SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Esprit

    Esprit Aktivista

    Da pitam i ovdje, vrijedi li uzimati Samsung Evo 850 ako je ploča sa SATA2 ?
    Kod mene je na laptopu SATA2 i u dilemi sam da li da se izvalim dosta para za disk iz kojeg ne mogu izvući maximum :-(
    Laptop ne mislim skoro mijenjati jer je relativno nov, ostale komponente su super (bar za moje potrebe) ali kad sam kupovao laptop nisam obraćao pažnju na matičnu i SATA priključke.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Upravo sam ostao bez 100GB podataka sa SSD-a. Nemam pojma kako samo odjednom nisam mogao pokrenuti neke igre i aplikacije i pogledam kad 100GB vise slobodnog prostora. Toliko o pouzdanosti ssd-a, ovo mi se nikad nije desilo sa hdd-om.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozda je neki virus, imam isti SSD nikad ni jednog problema.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    imam poprilicno dobru zastitu, al sve je moguce, a nikad ovakav problem na hddu. Ima li kakav dobar specijalizirani alat za povratak izbrisanih podataka sa ssd-a ili koristim iste kao za hdd?

    EDIT: Nisam uspio vratiti igre, sva sreca imam backup sistema i svih instaliranih programa :)
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Opet problem sa ovim ssdom. Danas da uradim restart kad nece da boota, kada otpojim kabl sa ssda boota kad spojim nece. Kontam rikno ssd ali kad sam ga ubacio u laptop sve normalno. Znaci nece da boota na desktop pcu ali ako podignem system sa hdda pa tek poslije ukljucim ssd (hot swap) i desktop pc ga vidi normalno ali cim uradim restart kompa dok je ssd spojen zablokira na samom bootu I ne mogu ni do biosa. Sta da radim jer ocito nije do ssda? Uradio update biosa maticne i nabacio novi firmware na ssd ali nece da boota opet.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jesil pokusao sa novim firmwareom za ssd? U biosu ssd postavi u AHCI mod.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    jesi probao drugi SATA kabl, mene je jednom tako kabl isto zezao na Kingston Hyper X 120GB 3K, dodje do Win loading screen i zablokira.

    Kontao sam da je crkao kontroler na maticnoj (Asus P8Z68-V Pro/Gen3 ), zamjenim kabl rekoh da probam kad sve OK.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    jesam, napisao sam da sam stavio novi firmware, u biosu sam pokusao sve i uvijek je bilo na ahci, i danas odjednom ovaj problem. I probao sam sve kablove, fazon je sto sve radi normalno ako ssd prikopcam dok sam u winsima, ali kada treba da boota nece da prodje do biosa, samo cujem prvi beep I tu zaglavi.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ima li dodatnih sata kontrolera na ploči tipa Asmedia, pa da probaš prekp toga spojiti?
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mislim da nema, ploca je iz potpisa. Zaglavi na boot logo screenu i tada ne mogu uraditi ctrl+alt+del vec moram iskljuciti na power sw.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jedino da probaš sa drugim kablom na SATA 3Gb/s portu, a ako i to ne upali trebalo bi reklamirati SSD.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probao sam vec i ne radi a i kontaktirao sam winwin i kazu nije problem posalji ssd ali ako kod njih ne bude problema onda nije za reklamaciju, a posto meni normalno radi na laptopu sigurno ce i kod njih.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff uspio srediti, uradio secure erase pa vratio backup sistema. Vidjet cemo do kad ce trajat :)
     
  14. zhady100

    zhady100 Aktivista

    Ima li ko da prodaje NOV SSD od 250GB?
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Imas u winwin-u Crucial BX100 250GB za 201KM
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo treci puta mi se desava da sa ovog Crucial mx100 256gb nasumicno nestanu podaci nakon restarta. Sva sreca pa imam backup sistema ali ovo nepouzdano skroz za sistemski ssd. Ne vjerujem da je virus jer ovo nikad nisam doziovi na hddu. Je li imo jos ko ovih problema na bilo kojem ssdu?
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    ne znam, kod mene mx100 512GB verzija nije imala tih problema, mozda si dobio defektan disk, ali evo nema sta nisam trpao i brisao i stavljao, nikad nisam primjetio da je doslo do gubitka podataka
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jel koristiš BitLocker?
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne, nisam nikada. Napominjem da podaci nestanu samo sa ssda-a, sa preostala 3 hdd-a nikada.