PRVA PRESUDA ZA PIRATSTVO: Sud BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by apdejt, Dec 26, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nedavno je Sud BiH donio prvu i historijsku presudu koja se odnosi na internet piratstvo. Jedan od optuženih je osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 KM dok je drugi uslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci

    Sud Bosne i Hercegovine je proglasio krivim optužene jer su protivno Zakonu o autorskom i srodnim pravima bez odobrenja autora Microsoft Corporation radi zarade pribavili veće količine nelicenciranog softvera Microsoft Windows XP Professional OEM i Microsoft Windows Vista Ultimate sa pratećom COA naljepnicom i krivotvorenim uputsvom za upotrebu, te iste stavljali u promet preko web portala za cijenu od 70,00KM. Jedan od optuženih je osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 KM dok je drugi uslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci.

    Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera Business Software Alliance (BSA) podržava nedavno donesenu presudu Suda Bosne i Hercegovine koja se odnosi na internet piratstvo.

    - Internet piratstvo je postalo svjetski problem tako da ni Bosna i Hercegovina nije zaobiđena kada je u pitanju prodaja krivotvorina putem interneta. U proteklih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini je napravljen značajan pomak kada je u pitanju zaštita autorskog prava u odnosu na predinstaliranje nelicenciranih kopija računarskih programa na nove računare kao i u slučajevima povreda autorskog prava na računarskim programima od strane krajnjih korisnika. Ipak, nadležni organi još uvijek nisu pristupili rješavanju problema internet piratsva odnosno prodaje krivotvorina putam interneta. To predstvalja problem ne samo za autore nego i za moge neiformisane potrošače koji kupuju putem interneta krivotvorine vjerujući da se radi o originalnim proizvodima. Nedavna presuda Suda Bosne i Hercegovine za neovlaštenu upotrebu autorskog prava na računarskim programima zbog prodaje krivotvorenih programa Microsoft Windows XP Professional OEM i Microsoft Windows Vista Ultimate putem nekoliko domaćih Intenet portala je ohrabrujuće za kompletnu industriju koja je podložna pirateriji. BSA će podržati sve nadležne institucije u postupcima otkrivanja i utvrđivanja povrede autorskog prava putem interneta - rekla je Mirna Milanović-Lalić, pravni zastupnik BSA u Bosni i Hercegovini.

    BSA članice se zalažu za zaštitu svojih korisnika i predlažu da svaki korisnik uvijek zahtjeva dokaz o licenci, a u slučaju dilema po pitaju licenciranja softvera pojedinih BSA članica da kontaktira BSA putem maila na: [email protected]

    Zaštita autorskog prava u softverskoj industriji je od posebnog značajna ne samo za softverske kompanije nego i za ekonomski razvoj cjelokupne zemlje. Ona je važan uslov za pristupanje međunarodnim integracijama i značajan faktor za direktne strane investicije i otvaranje novih radnih mjesta.
    (DEPO PORTAL, BLIN/dg)

    http://depo.ba/hronika/sud-bih-osudio-d ... g-softvera
     
  2. h2o

    h2o Aktivista

    Ne mogu proizvodjaci software-a ocekivati neku promjenu politike kupaca, sve dok se razne akcije oko kupovine organizuju po zapadnim, tj. razvijenim trzistima, a ovde kod nas nista.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    "U proteklih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini je napravljen značajan pomak kada je u pitanju zaštita autorskog prava u odnosu na predinstaliranje nelicenciranih kopija računarskih programa na nove računare..." Kada bi se ovo uredno i ispravno radilo, efekat bi sigurno bio primjetniji, a svijest bi se pomalo digla kod krajnjih korisnika.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ova ekipa svake godine skida po 1% piratstva (prema njihovim izvjestajima) bez ikakvih konkretnih dokaza i argumenata.
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa super, ako nam to bude uslov
    znaci da cemo biti "cisti" za stotinjak godina i rahat moci uci u UE i dobiti investicije i obecano "blagostanje".
     
  6. bolje da mi ne ulazimo nigdje..
     
  7. GW

    GW Moderator

    Mi kad bi ušli u EU, oborili bi cijelu uniju. Kao Grčka. :D
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Iako ovo ode u politiku, ispade da bi ljudi ovdje glasali za ulazak u EU :roll:
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Krenimo od toga da niko živ ne zna koliko se u državi prodaje računara godišnje i koliko se europskog smeća u vidu "malo korištenih pentium četvorki" uveze. Ne treba ni napominjati da niko ne zna kakav softver te silne masine koriste.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vjerujem da u BiH ima najvise uveženih licenci za XP :D
     
  11. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Navodno bi SIPA trebala u ovoj godini ili sljedecoj uvesti odjel samo za internet i racunarske prevare (piratstvo, scam racuna i sl.)
     
