Vista game performance

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Jan 31, 2007.

  1. n00b

    n00b Novi član

    Posjedujem Vistu FINAL (nije bitno kako) 32b original, nema nikakvih problema s tim da ne znam ko sad rece pojede vista 512MB da u pravu je ali vista takodje sa ostalih 512 (u slucaju ko ima 1GB rama) radi SAVRSENO napominjem SAVRSENO GLAT, dok XP koji takodje pojede oko 300MB hoce takodje zaglavit na par trenutaka prilikom opterecavanja..... jedini problem koji mi se desio (driveri svi imaju za vistu osim TV tunera) je punk buster problem, ali sve ostalo radi bez ikakvih problema..... naravno da ko ima beta verzije kao i on RC ima problema jer nisu FULL fali dosta stvari i bugovite su (odatle naziv BETA i RC)...... ko je zeljan screen shotova slobodno nek se javi rado cu postat iako mi se ne da..... Takodje jos jedna mana kao sto vec rekoh je sto Vista vidi 3 umjesto 4GB jer ne moze da indexira ali radim na tom problemu mozda se i to rijesi jer teorijski bi trebala da podrzava 4GB, mada mislim da je ta mana ostala jos od XP-a...... Spomenuti problem sa kopiranjem DVD ili slicno mislim da se stvarno ne moze porediti sa XP-om tu je stvarno brza, nervira me jedna stvar samo jos, a to je sto kad god hocu neku opciju ili nesto da mijenjam me pita onaj glupi security da li sam siguran :s
     
  2. maniac

    maniac Novi član

    "Onaj glupi security" se moze iskljuciti, ko je opsjednut sigurnoscu svog sistema neka ga ostavi ukljucenog. Ja sam Vistu instalirao danas i evo vratio se na XP ali ne zato sto je previse zahtjevna isl. vec samo zbog problema sa driverima.
    Nisam skinuo nForce drivere za Vistu a ni Forceware tako da mi to zajeb..e sve zivo. I jos gore sto mi nece da instalira drivere za HP Deskjet 5740.
    Sigurno se vracam na Vistu cim nabavim sve najnovije drivere.
    A i ovi problemi sa hardwerskim zahtjevima se mogu rijesiti optimiziranjem u okviru samih Windowsa, a kad tad ce se pojaviti i dodatni alati za optimiziranje kao i uvjek.

    Kanta na kojoj sam je probao je:

    Athlon XP 3000+ (OC: 2400 MHz)
    Geforce FX5900 256 MB
    ASUS A7N8X-X nForce2
    Kingston 512 MB DDR
    HDD 80 GB
     
  3. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Moja iskustva sa zauzecem RAMa su malo drugacija. Zauzme dosta u samom pocetku. Ne diram nista onda se sama optimizira nakon 2-3 min. Gledam kako oslobadja RAM. Nije zauzeće tako strašno.

    @n00b. Kako to da PAE (Physicall adress extension) ti ne radi. Vidi to kako sredi moguće je na 32bit OS imat 36bit-no adresiranje (XP ofcourse za Vistu nisam upoznat). Proguglaj.
    http://www.microsoft.com/whdc/system/pl ... ae_os.mspx
    :mrgreen:
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    ja imam 1.5 GB i perfekt mi radi Ultimate verzija (x86), nisam ni u jednom trenutku osjetio kasljucanje. Jedini belaj mi je sto coolbits.reg ne radi na Visti, tj. nigdje mi nema opcije da clockam grafu :roll:
     
  5. Looney

    Looney Komšija

    Ja se josh uvijek ne usudjujem probati Vistu na svojoj mashini :roll:
     
  6. Predator

    Predator Aktivista

    Ja sam je nabavio prije mjesec dana stvarno radi odlicno (ali nije brza od XP-a) trenutno koristim dual boot, ali kada se sredi stvar sa drajverima vjerovatno u skroz da predem na nju.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja nemam nikakvih problema sa driverima, sve je sama nasla i instalirala.
     
  8. Predator

    Predator Aktivista

    Sve zavisi sta imas u racunaru i u okolini.
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Ajd bacite ovdje neke vase testove XP vs. Vista. Do tada vam je sve ovo suplja prica :p :mrgreen:
     
  10. Cobalt

    Cobalt Aktivista

    Evo nekoliko dana igram UT2k4, te daleko bolje radi na XP, nego na Visti. :)
     
  11. n00b

    n00b Novi član

    Graficka koju posjedujes (Leadtek Winfast PX7600GT eXtreme edition 590/1600 definitivno najjaca 7600GT graf) je takodje u mom vlasnistvu problem je sto ta graficka koristi unikatne drivere, a s obzirom da ih leadtek jos nije izbacio za vistu, cak i ako instaliras drivere za vistu sa nvidijine stranice, graf ne radi dobro (pada FPS, grije se bez obzira na bakar na njoj, puca grafika, djelimicni artifakti, te critical error) tako da mislim da ti je problem do drivera......
     
  12. Esh

    Esh HWB

  13. n00b

    n00b Novi član

  14. Cobalt

    Cobalt Aktivista

    Da, debelo mi saka u UT2k4, jer igram igru vec nekoliko godina i vise online, te installom Viste osjetim poteskoce, iako sam nabacio i ove nove drajvere.

    Vracam se na XP za koji dan. :D
     
  15. Code Name 47

    Code Name 47 Aktivista

    Windows 98 fckng rulez :D !!!

    @ Probao sam Vistu, no kanta ko kanta (ova moja konfa), kaslje ko loooda !!!
    Xp ostaje dok se ne skupi kakve looove :D !!!
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Ev da ne bude ja lagao sto se tice mog 3D Mark CPU scora na Visti :wink:


    [​IMG]
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pihhh, garant je to M$-ova furka da ljudi predju na Vistu. Dobiju veci 3DČmark CPU skor. 8)
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Znas koliko mi znaci ijedan taj broj iz 3Dmarka... znaci mi malo manje od nista. :roll:
     
  19. Dark Ride

    Dark Ride Aktivista

    AstalaVISTA baby !
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa sto se onda uopste javljas koji qrac ? :D