Vista game performance

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Jan 31, 2007.

  1. BoLa

    BoLa Aktivista

    stvarno ne vidim razloga za prelazak na Vistu u dogledno vrijeme. Osim izgubljenog vremena koje cete potrositi na install/uninstall, tu je i gubitak zivaca, gubitak performansi i ostalo sto ide s tim.

    Ovo je cista navlakusa M$-a koji ogromnim hypeom i uzasno bezobraznom cijenom pokusava da nakodnadi previse izgubljenog vremena koje je potroseno na razvoj Viste, i sad pokusavaju da dokazu "kako nam Vista treba i kako je to revolucionaran" OS. Istina je da je Vista usminkani XP koji je jos uz to neoptimiziran i boluje od svih bolesti mladog OS-a(slaba programska podrska, neoptimizirani driveri). Pogledajte samo najave prije nekoliko godina, sta je sve Vista trebala da sadrzi i pogledajte od koliko se stvari odustalo i bice vam jasno da se M$ debelo zajebo da prostite... Sad korisnicima preko ledja oce lovu da naberu. I sto je najgore, uspjece :?

    XP je predobar OS, a na vistu prelaze uglavnom likovi kojima je vazniji izgled od performansi ili koji "zele da budu cool". Sto je po meni suludo. Dakle, bez cvrstog razloga ne prelazim na vistu. Pod cvrstim razlogom podrazumjevam: poboljsanje performansi, DX10 igre/softver koji necu moc vrtit na XP a treba mi.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Slazem se 100%. Vjerojatno ce me DX10 natjerat da predjem na Vistu.
     
  3. Predator

    Predator Aktivista

    Koji ce ti k...... DX10 ako se ne igras.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    evo danas sam imao vistu home premium i samo sam se pitao tko će optimizirat tih 10gb podataka :D

    upozorenja - katastrofa na kvadrat
    pokušaji instaliranja drivera - katastrofa
    brzina - loše (s obzirom na stroj)

    praćenje rada hardvera i sveopći monitoring - super
    izbjegavanje sata/raid drivera - super + čitanje sa sticka i optike za drivere

    sve u svemu kako sam se i bojao... fancy look, upotrebljivost na visokoj razini onome tko je jučer izašao iz pećine i kupio komp etc.

    vjerujem da se sve to može podesiti, ali bi trebao jedan vikend sjest i to malo poštenije pogledati.

    da, ostajem na xp :wink:
     
  5. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    VISTA Enterprise 32 bit (1 DVD) + VISTA Driver Kit 6000 (1 DVD) i sve radi perfektno :D

    Rješio i problem sa Acrobat-om 8.0 (sa Acrobat Professional očigledno ima problema), te sa Catalyst driver-ima 7.1

    Naravno obavezno ostaviti i XP dok ne izađu sve zakrpe, ali ko ima viška prostora na disku i malo viška vremena, nije loše da se čovjek malo štela sa VISTA-om.

    Od igara probao Oblivion i NFSMW2, idu bez prob, sigurno da 2GB meme radi svoje. Uglavnom, sve ide izuzetno glatko i prilično brzo iako je Aero okruženje sa svim opcijama uključenim i nekoliko gadget-a.

    Koliki vam pokazuje Windows Experience Index?
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    bez drivera - 1 :D
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Jedina "prava" novost je trebao biti novi FS ... ali eto nista od njega :D ... okej i DX10 :p
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni pokazuje 4.1 , a koji je neki maximum, 10 - ili?
     
  9. Esh

    Esh HWB

    5.9 je maksimum i ice naprijed sa novim hardverom. u buducnosti bi trebao sluziti kao "brzinska zamjena" za minimalne / preporucene zahtjeve..
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    evo sa driverima je izašao 5.8 ako se ne varam... kentsfield, 2gb dominator, striker extreme, 8800gtx sli, 2 x 400gb samsung, bluray etc.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pila kakvu nocu sanjam 8)
     
  12. Tomo

    Tomo Novi član

    moj rate je bio oko 2, imam premalo rama :D :D :D hebes OS koji treba vise od 512, pffff :twisted:
     
  13. Predator

    Predator Aktivista

    Kod mene kaze 5,4 i to mi je za CPU, uzes sta treba da kupim onaj sa 80 jezgri da mi malo poraste index.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    meni sa 1GB rama rece meni se cini 3.5 index... koliko sam skontao graficka me koci :D
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jel ocjenjuje napajanje? :mrgreen:

    Jebiga to je najvaznija komponenta u racunaru.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  17. syss

    syss Veteran foruma

    ne, ne sanjaš... vjeruj mi.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino sto ne sanjam da je Vista na pili, ostalo sve moze. I da, ubacit dva Raptora od 150GB u RAID 0 kao sistemski disk, a ove Samsunge u RAID 1 za podatke.
    Naravno taj komp ne bi bio u istoj sobi ko i ja. Nema sanse.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  20. Moncho

    Moncho Komšija

    ne znam bas, mogu zazmirit na jednog oko i preci preko par fps manje.

    3D mark 05 12000 XP
    3D mark 05 10500 Vista