Thread Status:
Not open for further replies.