BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Ja sam rijesio svoj problem pomocu port forwardinga. Pinganje public adrese i dalje ne radi, nije ni bitno, jer sad mogu pristupiti svom web serveru. :)
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Ima. Svi prelaze na kablovski ili neki alternativni provider :lol:
     
  3. coka

    coka Guest

    MOze li neko napraviti neki tutorial kako podesiti telefon i tv na modemu billion jer sam imao neki problem i nakon toga samo sam uspio internet vratiti, vjerujem da neko mora znati ta podešavanja pa neka ne bude škrt neka podjeli s ostalim :)
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    bihnet support sluzbu nazovi i odgovor dobi :)

    1422

    i onda 4 i problem reci
     
  5. Gexer

    Gexer Novi član

    Danas cu se upustiti u veliku avanturu podešavanja Billion Routera! Ako išta uspijem (čisto sumnjam) biće objavljeno!
     
  6. pirijaa

    pirijaa Novi član

    EVO:
    Postupak konfiguracije ADSL modema Billion VoIP Gateway za uslugu
    moja TV Phone sa prethodno pripremljenom konfiguracijom
    i postojećim G paketom


    Usluga moja TV Phone namijenjena je istovremenom korištenju IPTV servisa koji se može pružati na jednom ili dva STB uređaja i VoIP telefonije preko POTS telefona. Način kako se modem Billion VoIP Gateway konfiguriše za ovakvu uslugu uz mogućnost istovremenog korištenja i od ranije postojećeg ADSL G paketa usluga data je sljedećim uputstvom.


    1. Podešavanje računara

    Nakon povezivanja modema svim potrebnim kablovima na računar, linija i napajanje, uključujemo računar. Nakon učitavanja Windowsa kliknemo na „Start“ i odaberemo grupu „Settings“, te „Network Connections“.



    Otvara se prozor sa mrežnim vezama i dobijemo sljedeći prozor:



    Ako je „Local Area Connection“ u stanju „Disabled“, kao na slici, desnim tasterom miša kliknemo na ikonicu i odaberemo lijevim tasterom opciju „Enable“.





    Nakon aktiviranja mrežne veze „Local Area Connection“ status mrežne konekcije će se promijeniti u „Acquiring Network Address“, a ubrzo i u „Connected“.

    Desnim klikom na ikonu „Local Area Connection“ potrebno je otvoriti Status, zatim Properties, zatim otvoriti duplim klikom Internet Protocol (TCP/IP) prozor u kome je potrebno označiti opciju „Optain an IP address automatically“ kako bi računar dobio automatski IP adresu od modema putem DHCP:




    Ako želimo provjeriti adresu koju je računar dobio na prethodno opisani način potrebno je uraditi sljedeće:

    1. Kliknuti na „Start“ pa na „Run“



    2. U otvorenom Run prozoru ukucati cmd



    3. U otvorenom cmd.exe prozoru ukucati ipconfig i provjeriti da li je dobivena IP adresa iz mreže 192.168.1.x. (u slučaju Billion modema Default Gateway treba biti 192.168.1.254)



    (Ukoliko adresa koja je pridružena računaru nije iz mreže 192.168.1.x. potrebno je napraviti dvije komande u cmd.exe prozoru: prvo se uradi ipconfig release kako bi se oslobodila adresa a potom ipconfig renew da bi se dobila ispravna adresa.)


    Sljedeći korak je zatvaranje svih otvorenih prozora i pokretanje Internet Explorera ili nekog drugog web browsera.



    U prozoru browsera ukucavate IP adresu „192.168.1.254“ u polje „Address“ i pritisnete „Enter“ na tastaturi.



    Dobićete prozor sa poljima za unos podataka za pristup modemu. Fabrički podaci su Username: admin
    Password: admin




    Klikom na OK potvrđujete da ste ukucali ispravne podatke za autorizaciju i nakon toga se pojavljuje početna stranica administracije modema.


