Web development - All about

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by zoi, Nov 27, 2016.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nedavno sam se i ja počeo baviti ovime pa evo nekih savjeta onako više su to linkovi da vas usmjerim. Volio bih da nam se javi neko ko se bavi dugo ovime pa da nas uputi i da savjeta.


    Kao izvore preporučujem udemy.com, w3schools.com te codeacademy.com

    Neki od besplatnih kurseva koje preporučujem:

    https://www.udemy.com/html-and-css-for- ... fast-easy/

    https://www.udemy.com/bootstrap-3-intro ... ites-fast/



    Neki od plaćenih kurseva koje preporučujem:

    https://www.udemy.com/the-complete-web- ... -course-2/

    https://www.udemy.com/learn-bootstrap-d ... -projects/
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    :smt023 odlično, i ja ću se ovih dana aktivirati više oko ovoga, samo da završim sa ispitima ako Bog da.
     
  3. mirseth

    mirseth Aktivista

    Pratim i ja temu.Poceo sam ozbiljnije da ucim wordpress i kreiranje i modifikaciju tema i plagina. Koristim iste izvore kao i Zoi uz dodatak video tutorijala sa lynda.com a dodatno ucim i iz knjiga npr. CSS3 missing manual, Head first javascript programming, Object-oriented thought process itd..Jos mi fali dobra knjiga za PHP i imam sta da citam i vjezbam do proljeca.
    Inace imam neki plan da u narednih godinu dana naucim sto vise za frontend web development i UX/UI.
    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
  4. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Programming PHP, Kevin Tatroe, Rasmus Lerdorf (Third Edition)
    ISBN: 978-1-449-39277-2
     
  5. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Dižem temu, imal' ikoga živog? :D
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ima jasta, evo upravo radim nesto :D
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ima ima. Ja sad lagano kroz php plovim, html css bootstrap prošao, makar osnove. Vježba li više iko? Dokle je ko stigao? Da se mi početnici javimo kad se već ovi iskusniji ne javljaju :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Treba pomoći selvine. Ja evo nisam ni znao da ima taj thread. Doduše, tad nisam bio zagrijan za programiranje kao danas. Da nastavimo na ovom threadu ili na onom? Vidim tamo spominješ Yii framerwork ali u pet godina sigurno se dosta toga promjenilo. Koliko sam vidio po sitepointu i stack overflowu sad je glavni Laravel? Kao što rekoh ja trenutno učim osnovni PHP, tačnije baš osnove programiranje - if, for, arrays, functions, OOP i to a nakon toga idem na Laravel. Kod nas se u gradu pokrenuo neki kurs za ovo pa idem na to i lagano kod kuće. Najviše mi fali nekih praktičnih zadataka da vježbam sve ovo što naučim. Također bi mi godilo da kažeš u kojem smjeru se isplati kretati, šta zaobići i tako, da ne bude za godinu dana što si to učio, radio nisi trebao i tako :) Koliko sam primjetio ti si poligota u programiranju? :D Daj nam koji tips za početnike u programiranju općenito.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa eto nisam odavno full time u php vodama, ali i dalje za side projects koristim Yii. Trenutno je aktuelna 2.0 verzija koja je dosta poboljsana Yii 1 verzija. I dalje Yii preporucujem, cak i dosta projekata i dalje radim u Yii1 zbog dosta odradjenih baznih komponenti i mog core frameworka koji je zasnovan na Yii1 frameworku, pa mi se bilo mrsko upgrade na Yii 2.0. Probao sam Laravel, nazalost samo ono s njihovog sajta jer nisam stigao neki projekat uzeti s njim. Dobar je, ali po meni nista posebno i spektakularno kako se promovise. Nisam bas siguran da je za pocetnike dobar kao prvi framework za ucit. Prije ces na Yii-u razviti nesto brzo jer ima bolji code generator od Laravela, sto ti je kao pocetniku bitno. Generalno nisam bas siguran zbog cega Laravel ima toliku popularnost, osim sto se autori predstavljaju kao umjetnici u programiranju i tako promovisu framework :D Ne kazem da treba bjezati od njeg, jer zbog popularnosti vjerovatno ce imati sve bolji support, dokumentaciju, vise ekstenzija i gotovih komponenti od ostalih framework-a, tako da bi u buducnosti mogao biti najbolji izbor.

