PRVA PRESUDA ZA PIRATSTVO: Sud BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by apdejt, Dec 26, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nemam ni ja pojma sta on govori o kantonu, ja sam ga pokušao ubjediti da u budžet uvrsti pare za tu namjenu, a on je odbio. To vjerovatno najviše zavisi kakav je direktor, i koliko ga to zanima.... Trenutno jedino je Mikrotik OS L5 licenciran (licenca košta oko 150KM), jer ja nisam htio raditi bez toga.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ja se slazem sa Kolinsom. Prosjecna penzija jednog roditelja jeste nepunih 300KM. Kazem roditelja jer je masa ljudi otislo ranije zbog raspada raznoraznih firmi, pa se ne mozes zaposliti u tim godinama i onda ides na tu minimalu.. prijevremenu. Ima ih na zalost koji ni to nisu izganjali. Takodjer u Ze je cesto plata oko 450KM. Mislim da nije ni 500KM. Win home pola plate. Mislim da ga nece niko izvaliti osim ako bas ne stedis.


    Moze se o ovome polemisati u krug i ova diskusija postoji koliko i Windows ali on nama jednostavno nije pristupacan i kraj price. Malo mi smeta pametovanje kako treba kupiti a ne koristiti pirateriju.. pa brate mili kome to nije poznato ? ???? Kao da nikada niste koristili piratski OS, aplikaciju ili pogledali film od markice. Pa i ptice znaju da je bolje kupiti nego koristiti ilegaliu ali da se ima, kupilo bi se. Nismo njemacka da se pljuju ljudi sa pirtatskim sadržajem.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije to nikakvo pametovanje, to je Zakon. I to izvlacenje stvari iz konteksta ne opravdava nista. Oni ljudi koji imaju penziju od 300 maraka, nemaju racunare (ili ako ih imaju, onda su to neke ohrdine koje ne mogu ni vrtiti aktuelni softver). Ako kuci vrtis masinu koju si brat bratu platio 1500-2000 maraka, onda si mogao dati i 150 za Windows koji ces koristiti pet godina. Prosjecna plata u Federaciji je 820KM, a koliko smo sirotinja govori broj novih auta koji se prodaju svake godine. Najlakse je reci teska je situacija, niske su plate. Ljudi koji se bore da prezive ne kupuju svake godine nove graficke kartice, procesore i tako dalje.

    Druga stvar koju su neki isto tako pogresno shvatili jeste da u oni koji po pijacama prodaju pirateriju nekakvi "jadnici". Ti jadnici (licno ih znam nekoliko) imaju po nekoliko stanova, voze aute od 80-100 hiljada maraka.

    I na kraju ono sto smo vec spomenuli, reci mi NAILS, sta ti to radis da ti treba piratski Office, a da ne moze zavrsiti besplatni Google Docs ili LibreOffice? Sta ti to radis da ti treba Photoshop, a da ne mozes uraditi sa GIMP-om ili Paint.net? Sta to radis da ti treba piratski Windows 7 Ultimate, a da ne moze uraditi Home Premium od 150 maraka? Jasna je meni situacija, i ja zivim u ovoj zemlji i prezivljavam kao i ostali. Ali ova prica je cisto preseravanje.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Pricas kao kakav politicar. Izvaciti digitronom prosjecnu platu je blagho receno SRAMOTNO ! Taj se prosjek izvaci ljidima koji imaju primanja u hiljadama (koji naravno zasluzeno primaju) i ti ovu minimalu saberes, ili one od 200KM.. i onda dobijes nekih 800KM. U Zenici ne postoji plata veca od 600KM ako nis iprofesor, bankar ili nesto u tom rangu.

    Druga stvar, ja imam registrvan windows i ne pricam o sebi ali me nervira to tvoje pametovanje (bez uvrede) osobe koja je sigurn furala pirateriju, osoba za koju sam siguran da ne kupuje muziku i filmove pa.. zasto si se ti nasao taj koji ce citirati zakon ?

    Ne znam da li me kontas ali ti govorim da je to tvoje piskaranje svima ovdje vec poznato. barem vecini HWB clanova. Nema potrebe kritizirati ljude koji, pa i ja licno, navode primjere i razloge zasto se ne kupuje windows.

    Niko nije rekao da je pozeljo krekovati win, igre, apliakcije.. da je to cool, ali postoje razlozi zasto se ne kupuje win a oni su u 99% slucajeva novcani.