  12. daleko smo mi od toga.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja sam nedavno dobio link na microsoftovu anketu, gdje je jedno od pitanja bilo, kao šta vi mislite na koji način Microsoft može poboljšati svoje usluge. Moj odgovor je bio, da cijene prilagodi životnom standardu zemlje u kojoj planira poslovati. Naveo sam im kao primjer visinu moje place, i cijenu MS Office-a 2010 Pro i cijenu Windows 7 Pro, gdje se vidi da ja trebam skoro 2 mjeseca raditi da kupim to dvoje, dok jedan amerikanac za to dvoje potrosi cetrvrtinu do trecinu svoje mjesecne place (a mozda cak i manje). Takodjer sam naveo i problem carina i VAT-a u malim zemljama, koji MS proizvode jos vise ucine nedostupnim obicnom covjeku (ovako MS ovdje totalno gubi radi piratluka, a da smanji cijene, piratluk bi se sigurno smanjio, a nesto bi i zaradio). Da je W7 Pro 100-150KM, a Office 2011 npr 250-300KM, ja bih prvi kupio licence.
     
  14. svire

    svire Novi član

    Na svom racunaru jedino sto imam legalno je Google Chrome, ono ostalo sve piratluk .
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Kolins
    Windows 7 Home je 170KM. A za Office, siguran sam da ti i ne treba. LibreOffice ili neka druga besplatna alternativa će sasvim sigurno zadovoljiti potrebe više od 99% korisnika. O ovom se već milion puta raspravljalo, gdje ima volje ima i načina. Ako uzmemo da ćes ovu jednu OS licencu vrtiti barem 5-6 godina (i da će ti upgrade kasnije biti jeftiniji nego da kupujes cist sistem), licenca ne košta više od par feninga dnevno. I Golf košta isto kao u Njemačkoj (ili više). Ali nećeš ga zato ukrasti, nego ćeš se ako vozati ako imaš para, a ako nemaš uvijek ima bus.

    Druga je priča što je ganjanje privatnih korisnika daleko i vjerovatno se nikad neće ni desiti (zbog toga što se ne isplati). Lakše je i isplativije natjerati vlast i privredne subjekte da budu legalni.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Kao sto je Dog primijetio, o ovome smo vec vise puta raspravljali, i to uglavnom iz ugla cijene odredjenih proizvoda, odnosno trazenja "opravdanja" za koristenje nelicenciranog softvera. Iako tema ne mora biti nuzno vezana za Microsoftove proizvode, cisto iz razloga jer se najcesce spominju, od ranije je poznata cinjenica da najpristupacniji nacin za kupovinu legalnog softvera predstavlja kupovina uz novi racunar, dok se i Home & Student licencu Office 2010 paketa moze nabaviti za nekih ~150 KM.
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mislim da to SIPA već ima, ako ne oni, onda imaju u Banja Luci. Naravno, potrebni su ljudi za to, ja znam jednog CEH-a u Tuzli, možda ima još jedan u Sarajevu, i kada sve pogledaš nema 5ero ljudi u čitavoj državi kvalificiranih za obavljanje takvog posla. Davno su u Tuzli bile neke akcije u internet klubovima koje su prodavale igre, jer nisu smjeli kopirati na licu mjesta, nego su eto, to radili kod kuće i opet prodavali, jer im je to bilo dozvoljno. Ne znam ima li se šta više reći o problemu, jer korijen istog je velik :)
     
  18. Pasha

    Pasha Komšija

    Kako Ubuntu hostese ne setaju Ferhadijom, djeleci reklamni materijal, mi cemo se pakosno osvetiti MS-u skidajuci, istina nepotrebna, Pro i Enterprise izdanja.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    sve to stoji, ali može li mi neko objasniti, zašto je taj jedan jadnik uhvaćen kako prodaje piratske CD-ove, kad je, evo krenut ću od svog grada, npr. u Opštini svi računari bez licenca, tj. piratski i Office i Windows? krenuvši od matičnog ureda, katastra itd itd. imaju preko 300 compova, preko 95% je nelicencirano. Zašto tu nije došla SIPA?????????? Drugo, škole, znači obrazovne institucije, na budžetu kantona, sve i jedna ima piratske Windowse. Zašto tu nema SIPE??????? Škola, u kojoj ja održavam mrežu, također je na piratskim windowsima. ja sam direktoru predložio da se kupi Windows XP ili eventualno W7 pro (Home ne bi išao, jer će nekad možda tu biti i DC, i još par nekih servisa, koje Home ne podržava), i on mi je rekao, da škola, a ni kanton nemaju pare za to, i ako to nekad bude, onda će to vjerovatno biti raspisan tender na nivou kantona, gdje će kanton to kupiti za sve škole, ovisno o zahtjevima škola... Znači, država, vlast, trebaju prvo da čiste govna ispred svojih vrata, a onda da krenu dalje. Sramota je, da jedan jadnik bude u svim novinama, svugdje popljuvan (naravno, on nije nedužan, on je učinio krivično djelo, i to ne opravdavam), a siguran sam, da i ovi mediji koji su to objavili, imaju more piratluka i u svojim kućama....... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    U Tehničkoj školi u Zenici od izlaska Windows Viste je licenciran OS, a možda i od ranije, za svaki PC, makar u informatičkom kabinetu ;)
    Ne znam šta taj govori o kantonu, pa eto isti smo kanton, a situacija različita :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.