    A generalno sto se tice programiranja, kako si sam rekao najvise ti fali prakticnih zadataka. Tako da je to najbolji put za ucenje. Super sto si prosao dosta toga, vecina odustane prije nego sto dodje do programskog jezika, dok jos uci html/css/js i slicno. Ako nemas iskustva u programiranju nikako, zavrsi onda to osnovno za php pa uzmi osnove sql-a, upoznavanje sa mvc-om, pa onda uci neki framework. Bilo koji da uzmes naucit ces se vremenom. Poslije toga uci javascript, jquery, angular ili sta vec bude aktuelno jer ce ti faliti dinamike na html-u :)

    Najbolje probaj odraditi neki staticni sajt sa tim sto sad znas, html/css/bootstrap. Lupam news portal i slicno. Pa kad zavrsis, probaj napraviti nesto simple u "cistom" php-u, da renda iz baze to sto si pravio staticno (koristeci mysqli), dodaje nove, update-uje vijesti, dodaje komentare i slicno, cisto da naucis php, skontas sta je POST, GET, kako se submituje forma, kako podaci dodju uopste tu gdje trebaju i nazad. Pa poslije toga to isto prebaci u neki framework jer ce ti u frameworku dosta tih stvari biti "sakriveno" i pojednostavljeno i neces kontati osnove.
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    @selvin: Ne znam zašto laravel tako promovišu ali eto kod nas na ovom kursu imamo tri modula/tri kursa, pa nakon PHP-a ide kurs iz Laravela, zato ću i učiti njega jer ne biram ja. U suštini, ja i PHP učim zato što je kurs iz PHP-a. Meni je bio cilj da učim programiranje, da osnovne stvari iz programiranja naučim i eto u isti mah se kod nas pokrenuo taj kurs pa sam tako i krenuo tim putem. Za sad nije loše, kad ne bih više nikad napisao ni linije koda u PHP-u opet znam kako funkcioniše if, for, array, funkcije itd.

    Za sada na ovom kursu nisu spominjali odnos sa bazom podataka, mada jesmo koristili POST i GET pa znam prebaciti sa njima stvari sa jedne stranice na drugu, Pravio sam ja neke stvari u bootstrapu, ništa sad wow ali je pristojno. HTML, makar ono osnovno, je prilično lagan. Poslušat ću te savjete, pa ćemo vidjeti na šta će to izaći. Nekad me glava zaboli samo od čitanja svih tih pojmova :lol:


    @ninja: Ma kakav angular ja tek osnove ganjam :D Čitao sam površno i za typescript i za angular ali to sve može doći na red tek dok ove osnove pređem, ovako bih se pošteno zbunio sa svime. Bookmarkano ovo što si postavio za buduće upotrebe. Ovaj PluralSight se čini dobar ali je cijena paprena, jedino da stalno pravim nove accounte pda da dobijem ta tri mjeseca što si naveo :) Kad bi se zarađivalo ne bi meni bilo žao platiti ali ovako je daleko van mog dometa.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Angular 2 i TypeScript je čisti frontend. Lakse je naći posao ako znaš bar nešto server side radit i završit cijelu aplikaciju sam, a ne samo odradit user interface. Ali svejedno to je dobra kombinacija i baš je popularno, Angular 2 i preferira TypeScript ali možeš ga regularno raditi u JavaScript-u. Mada svi kažu da je Angular 1 dosta bolji, ja sam radio u jedinici, u dvojci nisam.

    Da bi završio kompletnu aplikaciju i frontend i nešto da se vrti na serveru i snima u bazu, moraš znati dosta toga. Zato i jest velik taj put dok ne napraviš nešto funkcionalno, ali kad zaokružiš tu cjelinu onda samo nadograđuješ znanje. Tako da je važno samo preći taj dio s osnovama html/css/php/mysql minimalno, a dalje ćeš jedno po jedno naučiti i Laravel i Javascript i Angular itd.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    U pravu si, ali prevelik je zalogaj sve odjednom za početnika. Ako radiš na nekoj većoj Angular aplikaciji, obično ima već gotov web API u pozadini ili neko drugi radi na njemu.

