Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sgtPepper, Nov 18, 2016.

  1. p4ja

    p4ja Komšija

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Potpisujem! I sam sam isto startao, nakon sto se familijarna firma ugasila, blejao jedno pola godine, nisam znao sta cu od sebe.. uvijek sam imao interesovanje za PS i AI, ali nikad nisam nesto ozbiljno radio vezano za te pakete. Bukvalno se zatvorio u kucu ogruglo 4 mjeseca, giga i giga turtorijala poskidao i opleo po kokicama, buksnama, pivu, pa nekad cak i caju, dok nisam savladao neke stvari. Poceo praviti flyere za lokalne kafane, uzimao sicu, ali stekao sam osjecaj da se time zelim baviti. Kada sam presao na krupnije stvari, tipa 99dsg, gdje je baza dizajnera nevjerovatno velika, tek onda sam vidio da nemam pojma. Nisam mogao prodati cover nema sanse, toliko se poceo gubiti i nervirati da sam mislio bataliti sve i potraziti neki posao, bilo sta.. znala je i suza kanuti od huje, jer jednostavno nisam vidio izlaza vise.. Dok nije dosao dan kada sam prvi rad prodao za nekih 450$, a napravio ga bukvalno za pola sata.. Odusevljenju nije bilo kraja, ja ne mogu opisati rijecima kakvo je to ludilo nastalo.. Da ne duljim o tome.. samo hocu reci, ne odustajte, NIKAD, NIKAD, nema gore stvari na dunjaluku ako vam se to desi. Samo gurat max max dok te ne prokaki sto bi rekli. Dosao sam do cca 4-5k, do jako super klijenata, i ne zelim tu stati. Pricam samo o 2d poslu, print design, sto je poprilicno sega sta sve mozes sa modelingom i ovim stvarima cime se Vedator bavi. Drago mi je da je otvorena ova tema, def najjaca na forumu, gdje se ljudima moze pomoci ili dati bilo kakav boost da se postane samouk. Mislim da sam davno nekada bas.. ima sigurno 3-4 godine istog ovog Vedu ispitivao malo oko modelinga i da mi je slao neke slike i tips, ali jednostavno se nisam nasao u tome.. otisao sam drugi pravacem i presretan sam. Ja sam covjek koji bi duze izdrzao pod vodom nego u kuci da sjedim, ali ogulim se i po 10-12 sati jer fakat uzivam u ovom poslu. Zivili.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Tema je nekako brzo (prije nego sam je zapazio) presla u "3D arch viz" pa smo se mi ostali malo "iskljucili". Ali eto, kad je Paja otvorio, idem i ja uletiti i mozda dati koji savjet.

    Poceo jos na Freelanceru kad se i moglo, tj. kad nije bio pretrpan fake projektima i kad nisu otimali sa fee's koliko sad otimaju. Studirao na FIT-u i znao svega po malo, pa je tako i krenulo, najvise data-entry, transkripcije, prevodi, kodiranje. Napravio pojak profil sa (evo sad 333 zavrsena projekta) a polako sve klijente prebacivao na privatno i grabio lovu direktno na PayPal. Preselio u Swe, i poceo studirati, tako da nisam imao pretjerano puno vremena pa odlucio da zadrzim samo kljucne klijente te zaposlim ljude koji ce raditi za mene. Primanja su se prepolovila, ali se obim posla smanjio za 80% i sa full-time poslom mjesecno uleti ~1000$ od nicega. Do prije nesto vise od godinu sam imao klijenta iz US-a koji je slao projekte pa sam radio s ekipom s foruma, i mogu reci da se veoma dobra lova obrnula, ali problemi kod njega doveli do raskida veze :)

    Sve sto treba je jedan klijent, ta jedna konekcija koja ce vas uvezati s drugima i osigurati mjesecni prihod. Sad radim iskljucivo transkripcije i prevode, a ako se koji zaboravljeni klijent javi onda malo i web/applikacija etc.

    Par stvari sa freelanceranjem:

    - Mozes mjesecima ubadati a da nema nista (neko i godinama)
    - Kad ubodes klijenta onda se tako brzo mozes prosiriti da neces moci izdrzati sam
    - Primanja nikad nisu stalna (ako nisi na ugovoru), tako da jedan mjesec mozes obrnuti par hiljada a drugi par maraka (ovdje puno nas grijesi, umjesto da nekako sumiramo godisnju zaradu pa podjelimo da vidimo koliko smo mjesecno vecina ocekuje da ce svaki mjesec biti isti - a ne mora znaciti da hoce)
    - Morate klijente uvijek napomenuti da radite to-i-to, i ako ne radite, a znate nekog, kazete da radite jer se tako uvezujete dalje.
    - Nije sramota krenuti nekim djecijim stopama (mala zarada), tacnije morate tako krenuti, jer se tako nabija reputacija.