    I da.. ako na ovom forumu osvane 5 tema sa kupovinom racunara preko 1500KM .. zar stvarno mislis da je to 50% populacije u BiH ? Te ljude i ne spominjem. Mislim da na "osnovni" racunar koji se moze uzeti za 500-600KM.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kakve bolan veze ima penzija od 140KM sa bilo cim? Jel fakat mislis da neko sa penzijom od 140KM ima racunar (osim ako ga nije dobio na poklon)?Ovdje govrimo o tvom i mom slucaju i 50ak aktivnih clanova foruma koji u hardveru imaju 200.000 maraka! Poenta onog sto ja hocu da kazem jeste da ti, ja i vecina nas ovdje na forumu mozemo biti 100% legalni ako hocemo. Nismo legalni zato sto necemo, a ne zato sto je los standard.
     
  6. Pasha

    Pasha Komšija

    @nails Ako Dog prica kao politicar, ti pricas na nivou djeteta od dvije godine. Kako bolan mozes pravdati ljude koji imaju nelicencirani Win, a neopravdavati ljude koji krekuju igre ( jedna kosta kao i Win Home Basic ). Ko tjera koga da koristi Win, te da skida Pro verzije Offica, itd. ? To su price za malu djecu.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Dog - Kada bi se uzeli clanovi foruma i njima slicni, i oni bili primjer/razlog... ti likovi sto su uhvaceni ne bi imali za kafe a ne de su zaradili koliko hiljada se vec spominje. Tu ilegalu prijatelju kupuju ljudi sa vec pomenutim niskim penzijama i platama a ne ovi nasi sa foruma.

    Ali ako ti kritikujes mene, kolinsa i ostalu raju koja ima racunare od 1000+ KM ..onda to sve sto govoris stoji.

    Pasha - Ne vidim gdje sam rekao da je ok krekovati igre.. mozda mistajp. I opet cu reci.. "ja čitam" - nepoznanica pojedincima.

    Ne opravdavam nikoga vec navodim razloge zasto je piraterija popularna. Ocito ovdje ljudi zive u kutijama pa ako ja imama 1000KM primanja.. imaju brate svi.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sve vrijeme govorim o nama, jer sam reagovao na Kolinsovo kako mu treba dvije place da kupi win i office.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisam primjetio. Moja greska. Msilio sam ipak na globalnu pirateriju i brojke, statistike i sta sve ne iz prvih postova.
     
