Windows 11

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Jun 16, 2021.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam sad na stari laptop snimio ZorinOS da probam, nije mi se svidio, ovih dana ću probati elementary OS, pa popOS, ako ništa mi ne legne onda provjereno, Mint ili Fedora :)
     
    Ajdin87 likes this.
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Na Linuxu se sad moze vecina stvari, Wine podrzava DX12, Win11 aplikacije, plus za jos bolju kompatibilnost tu je Wine Bottles ili Flatpak verzija Wine i Lutris, sa provjerenim verzijama libraryja i bez vece konfiguracije. Mint je dobra opcija za pocetke neke, Ubuntu i elementary, te Gnome ili KDE za graficko okruzenje (KDE je sad bas Win11 like).
    Fedora ima malo vise konfiguracije, ali nebitno ovo je Win tema svakako, mozda bolje se prebaciti na Linux temu, dotad evo jedan distro picker ako moze biti od pomoci :D

    https://distrochooser.de

    Btw, trenutno koristim Void Linux, radije bih Gentoo ili Slackware, ali zahtjeva vremena za maintenance i setup :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja volim KDE ,nekako mi je moderan i frisak uvijek.Nisam koristio ovaj zadnji sto ti kazes da je kao win 11 ali generalno mi se svidja.
    Ubuntu isto klasika,rock solid,sve fercera na njemu ali trazi malo jacu konfiguraciju a ja obicno linux instaliram na neke starudije i idem na light verzije
    Probao sam i Zorin OS...onako klasika sistem,mada i on trazi bolju konfu.
    Imam skinute sve ove verzije linuxa i nekada sam instalirao jednu za drugom.
    Ostalo mi je da probam Pop OS a i elementary...on je iOS klon :D
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    mac os mi je super jer nema bloatwarea, nema naglih izmjena kao ovako ove sa windowsom. nema da jedna Mac OS verzija valja, a da druga ne valja. Jednostavno svake godine lagano apgrejdaju sto meni licno odgovara.

    Spotlight je nesto sto korististim non-stop. Pa za potrebe posla ima jako zgodan fičr da izbrisem pozadinu ispod nekog objekta. I to skroz jednostavno, desni klik na sliku, quick actions i remove background. Nema vise zajebancije s photoshopom ili online background removerima gdje moram placati dodatno pretplate.

    Takodjer, screen recording mi je intuitivniji od onog na windowsu. Ja sam sebi zamjenio tipke na laptopu pa tako da mi je command sad na control, a control na command. Recimo control+shift+5 poziva screen recording overlay, kliknem record i to je to. Isto tako i za screenshotanje samo pritisnem 3 ili 4.

    Opet kazem, meni laptop uveliko popravlja iskustvo samog mac os.a. Da sam isao na desktop, ne bi mi bilo to to.

    Sad se sjetih i Fantastical aplikacije za kalendar. Odlicna za posao i pregled sastanaka.


    Linux sam oduvijek volio, ali dzaba kad ga ne mogu s poslom spojiti + vazda nesta zatreba sta ne moze na linuxu ili bih eventualno morao preko emulatora ako ima.
     
    Reznor likes this.
  5. p4ja

    p4ja Komšija

    I ja sam na ceneru, sve me strah preci nesto, cimam se mjesecima
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma druze sta te ima biti strah oko toga, uvijek se mozes vratiti na 10. Ja sam vec dugo na Win 11 i meni je sasvim ok, nije mi neka velika razlika u odnosu na 10.
    Kao sto neko rece, to i jeste 10-ka ispod haube.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Na poslu prelazimo za nove instalacije vec 6 mjeseci na 11ku. I to se radi na 3k računara. Sumnjam da je taj tvoj jedan toliko bitan :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam sad na službenom na 10ki i baš je neobično poslije 11ke. Meni je 11ka baš legla...
     