    I sad ono zadnje sto je vecini nasih problem, i kad procitaju ove postove uvijek bude "mogu i ja", dok ne dodje do toga da se mora crnciti dok se ne izgura iz tog pocetnog blata.

    ps: ako ko hoce da isproba Freelancer, a muka mu jer nema accounta, mogu izaci u susret sa svojim accountom (kojeg vise i ne koristim). Mozda ce biti lakse dobiti poslove, a svu zaradu sebi uzimate. (bitno je napomenuti da freelancer uzima fee 10% za svaki projekat i onda jos kad se to prebaci na PayPal (mora na moj jer je tako konektovano - pa onda tek na vas). Ili druga opcija da se radi na jednom accountu i boosta drugi account preko toga dok se ne nabiju odredjeni reviews na portfoliju.)


    Sretno :D
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam se bio aktivirao nekih 20ak dana oko 3dx maxa,radio,ucio,gledao tutorijale i pocnem raditi prije neke 3 sedmice i jbga budem umoran,nenaspavan,radim 9-10 sati i otanjalo
    ali sada cu opet poceti,mora se gurati kada je najteze ...ne planiram ostajati na ovom poslu,nekao sebe nikada nisam vidio kao radim za druge a i porodicno smo takvi,svi imaju svoje neke biznise a i ja cu morati nesto izgraditi
    nije fazon prodavati nasljedstvo,fazon ga je prosiriti :D
    i meni je ovo najbolja tema na forumu...volim kada su ljudi optimisticni i kada cujem iz prve ruke da se trud isplati,to motivise
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam 4 godine u web developmentu, ali zbog nezgodnog radnog vremena nikako da se nakanim freelance-at. A bas bi se moglo, sad se vec ima znanja. :)
     
  5. p4ja

    p4ja Komšija

    Bravo momak, samo naprijed. U kost!!!
     
  6. black

    black Komšija

    Popravio sam tepih i refleksiju na tv-u , dodao jos lajsnu na parket.
    Trazit cu sad neki drugi projekat , dosadila mi dnevna soba :)
    Mozda probam malo exterior , da modeliram kucu.
    1080p - http://bildr.no/image/dFU0Q2di.jpeg
    [​IMG]
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma


    Daj koji tip u temi vezanoj za to ;)
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija



    Evo ja već 2 mjeseca na Upworku pokušavam dobit posao ali bezuspješno. Poslao sam bar 50 prijava.Nisam čak ni do intervjua došao. Napravio sam prilično solidan profil(za početnika). Položio neke ispite (engleski, AUTOCAD itd.. sve solidne ocjene , mahom top 20%) Za portfolio sam koristio neke svoje radove, ali sam koristio i neke tuđe, tačnije od jednog prijatelja, čisto da napucam profil. Nudio sam da radim skoro pa za djaba - 3$ po satu - bezuspješno. Dopizdilo mi pisat više cover letters napisao sam knjigu cijelu dosad :D. Jedino što mi nije palo napamet da probam, je da tražim neku visoku cijenu za rad- pa da možda neko konta "ovaj je skup, sigurno zna zanat".
     
  9. black

    black Komšija

    A sta si od 3D radova stavio? Ja napravio danas profil cisto da probam mogu li dobiti neki posao. Spreman sam i na one nepopularne ali necu da me neko lomi za 20$ da mu 10 rendera radim. Vise cu struje potrositi nego zaraditi

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa u AUTOCAD-u se i ne mogu napravit neku ultra kvalitetni renderi. Ja sam više u fazonu crtanja i modeliranja, kako 2D i 3D. A stavljao sam neke radove od prijatelja, neke što sam radio sa faxa, a od 3D radova sam stavio ovu kucu sto sam radio.
    A što se tiče 3D modelinga, ima dosta posla, pogotovo za ove ultra realistične 3D rendere, poput ove tvoje sobe.
    Moj ti je savjet uradi bilo šta, pa makar besplatno, čisto da dobiješ reference, jer će ti poslije biti mnogo lakše da dobiješ posao.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Tensai - tako to ide, dok ne ubodes prvi. Tajming je najbitniji, jer ako se javis cim covjek postavi i uspostavis kontakt, obecas mu da ces ti to odraditi bas onako kako on hoce -> Projekt je tvoj.

    Upwork je malo cudan, dosta radim preko njega kao Employer i jos ne znam kojim algoritmom sortira kad neko postavi bid. A inace ja najcesce gledam "Hours Worked" i to mi nekako govori ko je kakav radnik, a dok ovima bez sati dajem iskljucivo ako je cijena toliko mala da se mogu kockati. Bas mi neki dan covjek odradi logo i 2 certifikata za $20, i to solidno odradi jer sam mu bio prvi klijent pa spustio cijenu maximalno a ovi moji bas trazili tako nesto jeftino.

