Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zato sto dodju auta sa nepoznatom istorijom servisiranja. Vecinom ide 2L ulja u mjenjač a najskuplje je 35km litar.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Aldiin likes this.
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dino73n kada sam kupio auto odmah sam odradio zamjenu remena i ulja i filtera i kasnije kupio ulje za servo, rashladnu tečnost i tečnost za kočnice. Ulje u mjenjaču se ne može lako ispustiti, upravo jer nije predviđeno i baš sad kontam da li da se sa tim zajebajem? Auto ima 130k original km

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma samo provjeri ima li ga dovoljno i to je to.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dino73n u japanaca sam vidio u knjigama 100k interval. A i nije trosak 2-2,5 litre ulja na 100k kilometara i pola sata posla.
    Inace za sta god kazu proizvodjaci da je life-long (dpf, lanac, ulje u zf automatiku...) nekako bude belaj :D
    A i ta njihova "life-long" definicija je negdje sitnim slovima napisana kao 150k i 6 godina ili sl.
     
    SamiRX-8 likes this.
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Slažem se 100%. Gdje god je moguće treba zamjeniti. Ako je i zamisljeno kao life time nama auta dolaze kad se life time zavrsi pa mi krpimo i vozimo dalje.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Prodah danas svog ljubimca, kad nisam suzu pustio.
    Sad slijedi mukotrpna potraga za iducim, imao nesto gotovo sigurno ali se izjalovilo.
    Benzinca po prihvatljivoj cijeni nema teorije naci tako da ce vjerovatno morati biti dizel.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    207 je skučen auto, kolega sa posla je gledao, na kraju kupio 308 sw bas zbog skucenosti, o 1.6 HDi motoru od 2010 godine tzv 68 kW, svi imaju rijeci hvale, nisu ga dzaba mazda i volvo ubacili u svoje auta. Solenoid robusne dizne, jednostavniji 8v dizajn,, rijesena mana uljnih dovoda prosirenjem istih, uklonjena uljna sitka, redovno ulje i motori drze preko 500k bez nekog problema. Po meni je pouzdaniji od novog 1.5 HDi 16v sa lancem. Ja licno bi isao na C4 MKII sa istim motorom, dobis 400l gepeka kao i u tom, plus udobnost, komfor, i sve sto nosi C segment, ili 308 sa istim mototom.
     
    Last edited: Feb 15, 2020
    Haker likes this.
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako neko kupuje Mercedes C klasa w203 2005 godina FL, 200 CDI 300k presla, tačnije 298 :) moj brat prodaje. Auto je kod njega 5 godina, uredno održavano. Nema ulaganja nikakvih. 10k KM

    Sent from my Huawei P30
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Bio_Sam_Zmijanac Mazda i Volvo stavljali jer je tadasnji gazda ford tako odlucivao a ne jer im se svidjao :D
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Stavljaju i sada.
    Nesto ovako.
    Citroen C4 1.6HDI klima mod.2015 128.235km (12.990 KM)
    https://www.olx.ba/r/35701197/402
     
    Last edited: Feb 15, 2020
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

    Pod servis sam mislio npr. zamjena lamele, druk lezaja i korpe. To nije obavezno ali se pocesto radi kod rucnih mjenjaca, dok kod automatika se to haman uopste ne mijenja. Redovni servis ulje i filteri npr. kod mene na mercedesu svakih 60.000 km i vozi misko bez problema osim tih rijetkih vecih havarija.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Bio_Sam_Zmijanac Ako je na kalendaru 2015. onda da.
    I to do 2015. je bilo zbog legacy modela i vec potpisanih ugovora (Mazda 5 i Volvo V40), inace bi do cirka 2012. bio kapak.
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    Automatik će napraviti problem ako se ne uradi zamjena ulja po preporuci proizvođača u odnosu na manuelac za koje bukvalno ne morate nikad mijenjati, retroaktivno gledano bilo je dosta lutanja u servisnom intervalu, naročito kod nas i naših ljudi. Kod mauelca obično ta zamjena ide kad negdje pušta pa se promijeni dihtng, semering i šta već dok ta filozofija ne važi kod automatika, ako primjenite tu filozofij onda idu problemi i to oni skupi, nažalost tako ljudi rade zbog toga što cijenom to izgleda kao mali servis.Zbog tog je moj apel da imate uredan servcie histori ili da bar gledate prilikom kupovine, ako neko nije imao uredan znači iz nekog razloga je mućkao ;)

    Generano ako se čovjek ne želi sikirati je da ide na račni, odradi zamjenu tog seta i mirna bosna dok kod automatika je priča komplikovanija.
     
    SamiRX-8 likes this.
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Last edited: Feb 15, 2020
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Taj 2.2D tuce 2.0TDI-a uzduz i poprijeko, po svemu. A francuze jede za dorucak.
    Jesi to brzinski guglao nesto bezveze samo da imas sta napisati, cuj "fijasko", hahaha.
    Recall-a imas od svih proizvodjaca svako malo, eno Merc neki dan pola miliona auta.

    https://car-recalls.eu/make/peugeot/
    155 komada u 6 godina, da i ja malo guglam.
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kod mene piše da se provjeri nivo ulja u mjenjaču svakih 80k, mislim da je tako i kod ostalih proizvođača uglavnom. Staro ulje sam ispustio i nasuo novo.

    Nije me koštalo puno, a svakako da je bolje od onog što se vrtilo unutra 15tak godina. Pored toga, zimi se dosta lakše šalta, naspram npr. službenog auta koje je prešlo 250k i ima fabričko ulje u mjenjaču a istog je godišta kao i moje auto.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja ne vidim niti jedan problem sa motororm
    Mazda ima isto ovo, jos dodadno probleme sa svojim skydrive d. motorima.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Daj im barem ime izguglaj ispravno kad vec ne znas nista o njima.
     
  19. hmudd

    hmudd Novi član

    Kad bi svima jedan proizvodjac automobila bio najbolji, onda bi se samo njihovi auti kupovali, drugi bi brzo propali... Svak ima svoje misljenje o kvaliteti i isplativosti, ali i to misljenje se cesto mijenja nakon nekoliko godina koristenja auta jednog proizvodjaca. Ja bi prije rekao da je to sreca, kakav ces konkretno primjerak dobiti, sa ili bez greske.
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sve je to ok dok odluka ide nekim realnim preferencama, ali brand snobbery, potplaceni novinari i moc njemackih proizvodjaca su cudo.

    Primjer Toyota Avensis Valvematic benzinac, fenomenalno auto, mala potrosnja za benzinca, pouzdano, kvalitetno, udobno, tiho, prostrano, cak i jeftino u odnosu na nijemce.
    2-3 paketa opreme i sve zivo u njima.
    Udio na evropskom trzistu nikakav.

    Dizeli iz njemacke prevarantske kuhinje, 5-10 puta veci NOx u izduvnim gasovima u realnim uslovima, DPF-ovi, SCR-ovi, AGR-ovi (koji su btw kod njemaca ukljuceni samo na vanjskim temperaturama od 15 do 33 stepena jer im politicki utjecaj dopusta takva sranja).
    Manji porezi na dizel gorivo i jeftinije osiguranje za njemacka auta (opet politika).
    Milion kombinacija za dodatnu opremu za cijenu jos jednog auta.
    Prodaja u kvazilionima.

    /endrant