    2. Konfiguracija putem pripremljene konfiguracije za paket mojaTV Phone+G


    Početna stranica za administracije modema je data slikom:



    ADSL Physical Port Status je označen kvačicom što znači da je modem sinhroniziran, PREPORUKA je da se DSL kabl NE SPAJA dok se ne završi cijela konfiguracija i ne spasi). Znaci početno stanje treba da bude kao na slici:




    Na početnoj stranici modema kliknemo na link Advanced u lijevoj koloni.
    Zatim kliknemo na link Configuration,


    a zatim na link System i Backup/Restore:



    Rezultat je dat slikom:


    Prije nego što se klikne na tipku Restore potrebno je pripremiti prethodno dobivenu konfiguraciju modema Billion za uslugu moja TV Phone+G.

    Pripremljenu konfiguraciju Billion-MojaTVPhone-G-POTS.icf (ili Billion-MojaTVPhone-G-ISDN. icf u slučaju korištenja Billion ISDN modema) potrebno je postaviti na laptop s kojim se konfiguriše modem, najbolje na Desktop na način:




    Klikom na tipku Restore otvori se novi prozor u kome ćemo naći prethodno pohranjeni fajl Billion-MojaTVPhone-G-POTS.icf kojega odaberemo na način:


    Kliknemo na tipku Open.

    Postavke na stranici modema su sada:


    Kliknuti na tipku Restore. Pojavit će se sljedeći prozor koji upućuje da se pričeka 60 sec.



    Poslje reboota vraća se početne stranice sa sljedećom konfiguracijom:



    Još je potrebno provjeriti da je mapiranje portova prisutno na način: klikniti na Advanced, Configuration, LAN, Bridge Interface.



    Portovi P1 i P4 su u defaultnoj ethernet grupi u kojoj je konekcija za Internet ADSL G 8/35.
    Portovi P2 i P3 su u ethernet1 grupi i kojoj se nalazi konekcija za IPTV 8/40.


    Na ovaj način je primijenjena konfiguracija za uslugu moja TV Phone i ADSL G gdje su servisni vpi/vci parametri pridruženi LAN portovima na sljedeći način:

    • LAN1 Internet G paket i pristup modemu.
    • LAN2 MojaTV STB1
    • LAN3 MojaTV STB2
    • LAN4 Internet G paket i pristup modemu.
    • VoIP je prisutan na modemu, telefonski aparat spojen na FXS port (slušalica), backup linija spojena na FXO (Line) port i PHONE na splitter uređaju (vidjeti detaljnije u uputstvu priloženom uz modem).


    Napomena: Ne spajati kablove, za DSL, telefon, IPTV, dok se ne napravi konfiguracija do kraja i spasi se.




    3. Konfiguracija VoIP Gateway parametara

    Za konfiguraciju potrebno se pozicionairati na Configuration, VoIP i podesiti parametre kao na slikama (prva dva linka, SIP Device Parameters i SIP Accounts) :


    Kliknuti na Apply. (Donji dio stranice koji treba skrolati do kraja)

    Sljedeća slika predstavlja unos SIP podataka. Ono što se ne vidi u cijelosti je podatak access.voip.mojatv.ba. Ostale podatke unijeti kao na slici (Broj telefona će biti jedinstveni za svakog korisnika sa numeracijom 07020xxxx i 3877020xxxx, a Password u našem slučaju je xxxx):


    Kliknuti na Edit/Delete.

    Na kraju uraditi Save Config koji se nalazi na dnu prozora.


    I Kliknuti na tipku Apply i OK na pop-up prozoru.


    Na kraju povezati servisne uređaje i poslije nekoliko skundi pogledati Status uredjaja.