    Znaci, gledati projekte koji se tek postave, imati spreman cover letter, ali ne template koji ces samo kopirati, nego Dear IME KLIJENTA (procitaj sve do kraja, reci da si procitao i da mislis da ti odgovara). Ja kad sam harao freelancer-om imao sam okko 15tak template-a, samo mijenjao imena i prilagodjavao tekst. Bilo je dovoljno kratko da ga brzo procita i upeca, a onda kasnije ako otvori chat s tobom saljes ostale radove, obecavas kako ces srediti i tako to. :) Ne treba biti previse ni naporan, ne voli to niko. Budi profesionalan, ne treba ti taj posao - ali hoces da ga odradis! :D
     
  12. black

    black Komšija

    @donjapa mozes li napisati nesto otprilike. Nije mi los engleski ali ne znam eseje pisati
    Ja sam na svoj profil stavio ovu sobu , malo jos doradio i dodao jos jedan ugao. Stavio sam jos 3D model motora sto sam radio u SolidWorksu i 2D crtez alata za duboko izvlacenje sto sam u AutoCAD radio.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  13. Tensai

    Tensai Komšija

    @donjapa. Upravo tako. Nedavno sam skonto da baš moraš visiti tamo, jer kad se objavi posao, u roku od pola sata bude več jedno 50 ponuda, i već vidim da intervjuiše par ljudi. Drugi je problem što je dobra većina poslova iz USA ili Australije, što znači da često bivaju postavljeni dok mi spavamo. Ostaje probat malo i napucavat te cover lettere, i probat malo česće refreshat page, možda mi se posreći.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    @black - Gledas uvijek da bude "personal" kao sto bi rekli, i ja ne idem na to da budem profesionalan da sam neki pro ovo ono.

    "Dear ..., after [carefully] reading through your project description I believe I just might be the man for the job. I've been working with [sta?] for about [koliko] years now and not only that I am capable of finishing your taks, I'd also enjoy working on it since it [justify]. I'm rather new to Upwork [ili koja druga platforma] but I can assure you that you won't regret if you give me a chance. You can check my portfolio [here], I've posted some similar projects. Since I'm new and hunting for the reviews I'm willing to offer you a better price (something that suits both of us). Hope to hear back from you! Regards, [ti]"

    Nesto ukratko. @Tensai - Freelancer.com je imao nekakav tip feed-a gdje su iskakali projekti, i onda samo klikces sta te zanima, znao sam po par sati dnevno sjediti tu i samo bidati. Znao sam obrnuti po par stotina $ "transforming PDF to word" (bukvalno zavrsim za 10 minuta online converterom, chekiram i to je to). Pitam ih, kad ima treba, ako je hitno saljem odmah oni se sje.u otkud tako brzo, prejako ovo ono :D Nekad cekam 1 dan pa posaljem da ne bude ofirno. Tajming znaci sve, prije nego im neko objasni da to moze jeftinije i lakse, ugrabis i dogovaras privatno detalje.

    Sretno :)

    edit: Sad me ovo motivisalo da idem opet ganjati malo projekata, nikad nije lose zaraditi ekstra kintu - a ima i vas forumasa koji mogu odraditi "veci dio posla" :D
     
  15. black

    black Komšija

    Hajd nabaci kakvog posla ako je 3D ili crtanje planova :D Hvala ti za ovo pismo , bas si dobro napisao :D

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nesto si mi malo previse skroman s ovim pismom.

    #1 i have the right profile for the job.
    #2 am I
    #3 I will make outmost effort to satisfy your requirements.

    Naravno da ganjas referense, ali ne moras biti opanak dok to radis :)
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni - pokazalo se profitabilnim do sad :) Tweakas ga po potrebi, tj. u odnosu na sam opis projekta.
     
  18. black

    black Komšija

    Poslao sam par proposal-a sinoc , jedan je bio iz Njemacke pa sam dodao jos par recenica i na Njemackom :D
    Uzeo sam malo sad i Revit da naucim , cesto se i Revit trazi za odredjen posao.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    Moj vam je savjet da prilikom čitanja oglasa pažljivo (10 puta) pročitate šta se traži.
    Nakon toga odredite ono što je najvažnije za projekat i ako je to sat dva posla odradite primjer kako ste vi to zamislili da uradite.
    Plus po mogućnosti da poruka bude max 5 linija.

    Poštovani
    Ja sam taj i taj imam toliko iskustva u tome/itd i kao bonus navedete da ste radili slicne projekte kao sto se trazi.
    Nakon toga napisete vase razumjevanje problema tj zadatka i obrazlozite kako bi ga vi odradili. (1 linija opet)
    Primjer na dropbox(link tog kako bi uradili)
    Portfolio (opet dropboxlink)

    Sinceraly,
    John Sina
    skype:cantseemee

    Ovaj pristup je najbolji za početnike bez feedbacka od drugih korisnika. Možeš ti pisat da si završio ne znam šta ili certifikat ovaj onaj al ako nema materijala da klijent vidi to svojim očima neće proći.
     
  20. black

    black Komšija

    Poceo sam novi projekat, ovaj put spavaca soba.
    Htjeo sam da probam workflow pa sam sobu prvo nacrtao u Revitu pa exportovao u 3ds max.
    Osnova stoji, sad treba jos namjestaj ubaciti.
    1080p - http://bildr.no/image/M1VKZDM2.jpeg
    [​IMG]