    Ko god se ozbiljnije prebacio na Angular 2 tvrdi da je dvica puno bolja. Ono što je problem onima koji već znaju AngularJS je to što je nekompatibilan s dvicom.
    Može se regularno raditi u Javascriptu, ali u TypeScriptu imaš puno elegantniji, type safe i object oriented code. Ako već znaš malo Javu ili C#, za učenje TypeScripta ti treba pola dana.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    To jeste, ako vec ima neki API ili ako direktno koristis npr. Firebase onda ti i ne treba nista server side pa cijelu aplikaciju mozes odraditi "na klijentu". Vezano za TypeScript, probao sam malo kad je tek izasao, ali nisam na Angularu jer nisam u dvojci radio. Nego je li radis negdje u nekoj IT firmi u Tuzli, mozda se i znamo? :)

    Btw, ako ima neko iz okoline Tuzle ili u Tuzli da se bavi ili zeli baviti programiranjem, a da trazi posao, nek se javi, pa cemo nesto probat uganjat.
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Ma može TypeScript sa svakim JS frameworkom, samo što je Angular 2 rađen ispočetka u njemu i ima spremno kamara alata koji će ti olakšat život (pogledaj angular-cli).

    Radio sam u AP-u, sad ganjam koješta od kuće. U kom si ti preduzeću?
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Znaci zamalo da budemo kolege :) Znam nekoliko ljudi sto radi ili su radili tamo. U Itinerisu sam ja zadnje 3 godine.
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Moram se malo ispovijediti ovde, nesto mi naislo :D

    Vjerujem da vecina danas aktivnih forumaša zna za nekadašnji Gadget.ba. Trenutno spadam medju najmladje forumaše ovde :p . Gadget.ba je bio aktivan od 2010. mislim, ne znam koliko se zadrzao dok se nije ´propojio´ sa Hwb-om. Uglavnom, tada sam išao u srednju, i baš u tom periodu se probudi u meni neka želja za webom, prvenstveno izrada web stranica. Počeo tada učiti html, oko joomle, mislim ono, prvo upoznavanje tih stvari sto se veze za web development otprilike. I tako krenem ja na neku dodatnu nastavu iz informatike, i sa profesorom pokušao da radim web stranicu za školu, imao sam tada neke vizije za izgled stranice, međutim čovjek me je na neki način izradio, sve je sam odradio, nije mi dao ni pristup da kasnije ja radim na stranici. Bio sam tada jako zagrijan, i to me dosta ohladilo, jer je ipak bio dogovor da i ja sa njim budem uključen u taj projekat.

    Naravno, uz web development, interesuju me i ostale oblasti, web dizajn, programiranje, ono, vecina stvari vezana za IT, nekako telefoni su mi na top listi uglavnom :D

    Da premotam 4x :D , odlučim pokrenuti svoju web stranicu, i prvo što mi padne na pamet jeste Gadget.ba, upitam Enisa za domenu, da li je slobodna, kaže on da je slobodna, i tako uzmem istu.


    I tako pokrenem Gadget.ba (nadam se da neće smetati, zaista mi nije cilj da se reklamiram) sa jaranom. Nažalost, zbog fakultetskih obaveza, jako malo sam imao vremena za stranicu, prosli semestar mi je bio preokupiran, i ono što sam imao slobodno, ostavim nekako za sebe da pustim mozak na pašu.

    Sada kada konačno imam više vremena, zamolio bih nekog prvo za frontend, da mi pomogne (Selvine, tebi se prvenstveno obraćam :D ) preko PP.

    Još da dodam, iskreno, ni sam ne znam šta želim, mislim, znam šta želim, ali ne mogu nikako da se fokusiram na jednu stvar, uvijek kad počnem nešto učiti, ne da mi dosadi, već jednostavno nešto me tjera da nešto drugo počnem, recimo počnem učiti html, meni se odmah uci i javascript, css, java, php, python i mnoge druge stvari.


    ehet, zahvaljujem ako je ko pročitao sve do kraja.
     
  20. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Jel' se isplati od kuće? Pitam jer trenutno nešto raduckam po malo ali gledam da počnem pravo ganjati ovo kao posao. Znam da je UpWork dobar, ovo ostalo se ni ne isplati zafrkavati i tražiti poslove.
    Baziram se uglavnom na WP-u iako još imam puno posla da dođem do pravog nivoa na kojem mi je ugodno tražiti veće projekte.