Ramazanski meni

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AdoSA, Jul 26, 2012.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo samo da dodam,evo mene standardno u Libiji i ovdje jos nije ramazan. Tek od sutra pocinje,vrlo cudno al eto.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne se zamarati s tim dino :)
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Supa, kuhanje (teletina, krompir, grasak), pečeno pile, salata, puding :D
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija


    Uaaaaa! Ma puho im gibli pa nisu vidjeli mjesec. :) :p

    Hurme i mlijeko,kokošija supa,topa-somun,riža sa grožđicama i jaretinom u sosu,salata.Nakon toga po običaju voda dok ne počne haman na svaku rupu na glavi izlaziti. :)
     
  5. Piroman

    Piroman Komšija

    Iranske Hurme, Kokošja supa, gulaš s krompirom, Somun, Kompot (do sada šljive bile broj jedan po meni, ali sada ih je pretekla kajsija :mrgreen: ), puding i opet hurme! :smt003

    Litar vode za iftar i još jedan poslije Teravije ne moram ni spominjati! :smt003
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    samo se nemojte zeznuti pa piti mlijeko na sehuru, da se provari casa mlijeka potrebno je par casa vode!

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Jesu li to one hurme u kao kockastoj kutiji tj. u takvom pakovanju,takve sam vidjao ? :mrgreen:
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    @vedo, onda bih ja davno dehidrirao s obzirom da ne pijem vodu gotovo nikada, a mlijeka i po litar-dva dnevno :) A vjerovatno i djeca do godinu :p
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Bgm masala narode sto se jede. Ja na sehuru pojeo pola pastete a za iftar nekog krompira + kafa+ 2 litra vode.Usput za rucak izbjegajite masnu hranu, pogotovo oni sa slabijim stomakom, jer se tesko vari a i uzima dosta vode u procesu.
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    I ja pijem litar-litar i po dnevno,ali eto sad kako je poceo Ramazan nesto ga i ne pijem,voda,kompot,poneki negazirani sok i nekada caj za sehur su mi dovoljni i ne pijem skoro nikako mlijeko za Ramazan inace,ali da se popiti jedno 5 dana Ramazana komotno..
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    kod ujutro za sehur bile trahana, pa ćufte :)

    a za iftar, prvo se omrsim vodom i hurmom i onda ono sto je ostalo ćufti, opet trahana, zeljanica (ja volim s mlijekom), limunada, kafa, merak
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovo mi rece jedan body-builder/nutricionist
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ne znam za vas, ali ja se nekako uvijek ramazanom udebljam. Za sehur se najedem pa spavanje. Preko dana se manje krecem jer postim, onda iftar - opet se najedem - teravija i spavanje.

    Ovaj put cu aBd pokusat umjerenije jest a malo vise se kretat :)

    Ipak mi je tesko odolit kad hanuma i mati naspremaju svega :eek:
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    upravo :D trebamo se vodit po ajetu jedite i pijte al ne pretjerujte :D
    ja cu sad jednu bundevaru paradajz malo sira i kajmaka i vode :D i koju hurmu :D juce sam duplo ovoliko pojeo jedva sam otiso na sabah
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Tokom posta metabolizam uspori podosta te ako se pretjeruje prilikom iftara kile dolaze vrlo lako. Probajte iftariti sa dvije-tri čaše vode i par hurmi da napunite stomak te još malo pojesti samo da se ubije glad.
    Ovo sam pročitao na netu i svakako ću da probam. I da napomenem da obavezno uzimate multivitamin i multimineral :)
     
  16. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Ko mora tokom Ramazana komunicirati sa ljudima,evo par savjeta da odrzi dah svjezim:
    "Ramadan is the ninth month of the Islamic calendar. It is a very sacred time for Muslims, and to honor Allah, it is a time for fasting. During the entire month, Muslims will eat no food and drink no water during the day time, and then in the evening, they will have a small meal while they are conversing with friends and family called Sehri. Although this is a very sacred time for most Muslims, a common complaint during fasting is bad breath or halitosis.

    Fasting and bad breath during Ramadan may come hand in hand, and a lot of this has to do with the dryness of the mouth during the fast. This is not unexpected. With no food and water, your salivary glands are not producing enough saliva to keep your breath fresh. Naturally, this results in bad breath.

    There are many ways to deal with fasting and bad breath during Ramadan without crossing any line. First of all, the main thing you need to do is to continue to brush your teeth normally. Just be absolutely sure that you don't swallow anything. Even if you're not eating during the day, you should still brush your teeth when you wake up like you always would. You then want to brush them after eating at Sehri. Some Muslims recommend using a Siwak or 'tooth stick' to keep the mouth fresh and clean during Ramadan.

    There are other things that you can do as well. Often, having a dry mouth can cause bad breath. During Sehri, if you drink 2 to 3 glasses of water, it should help with this. Drinking plenty of water will help keep your mouth from drying out, and causing bad breath. It may also help keep you hydrated during the next day. You should also remember to floss between your teeth as part of your normal dental hygiene routine. Mouthwash is acceptable for Ramadan as well, since you're not actually swallowing anything. However, you should stay away from alcohol based mouthwashes since they can dry the mouth out more and make the problem worse.

    To summarize, remember to brush your teeth normally during Ramadan, floss, use mouthwash or a Siwak, and remember to drink plenty of water"
    Na bosanski sumirano:
    Piti dosta vode tokom rucka, oprati zube poslije. Tokom dnevnih aktivnosti dozvoljeno je prati zube/ispirati vodom za usta(koja nije na bazi alkohola) ili koristiti miswak(mirisno drvo). Iz licnog iskustva, voce poslije rucka dosta pomaze u ocuvanju svjezine usta.
    Da nam Allah upise nas post u dobra dijela, i da nas sacuva grijeha.
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Dobar savjet!

    Amin!
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kao los kuhar sinoc sam sebi spremio supu, njoke punjene sirom i mesom, i preko toga przena jaja i kisele krastavce, vocni jogurt na kraju.

    Jedno tri litre tekucine sam spucao u roku pola sata, i jos litru do sehura.
    Na sehuru nisam nista jeo, nisam ni mogao, postala mi navika.
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Treba nesto i za sehur, barem nesto simbolicno kao npr casu vode popit, hurmu jednu pojest i sl.
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Samo da dodam za ove iranske hurme, predobre su, nije ih prije ovdje bilo a ove godine slucajno naletih. Uh :) Ne mogu se poredit sa onim "susenim" (ili kako ih vec obrade).