Windows 8.1

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Dec 23, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Hehe.. evo jos desetak minuta downloada pa da vidim poslije na sta lici.
     
  2. Esh

    Esh HWB

  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Na prvu sve fino izgleda ali u praksi.. hmm... recimo ukidanje starta smeta. Ne mozes pritisnuti start ili win dugme pa odmah poceti kucati sta ti treba. Razdvajanje desktopa i onih widgeta, sta li su vec.. mi nisu jasni. To treba biti integrirano u jedno. Takodjer mi je odbojna situacija oko win7 sadrzaja. C.panel, explorer, taskbar, "pješcani sat", itd.. sve sa sedmice.

    Nisam joj dao ni deset minuta tako da cu morati potraziti neke bitne razlike izmedju osmice i sedmice a da su za desktop racunar.

    I fino je vidjeti da izbaci meni sa postojecim windowsima pa izaberes koji ces win tako da je boot sedmice uredno sacuvan.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Windows 8

    tako je isto bilo pri prelasku sa xp na 7 pa se ljudi opet navikli.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Pa sve je isto na sedmici kao i na xp-u. Imas normalan desktop, star meni, taskbar ..sve je isto sto se tice navikavanja i najkorisnijih stvari kroz setanje u windowsima. Jedino fali programs kao rubrika ali se sa dodatkom to lako ubaci. Dok su ostale stvari mnogo poboljšane.

    Na osmici to nije slucaj i ne vidim bas da su te neke sitnica korak napred. Više su promjena. Za gasenje kompa ti treba vise koraka. Vec pomenuto razdvajanje desktopa i widgeta mi nije jasan. Instaliram progam, hocu widget listu i izgubim proces u pozadini i ne mogu da ga pratim pa se moram vracati na desktop.

    Pogledaj koliko treba klikova za c.panel. Prije si trebao odraditi dva klika. Widget lista ne nudi taskbar, pracenje ili pristup aplikacijama. Stalno se vracas na desktop opciju.

    Kao sto sma rekao, nisam joj dao mnogo vremena ali ovo sto sam vidio mi nije razlog za prelazak sa sedmice..
     
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Re: Windows 8

    vjeruj mi da nisam znao uci u control panel, nego sam usao u ovaj windows explorer i gore kucao control panel :smt003
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Ma nema sanse da ga iko nadje a da nije vidio negdje. Prvo sto je mala slucajnost da potrefis na skiveni meni, drugo, cpanel je pod settings rubrikom. pomjesao.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Cemu cudjenje,poznato je da je svaki drugi win odron i tako idemo do kraja.
     
  9. h2o

    h2o Aktivista

    Re: Windows 8

    Pa i sad je moguce u dva klika pristupiti CP-u. Kada si na desktopu misem idi u donji ili gornji desni ugao, kada se pojavi sidebar kliknes na settings i tu je control panel.


    Edit: Vidim da si otkrio caku.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Ma nije bas odron samo.. cudne promjene. Malo se ispravljam, aktivne aplikacije jesu medju widgetima ali startas aplikaciju iz "widget moda" i vrati me na desktop mod. Mozda ce u praksi biti korisno, ne znam. Pokusat cu je koristiti bar veceras.

    Zna li neko kakva je podrska drivera za ovu probnu verziju ? Hoce li se moci koristiti kao glavni OS.

    h2o - Istina, i sada su dva klika ali mi nije bas ok ovako na prvu.. ovo cekanje skrivenog menia. Mogli su cpanel uvrstiti odmah na listu a ne da je pod settings rubrikom. I gdje je cpanel u widget modu ?

    Ne zelim da pljujem. Ocito je sedmica odlican win pa se svaka promjena cini korakom u nazad. Malo cu ga vozati ako se bud udali driveri osposobiti.
     
