SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

1. EL NINO CFC

EL NINO CFC Veteran foruma

Stvorila se diskusija nizbog cega.

I ja bih isao na ove jeftine varijante kod starih laptopa. Ionako to koriste ljudi vecinom za surfanja. Takav hardver i nemas na cemu toliko ssd opteretiti do te mjere da rikne. Na kraju krajeva riknu i ovi provjereni.

zippoo likes this.
  2. zippoo

zippoo Veteran foruma

Ubacio ssd u laptop...od 100% neupotrebljivog laptopa sa HDDom,do 100% upotrebljivog i ultra brzog sa najjeftinijim SSDom
    Dizanje sistema 10ak sekundi a na HDD minita ipo.
    Hdd usage pao sa 100% na 1% u idle

]

3. dmr

dmr Veteran foruma

Sigurno si i reinstaliro winse :)

4. zippoo

zippoo Veteran foruma

Pa da,ali frisak je win bio i na hdd.
    Nasao neki stari dell xps sa i5 druge gen i nvidia grafickom ali ima doata problema,graficke drivere cim instalira,BSOD se javlja ,instalirao sam sve moguce sisteme na njega,doduse windowse,nisam jos htio linux i sa HDD je bilo neupotrebljivo.
    Instalirao sam i win 8.1,oni su dosli originalno na laptopu,vuku se i oni sa 5200 rpm hddom.
    Originalno je bio 7200rpm hdd u njemu ali je crkotic a ja imao 5200 .
    Ali i za oovremeno koristenje sa hddom nije islo,presporo je sve.
    Evo sa ssdom je ave instant,bas drasticna razlika.

5. stripiii

stripiii Aktivista

Haj kad me krenulo u zadnje vrijeme da vidim ima li kakvih dobrih ponuda za ssd (500-1TB), moze neka preporuka :)

6. Picoooka

Picoooka Aktivista

Sata 2.5,M.2 ili NVMe ? Samo da znas cijene SSD diskova su skocile zadnji mjesec 30-40 pa cak i do 50%

7. stripiii

stripiii Aktivista

svejedno...

8. Picoooka

Picoooka Aktivista

Last edited: Feb 16, 2024
  9. Stevie_Ray

Stevie_Ray Veteran foruma

Skuplji SSD su bacanje para, bitno samo da je NVMe i nek nije QLC. DRAMless, manje vazno danas.

Imam PCI-E 3.0 drive sa nekih 2000MB/s read i prije cu upgradeovat CPU i GPU nego ovaj SSD. Nema nikakve svrhe.

10. Picoooka

Picoooka Aktivista

Poskupili su svi i Gen3 i Gen4 pa posto mu je prvi SSD neka uzme Gen4 jer isto kosta kao i Gen3 trenutno.

Ja bih 980 Pro za 160 kupio jer od 1TB nece naci nista povoljnije u tom rangu.

11. igor.g

igor.g Komšija

Nije dosta sto nas Nvidia i Radeon skalpuju sad hoce i SSD proizvodjaci. Nikakvog jebenog zakona da sprijeci malverzacije na trzistu, ima ga ali se ne sprovodi ni u EU.