    EL NINO CFC likes this.
  9. nivla

    nivla Komšija

    vjerovatno je vrlo subjektivno ali kad radim preko rdp na windows serverima i nekim starijim windows 7 uz monitor od 34” poprilicno je logicniji start menu na 11 nego na svim prethodnim sto ide lijevo
    i dalje nervira sto 11ka nema one intel drivere za storage
     
  10. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Sve sto si opisao koristim i na Windowsu, bare bare, a ne znam jesi li probao novi Paint.sa integriranim copilotom, background removal na klik...

    MacOS Finder npr je najgori file manager ikad, ja stalno kazem da sam vise uzivao koristeci Norton Commander.

    Ne postoji dedicated cut opcija fajlova, vec moras kliknuti copy?! pa onda iskljucivo na tastaturi odraditi shortcut da premjestis fajl, jer opcije na desni klik nema cak ni tad, samo paste koji ce uraditi copy.

    Alt+tab na neku aplikaciju koje imam otvoreno vise ekrana mi pokaze sve ekrane a ne samo jedan(obicno zadnji).

    Ovo su samo par koje me najcesce iritiraju, s ima ih jos dosta. Da ne govorim o performansama koje svi hvale, sa 16GB rama mi mac vise pise po swap fajlu nego sto pokusava nesto uraditi, cim ga malo opteretis mrtav je.

    Glupi unify memory sam pljuvao prije 20 godina kad su integrisane graficke dijelile ram memoriju, najgluplja stvar.

    Eno kolegica neki dan na M2, koristi Figmu i jedva par programa otvoreno, laptop izbacuje greske kako mu fali memorije.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Cuj izbacuje greske kako mu fali memorije :D:D:D:D
    To na Windowsu nije pisalo nikada,ni kada se koristilo 256 MB memorije...davnih 2000.-tih :D
     
    Ajdin87 likes this.
  12. nivla

    nivla Komšija

    pa kad kupis bilo koji laptom ispod 16gb falice memorije, posebno ako jos i gpu sebi uzima
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ako se CoPilot dobro integriše to će legit biti revolucija u korištenju operativnog sistema.
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ima mana, to stoji. i mene haos iritira to sa alt+tab. ali nekako sam navikao desni klik na ikonicu i izaberem window koji mi treba, ili swipe up s tri prsta na touchpadu i izbaci mi sve prozore.
    isto i za cut, koji ja mislim da uopste ne postoji na mac os.u

    to sto spominjes za kolegicu, stvarno ti ne bih znao reci. evo u mene je macbook air m1, base model. spominjao sam i prije, bavim se dizajnom, figma mi je primarni alat, nekad imam hrpu tabova otvorenih, i to u vise browsera. jer nekad moram otvoriti neke stranice u incognitu da mi ucita drugaciji UI jer klijent radi nekad A/B testing pa mi tako prikaze drugu stranu.

    Pored toga, zna mi biti dosta stvari otvorenih u pozadini, tek ih vidim kad krenem gasiti prozore. Niti jednom nisam naisao na neki problem sa memorijom ili da mi je zafalilo.

    Jako rijetko mi se desavalo da figma krene stopati, ali to je kad bas koristim ogromne slike.
     
    Ajdin87 likes this.
  15. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    @nivla Kod kolegice je Macbook Pro M2 sa 16GB memorije, a taj laptop je napravljen da dijeli memoriju. Isti problem sam imao i ja, samo je kod mene Macbook Pro M1, takodjer sa 16GB memorije.

    Ne znam zasto bih pristajao na tako glupe kompromise, pogotovo sto ne mogu skoro nista prilagoditi.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Treba mi licenca za win 11, gdje se ima kupiti povoljno?
    Probao sam preko ovih Turaka drumpay kako vec, stalno neki error

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. Stryker

    Stryker Komšija

    Haker likes this.
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    samo ne znam kako su dobili reklamu na klix, ovo su extractovani kljucevi, sta ima popust 90% od cijene :D
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    kako mislis kako su dobili? pa platili :D
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zar se placa, svasta..