  11. h2o

    h2o Aktivista

    Re: Windows 8

    @NAILS, pa isto, odes sa misem dole ili gore desno i opet ce se pojaviti sidebar.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Windows 8

    Procitajte prve stranice Vista teme, pa cete vidjeti da smo isto ovako pljuvali i tamo (iako promjene nisu bila ovako drasticne), pa je opet nakon godinu-dvije sedmica ispala OS u koji se zaklinjemo. Ja se evo za potrebe testiranja igram sa osmicom vec 5-6 dana, i uopste nije lose ni blizu koliko trujete. Ovo je ona pocetna frustracija, kad nije sve tamo gdje ste navikli. Svakako imajte u vidu da je ovo tek pre-beta, i da se jos uvijek uvazavaju zamjerke i savjeti korisnika, tako da do rtm verzije moze biti i nekih promjena. Interfejs je izuzetno prilagodljiv, i spomenuti control panel se moze pinovati (zalijepiti) kako na desktop, tako i na Start meni, kao i bilo koja druga aplikacija.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Ma nije neko trovanje samo neke stvari se ne cine pristupacnima kao na sedmici ali.. nemam ni sat vremena koristenja istog tak oda treba navikavanja.

    Jeste isto ali tada nema cpanela:

    [​IMG]

    Jos jedna ispravka. Klikanjem na win dugme na tastaturi i kucanjem zeljene aplikacije, istu otvara kao na sedmici tako da barem u tom procesu ne fali start dugme.

    BF3 ide ok.
     
  14. h2o

    h2o Aktivista

    Re: Windows 8

    Kada si u start meniju, desni klik misem, idi na all apps i tamo kada nadjes CP opet desni klik na CP i izaberi pin to start...
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 8

    Ok, tnx, nisam to znao. Meni svejedno stoji na taskbaru.
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Vista je i dan danas OS za pljuvanja, sedmica za pohvale. Ko to danas koristi Vistu a da nije kupio licencu za istu i da nema love za prebacivanje na sedmicu? Možda i 9 bude beton, mada sumnjam, jer recimo sa vistom i sedmicom su gađali desktop korisnike, i to je to, dok su ovdje desktop korisnici samo jedan dio od više njih ;) Ipak, slažem se da je ovo rano za kompletno odbacivanje OSa, te da se sa finalnom verzijom i nekim periodom prilagođavanja neke stvari promjene na bolje, mada nisam baš optimističan.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Vista je odlicna bila. Vise od godinu sam je koristio, nakon sp1 je radila kao i sedmica sada. Ljudi su nabili kompleks od Viste radi pocetnih problema, ali radi se o odlicnon os-u. Na karaju ja sedmicu vidim kao usminkanu vistu. Slicno bi mogli biti i sa osmicom. Od svega je najvece smece XP u kojeg su se kleli naspram viste, a smece se uspori nakon sedam dana.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  18. Adi Zeljkovic

    Adi Zeljkovic Aktivista

    Re: Windows 8

    Ne mogu da vjerujem da si napisao da je XP smeče. Nije da sam korisnik XP ali dugo godina sam ga koristio i taj OS je legendaran.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Windows 8

    Govorimo o interfejsu. Vista i 7 su po tom pitanju identični. I da, XP je poprilicno loš. Trebalo mu je 3 service packa, da radi kako treba. i Danas nakon 10 godina, prvo moras instalirati AV, pa onda ides na Internet. Ostao je popularan kod poslovnih korisnika (zato sto je migracija skupa) i kod sirotinje koja u ono vrijeme mogla priustiti odgovarajuci hardver da Vista/7 rade kako treba.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Windows 8

    I ja sam Vistu koristio vise od godinu i isto tako mi je bila OK.Jednostavno sam osjetio da je napredniji OS od XP-a al eto dzaba kad nije bio prihvacen kod sirokih narodnih masa :D Tu godinu sto sam je koristio nisam nijednom radio reinstaliranje.

    Ima nekih stvari koje su mi bile bolje rijesene nego u sedmici.Npr photo viewer koji je pri ruci imao sve opcije za osnovno editovanje slika dok u sedmici valja sliku poslat u paint pa je tamo sjeckat ili sta vec.