Web development - All about

Discussion in 'Programiranje (aplikacije, web dizajn...)' started by zoi, Nov 27, 2016.

1. selvin

selvin Moderator

Iznenadit će te štošta, JS je skriptni jezik. Nemaš kompajliranja, error handling i sve je totalno drugačije ako si došao iz c++ svijeta. OOP je tek u novom standardu uveden u ES6. Ono što ocekujes od jezika da sam odradi neće, a ono što misliš da neće raditi zapravo hoće jer je fleksibilan :) Evente moraš dobro skontati, u c++ sigurno nisi koristio taj pristup. Nakon što naučiš osnove, onda ide teži dio, izbor jednog od 3 miliona framework-a/library-a :) Biti full stack web developer trenutno zahtjeva poznavanje mali milion stvari, nije to više nešto malo php, mysql i osnove js/html/css. Ali je dobra stvar što možeš da se skoncentrises na JS i to furas i client i server side.

Sent from my 6045K using Tapatalk

2. Ronaldo_9

Ronaldo_9 Aktivista

I mene interesuje kojim putem krenuti nakon JS-a, da li je po tebi React.js, Node.js uredu ili neku drugu kombinaciju da uzmem, ili samo jedan od navedenih ?

3. selvin

selvin Moderator

Ako zelis biti full stack developer a zelis uciti samo javascript onda nodejs "moras" kao backend varijantu. A za frontend je tesko dati preporuku jer je stvarno mnogo framework-a i svaki dan izadje novi. Ono s cim ja imam iskustva sa frontendom su angular i polymer, ostalo sam samo isprobavao neke. Generalno je po meni mnogo bitnije savladati javascript kao jezik, najnoviji standard i onda se lako prilagoditi bilo kojem frameworku koji bude popularan pa bio to angular, react, vue itd. Nije to neka velika razlika, jer ih 99% izlazi kao verzija postojeceg. Nekako mi angular ima najsvijetliju buducnost, najstabilniji je sto se tice roadmap-a i nije samo trenutni hit. MEAN stack je poprilicno popularan za razvoj ako se fokusiras samo na js.

Sent from my 6045K using Tapatalk

4. Ronaldo_9

Ronaldo_9 Aktivista

Ok, tnx na smjernicama, jedno je kad pročitaš samo negdje što neki predlažu a ne znaš pozadinu jer je to možda samo neki blog story koji je tu zbog klikova ili merketinško-hejterski nastrojen, a drugo je kad ti neko sa iskustvom da preporuku.

5. black

black Komšija

Ima li neki dobar e-commerce baziran na node.js-u? Treba mi neki jednostavan webshop samo pošalje narudžbe kao mail, ne treba mi plaćanje. Pokrenuo sam jednostavan webshop preko WooCommerce ali nekako mi je ograničen.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

6. exwizzard

exwizzard Aktivista

Ja ti mogu vue preporucit jer koristim to svakodnenvo.

7. mirseth

mirseth Aktivista

Vue je dobar ali mu je zajednica previse zavisna o samo jednom covjeku.
    I mene to koci da ga pocnem uciti i neckam se da ipak idem na Angular.

Last edited: Mar 6, 2018
  8. exwizzard

exwizzard Aktivista

Vue:
    Angular:

Vue je previse popularan da bi se ugasio ako taj jedan lik nestane...

9. mirseth

mirseth Aktivista

Sve super ALI samo oko 170 contributors sto je stvarno mali broj a vecinu commita od jednog jedinog covjeka tj. od tvorca Vue-a( on sam imao preko 2000 commita a prvi iza njega samo oko 50 :eek:).
    Za razliku od toga:
    React = 1200 contributors
    Angular = 1600 contributors
    Angular 2 = 600 contributors
    Ember = 700 contributors

10. Ninja

Ninja Komšija

React ima Facebook, a Angular Google i Microsoft iza sebe. Vue nece umrijet tako lako, ali nece nikad biti trazen kao React ili Angular.

Trenutno na trzistu rada od ponudjenog su najtrazeniji React i React Native developeri. Meni licno se ne svidja, preferiram Angular zbog TypeScripta, dependency injection i Angular CLI.

heroic likes this.
  11. exwizzard

exwizzard Aktivista

Pa dobro ako neka firma trazi nesto specificno onda mora se i to naucit...
    Ja sam rekao sta licno koristim i ako nekog zanima moze pocet sa http://vuecasts.com/

12. mirseth

mirseth Aktivista

Dobar link, isti sam nekad prije poceo pratiti ali sam se prebacio na ES2015 Crash Course na istom sajtu.
    Temelji su ipak najvazniji.:D

13. labelo90

labelo90 Novi član

Ima li ovdje Python Django develepera?

Share This Page