Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. becke

    becke Aktivista

    Ja sam pokusavao nesto prije 2-3 godine i cinilo mi se da je nemoguce bez znanja jezika ili dosta iskustva u necemu sto nekoj firmi treba.
    Ako nadjes firmu koja hoce da te zaposli, onda bi trebalo ici relativno lako s tim sto je moguce da ces na vizu cekati nekoliko mjeseci.
     
    zoi likes this.
  2. Pasha

    Pasha Komšija

    Nema bez jezika nista. Minimalno 6 mjeseci intenzivnih kurseva i tek onda se mozes nadat da ces naci kakvu-takvu sljaku dok ne stanes na noge.
    Gledam nase po Minhenu kako se zalete, puknu pare i vrate se dole razocarani a nisu ni sarme probali. Ljudi imaju svakakve vizije Njemacke a najgluplja je ona da ce te neko zaposliti ako samo znas engleski.
    Ja sam imao srecu doduse, klepio sam Svabicu i razveo se nakon 3 godine koliko treba dok ne dobijes stalnu boravisnu, eto ima i ta opcija :).
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Znam ljudi koji 15 godina rade u Njemackoj, a da ne znaju 3 rijeci progovoriti. Uklope se tamo u nase zajednice. Njemacki je plus da ne bi crncio. Imas osjetljivijih poslova kao za njegovatelje gdje traze B2, ali i to ne zezaju previse jer im fali more ljudi. Kod djevojke u firmi zaposljavaju Rumunke i Bugarke ali u pola manju platu imaju od nje jer ne znaju recenicu kako treba uvezati. Skoro svi prijatelji su nam tamo otisli, vecina firmi da roka pola godine - godinu da polozis jezik dok tamo radis. Nemaju sta puci pare, iz Bosne trazis posao, preko interneta imas intervju, postom ugovor dobijes. Jedino su budale ovi sto traze posao preko nasih ljudi, posrednika, agencija i slicno.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Najgora varijanta je "prikloniti se" našim ljudima u inostranstvu.
     
    NaLe! likes this.
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nisam rekao da je dobro, ali moze se. A da mi je do naseg naroda ostao bih u BiH.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Otprilike tako. Mnogi bi da odu bez znanja jezika i kulture zemlje, da pričaju svakodnevno bosanski/hrvatski/srpski sa našim ljudima a da ubiru zapadnjačke plate. Neće da može. :D
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Meni drustvo iz Krajine gotovo pa svi u švabiju se preselili, prošle sedmice kući otišao, kad tamo pričaju o vremenskoj prognozi u njemačkoj.

    Samo ja ostao u Bosni, a nafake sam da će mi biti Bužim najbliže mjesto kako se mogu približiti Njemačkoj.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I djevojka mi je iz Bihaca, njeno komplet drustvo preselilo, 10+ ljudi. U Bihacu sve kuce ko vikendice :D
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ljetos kad sam se vraćao s godišnjeg svratim do Bihaća, ko da sam u tombstone ušao. Živa groba nema u gradu.
    Nemaš s kim kafu popit više, svi odselili.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Da znaš arapski imao bi s kim popiti kafu :D
     
    EL NINO CFC and forzamilan like this.
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ali rodni kraj je rodni kraj, džaba sve njemačke i švice :D

     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ne moze sve ljudi...neceg se moras odreci
    meni je to dobro,kada odu cijela drustva ,jer je lakse opet,svi se bore i nekako se lakse pregura,nego da si sam potpuno
    manjak ovog je sto ces teze/sporije nauciti jezik,jer svakodnevno si sa svojim i pricas maternji a i vecina se i ne trudi da nauci...nego vode nekog sa sobom ko zna ,kada treba sta oko papira i tako to...sto je opet pogresno
    imam ovakvog druga,otisao nekako u Njemacku,veze jezik nema,slepa se uz ovog drugog sto je bolje naucio i sto se trudi

    ono sto bi meni bilo cilj,da odem tako vani ,je da uz zaradu para,pokusam vidjeti kako se sta radi tamo,neki biznis ili nesto ili pokusati naci kakve partnere ,dugorocno pa sta pokrenuti u privatnoj reziji,nebitno da li u svabiji ili u BiH...nekako meni ne godi da cijeli zivot radim za druge...ali u BiH nikada neces namaci neke pare za samostalnog biznisa...tako da se para mora negdje drugo zaraditi
     
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja evo imam ponudu za selidbu u Zg za poziciju u jednoj od top svjetskih kompanija... plata prvih godinu dana bi mi bila kao i ovdje otprilike ali future outlook 10x bolji (zagarantovan scale up nakon godinu dana). Ziv ne znam sta da radim, s obzirom da sam proveo 3 god. u Irskoj a otkad sam se vratio sve smjestio potaman ovdje od stana, auta pa nadalje. Da ne pricam o porodici, prijateljima, partneru itd. Doslovno ne spavam posljednjih par dana radi ove odluke. Sto je najgore, vise naginjem ka tome da ne odem, ali znam ako ne odem da cu se citav zivot pitati jesam li trebao...
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam koliko ćeš više zarađivati u ZG nakon godinu dana, ali kontaj da je i skuplji grad .
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ako ti se sve poklopilo ovdje i imas dovoljno za pristojnog zivota...nemas sta mijenjati
    ako odes u ZG,imas (dugorocnu) sansu da vise zaradjujes ali takodjer da ostanes i bez svega ostalog (partnerke,drustva,porodice)
    ne znam,ali mislim da ti je ispravan stav kojim naginjes...da ne ides
    posebno jer si zivio i van BiH,pa mozes stvari sagledati iz vise uglova...vidis i drugu stranu medalje
     
  16. Pasha

    Pasha Komšija

    Pa o tome pricam. Ako hoces crnciti moze se i u BiH. Ja radim kao elektotehnicar, ispitujem i poravljam elektro/elektronske gradjevinske masine i uredjaje. Svaki dan sam manje-vise na drugim mjestima, tako da dolazim u kontakt sa nasima i njihovim pricama i isto im govorim sto i vama ovdje. Te sto ti spominjes ili su na slovenackom tasmanu ( sistem 9 u Njemackoj, 3 kuci) il rade za nase ljude za mizerne plate kao zidari, elektricari itd. i
    takvima se ne pise bas svijetla buducnost ako nesto ne promjene u svom zivotu,
     
    Pelikan likes this.
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Dugoročno BiH je propala tuto kompleto. Ako misliš da će biti bolje za 10 godina, varaš se.
    Nije samo pitanje para nego i profesionalnog izazova, kvalitete života, samog okruženja, a BiH je potpuno toksična
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Džabe ti sve pare kad se gušiš u smogu od ćumura.
     
    NeTRa1der and Vedo like this.
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mislim da je meni najveći problem upravo ta toksičnost kod nas. Ja odavno već ne smije otvoriti nijedan domaći ili regionalni portal sa vijestima. Klix ako otvorim odmah dobijem želju za odlaskom od naslova, a nije drugačije ni na ostalim portalima. Dakle moja želja za odlaskom je eksponencijalna izloženosti dnevnoj političkoj i društvenoj sceni.

    U Zagrebu možda jeste bolje na ekonomskom planu ali je po meni i tu toksična atmosfera. Tek sa prelaskom slovenske granice se može pričati o nekim normalnijim okolnostima.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Često odem do Zg ono usput ili turistički. Ako ništa rečenica u Zg počinje sa Oprostite ili Izvinite na smetnji... itd. Skroz drugi mindset.
    Sve što valja već je odselilo ili planira se odseliti u 2018-oj.
    A od "blata" se teško može dobra pita napravit.