  10. Pasha

    Pasha Komšija

    Tu i jeste problem, sto se u BiH na piraterija prodaje, pa onda ljudi misle da je sasvim normalno imati piratski software. Piraterija nije problem samo u BiH, onda je problem u citavom svijetu. Samo sa razlikom sto je u svijetu ''in'' za omladinu i izazov za hakere, dok u BiH ljudi zaradjuju na tome. I onda mi neko kaze kako je jadan onaj sto pirateriju prodaje. Taj i takvi su najgori paraziti drustva.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ja se druze nisam dotakeo pijace vec samo onog dijela "zasto se ne kupuje win.. zasto se ima piratski". A to je vecinom CD/DVD koji kruzi po mahali i slicno. Znaci samo onaj dio kao korisnik: sta imas na racunaru.. nebitno kako si ga stekao. Odnosno, zasto taj OS nisi kupio.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Realno bilo je samo pitanje vremena kada će i ovo krenuti. Zakon je zakon ali kod nas samo onda kada to državi odgovara. Mislim da BIH ima preća posla od piratluka, nemamo ni budžeta za ovu a bogami ni na vidiku budžet za 2012. U SBK vlada povećala sebi plate a narod gladan. Ali da ne idem u off. Licemjerno jeste, većina nas ovdje troši godišnje stotine i stotine maraka godišnje na hw vala može se i za OS izdvojiti bar taj basic od 150KM. Ja zaista pribjegavam da ako već ne mogu ili neću da koristim original da idem na neku free alternativu. Nemam ni office instaliran jer mi ne treba. Ima onaj free office nekad bio ako zatreba. Za sve postoji free alternativa, cd burner xp ili infra umjesto nere npr. Međutim meni je veći problem sa muzikom, lako je za OS... Realno slabo bi se naslušao muzike jer originala u kući ne znam i da imam.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Dog, opet nisi u pravu ;) zasto bih ja imao Home windows kome fali pola featura, i za to izdvojio 1/3 plate, a jedan amerikanac za ultimate izdvoji 1/5 plate? ja govorim o UJEDNACAVANJU CIJENA SA NEKAKVIM STANDARDOM. isto ovo pitanje se odnosi na steam. zasto ja placam u EURU a amerikanac u $ a englez u GBP? iste apsolutne vrijednosti, iste brojke? pa Microsoft ovdje ima predstavnistvo, ima ekipu koja istrazuje trziste, gleda standard prosjecnog covjeka. isti takvi to rade i u USA? zasto ne rade svoj posao. Sve je to do Microsofta. Eto ja sam kupio BF3 Limited Edition. Hocu da imam LE, necu obicnu verziju. To je moje pravo. Ali sam je platio koliko i amerikanac, mada i to nije OK s obzirom na standard. Windows Home premium u usa kosta 50-60$. Koliko kod nas kosta? I gdje to ima Windows 7 Home 64-bitni za 150KM? Daj mi link. Naravno originalni, sa DVD-om... ne oni fazoni key samo, pa samo 3 aktivacije i sl.... naravno, ovdje se samo prica o MS proizvodima. Sta je sa ostalim softwareom? multimedijom?? Je li iko uhvatio nekog politicara/sudiju sto u autu slusa MP3 sa sticka?? Jest ga uhvatio mal ne reko za sto.........
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ovo vec ide u politiku .. ak nastavite tako zakljucat cu temu. :smt003
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jeste bas. Jedan od razloga sto nam je tako kako nam je jeste taj malogradjanski kriminalni mentalitet. Ljudi su navikli da zive po principu "ako nekog mozes zajebati, zajebi ga", pa tako funkcionisu svi novoi zivota, od pijace do vrha drzave. Ne govorim ovdje konkretno o Kolinsu, nego o citavoj zemlji, pa i regiji. Malo je ljudi koji ce na kasi reci prodavacici da im je vratila vise kusura nego sto treba, a s druge strane mnogo je onih koji ce iz sluzbenog auta pretankati gorivo u svoje.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    100% sam uz kolinsa. I to sto govoris o vracanju kusura i uzimanju goriva iz sluzbenog automobila je sve odraz neimastinje. Budimo reali kod nas je uvijek bila neimastinja, pa i prije rata, tako da su ljudi jednostavno "navikli" da usparaju gdje stignu. Da li je kod nas prosjecna plata 6-10 hiljada maraka ne bi nikom ni palo na pamet da na tako sitnim stvarima spara. Takav je slucaj u svim "siromasnim" zemljama, a ne samo kod nas i tako ce uvijek biti, tako bi bilo i u USA da nisu toliko ekonomski jaki.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mene zanima kako HWB forum podrzava instaliranje Mac OS-a na nelicencirane Apple masine a u isto vrijeme je protiv piraterije OS-a i aplikacija?

    Prica o "Hackintosh-u" je zabranjena na vecini foruma..
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovo sto kolins govori o niskim cijenama je relativno. Neko zivi sa 1$ na dan tako da kolins ispada bogatas za njega. Takodjer bi onda tamo trebao Win biti 5$. U principu se to svodi na standard jedne drzave. Ako ce biti win jeftiniji onda neka bude i golf, toalet papir i hardware. No, to se nece desiti. Da ti izdovojiš veci procenat plate za OS nego amerikanac jeste zalosno ali to nije problem MS-a.

    Na pitanje, da li ce niza cijena windowsa smanjiti pirateriju i povecatin MS zaradu, to sigurno hoce.
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ak nisi do sada skonto da HWB ne podrzava nelegalno ... neces nikada ni skontati.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @KingT
    Sve dok imas legalac Mac OS, radi s njim sta hoces.

    @dmr
    O kakvoj neimastini govorimo? Ja nisam nikad cuo da je ukrao ili oteo neko iz muke, zato sto je bio gladan. Nisam cuo da je neko uletio u apoteku da izvrsi otimacinu lijekova koji mu trebaju za lijecenje. Nisam cuo da je neko ukrao auto da stigne do bolnice. Ali svakodnevno cujem kako oni koji imaju milione kradu nove milione, vidim ljude sa sportskim autima kako kradu gorivo na parkingu i vidim ljude sa racunarima od 2000 maraka kako kukaju da je skup windows od 200KM.
     
Thread Status:
Not open for further replies.