Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Re: Kupovina auta

    Od svih modela koje si naveo najjeftiniji za odrzavat ti je ubjedljivo Fabia. Za ta ostala auta tesko da mozes neke sitnice naci na otpadima u slucaju kakvog udesa ili kvara, samo ovlasteni servis.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Da li je najbolje auto? Šta pričaš gluposti, nismo u Africi pa da ne možeš naći djelove za bilo koje auto, a ne od recimo Forda, Reno-a, Opela.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Slazem se i to SDI ako ce jeftiniji servis i registraciju, a TDI ako voli malo brzu voznju. :)
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Kupovina auta

    Izvini kolega, da ne odemo u suprotnom pravcu ali .. smao mi objasni kako ce dijelovi biti jeftini a da auto (za koje iste dijelove uzimas) bude kvalitetno ? Ja to licno vidim: auto na stalnom servisu.

    Od tih manjih kola bi isao na opela a licno za te pare bih ganjao vectru, 406, Lybra ili mondeo. Znam da su stariji 3-4 godine od tvoga "zadatog" godista i da nisam nikako ljubitelj talijana (osim 599) ali mi se namecu kao najbolji izbor u tom cjenovnom rangu.

    Mozda ides da uzmes sto novije auto ali razmisli sta ti se nudi. Znam da navodis manja kola ali nisi naveo da strikto auto mora biti malo pa razmisli i o provjerenim malo starijim sedanima.

    Naravno ..moze se naci more slucajeva gdje je jedno te isto auto i odlicno i popljuvano.

    Opali nekoliko ozbiljnih reviewa i rjesi sam problem. Ipak ima strucnih lica dok su ovdje (uz duzno postovanje) mislim samo fanovi ili koristici automobila ali ne i "eksperti". Mislim, opet kaze, uz duzno postovanje svima ..ako ima neki super mehanicar onda odlicno. Ipak se radi od 10 000KM pa prostudiraj mjesec-dva dok ne izaberes. Nemoj zuriti.

    I da.. vjerovatno znas da kad uzems auto, odmah na servis prije kupovine. Nadji dobroga servisera i neka ti kaze zivotno stanje. Po mogucnosti povesti nekoga ko se razumije.
     
  5. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Re: Kupovina auta

    Ne kupujes disk plocice na otpadima vec farove, vrata i sl. Nije isto dati 500 km i 50 km.
     
  6. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Re: Kupovina auta

    I tebi isti odgovor :

    Ocigledno nisi upoznat kako to funkcionise kod nas ukoliko ti nije auto Wolkswagen, najobicnija zica sto ces naruciti preko forda ti izadje kao kompletan servis kod ne ovlastenog servisera za neko W auto. Zalosno ali istinito.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Kupovina auta

    Ne zelim pogrdno da opisujem jeftine automobile ali ako je to razlog kupovine jeftinog i diskutabilnog automobila.. onda.. ..
     
  8. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Re: Kupovina auta

    Niko ovdje ne govori o jeftinim automobilima vec o autima od 10k ako je to tebi jeftino i ako je fabia krs onda ti ne pripadas srednjem stalezu kao vecina u bih.

    Poenta mog repliciranja je bila da od svih automobila o kojima razmislja da je Fabia daleko najjeftinija za odrzavati i to ce ti reci svaki serviser.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ali jarane, za istu cijenu mozes uzet Fabiu 2005 SDI i jednog Stila 2005 godina JTD, a razlika nebo i zemlja.
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ili Renaulta Megana, koji su za klasu bolja auta. Jebiga kod nas ima još grmalja što se kunu u golfove dvice i kečeve, auta stara trideset godina i cijene ih po pet hiljada jer eto on je kuću na njemu naprvio na njegovoj zemlju u planini. :lol:

    Nije ti loše uzet vw, ok su auta ali kod nas drže nerealnu cijenu.

    http://www.pik.ba/artikal/823019/renaul ... -758-588-/
    Evo vidiš kako im se cijene kreću, a nisu loša auta u opšte.
     
