Windows Vista

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, Jul 23, 2005.

  1. Esh

    Esh HWB

    Kao što se i očekivalno, Microsoft se ponovo odlučio da za finalno ime svog operativnog sistema ne koristi kodno, već sasvim novo ime koje će sadržavati i ključnu riječ - Windows. Iako je još jučer procurila vijest o imenu (ah ti mediji), Microsoft je danas i zvanično objavio da je ime operativnog sistema nove generacije Windows Vista!

    Vista predevena sa engleskog na naš jezik se može tumačiti kao vidik, pogled, perspektiva što potvrđuje da je Microsoft ostao dosljedan imenovanju nakon XP-a koji je taj sufiks dobio od riječi eXPerience (iskustvo). Ime je objavljeno na velikoj fešti, a u teksaškom stilu, Microsoft-ov Group Vice President, Worldwide Sales, Marketing i Services supermen, Kevin Johnson, označio je smrt Longhorn-a te Vista-u proglasio novim šerifom u gradu.

    Microsoft je, također, objavio da će prva beta Windows Vista operativnog sistema biti objavljena 3. avgusta ove godine. Dio fešte sa promocije novog operativnog sistema možete vidjeti ovdje (kažu da vam je neophodan Windows Media Player, ali i BSplayer će sasvim dobro poslužiti:), dok se zvanična web stranica novog operativnog sistema nalazi ovdje.

    Više informacija o značenju novog operativnog sistema možete pročitati na TechBase blogu.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Windows Vista će biti najbolji Microsoft-ov OS!
     
  3. monK

    monK Komšija

    Windows ga Vista, tako znači...Eh klinac, ja ostajem na XP-u dok se Linux ne popravi u kompatibilnosti sa audio softwareima...
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Ja mislim da ce bit najgori.
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja znam da na moj komp nece jer cu imati DX8 graficku :)
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mogli su nesto mastovitije izmisliti, ovakav naziv mi je nekako mlak. Dok ne izadje SP1 za Vistu ja cu ostati na XP-u. :|
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Kad procitam Vista podjeca me na Stavi (cd od Viste u smece :lol: )... :roll:
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hahahahaha. :mrgreen: I ja po svemu sudeci necu jos dugo na windowsu ostati, prelazim na Linux. Taman ce i PS3 u potpunosti podrzavati Linux tako da ce odluka biti prilicno lagana. :smt001
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Windows Vista će biti najbolji Microsoft-ov proizvod do sada! Biće najbolji OS svih vremena!
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mozda bude najbolji MS-ov proizvod, ali daleko od toga da ce biti najbolji i najsavrseniji OS ikada.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma meni je jos uvijek najdrazi win2k! :)

    presao sam na XP tek sa SP2!

    Do sada se nije ni jednom srusio, radi dosta dobro!
    Ako i VISTAga :) bude sigurna i stabilna kao ovo cudo, a moze biti samo sigurniji i stabiliniji, prelazim na njega cim izadje prvi pirat :D:D:D:D
    i kupim DX9 graficku :(:)
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Windows Vista ga porfavor :mrgreen:
     
  13. reni90

    reni90 Aktivista

    a kakva ce biti configuracija potrebna
    moze li kao kod mene sa 512mb rama od 400mhz
    i graficka radeon 9200 256mb
    mozda je za rama malo
    pa mozda nabavim 1gb
    a kada windows zauzima puno rama znaci li to da ce i kada igram igricu puno zauzimati npr:
    neke igre da mi ne budu radile na tom windowsu jer puno rama zauzimaju a radile bi na XP-u jer manje zauzima
    moze li mi neko to objasniti? :roll:
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ma ne opterećuj se sa glupostima... dok to izađe već će 6600 biti nešto ko tvoja grafička sada :wink:
     
  15. Shenron

    Shenron Komšija

    Min: 1GB rama i DX9 graficka.
    Eto...ako hoces ugodan rad na Visti.
     
  16. postal dude

    postal dude Aktivista

    naprdivanje čisto.
    Longhorn je bolje ime makar.
    a valjda ce nesto popraviti.
    koliko ga hvale izgleda da nece biti nista revolucionarno.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Od slijedece kupovine kompa prelazim na Apple tako da me licno novi Win puno ne interesuje. Mada mislim da nece biti nista posebno. Tek mali face lifting WindowsaXP.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    hahah, vidi što se javljaju 8) za godinu će svi pričati k'o iskusni mac korisnici ;)

    shalim se, i ja ponovo razmisljam o kupovini jednog mini mac-a, a da budem iskren, nisam vlasnik jos od g3 procesora (shame, shame), iako me cesto mozete vidjeti u dzungli sa tudjim tigrom ;)
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    nesto mi onaj 17" PowerBook G4 i Cinema Display zapali za oko :mrgreen:
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Pa i nece, al ce ga opet u svim casopisima svi nahvalit zato sto nema druge...