AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Osmica bi trebala osigurati poboljsanja nekih 10%, s tim da se u nekim stvarima i sa aktuelnim developers izdanjem neke razlike osjete.

    [​IMG]
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sam vidio. Ali ni to nije dovoljno da u igrama budu brzi od pisljivog Core i3 2100 ili jacih quad-core Phenoma X4.
     
  3. k0ST

    k0ST Aktivista

  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bolje reci pisljivih Phenoma II X4 jer u igrama Core i3 2100 podere svaki AMD X4..
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ako i3 540 sa slicnim karakteristikama kao 2100 (2c/4T, HT teh. itd), "guta" Shogun (igra koja se meni dopada), onda nema sumnje.

    Mislim da takve igra gutaju mnogo..Shogun, Napoleon, Need for speed, Dirt itd...

    U onoj recenziji FX-8150 vs 2600k za Total War, Shogun 2 :

    In our final gaming test the i7-2600K gives the FX-8150 a battle, equalling the average framerate however it still falls behind on min/max fps. (ali za 1 :) ).
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad ga i ti pretjera. Igre jos uvijek nisu dobro optimizirane za 4+ jezgre, a naravno IPC SB-a je puno veci, sasvim logicno da ce i3 2100 u igrama biti konkurencija Phenomima X4 a ne Intelov quad-core.

    U single-threaded aplikacijama svaki SB ubija. Celeron G530 (najslabiji dual-core SB) podere (namjerno tvojim rijecima) stari Core2Quad, kud ces dalje.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa da, kao sto si rekao IPC je problem, jer intel vise fura IPC nego jezgre, npr. Ivy Bridge ce imati bolji IPC i od SB-E.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nece, IPC ostaje isti kao kod SB-a. Tek kod iduce arhitekture ide bolji IPC. Tick-tock filozofija.

    SB vec ionako ima jako dobar IPC tako da to nije ni bitno, sve dok IB moze radit na visim taktovima, a po svemu sudeci moci ce.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Specifikacije kazu da ce Ivy Bridge biti oko 15 % - 20% brzi od SB na istim clockovima, tako sam procitao na par stranica, ak nadjem postavim link, a sto se tice taktova vecih, sa 22nm i 3D tranzistorima ima da udari 6 Ghz. :mrgreen:
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ja sam opet pročitao da će najveća promjena kod IB biti na grafičkoj jezgri, dok će cpu performanse ostat iste kao kod SB klok za klok.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    IPC ce bit bolji najvise do 5%. GPU ce dozivjeti puno veci napredak, navodno preko 30%.

    Nema teorije da IPC bude 20% bolji kad je to prakticki isti procesor. Ni promjena arhitekture ne mora znaciti 20% veci IPC, a kamoli ovako male promjene.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ja svakako idem na Ivy Bridge, samo nek cijena ne bude paprena kao SB-E, a uzet cu neku Z68 plocu, a sto se tice IPC, i ja realno gledam tamo nekih 5%-10% vrh vrhova, jer kao sto si rekao, ipak je ista arhitektura, a ono sto sam govorio 20% ono na wiki pise, to sigurno neko lupio. :mrgreen:
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajmo sad malo u intel temu pricat o buldozerima hmmmm....
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

  16. syss

    syss Veteran foruma

    može... kod nas je 8150 skuplji ravno 500kn od 2500k, a doplata za 2600k je 150kn :)
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ovo za BSOD na FX cipovima sam vidio prije nekoliko dana.. :smt005

    Vlasnici FX procesora automatski dobijaju mjesto u AMD FX Debug timu hahaha..

    Evo jedno iskustvo sa FX procesorom sa OCN-a:



    Pametnom dosta.. :smt005
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad se opet vracam na ono sto sam govorio: bolje da su napravili jos K10 procesora u 32nm.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Gdje je Ninja sad. :smt005
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Potpis na ovo,uz smanjenje TDP-a mogli su se vidjeti i jos veci klokovi sto bi sigurno bilo interesantno korisnicima. Mogao je se komotno i zvati Phenom III