Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne znam što ste se naklatili na ona tri klipa. Ja prvi ne podnosim VW vozila, ali ako išta ima dobro kod njih, to su novije genracije dizel motora. Ovaj motor sa tri klipa nije ništa posebno, ali nije ni loš koliko ste ga ocrnili. Nije bučan i nemiran (to je relativno, naravno da je bučniji od 2,0 TDI u passatu). Samo činjenica da ima jedan cilindar manje od standarda je doprinijela njegovoj populrnosti, pa su vozila s tim motorom dosta jeftinija.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da dodam da sam se namjenjao plivajucih zamajaca na TDCi motorima a i hrdja sto kazes nije strano tijelo na fokusu. I ne samo na blatobranima nego i po donjoj ivici vrata iznutra.
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To je ono i što mijenjaš na Golfu, čini mi se češće nego na Focusu. Ovaj Focus je imao 185 000, plivajući je bio uredu, prva ugradnja.

    Da dodam za troklipaše, konkretno Corsa C, 1.0, možda sam i pisao ranije ovdje o tome, ali relacija Tuzla - Aerodrom Begorad x2, i nekih 15tak kilometara gradske vožnje po Tuzli, morao sam dosipati gorivo u povratku drugi put, čini mi se da joj je rezervoar 55 litara. To auto se konstantno moralo tjerati uz Majevicu u drugoj da ne bih zagušivao saobraćaj, i jednom sam je navukao 160 po satu auto putem, ali opet preko 55+ litara je neprihvatljivo. Auto je prije puta bilo na pregledu, tako da je s motorom bilo sve ok :)
     
  4. GW

    GW Moderator

    Da mali motori malo troše, nikad nije bilo tačno jer ih konstantno moraš tjerati u više obrtaje da ne bi zadržavao promet. Dok je auto novo, ima neke prednosti ali kako vrijeme prolazi , gubi se tu svaka računica.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    ž

    Isina je da mali motori malo trose ali u gradu,dok na otvorenoj cesti ni slucajno.
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Mali motori malo troše samo ako voziš renault 4.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Focus je bolji ali moras prvo pogledati auto, jedno su slike a kad ga vidis uzivo je nesto drugo. Do tebe je, ako hoces manje auto za manje para dobar je i punto, samo se nemoj zalijetati.
    Neznam koliko ti se svidjaju opel astre, ima i njih dizela koje mogu uci u tvoj budzet, isto tako golf 4 benzinci.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To je rjesenje za tebe,odlican mali auto sa odlicnim motorom,servisiram jednog Dobla teretnog sa ovim motorom i presao je vec 250k km sve na nasim putevima i nikad ni najmanja sitnica na motoru.Mjenjaci nisu neka sreca pa obrati paznju na to.Naravno pregledaj dobro kakvo je stanje auta,ako je i malo udaran nemaj da te brine.Malo koji auto nije pa svi idu.Opet napominjem malo udaran a ne totalka da je bila.

    EDIT

    Dobro ti pregledaj tog punta,pazi slike sa snjegom,znaci od prosle godine,sta je do sad moglo desit ptice znaju.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Punto mi se inace ne svidja, ali eto hvalite ga zbog tog motora, mada mi sve ostalo izgleda ko igracka, ali tako je to sa vecinom sadasnjih jeftinijih auta. Pogledat cu focusa prvo, pa cemo vidjet dalje, ako mi izmakne.
    Ne bih benzince nikakve. Opel astra bi mogla proci, naletio sam neku oko 7200, mislim da nije bila registrovana, 2001/2002 godiste. I za opel-e sam cuo da su imali problema da li sa nekim pumpama ili sta, ali ne znam koja godista, ali mislim da su 1.7 motori :D Vjerovatno ce neko bolje znati :D
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    I ja sam odmah slike primjetio :D Ili se dugo ceka da se proda ili nesto tako. Sumnjiv mi je u svakom slucaju.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nisu 1.7 motoru u bedu nedo 2,0 DTI rikavaju bosch pumpe na 200k km.Ako ti vlasnik navede da je to vec radio i ima neke dokaze za to onda nemas problema.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Provjeri špure na vratima i krovu kad ga budes gledao.
    Ako je udaran i prevrtan, da se srediti tako da obican covjek ne moze primijetiti.
    A ako je šasija jednom malo jace udarena ili prevrtana, to auto nijedna prepravka ne moze vratiti "pod vinklo".
    Ja bi uzeo Forda, jako su pouzdani, malo im je odrzavanje skuplje i losija limarija ali sto se svega ostalog tiče daleko je bolji od ostalih ponuda koje si naveo.
    Ali bi ja uzeo ovo. Cijena joj je 8000 KM
    ALFA 147 1.9 JTD
    http://www.pik.ba/artikal/25300/alfa-14 ... -1900-ccm/
    [​IMG]
    Imas i drugih ponuda cijena im je oko 9000KM mislim da vrijedi svake marke :)
     
  14. JaLa

    JaLa Komšija

    Neki dan drug mjenjao na ovakvoj Alfi krajnice il sta vec (ne znam tacno), uglavnom 300 KM sa rukama... Da je u servis isao oderali bi ga bas...
    Svaka od ovih 147-ica ima extra opremu (dvozonska klima, tempomat i dr.) ali im je bolna tacka rupe na cestama u BiH :D
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma


    Ali bar se vozis k'o hadžija :mrgreen:
    Sto se tice krajnica tako je na svakom vozilu.
     
  16. JaLa

    JaLa Komšija

    Mislim da su na Alfi dosta skuplje nego na drugim (il su krajnice, il lafete, il selen blokovi, ne znam ni ja tacno :D )
    Al auto je inace super, jos skoro svaki dolazi u full-u
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Cazin, podaleko mi je :D Trazim nesto sa TK sto mogu otic i pogledat. Trazio sam te 147-ice po piku, ima jedna povoljna u Gradaccu, plava boja, ne sjecam se tacno cijene.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kad kupis ALFU vozis je dugo dugo.......jer je ne mozes prodat nikom :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko ces ti Selvine realno prelaziti? Zato sto i mali benzinac malo trosi, i ja sam trazio dizele pa na kraju benzin uzeo. Ja ne prelazim puno, a dizeli osim sto su skuplji gotovo uvijek imaju i vecu kilometrazu. Potrosi mi oko 7-8l po gradu (sad je i hladnije vrijeme, ljeti je moglo 6-7l), a na otvorenom 5l.

    Ako ti je bas do ekonomije a ne volis Fiata, trazi Corsu 1.3 CDTI. Nijedan motor ti nece manje trosit.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa eto u prosjeku 50-60km dnevno. Nasao sam jos jednu Corsu 1.7DTI, 2002 godiste, 128.000 presla, 7300 bez registracije.
    Bilo bi idealno naci 1.3CDTI, ali su novije, samim tim skuplje :)