  11. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Re: Kupovina auta

    Svakako, golf 2 i sony. :roll:

    Medjutim zivim preko puta servisa i cesto se metiljam oko radionice :) i znam da se cijena servisiranja jednog Renaulta i Wolkswagena ne moze porediti. Cak neki sitniji dijelovi oko Renaultovog motora veoma tesko se narucuju i znaju se cekati po mjesec dana pa u tom slucaju raja se obicno odlucuje na improvizaciju sto je po meni ne dopustivo. Jos ako plata kasni...
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Kupovina auta

    Ja se ni malo ne slazem sa tom tezum: uzmi ta kola samo radi dobavljivosti dijelova. Valjda je na prvom mjestu efikasnost, omjer dobiivenog i ulozenog, kvalitet, sigurnost, potrosnja itd itd.

    Svako ima svoje misljenje. Naravno da ta prica pije vodu ali meni dobro diskutabilna.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Prica o francunskim djelovima je umrla zajedno sa Jugaslavijom. Danas se moze kupiti bilo koji dio za bilo koje auto kad god hoces. Moj glas ide za megan 1.5DCI iako kruze price o losim motorima ja ih nisam cesto imao na dizalici. Servis zupcastog remena nije skup jer nema puno spanera kao VW a potrosnja je nevjerovatno mala.
    Kojekave Fordove i Fiate bi preskocio mada su i to OK auta ako je primjerak u bas dobrom stanju.SDI fabija je OK auto samo ne treba zaboraviti da je to malo auto,potrosnja goriva izuzetno mala,prednji trap se treba cesto servisirat,seleni i stabilizatori brzo stradaju.Servis zupcastog nesto skuplji jer ide dosta djelova.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Re: Kupovina auta

    @NAILS,
    Pa prvi i najvazniji argument za to ti je da ne postoji kupit auto koje se nece kvarit :D I tacka.

    Sestra ima citroen, ovlasteni servis Pavic u blizini Tuzle (Ljepunice). Mozete zamisliti cijene? :D Recimo oznake one nazad sto pise citroen i onaj znak ^^ su 60ak KM. Dalje ne trebam govorit, ali evo jos jedan primjer: "rucka" koja drzi vrata sa ugradnjom je izasla gotov 100KM.

    Jaran ima ford fiestu 2001 1.8 tddi, ovlasteni servis isto u blizini Tuzle. Pokvario mu se senzor za obrtaje 150KM, servo pumpu trazio je 4-5 mjeseci i nije je uspio naci, morao nosit nekom da mu nesto proba sastavit. Jer u te fieste 1.8 tddi sa klimom idu neke drugacije servo pumpe koje su proizvedene samo za tu seriju jer ne mogu ugradit klasicnu zbog klime :S Ljudi narucivali iz Austrije ili odakle vec, kao nema ni kod njih toga na stanju. Ko da vozi svemirski brod, a ne forda.

    Bas me interesuje sto niko nije predlozio peugeota? :D
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ovaj renault je top, a sad stoji ono, "jel udaran ? kako provjeriti, sportak, a ovako mala cjena, zastolsta mislite?" :)D
     
  16. nFare

    nFare Komšija

    Re: Kupovina auta

    Ma nije ovo Sport, ovo mu je neki lokalni ćuner izlio karambolke i nabacio rore :D, trazi ipak nesto "kulturnije" nesto sto je neko ozbiljniji vozio :)
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Re: Kupovina auta

    De ba, mani se ovih benzinaca, "sport" verzija i tako toga.
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Mda, neko mu dushu uzeo, pa sad trazi nekog neiskusnog da placa popravke :p
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Pa imas i za forda neovlastene servise. Pa jebo ga VW ne dijele dzaba dijelove za ta auta. Ja vozam forda, vozao fiestu, sad mondea, vjeruj mi da moj mondeo 1998 nije nimalo skuplji, ako cak nije i jeftiniji za odrzavanje od passata 1998 godiste. Pa krajnica 25KM, kugla 20KM... jedino da te gadja njom dodje te jeftinije...
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ma ovu renolu sam stavio samo kao primjer, inače idu pravo povoljno. Imaš ih 20006-2007 godišta po 12k