SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Ma koristi skoro pa puni potencijal, tih 450MB/s koje je maximum se rijetko kad postize, a to sto ce imati 300MB/s umjesto toga je skoro pa nista, ono sto je kod SSD-a bitno, to ce idalje imati sa full brzinom.

    Kod onih random citanja i pisanja, SSD ostvaruje brzine oko 250-300MB/s, tek top modeli prelaze tih 300MB/s, a sequential read/write nema za sta da koristi, pa ima 4GB RAM-a, moze ucitati cijeli RAM za par sekundi.

    Eto nek bilo ko ko ima SSD usteka u SATAII i SATAIII port pa nek izmjeri razliku u nekoj igrici, nece biti ni 5% razlike u FPSu :D
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kamo srece da su random brzine 250-300MB/s, prije oko 50MB/s.

    Sve sto SSD realno donosi se moze osjetit i na sporijem 64GB disku, ali steta je to sad kupovati kad su 120/128GB modeli sad tako jeftini. Prije 2 godine izvalih 350KM za 128GB SSD (jos dobro prosao), a sad ih ima za pola te cijene...
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Moze li mi neko izbaciti poređenje brzine standardnog 5400rpm diska i 120GB Samsung 840 pro SSD-a.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima li smisla kombinovati H61, prazan HDD za instalaciju programa i pohranu podataka (bez OS-a) i napraviti SSD boot opciju sa cca 30 giga, a 30+ za Intel SRT ?
    http://www.intel.com/content/www/us/en/ ... ology.html

    Kod mene HDD ima dvije particije, pa je zbir 931GB od 1TB HDD-a :D, ali to je mujka meni objasnio;
    viewtopic.php?f=18&t=29621

     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Da li neko napraviti poređenje sata II i sata III za SSD?

    hvala
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    moze i za hdd :D
     
  7. black

    black Komšija

  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma nekad je bas tesko naci kad treba :lol:
    Uglavnom, hvala :)
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Trebo bi večeras podići RAID 0 i nabaciti win 8.1, ići će 2 ssd-a. Koliko sam skonto nije ništa komplikovano, treba isključiti sve ostale diskove i u biosu naštimati RAID i onda naštimati kad boota nakon reseta koji će diskovi u raid, pripremiti raid driver na stik ako bude trebo i opleti instalaciju?

    Sena kaže ima sad i TRIM preko Intel RST-a.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hmm.

    Prvi put čujem da moraš isključiti diskove da bi dva stavio u Raid pool.

    Osim toga Os na Raid 0 je uvijek bio interesantan, jer ako bilo koji od diskova stucne, adios C:\.

    Na kraju, Ssd Raid 0 je beskoristan ako se ne baviš sa raw avi ili sličnim ogromnim fajlovima. Ako je svrha da imaš jednu veliku particiju, ja bih razmislio da li je Raid 0 riješenje.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nije loše isključiti da se ne bi desilo ko meni da greškom uvežem i storage disk i izgubim podatke :D
    Što se tiče stabilnosti ne vjerujem da ću imati nekih problema. Ionako sve bitno držim na storage, nije bed podić sistem ako se rijetko sruši raid.
    Sreća pa sam uspio sve povratiti šta mi je trebalo. Napravio sam RAID 0 particija je 240gb ne primjetim razlike sve je brzo bilo i sa jednim SSD-om. Jedino u benču baci preko gige al samo na momente.
    Drugi SSD sam dobio pojeftino, oštećen mu sata port od napona. Nešto sam isfušario sa sata na molex kablom, radi ali sam maloprije prilikom montiranja nekako uspio napraviti spoj između 2 pina il na ssdu ili na kablu naponskom. Komp se nije hitio upaliti, malo je zaiskrilo i osjetio se dim :shock:
    Skinem i vidim da je došlo do kontakta između 2 pina i spalilo mi malo plastike na sata to molex kablu ali i na samom ssd-u se vidi oštećenje između pinova kako je varničilo. Ali radi do kad vidjet ćemo :smt003

    [​IMG]
     
  12. heroic

    heroic Komšija

    Ma jednostavno extendati particiju ili imati dvije odvojeno :D
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    I ovakvi botovi rade po IT prodavnicama pih.. :lol:
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pilot pa pogriješi :mrgreen:
     
  15. dino31

    dino31 Aktivista

    Imam jedno "glupo" pitanje,jesu li u inostranstvu konkretno me interesuje NJemacka,SSD-ovi jeftiniji nego kod nas?
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sinoć na Neweggu naručih jedan Samsung 840 pro, 128 giga:

    Code:
    Sales Order Date:        1/5/2014 4:21:50 PM
    Shipping Method:         Standard Shipping (5-7 days) 
    
    1 x ($159.19 ) SAMSUNG 840 Pro Series MZ-7PD128BW 2.5" 128GB SATA 
    $159.19
    
    Capacity: 128GB
    
    Subtotal:$159.19
    Tax:$14.33
    Shipping and Handling:$0.00
    Total Amount:$173.52
    Znao je biti i jeftiniji.
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    to je ta cijena, osim kad je akcija bila 127$ :)
    elem trebo si uzet 250 :D 190 dolara :D
     
  18. Piroman

    Piroman Komšija

    Mnogo jeftiniji! :mrgreen:

    http://www.billiger.de/ pa divi! :smt002
     
  19. dino31

    dino31 Aktivista

    kingston 120GB 140KM
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    114.99$ danas 840pro na neweggu.