SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  2. nivla

    nivla Komšija

    pa isti ovaj adata ima u sarajevu za 5 maraka vise sa 3g garancije u odnosu na godinu
     
  3. Tyger

    Tyger Aktivista

    Garanciju mu vuče iz neke baze, ide naravno tvornička garancija.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    240 gb 32KM
    Garancija 3 godine
    Fiskalni racun,radnja u pitanju.

    Online nema nigdje ni blizu ove cijene,sve sam pretrazio
    [​IMG]
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dahua svjetski poznata marka, al po losim stvarima :D
    Nadam se da im ssd-ovi nemaju isti "feature" kao kamere.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sve je to isti K medju ovim jeftikanerima.
    Ma dati ce ruku za ovo sto meni treba a ssdovi se jako slabo kvare.Ja sam svakakvih koristio,svi rade
     
    Ronaldo_9 likes this.
  7. anel007

    anel007 Komšija

    A kakve im probleme kamere imaju, vidjam ih haman na svakom cosku nemoguce da su toliko lose?

    Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sam rad kamera je ok, samo sto postoji mogucnost da ono sto snimaju gledaju i osobe koje nebi trebale (Kinezi). Tako da su banovane u nekim zemljama (US, India) zbog sigurnosnih propusta. Isto je i sa Hikvision kamerama koje su uklonjene iz EU parlamenta 2021 god i jos par drzava u EU.
    Dahua je prakticno jeftinija verzija Hikvisiona.

    E sad, kamera je jedno, imati SSD u privatnom racunaru od sumnjivih tvrtki je po meni daleko gore.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U najgorem slucaju neko iz Dahua engineeringa ti moze dekriptovati ssd, ako ima neki backdoor. Sad nit je potvrdjeno da ga ima, nit kinezi imaju tvoj ssd, a daljinski mu ne mogu nista.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Naravno, ali razlika je u par KM.
    Razumijem zippoo sto radi, poslovno trazi najjeftiniju varijantu. Neko ko sebi licno uzima ici ce na provjereni brend.
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma ti kineski SSD-ovi su ok za home office, ali optereti ga i zaglupit će totalno. Kontroleri u njima su nula bodova.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Jbte o cemu vi pisete,neke teorije zavjere
    Kao sto kolega Aldin napisa,kod jeftinih SSDova su jedini problem losi kontroleri i brzine koje ce drasticno opasti kada ga opteretis.
    Ali za ubrzati stari laptop,boot sistema sa minutu ipo spustiti na 10ak sekundi i uzivati u fluidnosti operativnog sistema...do sada nijedan nije zakazao.
    I opet,ssd sa najgorim kontrolerom je brzi i bolji od najboljeg HDDa.
    Ja i za svoj desktop koristim neki kineski SSD,kupio ga tamo nekada 2016. Godine,radi kao sat ...konfiguracija i7 2600,12 GB RAM i ovaj ssd,leti komp,brzi je od svih ovih drugih laptopa i dzidza midza koje svakodnevno cackam a koji su noviji
     
    NaLe! likes this.
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam imao 2 crucial modela koji su mi pravili problem, povremeno postanu nevidljivi pa ih komp uopste ne detektuje pa opet dodju sebi :D, mogu mislit kako je sa jeftinijim :D
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne znam...mozda danas ovaj jedan ugradim u laptop pa testiram
    Uglavnom ja do sada nisam imao probleme nikakve ni na svom ni na drugim koje sam ugradjivao.
    Manje vise sve su to bili SSDovi do 50ak KM
     
  15. anel007

    anel007 Komšija

    Ja kontao neki problem a ono frka hoce li kinezi gledati hodaju li meni cuke oko kuce

    Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
     
  16. nivla

    nivla Komšija

    gledao sam onaj zadnji review goldenfira od 120gb na phoronixu i za ono je 5400rpm disk sa 2mb kesa brzi, u nekim momentima upis na disk padao na 1.2Mbps dakle malo reci da je grozno
    ipak do 50km i nemas mnogo izbora ali imas hoces li bas totalno smece o kojem nemas pojma kakvo je za 30 ili nesto bolje smece poznatog proizvodjaca za 10-15 km vise
    prije bih adatu od 40-45 nego ovo apsolutno nepoznato smece za 30, npr ne vidim nesto da ima sad u ponudi al u zamjeni za adata nvme sam dobio poljski goodram i nijedan nije krepo
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja imam neki longdisk 240 GB,u dekstopu...radi evo 5-6 godina,mozda i vise kao sistemski disk,nikakvih problema.
    Slazem se ja da je bolje dati 10 KM vise za poznat disk ali meni to ne treba u ovom slucaju...sebi cu svakako uzimati bolje i pouzdanije,a ovo sto meni treba je za testiranje i zahebanciju,pa necu da bacam pare bezveze.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Naravno ko stvarno nema novca za vise to je to, ali ja ne bih podatke nikad povjerio takvom disku, jedino ako je nesto sto ti ne smeta ako crkne da izgubis.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa eto ne crkava 5-6 godina a svakodnevno radi :D
    Odlican disk,da ih sada mogu nabaviti,uzeo bi jos 10 komada.Za ovaj sam negdje na netu procitao kao da ima preporuku i narucio sebi,kada su ovi po 240 GB bili po 100+ KM
    Ali eto,neka svako kupuje sta hoce...naravno sada vise nisu aktuelni ni ovi 2.5 '' SSDovi,nego m2 i tako to.
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    i goldenfir je ranije radio crucial mx ssdove pa su ono sto nije prolazilo kvalitetu cruciala prodavali pod svojim imenom, al sad nije tako
     
    zippoo likes this.