    Physical Port Status mora biti kao na slici:


    Ako poslije nekoliko sekundi modem ne dobije IP adresu kao na slici potrebno je napraviti restart uredjaja ili preko dugmeta ili na način:

    Configuration, System, Restart sa postavkom Current Settings kao na slici:





    4 . Promjena password-a / Opcionalno

    Na kraju potrebno je odabrati Advanced, Configuration, System, User Amanagement i promijeniti password na način kao na slici:



    Uraditi Edit i Save Config
     
  7. Gexer

    Gexer Novi član

    Molim te možeš li mi reći gdje mogu skinuti taj fajl sa postavkama ili nešto nisam dobro razumio!?!
    I još jedno pitanje da li sa ovim postavkama dobijem stalnu konekciju tj. bez onog dosadnog biranja?
    Hvala!
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    @ Igor - Kod mene je isto sada net paket, i modem Parafigm, samo G.Lite ukljucen, i ping se neznatno povecao, tako da je tebi vjerovatno do linije, a meni STB radi s takvim postavkama.

    Ceka se dugo da se prikljuci, ali ja sam cekao manje, uglavnom, zadovoljan sam, surfanje ne neznatno sporije, dok mi je upload dosta stabiliniji i brzi nego na 15G paketu. Uglavnom, ko je prije 6 godina bio na 3G, zna o kakvoj brzini surfanja pricam :)
     
  9. neko

    neko Aktivista

    kad sam tek prikljucivao adsl, bila je prica da navodno samo dva covjeka rade na terenu. tako da, ako je to bilo tacno, onda je garant onaj direktor (sa platom od 12 zvanicnih hiljada?) samo uradio "copy/paste". :)

    pozdrav!
     
  10. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    A evo, ja sam dobio danas još jedan razlog (svojevrsnu "potvrdu") sa njihove strane zašto sam ih odjavio JOŠ POČETKOM JANUARA:

    [​IMG]

    Mada sam uredno odjavio ADSL pocetkom januara(znaci sa izmirivanjem svih dugova itd.), meni je stigao racun I za januar I za februar(gornja slika), s tim da je ovaj gornji VRH (stomak me jos uvijek boli :smt005 ), a ne znam iskreno sta bi radije; otici im do generalnog direktora i pokazati kakvi mu "strucnjaci" rade, ili "uramiti" ovaj racun, kao vjecnu opomenu da mi ni SLUČAJNO ne padne na pamet da ponovo budem njihov korisnik!?

    PS. Moram li napominjati da i fiksni u pon. odjavljujem, a ovu "061"-sim karticu poklanjam!? :smt006
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    pa ovo si komotno mogao u roflmao thread :D
    kako im se samo isplati pa taj papir i tinta utrošena koštaju više :smt005
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    I ja dobijam za plin vec pola godine racun od 0.02KM, iako ni radijatora nemam :)
     
  13. JaLa

    JaLa Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    @Piroman
    na koji fixni tel. provider prelazis, da se i ja prebacim :)
     
  14. jeretik

    jeretik Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Ej, Tuzlaci, nisam 100% u toku (nemam zasad vremena), ali koja je alternativa bihnetu konkretno u Tuzli, jer ovo ADSL 5G na cemu sam ja vec odavno nema smisla nikakvog? Dakle, sta je sve dostupno na Bulevaru, a da je non-stop pouzdano? Moram preci na nesto, a volio bih da to ne bude IPTV (zavrtanje satelitskih tanjira pored prozora takodjer ne dolazi u obzir).
     
  15. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    A nemam pojma, mozda nagovorim onaj mtel da "pruzi" jedan kabal do alipašina, ionako nije daleko :smt003
     
  16. JaLa

    JaLa Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    heh, probaj :)
    nadam se da kod drugih providera nije pretplata 10km kao u BHT :S
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

  18. selvin

    selvin Moderator

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Odnesi im na salter da ti naplate :D
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Ne znam koji mi je kod druga provider, elob ili elta, prije ce biti da je elta, i ima flat za 50 maraka kablovski net, brzina 1024/256, i mogu ti reci da sam se stvarno iznenadio brzinom, streama film online, i uspjeli smo odgledati citav a da nije ni jednom zastao da napuni, to ti je neka naj alternativa :)
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Ili Zona wireless, ali koliko cujem iskljucivo 5GHz varijantu, a bome je skupo prikljucenje u tom slucaju.