SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. kugla

    kugla Aktivista

    E ovako imam problem instaliro sam nove drivere od AMD 14.3 nakon instalacije sistem nece da se podigne,samo se zaustavi na windows logo. Skontao sam da je problem u ahci driverima jer bootam sistem sa SSD Samsung 120 GB EVO.U biosu sam stavio da boota kao AHCI i prije je moglo sad nece, moram vratiti da boota ssd na IDE da bi se sistem podigao. Tako da pokvari performanse na ssd jos je na IDE jos koritim SATA 2 port. + igleda da magician ne radi ako nije u ahci modu. Zna li neko kako ovo sredit ocigledo da je to tih amd ahci drivera,prakticno ne mogu insalirati nove drivere za graficku jer sa njima uvijek dodu i ti driveri. Maticna je ASUS M5A78L-M LX V2.
    Ako zna neko kako ovo sredit plz..
     
  2. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Moraš i u windows registri namjestiti AHCI


    A little guide:

    I am receiving a lot of emails from users who bought a SSD drive, installed Windows 7 in IDE mode and then realize they need AHCI mode for faster SSD performance. Once you enable that in the BIOS during Windows 7 boot up, the OS will crash.

    The common question is, is there a solve for this ?

    To answer that question (and I do this safely with all Intel ICHR9/10 chipsets) there is a way to safely enable AHCI mode. Here we go:

    1. Startup "Regedit
    2. Open HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
    3. Open msahci
    4. In the right field left click on "start" and go to Modify
    5. In the value Data field enter "0" and click "ok"
    6. exit "Regedit"
    7. Reboot Rig and enter BIOS (hold "Delete" key while Booting

    In your BIOS select "Integrated Peripherals" and OnChip PATA/SATA Devices. Now change SATA Mode to AHCI from IDE.

    You now boot into windows 7, the OS will recognize AHCI and install the devices. Now the system needs one more reboot and voilla .. enjoy the improved SSD performance.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drustvo!

    Doslo vrijeme da se upgrade SSD. Da vas pitam za savjet:

    Seagate 600 SSD ST480HM000 480GB

    Mogu ga dobiti za 170 eura - da li je ovo dobar disk za kupiti ili imate nesto drugo da preporucite?

    Hvala.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Odličan disk za te pare. Malo stariji kontroller ali ssd je ssd. Ja uzeo 2 po 240. Odličan.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Tek skuzih da je za laptop, da li ima veze, odnosno da li se moze isti ugraditi ovamo?

    Ako imate neki dr. disk za ponuditi slobodno, trebao bi nesto malo vece jer ovih 120 GB postalo davno premalo.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa svi SSD-ovi su danas za laptop :) su svi po 2,5" :D nisam vidio da ima vecih, koji su takvi izradjeni fabricki (mislim na 3,5"). Uz vecinu SSD-ova dolazi 2,5" na 3,5" drive sled, kao na slici:

    http://images.anandtech.com/reviews/sto ... C_6413.jpg
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma moze se montirat u 3.5"
    Zavrnes odozdo. Ne treba ti adapter.
    Svi su ssdovi 2,5"
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Znam da jesu 2.5" ali vidim ovom u naslovu pise da je za Laptop pa kontam da nije nesto razlicito.

    Sta se desi kada neko ne prati trendove, pustane nubina teska - hvala! :) Narucujem ovaj, posluziti ce.

    Bolje pitati nego skitati.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nego, kod instalacije OS-a, da li je bolje mbr ili gpt za SSD?

    Nesto sam citao na internetu, nista ne razumijem...uglavnom, trenutno je gpt.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Evo kupio sad upravo ovaj:

    ST480HM000 Seagate 600 Series SATA III 2,5" SSD - 480GB - OEM

    Nasao ga za 155e novog, na snizenju.

    Valjda bude kako treba frceralo sve :)
     
  11. stripiii

    stripiii Aktivista

  12. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Naravno da valja, pogotovo ako nisi nikad imao ssd. Zašto naručuješ iz vana ako si u SA?
     
  13. stripiii

    stripiii Aktivista

    Da, prvi put uzimam.Imam prijateljicu u USA pa bi ona to donijela za koji mjesec posto mi nije zurba a narucio bi zato sto je ovdje cijena od 300KM pa nadalje...
     
  14. fipi

    fipi Aktivista

    Pozdrav,

    Kontam narucit SSD od 240-256 GB pa sam naletio na Crucial M500 240GB na WinWin.ba, pise da je cijena 240KM pa mi nekako najisplativiji on, nisam bas u toku sa SSD-ovima, pa ako moze i neka preporuka. Inace isti ovakav na pik-u 285KM najjeftiniji, pa me zanima sta je fora sa ovom stranicom, vidim dosta vas ovde preporucuje, a i vidio sam silent kuđenje na jednom postu ako me sjecanje dobro sluzi. Koliko bi me ovo ukupno izaslo kad bi narucio kod njih, ako neko zna?
     
  15. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Taj na piku je skuplji jer moraju i "šverceri" zaradit'. Roba je iz istog izvora, more or less. Winwin regulara, dobiješ fisklani račun i garanciju, ako naručuješ preko webshopa dobiješ nižu cijenu, dakle cijena koja piše je stvarna cijena + dostava do 15 km, ovisno gdje si.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Crucial je super, najbolje poslije Samsunga i Intela.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dostavu oni placaju ako je cijena preko 400 cini mi se.
     
  18. fipi

    fipi Aktivista

    Evo sam ga narucio, 230KM SSD +15KM dostava
     
  19. stripiii

    stripiii Aktivista

    jesi li u Sa?
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    mozel link